Radny proponuje: Zapytajmy oleśniczan o WORD i ruch w Rynku!

  • 07.06.2019, 08:22
  • OAI
Radny proponuje: Zapytajmy oleśniczan o WORD i ruch w Rynku! http://bielanski.e-samorzadowiec.pl
Na majowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelacje w sprawie przeprowadzenia ankiet konsultacyjnych wśród mieszkańców Oleśnicy - napisał Paweł Bielański, radny Oleśnicy Razem. Oto jego propozycje:

"W maju władze miasta za pośrednictwem lokalnych mediów podały informację o utworzeniu na terenie Oleśnicy fili Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) oraz otwarciu dla ruchu kołowego i utworzenia miejsc parkingowych w części oleśnickiego rynku. Otwarty dla pojazdów ma być przejazd od ulicy Kościelnej do ulicy Sejmowej.

Radni pominięci, zapytajmy więc mieszkańców

Jako samorządowiec stoję na stanowisku, że głos i opinia mieszkańców powinna być zawsze istotnym elementem przy podejmowaniu kluczowych decyzji wpływających na życie miasta i jego mieszkańców. Interesy mieszkańców w samorządzie reprezentują ich przedstawiciele czyli radni. Niestety Rada Miasta, w tych dwóch ważnych dla funkcjonowania miasta decyzjach została zupełnie pominięta. Rajcom nie przedstawiono żadnych analiz czy nawet podstawowych informacji dotyczących m.in. zasad funkcjonowania fili WORD, a Komisja Budżetu i Infrastruktury zupełnie przespała temat zarówno WORD jak i zmian w organizacji ruchu na miejskiej starówce. Nie przeprowadzono żadnej dyskuji w tym temacie. 

Dlatego w złożonej do burmistrza interpelacji zawnioskowałem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w formie elektronicznych ankiet, które Urząd Miasta może przeprowadzić za pomocą specjalnie zakupionej platformy. Skoro radni zostali pominięci w procesie decyzyjnym zapytajmy o opinię samych mieszkańców.

Pozytywne i negatywne skutki fili WORD

Pozytywnym aspektamem utworzenia filii WORD jest ułatwienie mieszkańcom Oleśnicy odbywania egzaminu państwowego na prawo jazdy. Aby przystąpić do egzaminu nie trzeba będzie jechać do Wrocławia. Świetna wiadomość dla przyszłych kierowców. Zapewne sami zainteresowani liczą również na łatwiejszy egzamin w Oleśnicy. 

Należy jednak pamiętać, że powstanie ośrodka egzaminacyjnego kierowców wpłynie na sytuację drogową w mieście,  a szczególnie w centrum.  Szkolenia kursantów i egzaminy  skutkować będą wzmożonym ruchem tzw. "eLek" na oleśnickich ulicach. Z doświadczeń wielu miast w których funkcjonują filie WORD wiadomym jest, że zwiększona ilość pojazdów nauki jazdy może skutkować “zakorkowaniem” miasta. O ile w większych miastach sieć ulic jest bardzo rozległa, a wzmożony ruch pojazdów nauki jazdy widoczny jest w pobliżu ośrodków egzaminacyjnych, to sytuacja zupełnie inaczej przedstawia się w mniejszych miejscowościach, gdzie centrum miasta staje się jednym polem egzaminacyjnym. Jako przykład można podać miasto Kędzierzyn Koźle, gdzie powstanie fili WORD w ocenie wielu mieszkańców negatywnie wpłynęła na sytuację drogową miasta-link:nto.pl/w-kedzierzyniekozlu-kierowcy-narzekaja-na-elki/ar/6554925

Jak wiadomo sieć oleśnickich dróg nie jest zbyt rozległa, nie posiadamy dróg dwujezdniowych, a w centrum miasta istnieją tylko 4 skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, a właśnie na takim skrzyżowaniu musi być przeprowadzony jeden z punktów egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Już obecnie w godzinach szczytu w/w skrzyżowania są często “zakorkowane”, a pojazdy nauki jazdy tylko spotęgują ten problem. W powiecie oleśnickim funkcjonuje obecnie 14 Ośrodków Szkolenia Kierowców, zatem należy się spodziewać, że ilość potencjalnych pojazdów szkół nauki jazdy oraz pojazdów egzaminacyjnych w centrum Oleśnicy będzie znacząco wpływać na miejski ruch drogowy. Skutki działania ośrodka egzaminacyjnego w naszym mieście będą zarówno pozytywne jak i negatywne. Dlatego w mojej ocenie zasadne jest przeprowadzenie konsultacji wśród mieszkańców Oleśnicy i umożliwieniem im wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie.

Propozycja pytania ankietowego:

Czy jako mieszkaniec Oleśnicy chcesz, aby na terenie miasta utworzono filę Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego?  Odpowiedzi do wyboru: TAK/NIE

Ruch kołowy i parking sposobem na ożywienie rynku?

Utworzenie miejsc parkingowych na odcinku od ulicy Kościelnej do ulicy Sejmowej oraz otwarcie tej części rynku dla ruchu drogowego w ocenie wielu mieszkańców Oleśnicy nie jest oczekiwanym sposobem zagospodarowania miejskiej starówki. Mieszkańcy oczekują ogródków gastronomicznych, restauracji oraz urządzonych miejsc, gdzie możliwy byłby chwilowy odpoczynek. Po informacji o planach utworzenia parkingów i otwarcie dla samochodów części rynku, wielu internautów wyraziło negatywną opinię, na portalach społecznościowych. Użytkownicy Facebooka nie szczędzili krytycznych komentarzy pod artykułami zwiastującymi zmiany w rynku (niewielką ich cześć można przeczytać niżej). Również w bezpośrednich rozmowach wielu mieszkańców zgłaszało dezaprobatę dla takiego rozwiązania. Stąd moja propozycja skierowania pytania do mieszkańców :

Czy jesteś za utworzeniem miejsc parkingowych na oleśnickim rynku na odcinku od ul. Kościelnej do ulicy Sejmowej oraz otwarciem tej części rynku dla ruchu drogowego? Odpowiedzi do wyboru: TAK/NIE"

Odpowiedź burmistrza

W świetle obowiązujących przepisów burmistrz ma 14 dni na odpowiedź na złożoną interpelację. Jednak tym razem burmistrz Jan Bronś swoje stanowisko w sprawie wygłosił niezwłocznie na sesji.  Burmistrz oznajmił, że WORD powstanie, a mieszkańcy są “ZA” jego utworzeniem, o czym ma świadczyć wynik ankiety na profilu Facebook jednego z lokalnych portali internetowych (sic!). W odpowiedzi wskazywałem, że nie każdy mieszkaniec Oleśnicy ma konto na Facebooku, a z konsultacji nikt nie powinien być wykluczany. Stanowisko burmistrza, potwierdził przewodniczący Rady Miasta A. Chrzanowski, któru również uważał, że zwiększona ilość pojazdów szkół jazdy na oleśnickich ulicach nie spowoduje znacznych utrudnień w ruchu. Z kolei pomysł otwarcia rynku dla samochodów jest realizowany, ponieważ taka była obietnica wyborcza burmistrza i jego komitetu. Generalnie decyzja zapadła i jest nieodwołalna, a autor wniesionych interpelacji, w ocenie burmistrza, deprecjonuje ogłoszone pomysły. Nadmienię, że z mojej strony nie padła żadna krytyka dla obu inicjatyw, a uzasadniając interpelację dzieliłem się wątpliwościami, które przeczytałem lub usłyszałem ze strony mieszkańców. 

Konsultacje to dwa proste pytania i dwie proste odpowiedzi. Jeżeli pomysły władz są trafne to przecież obronią się w ankiecie. Dodatkowo rządzący potwierdzą składane w kampanii deklarację, że będą liczyć się z głosem oleśniczan.

Zapytajmy więc oleśniczan o ich zdanie!

OAI

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robert
Robert 13.06.2019, 06:17

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

.
. 13.06.2019, 12:02
Hejt
robercik
robercik 13.06.2019, 09:12
Robert - Jest pan chorym nieurodziwym zakompleksionym człowiekiem. Do tego zgryźliwym i zawziętym Bronsiomaniakiem.
...
... 13.06.2019, 09:07
A Bronś jakieś parkingi konsultował. To jest parking potrzebny bo dla chorych przy ZOZ na Ludwikowskiej. Co drugi dzień tam rano stoję i nie zawsze mam miejsce.
Akuszer
Akuszer 13.06.2019, 08:15
Ot wypociny poronionego bękarta robercika....
ja
ja 13.06.2019, 07:16
ulżyłeś sobie chłopaczku, to wytrzyj rączki i jedź już do pracy w tym Bierutowie
Krzysztof Kolumb
Krzysztof Kolumb 09.06.2019, 11:28
Ja tu widzę tylko kolejne miejsca pracy w WORD dla elity ...
Po miescie i tak jeżdżą samochody szkoleniowe czego nie unikniemy, a dojazd do wro na egzamin to ok 1h (pociag + autobus miejski). Czy na pewno potrzebujemy takiego "udogodnienia" ?
Robert
Robert 08.06.2019, 21:45

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Cichy mieszkaniec
Cichy mieszkaniec 08.06.2019, 16:35
Zamknijmy wjazdy do miasta. Zamknijmy sklepy, kawiarnie. Nikt się nie będzie po mieście kręcił. Nie będzie korków, hałasu, spalin.
Z rynku
Z rynku 07.06.2019, 20:47
Radby Bielański ma rację, dlaczego burmistrz nie pyta nas mieszkańców o zdanie?
.
. 07.06.2019, 16:52
Cóż, mamy w Olesnicy znowu Wielka Smutę z dyktatorem który za nic ma głosy mieszkańców.
PZPO
PZPO 08.06.2019, 07:14
to jest okres błędów i wypaczeń !!!
kierowca
kierowca 07.06.2019, 15:22
Brons miota się z rynkiem od ściany do ściany. Jego radni niemowy niemoty tradycyjnie bez prawa głosu. Najpierw Nieomylny ruch wywalił. Przypomnijmy sobie co wtedy mówił - FLUKTUACJA odwiedzajacych miała być . Teraz nie przypiał nie przyłatał wprowadza ruch na jednej pierzei. Konia z rżedem temu kto to jakos logicznie uzasadni . Konsultacje ? Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha . Jedyne konsultacje, pseudo zreszta, sa z wybraną grupka kilku młodzieńców w sprawie nikomu niepotrzebnego skateparku. Sa dwie rolby i to świat. W Olesnicy nie ma tego środowiska. Ale pozorowanymi konsultacjami w bzdurnej sprawie przykrywamy autokratyczne wprowadzanie zmian ważnych i złych dla mieszkańców. O WORDZIE szkoda gadac, już tu napisano. Jest plus - zdawanie w Olesnicy. Reszta to kupa minusów z kretyńskim miejscem na siedzibe na czele.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 07.06.2019, 15:12
Chociaż mam wiele krytycznych uwag do postawy pana P. Bielańskiego, to w tym temacie zgadzam się z nim.
kierowca
kierowca 07.06.2019, 15:23
A jak jak najczęściej sie z panem nie zgadzam to podoba mi się, że potrafi pan stanąć ponad podziałami . To cenne i rzadkie
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 08.06.2019, 00:41
Zawsze staram się stawać ponad uprzedzeniami. Nie jest to łatwe, ale, gdy się pracuje nad sobą można to osiągnąć. Szukam w innych to, co jest dobre, a gdy czynią coś, z czym się nie zgadzam - otwarcie przede wszystkim im przekazuję moje uwagi. Dlatego chociaż miłe jest to, co Pan napisał, to jednak szkoda, że anonimowe (anonimowe pisanie jest przejawem braku szacunku do siebie i do innych) i z niemiłą pisownią zwrotu grzecznościowego.
ded
ded 07.06.2019, 14:17
To proste. Ulokować ten ośrodek q Miodarach.
rozdawania fuch dla swoich ciąg dalszy
rozdawania fuch dla swoich ciąg dalszy 07.06.2019, 11:12
Niestety żadnych konsultacji nie będzie. Sprawdźcie kto ze szkol jazdy startowal z komitetu Bronsia. Ciepłe posadki w WORDzie juz sie szykują
Andrzej
Andrzej 07.06.2019, 11:08
Radny Paweł bardzo dobre pytania, tylko obecny burmistrz nie bierze wątpliwości mieszkańców w ogóle pod uwagę. Obietnice wyborze musi spełniać, po trupach byle do celu. MO.pl też bardzo przychylne jest teraz obecnemu burmistrzowi, niezbyt to jest obiektywne. No ale cóż, ktoś Janowi B w końcu dał drugą szansę. Źle to wróży na przyszłość, na razie mamy tylko podwyżki za które wszyscy musimy płacić :(
Ela
Ela 07.06.2019, 10:58
Sprawa już sprzadana, burmistrz już obstawi stołki w wordzie. Mieszkańcy dostaną w zamian jeszcze bardziej zakorkowanej ulice i dodatkowe spaliny w prezencie. To już przesądzone
ML
ML 07.06.2019, 10:32
Czy pan burmistrz zamierza w ogóle pozmawiać z mieszkańcami rynku w sprawie otwarcia ruchu dla samochodów ? Dlaczego znowu jesteśmy olewani ?
STAŚ
STAŚ 07.06.2019, 10:06
Do Wrocławia 30 km. Wszystkie L-ki się zjadą do centrum .Po co korokować Oleśnicę? A parking w rynku to porażka
PZPR
PZPR 07.06.2019, 09:24
Tylko durnie z pisu mogą składać takie interpelacje
..
.. 13.06.2019, 09:18
Nie słyszałem, aby Bielański był członkiem PiS. Jest z Oleśnica Razem.
lizza
lizza 07.06.2019, 09:44
Tak, tak towarzyszu z PZPR, słuszna linię miala twoja partia.
Kierowca
Kierowca 07.06.2019, 09:07
Jako kierowca jezdze po Polsce i wiekszości miast powiatowych do rynku mozna wjechać i zaparkować zazwyczaj z trzech stron, a z jednej często są samodzielne ogródki gastronomiczne i życie tętni. W przeciwnym razie jak nie ma parkingu to wszyscy jadą pod market lub centrum handlowe, ale tam nie jest miejsce do spotkań towarzyskich tylko na terenie centrum miasta.
as
as 07.06.2019, 10:16
co innego parkować przy runku, a co innego na . Mieszkańcy rynku wykupią abonamenty za 10 zł i parking i tak będzie zajęty .
Marek W.
Marek W. 07.06.2019, 08:38
WoRd ma plusy i minusty . moim zdaaiem minusów jest wiecej a już miejsce na ośrodek przy targu to mega głupyta. Ale to już nie do odwrócenia. Natomiast rynek może da sie jeszcze wycofac . To wchdozenie dwa razy do tej samej rzeki. Jak ktoś mysli że przejazd aut ożywi rynek jest po prostu slepy. Na dłuższej prostej rozpędzeni kierowcy wjada prostu w klientów Stokrotki. To bedzie jedyny efekt. A miejsca parkringwoe zajma auta urzędników.

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165