Czy władze miejskie Oleśnicy piszą na nowo historię?

  • 04.06.2019, 10:39
  • Andrzej Paweł Szachnowski
Czy władze miejskie Oleśnicy piszą na nowo historię?
Polityczne mitotwórstwo władz Oleśnicy...

Czy władze miejskie Oleśnicy piszą na nowo historię? Oto burmistrz Jan Bronś i przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski wystosowali do mnie i do innych byłych radnych zaproszenie „na uroczystą sesję Rady Miasta i koncert z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów”. Chodzi o wybory parlamentarne z 4 czerwca (pierwsza tura) oraz z 18 czerwca (druga tura) 1989 r. Historiografia określa te wybory przymiotnikiem „kontraktowe”, a nie „wolne”, bo doszło do nich w wyniku kontraktu Okrągłego Stołu.

Bronś i Chrzanowski twierdzą, że były one wolne. W ten sposób lansują polityczne mitotwórstwo. Przypomnijmy fakty. Wybory z 1989 r. do Sejmu PRL były częściowo wolne, a do Senatu PRL – wolne. Miały one, według prof. Antoniego Dudka, „kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego [PRL] i narodzin III RP”. Dudek zauważa:

„Podczas pierwszej tury wyborów miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze. Stało się tak, choć wynegocjowana [...] ordynacja przewidywała, że w demokratycznych wyborach wyłoniony zostanie tylko Senat. W przypadku zaś znacznie ważniejszego konstytucyjnie Sejmu, aż 65 proc. mandatów poselskich zostało z góry zagwarantowanych dla PZPR [partii komunistycznej] i jej sojuszników [ZSL i SD]. Zwolennicy władz PRL mogli też walczyć o pozostałe 35 proc. mandatów, przewidziane dla kandydatów bezpartyjnych” [przede wszystkim z list Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie]”.

Oddajmy również głos prof. Andrzejowi Nowakowi: „Szok nastąpił [po pierwszej turze wyborów], kiedy ustami rzecznika [Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”] Janusza Onyszkiewicza, a także Bronisława Geremka [głównego doradcy Wałęsy], przekazano nam [wyborcom „Solidarności”], że źle zagłosowaliśmy. Że [...] naruszyliśmy pewien układ, który jest ważniejszy od tego, co zadecydowali wyborcy. […] Zorientowałem się, że […] zostaliśmy jednak poddani pewnej manipulacji, że nasz wolny głos okazał się mniej ważny od układu zawartego wcześniej, przy Okrągłym Stole”.

Przypomnijmy jeszcze, że w III RP pierwsze wolne wybory parlamentarne odbyły się dopiero w 1991 r.

 

 

Andrzej Paweł Szachnowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (56)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AS
AS 05.06.2019, 23:29
Jesteście OHYDNI
?
? 05.06.2019, 14:58
Czy Brons pojechał do Gdańska za własne czy publiczne pieniądze?
Jola
Jola 06.06.2019, 08:55
Powinno paść pytanie czego on tam szukał w mateczniku wywrotowcow?
dyktator chce księstwa?
dyktator chce księstwa? 05.06.2019, 16:04
Znowu plan PO "rozbicia dzielnicowego Polski i likwidacji niepodległej Polski" łamie konstytucję!! Tym razem art. 3 - "RP jest państwem jednolitym"!!!! Administracyjnie, etnicznie, językowo, obyczajowo, it
Brońś chce SWOJE KSIĘSTWO OLEŚNICKIE??? pojechał do Gdańska się dogadywać ze zdrajcami?
prośba do radnych
prośba do radnych 05.06.2019, 15:09
trzeba poprosić radnych aby złożyli zapytanie za czyją kasę robi sobie wycieczki polityczne burmistrz ?
a gdzie prawo?
a gdzie prawo? 05.06.2019, 14:41
Samorząd terytorialny nie jest polityczną wspólnotą mieszkańców! Konsekwentnie, organ samorządu terytorialnego, tj. prezydent miasta, burmistrz, wójt, sołtys, marszałek województwa – nie są liderami politycznych „partii samorządowych” na terenie swego działania.
Przypominam to zwłaszcza wobec tego, co od 2015 roku wyczyniają niektórzy sympatyzujący z obecną opozycją burmistrzowie, wójtowie
Konstytucyjno-ustrojowym i ustawowym zadaniem organów samorządu terytorialnego są wyłącznie zadania i usługi o charakterze użyteczności publicznej. Czyli wyłącznie zaspokajanie życiowych potrzeb wspólnoty mieszkańców. Np. drogi, transport, zaopatrzenie w wodę, parki i inne (zob. ustawa o samorządzie gminy).

1.Różnorodne zaś, prywatne, polityczne ambicje – mieszkańcy danego terytorium, danej wspólnoty realizują wg własnych, prywatnych, osobistych sympatii poprzez różne partie polityczne.

2.Samorząd terytorialny nie jest partią polityczną, wspólną dla wszystkich mieszkańców, a organy samorządu terytorialnego nie są szefami „partii samorządowej”. Niektórzy samorządowcy PO wchodząc do polityki krajowej, ( u nas jawnie robi to Brońś uczesticzy w Gdańsku przeci wykorzystując struktury samorządowe mające służyć przecież wszystkim mieszkańcom i przez wszystkich mieszkańców opłacane, realizując swe prywatne, osobiste cele polityczne często wymierzone przeciwko innym współmieszkańcom – łamią konstytucję i prawo!

3.Samorządowcy, organy administracji lokalnej, chcąc realizować swe prywatne, polityczne aspiracje mogą zapisać się do partii politycznej (np. do PO czy SLD) i mogą to robić na własne konto i na własne ryzyko finansowo-polityczne.

4.Samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie prezydenci miast i marszałkowie województw nie są reprezentantami poglądów politycznych mieszkańców na swym terenie. Warto i trzeba o tym pamiętać.

5.Samorządowcy o osobiście opozycyjnych poglądach politycznych – A. Dulkiewicz, J. Jaśkiewicz, H. Zdanowska, R. Trzaskowski, J. Karnowski, J. Sutryki.i ..........................Brońś in.,którzy włóczą się teraz i jeżdżą na spotkania z nieformalnym przywódcą opozycji Donaldem Tuskiem, występując w różnych miejscach Polski, protestując przeciwko legalnej władzy państwa – drastycznie łamią prawo. Tego rodzaju nadużycie powinno być wyeliminowane w przyszłej konstytucji, a może nawet już w obecnych ustawach samorządowych.

u nas
u nas 05.06.2019, 14:48
kto zapłacił za wyjazd Bronsia do Gdańska na spotkanie polityczne antyrządowe?
Dajcie już spokój.
Dajcie już spokój. 05.06.2019, 08:27
Mitomanów na świecie nie brakuje. W Niemczech na przykład jest grupa ludzi uważających że Niemcy a dokładniej 3 Rzesza istnieje nadal .Argumentują to tym że jakoby Niemcy nie podpisali nigdy aktu kapitulacji jako państwo- kapitulował jedynie Wehrmacht. Ludzie ci nie uznają instytucji RFN jako organów państwa.Takze widać że nasi mitomani mają towarzystwo.
as
as 05.06.2019, 23:55
przestań bełkotać koleżko
komuna żyje
komuna żyje 05.06.2019, 07:30
Jakby dziś KISZCZAK żył na bank zostałby europosłem PO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Na bank Jaruzelski też!Komuna żyje ale dziś nazywa się liberalna demokracja z KE
Gall Anonim
Gall Anonim 05.06.2019, 07:22
Tak, więc nowożytna era w historii zaczęła się w 1994 r., kiedy to Jan Bronś został burmistrzem Oleśnicy. Wtedy zapanował okres dobrobytu. Jednakże z niewiadomych przyczyn - w latach 2014 - 2018 wyborcy zmienili swoje preferencje i w królestwie zapanował okres wielkiej smuty. Jednakże jesienią 2018 r. książę Jan ponownie zasiadł na tronie .....
no tak
no tak 05.06.2019, 07:48
ludzie mają wolny wybór a głosują od lat na bardzo przeciętnego człowieka chorego na władzę, despotę (wszystko wiem najlepiej!!!!) mściwego, butnego, zarozumiałego do granic możliwości - Oleśnica niestety ale bardzo straciła ( to będzie już 30 lat ZNIEWOLENIA) mieszkańcy niestety ale po tak długim czasie zapomnieli co to jest DEMOKRACJA SAMORZĄDOWA to widać -"Brońś zrobi za nich wszystko - dobrowolnie zrzekli się podejmowania decyzji za własny dom - oni w nim nie rządzą ----------w ich domu rządzi jednoosobowo jeden gość od 30 lat!!!!! Nie są w stanie przestać być niewolnikami jednego człowieka bo innego życia nie znają oraz innego sposobu zarządzania, podejmowane decyzje są fatalne dla mieszkańców.Oleśnica nigdy nie znalazła swojego miejsca, nie ma swojej TOŻSAMOŚĆI - nie rozwinęła nigdy swojego potencjału.Jest miastem bardzo przeciętnym na tle innych miast i żyje tu się mocno przeciętnie bez perspektyw - to ma być ten sukces miasta ??? Komentarze pisane są w jednej tonacji - ale cóż nam pozostaje jak wybrali tak mają!Na kogo ZASŁUŻYLI tego mają!Wyborcy w większości prawdopodobnie są bardzo podobni do swojego włodarza a każdy widzi jaki to człowiek!
Bo tutaj jest jak jest
Bo tutaj jest jak jest 05.06.2019, 00:10
Ja uważam, że Kołacinski jest inteligentniejszy od Bronsis, ale niestety ma zasady.
i co z tego?
i co z tego? 05.06.2019, 08:07
Inteligenty jest Kołaciński i szybko się uczył - był bardzo pojętny ale miał jak piszą ZASADY które go zgubiły! Pamiętam jedną jego strategiczną decyzję - BŁĘDNĄ NA STRACIE i - nikogo nie zwalniam w UM, cała kadra ludzi pozostała (wymienił dosłownie kilka osób!!!) --------on wszedł jak do jaskini lwa -a po tylu latach wypadałoby zrobić poważne przewietrzenie kadr.Ustawić na nowo miasto, (PANIE KOŁACIŃSKI po to pana WYBRALIŚMY bowiem chcieliśmy powiewu świeżości w mieście -zmian!!!!!!) przecież pan wiedział od lat. że w mieście jest KLIKA ZATĘCHŁA - na co liczył?Niestety wiem do dziś ---- wielu urzędasów lojalnych "obecnemu" bardzo pod nim kopało dołki!Rozsiewano ploty tak głupie że aż nierealne ale znadowali się tacy co uwierzyli tym plotom!!!Nawet pan sobie nie zdawał sprawy jak bardzo panu szkodzono!!!I Dziś jest tego efekt ----butny, zarozumiały i mściwy człowiek jest znów na starym miejscu!
Brawo wy
Brawo wy 05.06.2019, 16:42
Dlatego nie szkoda mi urzedników ani w starostwie a tym bardziej w mieście. Mają to na co zasłużyli.
Jacek.
Jacek. 04.06.2019, 22:56
Toearzuszu M. Kołaciński chcecie uczyć wroga historii co za pycha jak u Piotrowicza podajcir sobie rękę.
as
as 05.06.2019, 23:59
Sowiecki trol odezwał się...
Alma
Alma 04.06.2019, 21:42
A co pan Olo po zawodowce moze o historii wiedzieć?
Olek Wodzirej
Olek Wodzirej 05.06.2019, 07:14
Jedzie pociąg z dalekaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....
Parowóz Franciszek
Parowóz Franciszek 05.06.2019, 09:08
.... na wyremontowany dworzec PKP !
Dość 29 lat nieomylnych rządów Bronsia!
Dość 29 lat nieomylnych rządów Bronsia! 04.06.2019, 21:33
Opozycjo do boju! REFERENDUM organizować i pogonić tych dwóch nicponi!!
Buła
Buła 04.06.2019, 19:41
A co oni maja wspolnego z Solidarnoscia i walka z komuną? Nic. Olo strażnikiem w więzniu byl. O Jasiu w NZS nikt nie slyszal. Do panny S naleźeli? He he . Jeden to dyktator ale inteligentny. O poziomie drugiego nie bede pisal bo szkoda slow. To ze Jasio zrobil go reprezentantem samorzadu powiatowego miasta to kpina z mieszkancow.
Co wybierasz?
Co wybierasz? 04.06.2019, 23:46
Buła, inteligentny dyktator mówisz. To ja ci powiem cwaniak. Co ty na to? Musi widzieć że to droga w jedną stronę, jeżeli inteligentny, jeżeli cwaniak, nie widzi tego.
Jacek
Jacek 04.06.2019, 23:00
A towarzysz Kołaciński i jego kumple co mają wspólnego z Solidarnością ??.
Tyle co Piotrowicz i Kryże.
wolność to  bzdura
wolność to bzdura 04.06.2019, 17:27
teraz wielu myślących ludzi powinni zrozumieć dlaczego dziś w Gdańsku obchody obchodzą komuniści i pseudosolidarnościowcy (TW) - czyli zdrajcy) - wdowa po Kiszczaku zawsze mówiła "to MÓJ MĄŻ JEST BOHATEREM i to on powinien otrzymać Nagrodę Nobla" - gdyby dziś żył Kiszczak to byłby głównym i najważniejszym bohaterm dzisiejszych obchodów 4 czerwca w Gdańsku! Napluto dziś w twarz wielu naiwnym Polakom wierzących o wolnych wyborach i wolnej Polsce!
tak to było
tak to było 04.06.2019, 19:06
jak to opisac..kiedys my mieliśmy ziemie,przemysł i gospodarkę..a oni Ksiązki o kapitale..zamknęliśmy oczy..po 4tym 06.89.oni posiedli nasza ziemie,przemysł i gospodarkę,a my dostaliśmy książkowy wykład ekonomi..i wskazówki..jak mamy ich utrzymywać....ten dzień to największe oszustwo od 1795r

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polsk…
?
? 04.06.2019, 17:07
I ci panowie chcą mówić o wolności? Po tym co wyprawia się w komisjach, sesjach RM i jak zamierza się zmienić statut?
Tak tylko pytam
Tak tylko pytam 04.06.2019, 16:46
Czy obaj panowie należeli do Solidarności?
Balcerkowa
Balcerkowa 05.06.2019, 07:25
należeli, należeli. Tylko deklaracji członkowskich nie wypełnili, bo zgubili !
Jacek
Jacek 04.06.2019, 23:01
To pytaj swoich towarzyszy komuchu.
solidarność
solidarność 04.06.2019, 17:16
wielu było w Solidarności a jednocześnie aktywnie współpracowali z SB - to nie jest wyznacznik - Solidarnościowiec a solidarnościowiec robi czasami KOLOSALNĄ różnicę, rozumieją to jedynie ci co przeżyli tę mitręgę z komunistami - młodzi nie rozumieją nic - najzwyczajniej ich to nie obchodzi ,dlatego tak trudno kojarzyć im fakty i wyciągać wnioski
jkl
jkl 04.06.2019, 14:59
Nie wiadomo na kogo wówczas głosował Janek, gdyż był mocno zdystansowany do Solidarności.
Edmundowicz
Edmundowicz 04.06.2019, 16:12
Wiadomo, wiadomo ... na matuszkę PZPR ..... Dlatego tak łatwo znalazł wspólny język z PO ....
Xawery
Xawery 04.06.2019, 13:45
Przeczytajcie osobisty tekst burmistrza Sawickiego na jego Facebooku. To wzór jak pisać mądrze o tej dacie.
Oels
Oels 04.06.2019, 13:33
utyty spocony z jarmarcznym wodzirejem, dramat!!!!
Nic nie zrobisz
Nic nie zrobisz 04.06.2019, 13:28
W czerwonej Oleśnicy nie da się żyć, jeszcze burmistrz z przewodniczacym próbują nam takie kity wciskać. To jest dramat tego miasta.
IPN
IPN 04.06.2019, 12:57
To były takie same "wolne" wybory do sejmu, jak "uczciwe" ostatnie wybory samorządowe w Oleśnicy ....
kpina nie wolność
kpina nie wolność 04.06.2019, 12:34
Od dawna mam świadomość że okrągły stół to mistyfikacja - zwykłe oszustwo dogadali się komuniści z Kiszczakiem na czele z tak zwaną "opozycją"a w rzeczywistości byli to współpracownicy SB o kryptonimach z TW czyli przy okrągłym stole byli -SAMI SWOI i dziś ci ludzie karzą nam świętować wolność? to była ZDRADA a nie wolne wybory .A jeszcze gorsze jest to że UWIARYGODNILI to księża którzy współpracowali czynnie z SB przy okrągłym stole (a tego to już wybaczyć nie można - stąd też mamy homoseksualistów i pedofilów wśród księży bo SBecja ich chroniła i awansowała między innymi na biskupów stąd też poparcie np Radia Rodzina Bronisa tu sięgają macki sb z dawnych lat w kościele)
zośka
zośka 04.06.2019, 15:36
@kpina nie wolność - 100 % racji ! Do dziś czuję ból, że na tych TW głosowałam - kłamców i oszustów. Naprawdę im wierzyłam....
:))
:)) 04.06.2019, 12:52
Ale wypociny, długo nad ty myślałeś czy ktoś ci podyktował
as
as 06.06.2019, 00:03
spadaj trollu..
sbek to zło
sbek to zło 04.06.2019, 13:00
spadaj esbeku do kibla bo na was to patrzeć nie mogę - perfidni starzy wyjadacze po prostu źli ludzie
.
. 04.06.2019, 12:48
To jest dramat ale masz rację.

Pozostałe