Duet w parlamencie

  • 11.10.2018, 08:59 (aktualizacja 11.10.2018, 09:32)
Duet w parlamencie
Dwoje uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy reprezentowało szkołę oraz powiat na Sejmie Dzieci i Mlodzieży w Warszawie.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy - Julia Robak z klasy 3e i Szymon Maćkała z klasy 3a - jako młodzi posłowie reprezentowali szkołę oraz powiat oleśnicki podczas obrad XXIV sesji Sejmu Dzieci i Mlodzieży w Warszawie.

Obrady odbywały się w gmachu Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej. Aby uzyskać mandat posła, należało wykonać projekt, polegający na wcieleniu się w rolę wybranego posła II RP i przeprowadzeniu jego kampanii wyborczej z wykorzystaniem tylko tych narzędzi, które w tamtym okresie mogły być użyte.

Oleśniccy uczniowie wybrali Irenę Kosmowską, jedna z ośmiu pierwszych posłanek w Sejmie Ustawodawczym 1919 - 1922. Było to ogromne wyzwanie, któremu Julia i Szymon podołali. W czasie obrad SDiM posłowie pracowali nad uchwałą w sprawie popularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej. Uchwała została przez posłów przyjęta.

Pobyt w Warszawie był także okazją do odwiedzenia ważnych miejsc dla historii Polski, jak też do bezpośredniego spotkania z politykami z pierwszych stron gazet. Młodzi posłowie zabierali głos na sali plenarnej. Wśród nich znalazł się także Szymon Maćkała.

Opiekunem uczniów była dr Anetta Grzesik-Robak.

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obserwator
Obserwator 12.10.2018, 08:06
Mieszają dzieci w politykę...

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165