Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 22:05
Reklama
Reklama
Reklama

Stara Oleśnica, czyli niemiecki obóz Służby Pracy Rzeszy

600 zdjęć z pierwszej połowy XX wieku odnaleziono na strychu w Mokrzeszowie - są wśród nich fotografie z Oels, czyli dzisiejszej Oleśnicy.
  • Źródło: Żarowska Izba Historyczna, Jacek Zych (Dziennik Wałbrzych)
Stara Oleśnica, czyli niemiecki obóz Służby Pracy Rzeszy

Autor: Walter Schmidt (archiwum: Żarowska Izba Historyczna)

600 zdjęć - prawdopodobnie przez kilkadziesiąt lat - przeleżało na strychu. Odnaleziono je w Mokrzeszowie (Dolnośląskie). Mężczyzna, który je znalazł, kolekcję przekazał Żarowskiej Izbie Historycznej. Tu są opracowywane, dokładnie oglądane i skanowane.

Zostały wykonane przed zakończeniem drugiej wojny światowej. - Są wśród nich zdjęcia z Mokrzeszowa, ale większość to kadry pokazujące jak wyglądała wojna. Są tu fotografie z kampanii wrześniowej, kampanii we Francji i ZSRR. Są też z Włoch - relacjonuje Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Kilkadziesiąt zdjęć pokazuje Oleśnicę (wówczas niemieckie Oels) i działający tam obóz i Służbę Pracy Rzeszy, czyli organizację dla młodzieży. Jednak wśród zdjęć są i takie pokazujące codzienne życie okolicznych mieszkańców: żniwa, zajęcia przy zwierzętach gospodarskich, czy rodzinne portrety.

Znalezione fotografie są w dobrym stanie. I jak podkreśla Mucha są gratką dla historyków, bo pokazują unikalne sceny.

Pojawiają się także zdjęcia ze Świdnicy. Fotografie wykonywane były jednak wszędzie tam, gdzie służył ich autor, żołnierz Wermachtu, Walter Schmidt. To rodzina, która mogła mieszkać przed rokiem 1945 w Mokrzeszowie.

*******************************************************************************************

Poniżej prezentujemy egzemplarze dokumentujące działalność oddziału Służby Pracy Rzeszy nr 1/112, którego obóz przed 1945 rokiem znajdował się przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego w Oleśnicy (RAD-Abteilung 1/112 Oels).

To zdjęcia zarchiwizowane już przez Żarowską Izbe Historyczną.

"Poszerzając zagadnienie Służby Pracy Rzeszy, wiedzieć trzeba, że w 1933 roku po dojściu do władzy przez NSDAP, jej kierownictwo zainteresowało się działalnością niejakiego Konstantina Hierla, który od 5 czerwca 1931 roku przewodził ochotniczej organizacji robotniczej FAD (Freiwilliger Arbeitsdienst), wykonującej szereg zadań pomocniczych dla obywateli m.in. pomoc w pracach rolnych. Prowadził też działalność wśród młodzieży na rzecz kształtowanie postaw obywatelskich poprzez naukę i pracę.

Na polecenie Adolfa Hitlera, Hierl został mianowany sekretarzem ds. pracy (Staatssekretär) w Ministerstwie Pracy (Reichsarbeitsministerium). Stworzył on wtedy organizację o nazwie Reichsarbeitsdienst (RAD) – Służba Pracy Rzeszy i został jej przywódcą przyjmując tytuł Reichsarbeitsführer. Celem organizacji było kształtowanie postaw młodzieży wobec państwa poprzez pracę. Początkowo do organizacji wstępowali ochotnicy. 26 czerwca 1935 wprowadzono w III Rzeszy zarządzenie o obowiązku sześciomiesięcznej pracy na rzecz państwa, a obowiązek miał być wypełniony poprzez pracę w Reichsarbeitsdienst.

Zarządzeniu temu podlegali mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat, a od 4 września 1939 także kobiety. Wprowadzenie obowiązku pracy spowodowało gwałtowny rozwój organizacji, której struktury w szybkim czasie powstały we wszystkich landach III Rzeszy, a organizacja przybrała charakter organizacji masowej. Zaczęto też wydawać oficjalny organ prasowy organizacji Der Arbeitsmann.

Organizacja wykonywała pracę na rzecz państwa w różnych dziedzinach życia gospodarczego wyznaczanych przez Ministerstwo Pracy. Po wybuchu II wojny światowej głównym zadaniem Reichsarbeitsdienst stało się wykonywanie prac na rzecz Wehrmachtu, wtedy też RAD zaczęto traktować jako formację pomocniczą Wehrmachtu.

Wykonywała ona szereg pracy na rzecz Wehrmachtu, a zwłaszcza zajmowała się budową umocnień. Dziełem tej organizacji był m.in. system umocnień Wału Atlantyckiego i Linii Zygfryda. Oddziały RAD wykorzystywane w pracach na froncie wschodnim, gdzie niektóre oddziały wzięły udział w walkach z Armią Czerwoną. W 1944 część oddziałów RAD zaczęto wykorzystywać do obsługi baterii przeciwlotniczych. Wtedy też zaczęto wcielać coraz młodszych mężczyzn w wieku od 15 lat i używano ich do budowy okopów i umocnień. Zaczęto ich również włączać do Volkssturmu.

Organizacja składała się z dwóch pionów: dla mężczyzn – Reichsarbeitsdienst Männer (RAD/M) i kobiet – Reichsarbeitdienst der weiblichen Jugend (RAD/wJ). Na czele organizacji stał Reichsarbeitsführer, którą to funkcję pełnił Konstantin Hierl przez cały okres jej istnienia w latach 1933–1945. Na szczeblu landów istniały dowództwo RAD o nazwie Arbeitsgau" (źródło: Żarowska Izba Historyczna)..

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja88 30.06.2019 23:03
czesc tych zdjec pochodzi z okolic terazniejszej szkoly 6 i kopernika przy dawnej piekarni saturn

Made in world 30.06.2019 22:55
Mamy jakiś kompleks ...sami Niemcy maja inne tematy.... robmy swoje ...lepiej i efektywniej...XXI wiek daje wyzwania

Jacek D. 30.06.2019 21:56
Zdjęcie tytułowe jest zrobione w Międzyborzu o ile się nie myle

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ładna paraTreść komentarza: Beata i Adam, ładny uśmiech, radość, miło patrzeć. Po owocach ich poznacie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:33Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: przyczyny wygranej Adama HorbaczaTreść komentarza: 1. poparcie PO jako partii rządzącej od szczebli lokalnych do szczebli krajowych, gdyż oddolne stowarzyszenia i inicjatywy społeczne bez poparcia partyjnego nie będą nigdy miały szans na sukces, gdyż wyborcy mają myślenie stadne propartyjnie i z góry zakładają zmarnowanie głosu oddanego na ugrupowania niepoparte partią krajową 2. wskazanie ustępującego burmistrza Jana Bronsia na Adama Horbacza jako swojego następcę wpływów i układów w mieście oraz wspieranie go w trakcie kampanii jak na rok przed jego rozpoczęciem i umożliwianie pojawiania się z nim na różnych wydarzeniach miejskich, 3. utworzenie koalicji PO - Ruch Samorządowy 4. opracowanie i realizacja wieloletnich planów politycznych w mieście 5. akceptacja i podporządkowanie napisanemu scenariuszowi tej kampaniiData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:25Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: neolewakTreść komentarza: Panie Kunaj wyborcy z Boguszyc Pana oceniliData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:34Źródło komentarza: Rada Gminy Oleśnica zakończyła ósmą kadencjęAutor komentarza: JanTreść komentarza: No Panie Janie , wykiwali Pana koledzy z PO . Tak to już bywa .........Data dodania komentarza: 25.04.2024, 16:18Źródło komentarza: JAN BRONŚ NIE ZOSTANIE STAROSTĄ...Autor komentarza: JanTreść komentarza: była ustawka , kilka faktów kto był w komisjach , personalnie zdeklarowani na poparcie PO i to wszystko ............... tak dzisiaj się wygrywa wybory , sprawdzić wszystkie karty do głosowania które były wydane ale dokładnie .................Data dodania komentarza: 25.04.2024, 16:15Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: Syców WioskaTreść komentarza: Nie pomogły pokrętne tłumaczenia. I udawanie, że sprawy nie ma. Sycowowi spalarnia i magazyn odpadów należą się jak psu micha.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Temat spalarni w Sycowie żywy także po wyborach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic