Burmistrz wygrał proces o zniesławienie

  • 4.10.2018, 12:04 (aktualizacja 04.10.2018 12:20)
  • OAI
Burmistrz wygrał proces o zniesławienie
Sąd Okręgowy przyjął, że Katarzyna K. zniesławiła Michała Kołacińskiego. Wyrok jest prawomocny.
W czerwcu 2017 roku na konferencji prasowej burmistrz Oleśnicy poinformował, że złożył w Sądzie Rejonowym w Oleśnicy prywatny akt oskarżenia przeciwko Katarzynie K.,  autorce publikacji w lokalnej gazecie O.,  wydawanej przez niemiecki koncern P.
 
Tekst pod tytułem "Korupcja w ratuszu" powstał z inspiracji i na podstawie informacji od radnego Damiana Siedleckiego (komitet Jana Bronsia, wcześniej był szefem Klubu Radnych Razem dla Oleśnicy). To on rzekomo miał być "korumpowany" przez burmistrza.
 
Prywatny akt oskarżenia przygotowała na prywatne zlecenie burmistrza wrocławska kancelaria adwokacka Iustus Macieja Ponikowskiego. Obrońcą Katarzyny K. był adwokat Michał Bąba z Oleśnicy.
 
Zarzut dotyczył artykułu 212 Kodeksu karnego - to zniesławienie. Sąd Rejonowy w Strzelinie w procesie karnym oceniał, czy została podana nieprawda i nastąpiło pomówienie, co jest przekroczeniem granic dozwolonej krytyki, a tym samym mogło narazić Kołacińskiego na utratę zaufania niezbędnego do sprawowania mandatu burmistrza. Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 
Wyrok zapadł po roku procesu. Sąd uznał, że podane zostały nieprawdziwe informacje i nastąpiło oczywiste pomówienie.
 
Katarzyna K. "działała w złej wierze i z góry powziętym bezpośrednim zamiarem" - ocenił sąd - "formułując pod adresem Michała Kołacińskiego fałszywe zarzuty".
 
Sąd uznał ją za winną zniesławienia, a postępowanie karne umorzył na 2 lata tytułem próby. Oskarżona musi zapłacić koszty procesu. I zamieścić dwukrotnie przeprosiny Michała Kołacińskiego na stronie 1. Wyrok był do dzisiaj nieprawomocny. 
 
Dzisiaj Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił apelację, którą złożyła Katarzyna K. Przyjął, że zniesławiła burmistrza, nakazał zapłatę kosztów i przeprosiny. Mają one nastąpić niezwłocznie. Wyrok jest prawomocny.
 
Jak komentuje wyrok burmistrz? - Prawda zwyciężyła - mówi krótko Michał Kołaciński.
OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (141)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna Dzisiaj, 12:02
A dzisiaj przeprosiny są ?
antybrona
antybrona 2 dni temu, 21:08
Burmistrz to nie zawód,a po przegranej w poprzednich wyborach ,okazało się ,że do niczego innego sie nie nadaje,to 58 letni inżynier, ale tylko na papierze, bez doświadczenia,który chce na swój dyktatorski sposób nadal kierować stworzonymi powiązaniami i udawać ,że uszczęśliwia mieszkańców kawałkiem chodnika.Oleśnica po upadku komunizmu niczym szczególnym w swoim rozwoju się nie wyróżnia wśród innych miast,żadnych szczególnych sukcesów ekipa pana Jana przez 24 lata(1990-94 jako wiceburmistrz i 1994-2014 burmistrz) oprócz stworzenia pewnych zależności , nie może sobie przypisywać ,wręcz razi brak inwestorów ,jeden GKN i jeden podwykonawca w strefie gospodarczej , którą trzeba było uzbroić,bo Przez tyle lat nie wiedział -inżynier budownictwa-, że fabryki potrzebować będą wody,prądu i kanalizacji.Sam się przekonał co znaczy dojeżdżać codziennie do pracy do Wrocławia.Sam zrobił Oleśnicę sypialnią teraz wie co to 5 min do pracy a co kilkadziesiąt.Przez długoletnie zaniedbanie w strefie gospodarczej doprowadził do tego, że ze statystyk wynikało przez lata, iż w Oleśnicy nie ma bezrobocia bo ludzie pracują w innych miastach, co z kolei stało się problemem w pozyskiwaniu nowych inwestorów .Kilkanaście lat puste pole,nieuzbrojone,gdzie do niedawna stała pordzewiała tablica( z nieaktualnymi numerami telefonów do UM od blisko dziesięciu lat)reklamująca oleśnicka strefę gospodarczą. Stworzył sekcję promocji miasta ,która nie miała żadnych wyników poza pensjami zatrudnionych tam osób.Był przeciwnikiem pozostania lotniska a co za tym idzie branży lotniczej ,praktycznie nic nie zrobił w pozyskaniu fabryki Vw (krajowe media podawały ,że Oleśnica była brana pod uwagę) .Starczy . Mam nadzieje ,że w tych wyborach drugi i ostateczny raz dostanie kopa.
ON I ONI już byli odpowiedzialni za Oleśnicę!!!
antybrona
antybrona 12.10.2018, 21:36
Burmistrz to nie zawód,a po przegranej w poprzednich wyborach ,okazało się ,że do niczego innego sie nie nadaje,to 58 letni inżynier, ale tylko na papierze, bez doświadczenia,który chce na swój dyktatorski sposób nadal kierować stworzonym układem i udawać ,że uszczęśliwia mieszkańców kawałkiem chodnika. Mam nadzieje ,że w tych wyborach drugi i ostateczny raz dostanie kopa.
Duży Kopniak
Duży Kopniak 13.10.2018, 15:28
Z Bożą pomocą.
nagroda podlizaka gwaranatowana
nagroda podlizaka gwaranatowana 12.10.2018, 12:50
:Grzegorz Żyła: " w Jan Bronś jest teraz więcej ze mnie i mi podobnych niż kiedykolwiek wcześniej" cudowna przemiana ale jajaja ha ha ha ha ha
Komentator
Komentator 13.10.2018, 15:29
Temu Żyle odwaliło całkiem
?
? 12.10.2018, 10:25
Gdzie jest pierwsza strona Oleśnkczanina?
Sówka
Sówka 13.10.2018, 00:07
1,wyrwana przez " tajemniczego " krasnala z lekka nadwagą 2 . Na tablicy przy byczych jajach
LOLO
LOLO 12.10.2018, 09:32
Gazeta z przeprosinami jest trudno dostępna albo bez 1 strony...
Przeprosiny napisane jak nekrolog ! Pani K.K. będzie się tłumaczyć w sądzie...
ale jazz
ale jazz 11.10.2018, 11:02
Monika [email protected] Mundi daj spokój. Skompromitowałeś sie zaliczyłes totalna wpadke i i zostałeś zaorany. I to by bylo na tyle.
Monika Lipiec
Monika Lipiec 11.10.2018, 07:52
@kabaret skeczów męczących mundka - świetny tekst Pana Edmunda Kalecińskiego bardzo Cię poniósł. Zabolał ? Pan Edmund nie pisał nic o pozwie, ani akcie oskarżenia. Tylko o "wyrokach". Ale jak się jest być może jakimś kibolem, podpisującym się nickiem... Jeszcze głupoty wypisuje jakiś @normals , pisząc o pozwie i akcie oskarżenia, pomyłce , kompromitacji, niewiarygodności i oraniu. Weźcie katomatołki kogoś mądrego, siądźcie razem, poczytajcie, bo obarczacie Pana Edmunda własną głupotą, z powodu własnego odmóżdżenia. Cześć, lecę na zajęcia.
Łukasz
Łukasz 10.10.2018, 23:55
BRONŚ Pinokio! Kompletnie niewiarygodne polityk. Nie głosuję na takich. NIGDY!
errata
errata 10.10.2018, 23:11
"Od czerwca ubiegłego roku żyjemy w nowej rzeczywistości społeczno-politycznej.Stary system,nękający nasz Naród przez długie 45 lat,okazał się nierealną utopią i jako bankrut odszedł do historii.Cała zaś Polska na oczach świata dźwiga się wysiłkiem wszystkich obywateli ku nowej rzeczywistości.Papież Jan Paweł II nazwał ten najnowszy okres naszych dziejów "czasem trudnego przełomu".Ile ten " czas przełomu"nas wszystkich kosztuje,wie każdy myślący Polak ,od robotnika poczynając ,a na inteligencji kończąc.Pyta się wielu: co w tym czasie "trudnego przełomu "jest godne uwagi i naszych poświęceń? Mówiąc najkrócej-godne uwagi i poświęceń jest poszerzenie wolności społecznej i osobistej.Ale ciesząc się z tej rzeczywistości niewiele o niej mówimy.Najczęściej mówimy o drugim zjawisku,które wprawdzie jako wtórne i,da Bóg,krótkotrwałe,dokucza każdemu najboleśniej.Zjawiskiem tym jest niebezpieczne pogorszenie się warunków życia wielu z nas.Mówimy o tym najczęściej,bo ono jest męczące i budzi niepokój o przyszłość.Lecz gdybym zapytał Was Bracia Kapłani ,i Was Wierni-polskiego Dolnego Śląska,czy jesteście za przywróceniem dawnego reżimu, większość Was opowiedziałaby się za obecną sytuacją.A postąpilibyście tak dlatego,że wewnętrznie jesteście przekonani,że poszerzenie wolności społecznej jest ważniejsze niż dokuczliwość kryzysu i inflacja.Bo z kryzysu i inflacji wyjdziemy,da Bóg.Wyjdziemy nie tylko dzięki planom rządu premiera Mazowieckiego.
Polskę uratować może silna i żyjąca uczciwie polska rodzina.Najlepsze plany gospodarcze i poszerzenie wolności niewiele znaczą,jeżeli obywatel nie będzie na właściwym poziomie życia moralnego.Wiemy zaś ,że dobrzy obywatele przygotowują się do życia zawodowego i społecznego w rodzinie.Dlatego na "czasy trudnego przełomu" Kościół stawia wielkie zadanie dla Narodu:podjęcie odważnego wysiłku nad uzdrowieniem moralnym polskiej rodziny.Zadania tego nie lekceważmy,bo ono jest kluczowym w podnoszeniu Narodu z kryzysów politycznych i gospodarczych.I chociaż wszyscy jesteśmy zmęczeni,i mimo że krążą wśród nas tacy co straszą groźną przyszłością.Chcą bardzo,żebyśmy żałowali czasu"domu niewoli " i pozornego spokoju.Lecz nie dawajmy się posłuchu tym "duchom ciemności",bo to,do czego już doszliśmy,okupione zostało trudem,walką,cierpieniem,sprzeciwem paru pokoleń Polaków,a nawet śmiercią najlepszych synów Narodu.Nie dziwmy się,że i nam coś z tego trudu pozostało do wykonania.Trud pracy na wielu odcinkach gospodarki,ale też trud nad uzdrowieniem polskiej rodziny.Przybliża się termin wyborów samorządowych.Każdy wie,że to wielka szansa dla życia społecznego.W tym liście Wielkopostnym proszę Was:wybierajcie ludzi godnych,o czystych rękach i niesplamionych życiorysach.Niech dzięki temu naszym życiem społecznym i politycznym,gospodarczym i kulturalnym kierują ludzie obdarzeni pełnym zaufaniem obywateli.ale też niech to będą tacy przedstawiciele władzy,którzy liczą się z Prawem Bożym i głosem własnego sumienia" Henryk kardynał Gulbinowicz Arcybiskup Metropolita Wrocławski.1990r
1990
1990 10.10.2018, 23:02
"Od czerwca ubiegłego roku żyjemy w nowej rzeczywistości społeczno-politycznej.Stary system,nękający nasz Naród przez długie 45 lat,okazał się nierealną utopią i jako bankrut odszedł do historii.Cała zaś Polska na oczach świata dźwiga się wysiłkiem wszystkich obywateli ku nowej rzeczywistości.Papież Jan Paweł II nazwał ten najnowszy okres naszych dziejów "czasem trudnego przełomu".Ile ten " czas przełomu"nas wszystkich kosztuje,wie każdy myślący Polak ,od robotnika poczynając ,a na inteligencji kończąc.Pyta się wielu: co w tym czasie "trudnego przełomu "jest godne uwagi i naszych poświęceń? Mówiąc najkrócej-godne uwagi i poświęceń jest poszerzenie wolności społecznej i osobistej.Ale ciesząc się z tej rzeczywistości niewiele o niej mówimy.Najczęściej mówimy o drugim zjawisku,które wprawdzie jako wtórne i,da Bóg,krótkotrwałe,dokucza każdemu najboleśniej.Zjawiskiem tym jest niebezpieczne pogorszenie się warunków życia wielu z nas.Mówimy o tym najczęściej,bo ono jest męczące i budzi niepokój o przyszłość.Lecz gdybym zapytał Was Bracia Kapłani ,i Was Wierni-polskiego Dolnego Śląska,czy jesteście za przywróceniem dawnego reżimu, większość Was opowiedziałaby się za obecną sytuacją.A postąpilibyście tak dlatego,że wewnętrznie jesteście przekonani,że poszerzenie wolności społecznej jest ważniejsze niż dokuczliwość kryzysu i inflacja.Bo z kryzysu i inflacji wyjdziemy,da Bóg.Wyjdziemy nie tylko dzięki planom rządu premiera Morawieckiego.
Polskę uratować może silna i żyjąca uczciwie polska rodzina.Najlepsze plany gospodarcze i poszerzenie wolności niewiele znaczą,jeżeli obywatel nie będzie na właściwym poziomie życia moralnego.Wiemy zaś ,że dobrzy obywatele przygotowują się do życia zawodowego i społecznego w rodzinie.Dlatego na "czasy trudnego przełomu" Kościół stawia wielkie zadanie dla Narodu:podjęcie odważnego wysiłku nad uzdrowieniem moralnym polskiej rodziny.Zadania tego nie lekceważmy,bo ono jest kluczowym w podnoszeniu Narodu z kryzysów politycznych i gospodarczych.I chociaż wszyscy jesteśmy zmęczeni,i mimo że krążą wśród nas tacy co straszą groźną przyszłością.Chcą bardzo,żebyśmy żałowali czasu"domu niewoli " i pozornego spokoju.Lecz nie dawajmy się posłuchu tym "duchom ciemności",bo to,do czego już doszliśmy,okupione zostało trudem,walką,cierpieniem,sprzeciwem paru pokoleń Polaków,a nawet śmiercią najlepszych synów Narodu.Nie dziwmy się,że i nam coś z tego trudu pozostało do wykonania.Trud pracy na wielu odcinkach gospodarki,ale też trud nad uzdrowieniem polskiej rodziny.Przybliża się termin wyborów samorządowych.Każdy wie,że to wielka szansa dla życia społecznego.W tym liście Wielkopostnym proszę Was:wybierajcie ludzi godnych,o czystych rękach i niesplamionych życiorysach.Niech dzięki temu naszym życiem społecznym i politycznym,gospodarczym i kulturalnym kierują ludzie obdarzeni pełnym zaufaniem obywateli.ale też niech to będą tacy przedstawiciele władzy,którzy liczą się z Prawem Bożym i głosem własnego sumienia" Henryk kardynał Gulbinowicz Arcybiskup Metropolita Wrocławski.1990r
1990
1990 10.10.2018, 21:55
Jestem w posiadaniu tego egzemplarza ,może zdążę przepisać treść do wyborów:Nasza Gazeta nr6 1990 Komitet Obywatelski "Solidarność" Ziemi Oleśnickiej: WYBIERAJCIE LUDZI GODNYCH Rada Komitetu Obywatelskiego wyraża wdzięczność Jego Eminencji ks.Henrykowi Gulbinowiczowi ,Arcybiskupowi Metropolicie Wrocławskiemu za to że w Wielkopostnym Liście Pasterskim poświęcił wiele uwagi sprawom dla Ojczyzny i Narodu najważniejszym,w tym sprawom wyborów samorządowych.Treści te dotyczą całego społeczeństwa,stąd pozwalamy sobie zacytować stosowny fragment tego dokumentu:
kabaret skeczów męczących mundka
kabaret skeczów męczących mundka 10.10.2018, 21:42
Tak tak Mundi i jeszcze sędziowie kołem łamani by byli jakby odrzucili .... No właśnie co? Bo piszesz wybitny prawniku pod artykułem o akcie oskarżenia. Jakie więc pozwy masz na myśli? Pewno o pozew wyborczy ci chodzi. No ale to JEDEN pozew. A nie pozwy. Primo - poducz się, bo z wiedza prawniczą jesteś mocno na bakier. Secundo -nie brnij w kabareton bo nikt ci nie uwierzy w prześladowanie sędziow sądu okręgowego i apelacyjnego z powodu aktu oskarżenia/pozwu burmistrza z zacnego ale prowincjonalnego miasteczka, tercio- idź spać i zabarykaduj sie bo jednego już bakterie atakują a ciebie mafia może w każdej chwili dopaść
racjonalista Domański
racjonalista Domański 10.10.2018, 21:32
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdyby sądy odrzuciły pozwy, sędziowie byliby prześladowani i nękani. Tak już się dzieje w Warszawie, Poznaniu... A szefostwo mafii pod pozorem składania kwiatów na pl. Piłsudskiego spotyka się w limuzynie.
normals
normals 11.10.2018, 07:10
Ktoś wyżej cie zaorał Mundziu. Faktycznie szło o akt oskarżenia a nie pozew. Taka pomylka to dla prawnika kompromitacja. Więcej się o sądach i prawie nie wypowiadaj. Jesteś kompletnie niewiarygodny.
..
.. 10.10.2018, 21:24
Wolę uczciwego gbura od oszusta, czy zwykłego kłamcy. Jeżeli już.
ja
ja 10.10.2018, 21:11
Kabaret to jest wokół nas !
racjonalista Domański
racjonalista Domański 10.10.2018, 21:10
lex i Lex - tekst Pana Kalecińskiego nie jest dla was. Nie jest on "pokrętnym wywodem", i aspekt prawny (wyroki) jest jednym z wielu. No, ale do tego trzeba mieć głowę... Używanie pseudonimu "lex" jest dla was obu (?) niezrozumiałe. Gazeta z przeprosinami Katarzyny Kijakowskiej była i jest we wszystkich marketach. Czytałem w dwóch.
ogrodnik
ogrodnik 10.10.2018, 21:32
Aż w dwóch czytałeś? T ty czytasz gazety w marketach? W każdym po jednym razie? Kłopoty ze zrozumieniem ? Edmund , daj spokój.... bujać to my ale nie nas...
grotecha
grotecha 10.10.2018, 21:03
w-olny @ mało tego w jednym miejscu jakiś niewysoki korpulentny "klient " kupił wszystko zdzierał okładkę z przeprosinami i chciał żeby środek z nieomylnym rozdawać za freee:))))) Jaja jak berety. To sie nadaje do kabaretu !!!
w_olny
w_olny 10.10.2018, 20:02
Chciałem dziś kupić gazetę z opublikowanymi przeprosinami Katarzyny K. ale nie było w kioskach. Czy ktoś wie KTO wykupił prawie cały nakład? Czy nakład był taki jak zwykle?
Lex
Lex 10.10.2018, 17:18
Ed kalec nie bredż ! Tylko lekarz może Ci pomóc.
sid
sid 10.10.2018, 21:04
jest już za późno na lekarza....

Pozostałe