Starcie Szachnowskiego z Bronsiem na uroczystej sesji Rady Miasta Oleśnicy /WIDEO/

  • 07.06.2019, 16:56
Starcie Szachnowskiego z Bronsiem na uroczystej sesji Rady Miasta Oleśnicy /WIDEO/ Foto: K.Dziedzic Andrzej Szachnowski zabiera głos
Wystąpienie Andrzeja Sowy sprowokowało do zabrania głosu Andrzeja Szachnowskiego

Dziś miała miejsce uroczysta sesji Rady Miasta Oleśnicy dla uczczenia 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych 1989 roku. Wzięli w niej udział oleśniccy samorządowcy wszystkich kadencji oraz liczni zaproszeni goście.

W swoim wystąpieniu z mównicy burmistrz Jan Bronś odniósł się krytycznie do poddawania w wątpliwość przemian dokonanych przed 30 laty i obecnych sporów politycznych.

"Odmienność poglądów zamienia się we wrogość osobistą" - to kluczowe zdanie z jego przemowy, interpretowane jako odnoszące się do oleśnickich realiów.

 

Nieoczekiwanie na scenę wszedł Andrzej Sowa, niedawny koordynator wyborczy komitetu Jana Bronsia. Skorzystał on z otwartej formuły zabierania głosu. Sowa jako były oleśnicki radny, stanąwszy pośrodku sceny, a nie na mównicy, chwalił dokonania samorządu I kadencji i burmistrza Ryszarda Zelinkę. Jego wystąpienie i przemawianie do publiczności w tak uroczystym momencie i z miejsca zarezerwowanego dla osób ważnych dla historii miasta było jednak nadużyciem. Sowa nie pełnił w przeszłości funkcji przewodniczącego samorządu.

Wystąpienie Sowy - obliczone na zamanifestowanie swojej obecności w aktualnej oleśnickiej polityce i poprawę wizerunku nadszarpniętego ujawnieniem zleceń finansowych od burmistrza Jana Bronsia - sprowokowało do zabrania głosu Andrzeja Pawła Szachnowskiego.

Radny I samorządowej kadencji zauważył, że uroczysta sesja miała być poświęcona 30-leciu częściowo wolnych wyborów, a "okazuje się, że właściwie świętujemy wybory samorządowe z roku 1990". - Okazuje się też, że ta sesja zamienia się w akademię ku czci pana Jana Bronsia - powiedział A. Szachnowski.

Andrzej Szachnowski powiedział: "Skoro mógł przemawiać Andrzej Sowa, koordynator kampanii wyborczej Jana Bronsia, skoro burmistrz Jan Bronś mówił o wrogości, nie wiedzieć czemu, postawię dwa retoryczne pytania: Czy zeszłoroczna kampania wyborcza była przejawem wrogości wobec ówczesnego burmistrza Michała Kołacińskiego? Czy brudna kampania wyborcza i fake newsy były przejawem, jak to ująłeś, personalnej wrogości? Jasiu, czy ty wygrałeś te wybory w uczciwej walce wyborczej?".

Wystąpienie A. Szachnowskiego na wideo

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Burmistrz Bronś odpowiedział m.in.: "Jeśli jakakolwiek kampania prowadzona przeze mnie była nieczysta, to jest wymysł tych, którzy taką nieczystą kampanię prowadzili. Jak mawiał prof. Dynak, najsilniejszy jest aparat projekcji. Czyli ludzie zwykli przekładać motywy własnego postępowania na postępowanie innych. Złodziej w każdym widzi złodzieja. Jeśli ktokolwiek prowadził nieczystą kampanię, to na pewno nie ja".

Bronś powiedział, że to właśnie on był ofiarą nieczystej kampanii.

 - Ja rozumiem, że "Petunia [powinno być: pecunia] non olet" [z łac. Pieniądze nie śmierdzą], ale myślałem, że przyzwoitość ponad wszystko - dodał.

Cała odpowiedź burmistrza - na naszym wideo

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

_

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (210)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

R. Bober
R. Bober 17.06.2019, 14:39
Andrzej, kontra Andrzej - jeden Andrzej na pewno ma rację!
kris
kris 17.06.2019, 10:29
Beznadziejna, całkowicie niemerytoryczna dyskusja tych panów.
Obydwaj pokazali, że są siebie warci. Jakość lokalnej polityki, po obu stronach barykady sięgnęła dna... Z jednej strony bezczelne poczynania ekipy p. Bronsia w kwestii rozdawania stanowisk bez konkursów, z drugiej strony idiotyczne wypociny Oleśnica Razem na FB, których czytanie mnie coraz mocniej przekonuje, że niczym się od ekipy Bronsia nie różnią. A szkoda, bo bardzo na nich liczyłem.
Coś w tym jest
Coś w tym jest 15.06.2019, 19:20
Nowe szaty króla albo Nowe szaty cesarza (duń. Keiserens nye Klæder) – baśń napisana przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana po raz pierwszy w 1837 roku, przetłumaczona na blisko 100 języków i wraz z powieścią Mała Syrenka została ujęta w 16 tomiku baśni Andersena pt. Bajkowe zwyczaje dla dzieci. Pierwsza kolekcja.

Baśń opowiada o pewnym mającym słabość do strojów władcy, którego próżność, a ponadto próżność jego dworzan wykorzystują dwaj tkacze-oszuści. Przybywając do stolicy owego kraju ludzie ci rozpowiadają, iż potrafią utkać niezwykły materiał niedostępny dla oczu głupców i niezdolnych do sprawowania swojego urzędu. Gdy wiadomość trafia do uszu głowy państwa, ten szybko składa u nich zamówienie. Rzekomi tkacze pozorują pracę nie tkając w rzeczywistości nic, a wysłani do nich dworscy urzędnicy, nie chcąc dać się ośmieszyć i stracić stanowisk, udają, iż widzą cudowny materiał oraz przystają na opowieści oszustów. To samo zrobią wszyscy dworzanie. W rezultacie monarcha mając być ubrany w niezwykłe szaty, których rzekomego nałożenia dopilnowują sami ci oszuści, pokazuje się swoim poddanym bez strojów. Mieszkańcy stolicy jednak również nie widząc nic, wolą się do tego nie przyznawać, aż nagle o tym fakcie głośno mówi niewinne dziecko, dwór jednak nie zwraca na to uwagi.
69latek
69latek 11.06.2019, 22:11
To Bronś strzelił sobie w stopę! W zapędzie swej mściwości pozbawił p. Szachnowskiego środków utrzymania wyrzucajac go z pracy (gońca). P. Szachnowski tego nie odpusci.
zorientowana
zorientowana 11.06.2019, 22:27
Nie jest to prawda. Pan Szachnowski nie pracował w Urzędzie Miasta.
?
? 11.06.2019, 23:33
Kto powiedzial że pracował w UM?
g
g 11.06.2019, 12:27
Panie Edmundzie - to jest żałosne coś Pan napisał. Ma być wienry Bronsiowo? Bo co? Tylko krowa nie zmienia poglądów. Chłop zwyczajnie przejrzał na oczy . Takich jak on jest wielu - rozczarowanych
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 11.06.2019, 15:30
Anonimie @g - nie napisałem o żadnej wierności nikogo wobec kogokolwiek. i niczego nie sugerowałem. Reszta komentarza, to już tylko twoje domysły i żadnych faktów. W przypadku radnego lekarza kilkakrotnie więcej osób przejrzało na oczy.
emeryt
emeryt 12.06.2019, 12:02
Tu się z panem Kalecińskim zgodzę - wiedzą co stracili w osobie M. Kołacińskiego - człowieka kultury, który też myślał o chorych, biednych i dzieciach. W tym kierunku również rozwijał działania np. CUS. Każdy kiedyś będzie stary, niedołężny i tam może trafi.
j
j 11.06.2019, 12:24
Brawo Andrzej
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 10.06.2019, 23:36
Był czas na początku samorządowej rzeczywistości. Oddany "Jasiowi" Andrzej był jego cieniem niemalże. Odsunięty na boczny tor cierpiał w skrytości. I dziś wrzód pękł... Bo znalazł się "moherowy doktor", który zaczął leczyć Andrzeja. Wydał Andrzej okrzyk bólu. Andrzeju twój doktor też się chwalił, że jest uczciwy. Pamiętaj... I to przeczytaj, sprzed 5 lat TU: http://www.olesnica24.eu/Publi…
zorientowana
zorientowana 11.06.2019, 13:21
Pan też był oddany, a potem pan zaczął chadzać do pewnego gabinetu i nadawać na "Jasia". A SLD był pan oddany? A jest? Życie jest płynną materią. Jeszcze doczekamy, że pan się zacznie modlić...
?
? 11.06.2019, 20:39
Edmondowicz nadawal na Jasia? Jak, gdzie, o co chodzi?
zorientowana
zorientowana 11.06.2019, 22:29
Był regularnym gościem w ratuszu. Ale nie u burmistrza.
Solidarny
Solidarny 10.06.2019, 11:19
Panie Andrzeju! Tak trzymać!


anty
anty 10.06.2019, 09:04
Kiedyś Bronś to miał klawe życie, wszystko miał kupione, wszyscy klaskali. Teraz jest biedula w szoku, bo krytykują go ludzie mądrzy, a klaskają stany średnie i niskie.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 09.06.2019, 22:42
zadam pytanie, pewnie po raz kolejny: dlaczego pan Andrzej Szachnowski tak zdecydowanie nie krytykował pana Jana Bronsia, gdy ten był Burmistrzem Miasta Oleśnica przez poprzednie ponad 20 lat? Gdyby to czynił, może dzisiaj nie pan Jan Bronś byłby gospodarzem Oleśnicy, a miasto uniknęłoby wielu chybionych decyzji.
?
? 11.06.2019, 12:57
Kowalski, ilu pensjonariuszy CUS zostało zarażonych śmiertelną nieuleczalną chorobą bakteryjną? Pewnie już są jakieś dane?
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 12.06.2019, 11:29
Tchórzu internetowy i ignorancie - Ty nie masz pchlego pojęcia o działaniu bakterii. Czy możesz napisać, iż różne infekcje, jakich doświadczają osoby, które przebywają w CUS, nie są skutkiem właśnie bakterii tam żyjących?
Mariola Gudaj
Mariola Gudaj 11.06.2019, 13:23
Ja też bym prosiła Pana Kowalskiego o podanie tych danych, ponieważ moja babci chodzi na młodych duchem i chcę wiedzieć co jej grozi w związku z tą bakterią w starym szpitalu.
Skipper
Skipper 10.06.2019, 16:13
Kowalski - bakterie policzone ????
.
. 10.06.2019, 07:22
Wysyarczy że pan panie Kowalski dostatecznie mocno krytykował burmistrza Kołacińskiego, co pozwoliło wygrać Bronsiowi. .
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 12.06.2019, 11:26
Zarówno Michał Kołaciński, jak i Jan Bronś nigdy nie powinni być na stanowisku Burmistrz Miasta Oleśnica. Obaj są tak samo nieudolni. "co pozwoliło wygrać" - o, czyżbym miał aż taki wpływ na opinię publiczną? Michał Kołaciński jako Burmistrz Miasta Oleśnica popełniał koszmarne błędy i wykazywał się niewiedzą.
anty
anty 12.06.2019, 12:23
Panie Kowalski - może chociaż raz, błagam, - jakieś fakty koszmarnych błędów i niewiedzy M. Kołacińskiego. Chociaż raz i podpartej jakąś wiedzą z teorii zarządzania i budżetu miasta.
.
. 09.06.2019, 19:27
Brawo panie Andrzeju! Bronś to obłuda i hipokryzja
69latek
69latek 09.06.2019, 13:35
Wyborcy Bronsia - widzicie juz kogo wybraliście?
inż. Karwowski
inż. Karwowski 09.06.2019, 12:27
Spocony Janek, przykład takiego typowego Maliniaka, który dorwał się do władzy .....
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 09.06.2019, 11:09
Pod moim "adresem" zadał pytanie internauta "@?". Osobiście bardzo rzadko odpowiadam w poważnych sprawach anonimom. Ale tym razem to czynię, dlatego, iż problem, z mojego punktu widzenia jest istotny - to problem praworządności. Wymieniony wyżej Autor pyta:"Panie Kaleciński czekam na komentarz w sprawie wydatkowanie 22 tysięcy z miejskiego budżetu za występy Jana Bronsia w katolickim radio Rodzina.". Pytanie zadano wczoraj, o 14:20. Odpowiadam - przytaczam przepisy, od konstytucji RP poczynając (Art.2 i 25), na "konstytucji" samorządowej kończąc (ustawa o samorządzie gminnym, Art. 23 i 23a). Na podstawie tych przepisów burmistrz łamie praworządność. Na tej samej podstawie praworządność łamał Pan Michał Kołaciński - klęcząc publicznie w Rynku, a w innym przypadku lekceważąc obywateli (nawet Sąd stwierdził, że "rażąco naruszał prawo"). Na takie przypadki zawsze powinna reagować Rada Miasta. Jestem zwolennikiem państwa świeckiego, jak stanowi ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania w Art. 10 (zaznaczam: państwa nie społeczeństwa. To podstawowa różnica. Społeczeństwo ma być wolne i pluralistyczne. A tak nie jest.).
******************

Art. 2. Zasada demokratycznego państwa prawnego
Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Art. 25. Zasada równouprawnienia związków wyznaniowych
2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
**
Art. 23. Obowiązki radnego, kluby radnych
1. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.
**
Art. 23a. Treść ślubowania radnego
1. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
********************
Interpretacji czy jak kto woli wykładni nie chcę stosować, bo moja odpowiedź byłaby bardzo długa...
To tyle. Pozdrawiam.
Tow. Kwaśniewski
Tow. Kwaśniewski 09.06.2019, 12:38
Tow. Edmundowiczu, ale z tegoż samego wydawnictwa:

Art. 3.
Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.

Art. 5.
Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Art. 14.
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.

Art. 18.
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Art. 40.
Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.

Art. 53.
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

Art. 54.
1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

Art. 61.
1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.
4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.

Art. 63.
Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa.
racjonalista Domański
racjonalista Domański 09.06.2019, 12:59
Co chcesz takim sposobem udowodnić nieuku, że umiesz wkleić tekst z Konstytucji na stronę internetową ? Gdybyś miał sprawny mózg i gdyby działała w nim funkcja myślenia, to być może zauważyłbyś, że Pan Edmund odpowiadał na konkretne pytanie. I ta odpowiedź została udzielona w oparciu o konkretne przepisy. Towarzyszy ci Towarzyszu ciemność...
edm
edm 09.06.2019, 01:48
może w końcu ktoś zwróci uwagę burmiszczowi, że język polski ma końcówki wyrazów które WY-MA_-WIA - MY. !!!!!
Miodek
Miodek 09.06.2019, 06:54
Może ktoś sięgnie po słownik i nauczy się, że mówimy i piszemy BURMISTRZ, a końcówki wymawiamy bezdźwięcznie, jeśli już poruszamy temat wymowy..
Spiritus Sanctus
Spiritus Sanctus 08.06.2019, 23:57

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Wyborca
Wyborca 08.06.2019, 23:16
Gdyby to była tylko fakenewsowa kampania, ale obóz probronsiowy nie cofnął się przed niczym, dosłownie. Zaklejanie plakatów konkurencji do czego oddelegowani byli biegli w tej konkurencji pani pędzelek (obecna wiceburmistrz) i pan wiaderko (były radny Siedlecki )to dziecinna igraszka. Sposób w jaki rozmontowano FR to było posunięcie obrzydliwe i depczące wszystkie zasady moralne!!
też wyborca
też wyborca 09.06.2019, 09:01
Całkowita zgoda. Atakują PiS a sami wprowadzili dojną zmianę na maxa. Nie mają zasad, honoru i przyzwoitości. Szanowni radni z klubu Bronsia! Nawet nie wiecie jak bardzo upodliliście lokalną politykę. Historia Was rozliczy surowo.
Podpisuję się pod tym: Wyborca
Podpisuję się pod tym: Wyborca 08.06.2019, 23:03
Dziś żyjemy w czasach takich, że mówienie czy pisanie o PRAWDZIE trzeba mieć osobistą ODWAGĘ - jest heroizmem swojego rodzaju Pan Szachnowski w przeciwieństwie do wielu koniunkturalistów dziennikarskich a większość ich mamy np u nas lokalnie Kijakowska sprzęgła się z władzą i układem ludzi bo wie doskonale że przy władzy właściwej ma pełne koryto, frukta, posady i inne rzeczy związane z władzą.Podobnie mógł uczynić pan Szachnowski iść na współpracę z władzami miasta i nie bruździć, nie drążyć tematów niewygodnych, pisać piękne laurki dla Bronia i jego ludzi.Pytanie dlaczego tego nie czyni? Przecież to inteligentny człowiek i wie że dla spokoju nie piszę się o nieprawidłowościach w lokalnej gazecie albo na forum publicznym zarzuca się burmistrzowi że prowadził kampanię fake news - nie drąży się tych tematów bo są niewygodnych dla władzy<Nie wchodzi się w konflikty z radnymi Bronsia bo jest się narażony na ich bezwględny atak i nienawiść .To jest właśnie tak ODWAGA która zasługuje na szacunek zwłaszcza w dzisiejszych czasach.Więc panu Szachnowskiemu dziękuje że są jeszcze tacy ludzie z odwagą mówiący i piszący wbrew władzy i jej interesom!
K
K 08.06.2019, 22:18
Petunia HAHAHA co chciał błysnąć , a wyszło groteska . 22000 na propagandę u klechów nic nie zmieni. Słoma z butów zawsze będzie wystawać.
;)
;) 09.06.2019, 08:52
A ten Petunia to z jakiej opcji politycznej?
jan Szubrawiec
jan Szubrawiec 08.06.2019, 21:15
Te transfery publicznych pieniedzy na konto zleceniobiorcy nie pójdą do prywatnych kieszeni!!To już oficjalne ? Miasto ogłosiło, że już wkrótce zostaną dokonane nastepne przelewy, które sprawią, że autobusy przestaną się spóźniać, będą ładniejsze, szybsze, a oeowcy- konduktorzy będą rozdawać pasażerom darmowe słoiki ogórków i butelki wódki a dzieci dostana po wafelku!! I PO co drzecie mordy!? Liczy się kolejność zgloszeń i promocja ważna do wyczerpania się zapasów!

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165