Burmistrz wygrał proces o zniesławienie

  • 04.10.2018, 12:04 (aktualizacja 04.10.2018, 12:20)
  • OAI
Burmistrz wygrał proces o zniesławienie
Sąd Okręgowy przyjął, że Katarzyna K. zniesławiła Michała Kołacińskiego. Wyrok jest prawomocny.
W czerwcu 2017 roku na konferencji prasowej burmistrz Oleśnicy poinformował, że złożył w Sądzie Rejonowym w Oleśnicy prywatny akt oskarżenia przeciwko Katarzynie K.,  autorce publikacji w lokalnej gazecie O.,  wydawanej przez niemiecki koncern P.
 
Tekst pod tytułem "Korupcja w ratuszu" powstał z inspiracji i na podstawie informacji od radnego Damiana Siedleckiego (komitet Jana Bronsia, wcześniej był szefem Klubu Radnych Razem dla Oleśnicy). To on rzekomo miał być "korumpowany" przez burmistrza.
 
Prywatny akt oskarżenia przygotowała na prywatne zlecenie burmistrza wrocławska kancelaria adwokacka Iustus Macieja Ponikowskiego. Obrońcą Katarzyny K. był adwokat Michał Bąba z Oleśnicy.
 
Zarzut dotyczył artykułu 212 Kodeksu karnego - to zniesławienie. Sąd Rejonowy w Strzelinie w procesie karnym oceniał, czy została podana nieprawda i nastąpiło pomówienie, co jest przekroczeniem granic dozwolonej krytyki, a tym samym mogło narazić Kołacińskiego na utratę zaufania niezbędnego do sprawowania mandatu burmistrza. Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 
Wyrok zapadł po roku procesu. Sąd uznał, że podane zostały nieprawdziwe informacje i nastąpiło oczywiste pomówienie.
 
Katarzyna K. "działała w złej wierze i z góry powziętym bezpośrednim zamiarem" - ocenił sąd - "formułując pod adresem Michała Kołacińskiego fałszywe zarzuty".
 
Sąd uznał ją za winną zniesławienia, a postępowanie karne umorzył na 2 lata tytułem próby. Oskarżona musi zapłacić koszty procesu. I zamieścić dwukrotnie przeprosiny Michała Kołacińskiego na stronie 1. Wyrok był do dzisiaj nieprawomocny. 
 
Dzisiaj Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił apelację, którą złożyła Katarzyna K. Przyjął, że zniesławiła burmistrza, nakazał zapłatę kosztów i przeprosiny. Mają one nastąpić niezwłocznie. Wyrok jest prawomocny.
 
Jak komentuje wyrok burmistrz? - Prawda zwyciężyła - mówi krótko Michał Kołaciński.
OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (142)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

eh
eh 06.10.2018, 09:13
Pani Kijakowska - redaktor Oleśniczanina - pamiętam ten oszczerczy artykuł - notabene przyciągał uwagę -" KORUPCJA W RATUSZU"- pani w tej zajadłości i walce politycznej przekroczyła granicę na zasadzie" jeden pan innej pani powiedział że jest korumpowany" a ta pani nawet nie mając dowodów jedynie oszczercze słowa innego pana -WYSMAROWAŁA- artykuł o rzekomej korupcji - DOIGRAŁA się pan wreszcie (trafiła kosa na kamień)- a dziennikarsko spaliła na zawsze - bo czy można zaufać pani artykułom?NIE!!!Jest pani osobą niewiarygodną w pisaniu wszelkich artykułów i kto mądry dziś pani zaufa?Nikt.Bedzie pani pisać dla podobnych do siebie którzy kłamstwem żyją i kierują się na co dzień.
bella
bella 06.10.2018, 08:47
Klamstwo jak widac na klamstwie. ale to jak widac ma krótkie nogi
jerry
jerry 06.10.2018, 07:20
Karać i jeszcze raz karać .Za kłamstwa , za oszukiwanie wyborców puścić w skarpetkachw skarpetkach .
Karol
Karol 06.10.2018, 07:08
Bronś i ekipa no równi pochyłej. Zero wiarygodność
Germanik
Germanik 05.10.2018, 22:51
Po wyroku w sprawie spotu nieomylny powinien przeprosić, podziękować i odjechać od nqs hen hen. Można zaklinać rzeczywistość, przeprowadzać propagandowe łamańce, ale sądowe dwa ostatnie wyroki są bezlitosne . Kłamstwo potwierdzone i ukarane . Najpierw były kołki w *** teraz kłamstwo. Co będzie dalej??? Czy dno już zostało osiągnięte? Czy już jest to pukanie od spodu? Co się stało z tym człowiekiem ?!
August
August 05.10.2018, 22:59
Andrzejka S. sprawka.
UTW
UTW 05.10.2018, 22:31
o to to!
UTW
UTW 05.10.2018, 22:18
powtarzac trzeba, ale czy to kogos jeszcze dziwi w Olesnicy ? poza Irenką i kilkoma panciami ?
Senior
Senior 05.10.2018, 22:27
Irenka ma głupawkę.
POWTARZAĆ DO ZNUDZENIA!!!
POWTARZAĆ DO ZNUDZENIA!!! 05.10.2018, 22:02
Sąd Okręgowy we Wrocławiu Wydział I Cywilny...
postanawia:
I.zakazać uczestnikowi Janowi Bronsiowi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o sutym wynagradzaniu przez obecne władze osób świadczących usługi siania niepokoju wśród wielu osób;
II.orzec przepadek materiałów wyborczych w postaci nagranego oświadczenia o sutym wynagradzaniu przez obecne władze osób, które próbują siać niepokój;
antybrona
antybrona 05.10.2018, 21:58
Teraz przynajmniej wie co to znaczy dojeżdżać codziennie do pracy do Wrocławia.Sam zrobił Oleśnicę sypialnią teraz wie co to 5 min do pracy a co kilkadziesiąt.Przez długoletnie zaniedbanie w strefie gospodarczej doprowadził do tego, że ze statystyk wynika iż w Oleśnicy nie ma bezrobocia bo ludzie pracuja w innych miastach, co z kolei stało się problemem w pozyskiwaniu nowych inwestorów .Kilkanaście lat puste pole,nieuzbrojone,gdzie do niedawna stała pordzewiała tablica( z nieaktualnymi numerami telefonów do UM od blisko dziesięciu lat)reklamująca oleśnicka strefę gospodarczą. Był przeciwnikiem pozostania lotniska a co za tym idzie branży lotniczej ,praktycznie nic nie zrobił w pozyskaniu fabryki Vw .Starczy .ON I ONI już byli odpowiedzialni za Oleśnicę
wiarus z PS2002
wiarus z PS2002 05.10.2018, 21:46
Tam świadek Damian S. Tu świadek Andrzej S. Duet SS pogrąża pana Janka. Ostrzegaliśmy.
prawda
prawda 05.10.2018, 21:40
jednym słowem znowu wygrana nareszcie utarli nosa dwóm nurtom kłamliwej narracji dalej dociskac pokazywac piętnować
itd.
itd. 05.10.2018, 21:39
Odpowiedzialny za Oleśnicę ,za 25 lat burmistrzowania. Za jej niedorozwój przede wszystkim,za przyjęty kierunek Oleśnicy jako sypialni Wrocławia i za nieuzbrojone pole ,które przez kilkanaście lat nazywane było strefą gospodarczą, za pusty rynek po wprowadzeniu płatnego parkowania,za długi miasta,za problem sądowy o 23mln złotych,za za mały basen otwarty i za małą halę sportową...
:))))
:)))) 05.10.2018, 21:30
nieomylny rozpowszechnia nieprawdę? Koniec świata :))))))
AD
AD 06.10.2018, 20:00
Nieomylny się pomylił ???!!! To faktycznie koniec świata!
sic
sic 05.10.2018, 20:32
TO KOLEJNY WYROK- tym razem w trybie wyborczym :-)
Sąd Okręgowy we Wrocławiu Wydział I Cywilny...
postanawia:
I.zakazać uczestnikowi Janowi Bronsiowi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o sutym wynagradzaniu przez obecne władze osób świadczących usługi siania niepokoju wśród wielu osób;
II.orzec przepadek materiałów wyborczych w postaci nagranego oświadczenia o sutym wynagradzaniu przez obecne władze osób, które próbują siać niepokój;
III.dalej idący wniosek oddalić;
IV.orzec, że wnioskodawca i uczestnicy postępowania ponoszą koszty postępowani związane ze swym udziałem w sprawie.
iki
iki 05.10.2018, 19:37
Co na to sędziowie ? Po pierwsze nie czytali. Po drugie gdyby czytali to mieliby niezły ubaw
mec
mec 05.10.2018, 17:29
AD @ a czytałes to pokretne usprawiedliwienie i tą wykrętną narracje ? Dalej ida w zaparte. Propozycja funkcji to korupcja sądy sa pisowskie a w ogóle prawo jest złe.... Jednym słowem sąd rejonowy w Strzelinie i okręgowy we Wrocławiu sa "pisowskie". Czy oni nie czują tej groteski ? Ciekawe co na to sędziowie w okregówce?
no tak
no tak 06.10.2018, 09:33
" sądy są pisowskie" - Wrocław to BASTION PO - LEWACTWA, tylko fakty wygrywają z kłamstwem stąd wyroki korzystne dla obecnego burmistrza - podpowiem Kołaciński- MA ZASADY- to było widać jak startował 4 lata temu na burmistrza - obserwując go na spotkaniach wyborczych to było widać, słychać i czuć. I tak pozostało do dziś a efekty widać w sądach z Bronsiem i Kijakowską - on się brzydzi kłamstwem i kolumniami. Sztab Bronsia zrobił podstawowy i ogromny błąd - liczył że bezpodstawnymi oskarżeniami wygrają wybory na zasadzie a kto to będzie sprawdzać i weryfikować?Przeliczyli się trafili na twardego zawodnika.
AD
AD 05.10.2018, 17:18
Takiej patologi dziennikarskiej jaka w ostatnim czasie narosła w pewnym pro Jankowym i coraz bardziej skręcającym w lewo portalu o z obwiązującej nazwie MO, nie widziałem od dawna. Sprawa z panią Katarzyną K. to jest czubek góry lodowej, to co wyprawiają pismaki z "milicyjnego" portalu MO przekracza - w ostatnim czas kolejne szczyty propagandy i chamstwa dziennikarskiego. Zastanawiam się czy redaktorem naczelnym nie został tam Jerzy U...
JK
JK 05.10.2018, 16:31
Cała ta szajka zgromadzona wokół nieomylnego to strasznie zawistni ludzie. Kłamstwa , manipulacja , pomówienia, po trupach do celu. Chcieć władzy i pieniędzy ich zaślepia
cogito
cogito 05.10.2018, 16:19
Katarzyna K. w swoim zacietrzewieniu i zajadłości straciła kompletnie orientację. Uwierzyć Siedleckiego osobie o zerowej wiarygodności to naprawdę trzeba być naiwnym jak dziecko
IPN
IPN 05.10.2018, 15:48
Alinko!Skąd u ciebie taki wstręt do PIS-u? Czyżby chodzi o to , że PIS -dobrał się w końcu do *** czerwonym resortowcom i złodziejom wszelkiej maści?

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165