Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:15
Reklama
Reklama
Reklama

(Nie)znana historia kościoła Świętej Trójcy

Grzegorz Michalak, były burmistrz Bierutowa, znawca historii swojego rodzinnego miasta, opowiada o kościele Świętej Trójcy...
(Nie)znana historia kościoła Świętej Trójcy

16 czerwca 2019 przypada doroczna uroczystość Trójcy Św. Z racji tego, że jeden z bierutowskich kościołów jest pod takim wezwaniem, to jest to jego dzień patronalny, czyli tzw. "Odpust". Mamy piękną letnią pogodę, zapewne wielu z nas wyjdzie na niedzielne spacery, tym bardziej, że w mieście zaplanowane są atrakcje związane z "Jarmarkiem Bierutowskim".

Proponuję, tym którzy kochają wspaniała historię naszego miasta, spacery zaplanować tak, żeby przejść obok ruin tego cennego zabytku, przystanąć przy obelisku upamiętniającym dawnych mieszkańców Bierutowa i po prostu bliżej przyjrzeć się temu obiektowi.

Na obelisku jest inskrypcja mojego autorstwa, którą podpisałem danymi Urzędu Miasta, gdyż w momencie jej montażu w 2005 r miałem zaszczyt pełnić funkcję burmistrza Bierutowa. Tablicę tę na moją prośbę wykonał za darmo Pan Marek Dąbek ze wsi Sątok. Inskrypcja na tablicy zawiera skrótowe informacje o obiekcie i fakcie istnienia tam historycznego cmentarza Bierutowa. Tych, którzy pragną bliżej poznać historię tej świątyni zapraszam do dalszej części postu, w której, chociaż skrótowo postaram się ją Państwu przybliżyć.

Kościół ten został wybudowany w latach 1622-1631 przez księcia Henryka Wacława z Munsterbergów z inicjatywy radcy bierutowskiego Ernesta Karniskiego. Jego budowniczym był Antoni Walter, który jednocześnie był pierwszą osobą pochowaną w obrębie kościoła po jego śmierci.

Na dobrą sprawę budowy kościoła nigdy nie ukończono. Został postawiony na planie krzyża greckiego, co zresztą widać do dziś, z tą różnicą, że w kierunku zachodnim wydłużono go o jedno przęsło. U szczytu ścian przygotowano wsparcia pod murowane gotyckie sklepienia, co również bardzo dobrze widać współcześnie, jednak nigdy tych sklepień nie wykonano. Zdecydowano się przykryć go płaskim sufitem, nad którym wybudowano spadzisty dach kryty gontem. Miało być to rozwiązanie tymczasowe, ale przetrwało, aż do jego końca w 60-tych latach XXw.

 

Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce w niedzielę Trójcy Św. 15 czerwca 1631r. Teoretycznie kościół miał być kościołem pogrzebowym, ale w praktyce stał się po prostu kolejnym kościołem miejskim. Wielokrotnie był nazywany kościołem polskim, gdyż odbywały się w nim także nabożeństwa w języku polskim. Podobno takiego określenia używano jeszcze na krótko przed II wojną światową. Słyszałem to od osób skupionych w Heimattgruppe w Norymberdze, czyli dawnych mieszkańców Bierutowa, z którymi wielokrotnie miałem przyjemność spotykać się.

 

Tymczasowy drewniany dach wielokrotnie poprawiano m.in w latach 1641-1642 kiedy to dobudowano drewnianą wieżyczkę z dzwonem. 31 maja 1931r. świętowano uroczyście 300-lecie istnienia tego kościoła. Z tej też okazji został on generalnie odnowiony staraniem superintendenta Martina Sudergata. Superintendent to okręgowy przełożony w kościele ewangelickim. Urzędował on w dzisiejszym budynku Urzędu Miasta, w którym również mieszkał na I piętrze. Parter zajmował organista kościoła św.Katarzyny, gdzie udzielał też lekcji muzyki. Córkę tego pana, panią Otillę, miałem okazję poznać osobiście. Wielokrotnie opowiadała mi jak ojciec udzielał jej lekcji muzyki właśnie na organach kościoła św.Trójcy, które znajdowały się na chórze muzycznym po zachodniej stronie.

 

Po stronie wschodniej znajdował się ołtarz w formie tryptyku, którego 4 obrazy znajdują się obecnie w ołtarzu północnej nawy kościoła św. Katarzyny w Bierutowie. W kościele była też ambona i szereg epitafiów. Kościół, podobnie jak pięć pozostałych bierutowskich kościołów przetrwał wojnę w nienaruszonym stanie, chociaż ogólnie Bierutów został poważnie zniszczony przez Armię Czerwoną. Od początku swojego istnienia był kościołem protestanckim, gdyż w chwili jego budowy taka religia obowiązywała w całym księstwie. Chyba to także zaważyło na tym, że po drugiej wojnie światowej zaczęto go dewastować. Po wojnie szereg osób rozumowało, że co niemieckie, co ewangelickie należy niszczyć, nie zważając na inne wartości. Nie jest prawdą powielana od czasu, do czasu informacja, że kościół został spalony w 1945 r.

 

Powtarzam, kościół przetrwał II wojnę światową w nienaruszonym stanie i dopiero w późniejszym czasie zaczęto go ograbiać, dewastować i profanować. Przykre, ale prawdziwe.

 

Na początku sześćdziesiątych lat na wskutek tych działań zamakający i niszczejący dach zapadł się do środka. Wówczas jego pozostałości rozebrano i takim widzimy go dziś. To nie był jeszcze koniec jego profanacji. W 70-tych latach organizowano w jego wnętrzu dyskoteki pod nazwą RemontClub, co stało się dość głośne za sprawą funkcjonującego wówczas Radia Wolna Europa, które informowała swoich słuchaczy o tym fakcie.

 

Teren wokół kościoła to historyczny bierutowski cmentarz. Jak piastowałem Urząd Burmistrza w Bierutowie, rozpocząłem działania, których celem miało być przywrócenie należnego szacunku temu miejscu pochówku kolejnych pokoleń Bierutowian, jak i obiektowi kościoła, który w formie trwałej zabezpieczonej ruiny miał służyć plenerowym imprezom o poważnym charakterze, czekając w ten sposób na moment, kiedy zostanie odbudowany.

 

Niestety z racji końca mojej kadencji i braku reelekcji, nie było mi już dane zrealizować tych zamierzeń. Cieszę się, że udało mi się przynajmniej ustawić pamiątkowy obelisk z inskrypcją mojego autorstwa, o czym wspominałem powyżej oraz krzyż. Usunąłem wtedy z części terenu dawnego cmentarza także piaskownice i zabawki, które nie powinny były nigdy tam stanąć, chociażby z powodów higienicznych.

 

Podobnie, jak obiekt przedszkola, co zresztą życie samo zweryfikowało. W czasie różnych prac ziemnych na tym terenie, co rusz natrafiano na zachowane tam groby i wiele z nich zapewne jest tam do dziś. Ostatnie pochówki na tym cmentarzu miały miejsce jeszcze w 1945, a może nawet w 1946 r.

Dlatego podziwiając architekturę kościoła św. Trójcy, w trakcie spaceru, do którego Państwa zachęcam, zwolnijmy kroku i wspomnijmy tych, którzy na przestrzeni dziejów budowali nasz Bierutów, i spoczywają w ziemi dookoła tej świątyni.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
polityka realna 16.06.2019 17:35
Tusk obejmie rządy. W efekcie Niemcy tu wrócą. Pierwsze co zrobią to odbudują ten kościół. Cieszycie się?

marek 16.06.2019 16:52
Może następne bogatsze pokolenia odbudują kościół (na muzeum, salę wystawienniczą, koncertową itp.), który wiele znaczył w historii miasta.

shimek 15.06.2019 17:25
Ładna opowiesc. Dziekuje.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ave KaziukTreść komentarza: Kaziuk, to taki cysorz działkowy!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 22:43Źródło komentarza: Działkowcy ROD ZNTK wybrali prezesaAutor komentarza: Ładna paraTreść komentarza: Beata i Adam, ładny uśmiech, radość, miło patrzeć. Po owocach ich poznacie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:33Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: przyczyny wygranej Adama HorbaczaTreść komentarza: 1. poparcie PO jako partii rządzącej od szczebli lokalnych do szczebli krajowych, gdyż oddolne stowarzyszenia i inicjatywy społeczne bez poparcia partyjnego nie będą nigdy miały szans na sukces, gdyż wyborcy mają myślenie stadne propartyjnie i z góry zakładają zmarnowanie głosu oddanego na ugrupowania niepoparte partią krajową 2. wskazanie ustępującego burmistrza Jana Bronsia na Adama Horbacza jako swojego następcę wpływów i układów w mieście oraz wspieranie go w trakcie kampanii jak na rok przed jego rozpoczęciem i umożliwianie pojawiania się z nim na różnych wydarzeniach miejskich, 3. utworzenie koalicji PO - Ruch Samorządowy 4. opracowanie i realizacja wieloletnich planów politycznych w mieście 5. akceptacja i podporządkowanie napisanemu scenariuszowi tej kampaniiData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:25Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: neolewakTreść komentarza: Panie Kunaj wyborcy z Boguszyc Pana oceniliData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:34Źródło komentarza: Rada Gminy Oleśnica zakończyła ósmą kadencjęAutor komentarza: JanTreść komentarza: No Panie Janie , wykiwali Pana koledzy z PO . Tak to już bywa .........Data dodania komentarza: 25.04.2024, 16:18Źródło komentarza: JAN BRONŚ NIE ZOSTANIE STAROSTĄ...Autor komentarza: JanTreść komentarza: była ustawka , kilka faktów kto był w komisjach , personalnie zdeklarowani na poparcie PO i to wszystko ............... tak dzisiaj się wygrywa wybory , sprawdzić wszystkie karty do głosowania które były wydane ale dokładnie .................Data dodania komentarza: 25.04.2024, 16:15Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic