Recykling plastikowych butelek nie wymaga dodatkowych działań?

  • 03.08.2019, 20:12
Recykling plastikowych butelek nie wymaga dodatkowych działań?
Taka argumentacja mnie nie przekonuje - komentuje radny Bielański odpowiedź na interpelację

Pawel Bielański zaproponował w swojej interpelacji do burmistrza Oleśnicy, aby zainstalować w mieście urządzenia do recyklingu plastikowych butelek. Butelkomaty funkcjonują w różnych innych miejscowościach. Chodzi o to, aby zachęcić ludzi do recyklingu. Butelkomat zakłada zapłatę za butelkę lub bonusy w formie biletów wstępu na przykład na miejski basen.

Radny komentuje negatywną odpowiedź. Przytaczamy jego komentarz:

 

Butelkomatu w Oleśnicy NIE BĘDZIE ⛔️♻️⛔️

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

W ocenie burmistrza, który w odpowiedzi na interpelację posiłkuje się informacjami miejskiej spółki MGK, uruchomienie butelkomatu na obszarze miasta Oleśnicy jest zbyt kosztowne w stosunku do potencjalnych korzyści. Koszt takiego urządzenia wynosi około 26 tys zł brutto. Ponadto pada argument, że oleśniczanie od 20 lat mają do dyspozycji system segregacji odpadów.

Przyznam, że taka argumentacja zupełnie mnie nie przekonuje. W interpelacji podnosiłem, że instalacja butelkomatu jest działaniem edukacyjnym, wytwarza nawyk segregacji odpadów w lokalnym społeczeństwie, pomaga zadbać o czystość przestrzeni miejskiej i przynosi wymierną korzyść środowisku naturalnemu - to pozytywne aspekty, których nie sposób wycenić na konkretne kwoty.

Jeżeli głównym kontr argumentem są koszty zakupu butelkomatu, to należy przypomnieć, że władze miasta w I kwartale 2019 roku podniosły mieszkańcom Oleśnicy opłatę za wywóz odpadów aż o 42 % (!). Zatem nie powinno stanowić problemu wygospodarowanie z systemu stosunkowo niewielkiej kwoty 26 tysięcy złotych na zakup proekologicznego urządzenia. A jeżeli pomimo podwyżki nie ma w systemie wolnych środków, to może warto ograniczyć wydatki miasta na ‘’działania promocyjne’’, które szerokim strumieniem wypływają z miejskiej kasy? Zakup butelkomatu to oczekiwane przez mieszkańców działania proekologiczne, wpisujące się doskonale w strategię promocji miasta, którym przyklasną oleśniczanie.

Przypomnę, że w złożonej interpelacji wskazywałem, że butelkomat będzie wypłacał kwotę 10 gr za butelkę PET. W uzupełnieniu radny G. Żyła zaproponował, by w zamian za oddane butelki można było otrzymywać kupony rabatowe np. na basen. I właśnie dokładnie takie rozwiązanie w lipcu br. wdrożono w Starachowicach, gdzie władze miasta udostępniły do dyspozycji mieszkańców butelkomat na dwa rodzaje opakowań. W zamian za butelki i aluminiowe puszki, otrzymuje się kupon z punktami - 1 punkt to wartość 10 groszy. Kupony możemy wymienić na bilety wstępu między innymi do kina lub na krytą pływalnię.

Czyli jednak można?

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe