Bronś przegrał proces wyborczy

  • 5.10.2018, 20:30 (aktualizacja 09.10.2018 16:49)
  • (OAI)
Bronś przegrał proces wyborczy
Sąd "zakazał uczestnikowi postępowania Janowi Bronsiowi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji" i orzekł przepadek jego materiałów wyborczych.
Michał Kołaciński, kandydat na burmistrza Oleśnicy, złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko Janowi Bronsiowi. Chciał, aby sąd wydał zakaz rozpowszechniania przez Bronsia nieprawdziwych informacji w jednym ze spotów wyborczych, skierowanym do pracowników samorządowych. Wnosił też o przeprosiny i 10 tysięcy dla fundacji charytatywnej.
 
Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok, w którym "zakazał uczestnikowi postępowania Janowi Bronsiowi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o sutym wynagradzaniu przez obecne władze osób świadczących usługi siania niepokoju wśród wielu osób" i orzekł przepadek materiałów wyborczych w postaci nagranego oświadczenia.
 
To bezprecedensowe wydarzenie w historii oleśnickiej polityki. Takiego wyroku - z przepadkiem materiału wyborczego - w dodatku dotyczącego tak znanej osoby, dotąd nie było. Podkreślmy, że - wbrew pojawiającym się kłamliwym wiadomościom - sąd zakazał rozpowszechniania nie "spornych", ale nieprawdziwych, czyli fałszywych, informacji.
 
Sąd oddalił pozostałe wnioski.
 
Dowodem obrony eks-burmistrza, ponownie ubiegającego się o ten urząd, miał być artykuł w "Panoramie Oleśnickiej". Sąd tę linię obrony zmiażdżył.
 
"W szczególności w ocenie sądu nie można uznać za "siejący niepokój" artykułu zamieszczonego w nr 37 z 2018 roku tygodnika Panorama Oleśnicka. Artykuł ten przytacza bowiem deklaracje wyborcze Jana Bronsia, co sąd ustalił na podstawie zeznań świadka Andrzeja S., nadto zawiera wypowiedzi osób dotyczące ich oceny aktualnego funkcjonowania placówek kultury w Oleśnicy oraz zasadności ich ewentualnej reorganizacji. Podkreślić należy, że dziennikarzom nie można zabronić stawiania pytań, nawet dla niektórych osób niewygodnych, a przeciwne stwierdzenie godziłoby w zasadę wolności prasy".
 
Wyrok nie jest prawomocny.
(OAI)
Podziel się:

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165