Szpitale w Oleśnicy i Sycowie, czyli kto się powinien wstydzić?

 • 23.05.2019, 15:39
 • OAI
Szpitale w Oleśnicy i Sycowie, czyli kto się powinien wstydzić?
Na profilu Wojciecha Kocińskiego toczy się ostra dyskusja samorządowców o sytuacji w powiatowych szpitalach. Punktem wyjścia do niej jest ranking dziennika "Rzeczpospolita", w którym wśród szpitali ze średnim budżetem Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy zajął trzecie miejsce. Co na to lokalni politycy i nie tylko oni?
Wojciech Kociński O sukcesie decydują ludzie. Od zakiełkowania do zbiorów : Starosta Wojciech Kociński, dr Piotr Rogalski, dr Zbigniew Krawczuk, Kamil Dybizbański. Laurka ,, po śmierci. Z dna na 3 miejsce w Polsce. Inwestycje w nowy sprzęt medyczny, nowe karetki, remonty oddziałów... Żeby lekarzom, pielęgniarkom i położonym oraz pozostałemu personelowi pracowało się komfortowo, godnie i z satysfakcją. Jestem dumny :-)
 
Jarosław Polański A ten największy sukces to co? Likwidacja wewnętrznego w Sycowie? A może wzrost zadłużenia 20 mln?
 
Mieczysław Kowalski Gratulacje Panie Starosto!
 
Wojciech Kociński Jarku demagogia :-) Brakuje Ci podstawowej wiedzy dot. sieci szpitali i funkcjonowania w niej oddziałów. Nie zapomnij, że w to miejsce powstał inny ratując życie i godność człowieka. A w sprawie długu to uderz się w piersi i wspomnij co mi zostawiłeś że swoim zarządem. Ja w pierwszym roku po Tobie miałem 5 mln straty. Ty otrzymałeś 3 cie miejsce w Polsce. Apeluję o odrobinę honoru, swoimi kłamstwami wygraliście wybory, a teraz zajrzyj w dokumenty :-
 
 • Paweł Bielański Zostawili milionowe straty, ale z tego co pamiętam, to do tego takie "bonusy" jak zajęcia komornicze na kontach, nie płacone składki pracownicze ZUS. Ale oczywiście to była wina PiS.
   
  Alojzy Kulig Gratuluję Wojtek , to zasługa Twoja , Dr Rogalskiego, dyrektora Dybizbańskiego oczywiście i całego zespołu , nikt sukcesu wam nie zabierze choć tak wielu chce to dyskredytować. Cieszę się Wojtek ,że dane nam było ze sobą współpracować.
   
  Wojciech Kociński To ja dziękuję za zaufanie i wsparcie oraz wiarę w moją strategię.
   
  Alojzy Kulig Wierzyliśmy w to co robiliście , choć czasem mieliśmy wątpliwości , ale to się udało a dziś jest efekty w postaci 3 miejsca w rankingu.
   
  Mieczysław Kowalski Panie Starosto, powinien Pan również pokazać wskaźniki budżetowe powiatu, nie po to by się chwalić, ale po to by niektórzy przejrzeli na oczy i zobaczyli jak korzystne zmiany nastąpiły w powiecie za Pana kadencji.
   
  Jarosław Polański Ja mówię o faktach! Nie, waszych mitach! Cały sukces to " dajcie mi pieniądze to sobie porządźę" no i daliście - prawie 20 mln. Taki to sukces.
   
  Alojzy Kulig Teraz Jarek to będziesz miał same sukcesy , nie potrafisz obiektywnie docenić czyjegoś sukces.
   
  Jarosław Polański Wasz sukces to 35 mln długu szpitala i ograniczenie wielu usług medycznych. Wewnętrzny w Sycowie to "pikuś" wasze rządy spowodowały, że proste złamania odwozimy do Wrocławia. WSTYD! WIELKI WSTYD
   
  Alojzy Kulig Szkoda z Tobą dyskutować
  Paweł Bielański Panie Alojzy , o to, to to
  Jarosław Polański Panie Bielański a skąd to stanowisko? Ja słowa z Panem nie zamieniłem. I dobrze mi z tym. Bo argumenty potwierdzają moją rację? Alku stać cię na więcej.
   
  Adam Jednoróg Uprzejmie proszę Pana Jarosława o zerknięcie na lewą stronę bilansu, a tam są takie zmiany w aktywach, których próżno było szukać w czasach jak Pan miał wpływ na szpital. Wzrost wartości aktywów trwałych (inwestycje w infrastrukturę szpitala) z 9 mln w 2014 r. do 14,5 mln w 2018 r. (+5,5 mln), wzrost należności krótkoterminowych (tyle szpitalowi ktoś zalega) z 2,6 mln w 2014 do 5 mln w roku 2018 (+2,5 mln) i (wisienka na torcie!) wzrost środków pieniężnych z 80 tys.(!) w 2014 r. do 8,6 mln w roku 2015 (!!!) (+8,5 mln). Można do tego jeszcze dodać wyższy poziom zapasów o 0,5 mln zł. Jak tak sobie Pan razem z Panem Podczaszyńskim i Cegleckim doda te plusiki, to zobaczy Pan, że jest to całkiem pokaźna sumka, która równoważy wzrost zobowiązań z 17,5 mln w roku 2014 do 34,8 mln w roku 2018. Nie przez złośliwość dodam, że te 17,5 mln z 2014 roku to dokonania m.in. Pana kadencji. Szczęśliwie niedobry PIS z dyrekcją szpitala zamienił je najpierw na pożyczkę i potem na kredyt w BGK. I tyle w temacie jeśli chodzi o konkrety.
   
  Jarosław Polański Tak z 12 mln zrobiło sie 34. To jest ten sukces? No super.
   
  Adam Jednoróg A tak konkretnie? Od czterech lat towarzyszy Wam przekaz dnia z liczbą 34 mln mający zrobić wrażenie na mieszkańcach powiatu (występ radnego Podczaszyńskiego na ostatniej sesji miał ewidentnie takie znamiona). Wrzucacie do jednego wora i zobowiązania i rezerwy na zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe w ogóle nie przedstawiając szerszego kontekstu. Ot typowe manipulowanie danymi w celu uzyskania określonego skutku. Podręcznikowo porównujecie gruszki z jabłkami (mam nadzieję, że te 12 mln to chochlik, bo powinno być 17.5 mln). A jeśli już mowa o sukcesie, to jest nim na pewno to, że szpital na swojej działalności operacyjnej nie przynosi strat czego za Pańskich współrządów w powiecie próżno było szukać. Na dowód służę wykresem pokazującym szerszy kontekst, bo życie szpitala nie zaczęło się przecież w roku 2015. Prawda Panie Jarosławie? jestem przekonany, że społeczeństwu wypadałoby przedstawić wersję alternatywną historii szpitala i zapytać: co by było, gdyby zmian w szpitalu na przełomie 2015/2016 nie było? Aż boję się o tym myśleć.
   
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
 
Jarosław Polański Tak. Tak. Z 12 do 34. I to w 1 kadencję. To tyle o finansach. A o kulturze waszych zmian ostatnio na sesji opowiedział Doktor Jerzy Ceglecki. Proszę się zapoznać.
 
Adam Jednoróg Jarosław Polański Te 12 mln mnie nurtuje, bo nie wiem skąd się wzięło, ale już mniejsza o to. Wykresy i dane nie kłamią. Szpital póki co zbilansowany jest do tego stopnia, że jest sam w stanie spłacać zaciągnięte kredyty. Pana doktora Cegleckiego miałem wątpliwą przyjemność słuchać on-line (coś mnie podkusiło). Muszę szczerze przyznać, że dawno takiego wystąpienia w stylu "wiem, ale powiem w korytarzu" nie słuchałem na posiedzeniu rady powiatu. Nie wiem, może i doktor Ceglecki ma rację. Może ktoś się poczuł skrzywdzony, może źle potraktowany, ale - przynajmniej tak mi się wydaje - od tego są sądy pracy, by takie sprawy wyjaśniać. Chyba że było inaczej.
 
Wojciech Kociński Na brak argumentów Jarosław Polański to obarcz mnie winą za błędy lekarzy. I zrozum prostą rzecz... Lekarzy jest jak na lekarstwo :-) A wzrost porodów z 600 na 1140 świadczy o tym, że młode mamy chcą u nas rodzić. Liczby nie kłamią. A zadłużenie... Umiesz czytać, ale interpretacja to inna sprawa. I chyba nie powiesz, że sponsorowałem artykuł hihi
 
Magda Mielczarek Jarku z całą sympatią do Ciebie ale po co to wszystko? Zawsze można zrobić więcej niż Wojtek. Trzeba patrzeć w przyszłość. Miłego wieczoru.
 
Jarosław Polański Wojtku, w szpitalu osiągnąłeś taki sam sukces jak w GPK. Pamiętasz? Lipa. Nie brnij. 20 mln kredytu i ograniczenie wielu usług to nie sukces. A wielka porażka. Przykład- W Sycowie nie ma wewnętrznego. Złamanie nogi? Ojej to na Wrocław. Moje zdanie? - WSTYD!
 
Adam Jednoróg Panowie! Z Panem Polańskim szkoda w tym temacie polemizować. Dyskutujecie z byłym członkiem zarządu powiatu w latach 2011-2014, który nie miał wtedy i w latach 2015-2018 żadnego pomysłu na szpital. Najlepiej to wyraził raport NIK: "Mimo znaczącej poprawy wyników finansowych i spadku poziomu zadłużenia w latach 2005-2010, w kolejnym okresie, tj. w latach 2011-2014 sytuacja w tym zakresie uległa wtórnemu pogorszeniu, czemu nie przeciwdziałano przez wprowadzenie w latach 2013-2014 skutecznych działań hamujących tę negatywną tendencję”. Rok 2015, katastrofalny w finansach szpitala, był skutkiem tej niemocy. Dostali w 2011 roku szpital w całkiem niezłym stanie i całkowicie spartolili jego finansową kondycję. W żaden sposób nie potrafili zbilansować jego działalności co skutkowało tym, że działalność szpitala finansowali przez niepłacenie dostawcom i ZUS-owi. Bomba wybuchła w roku 2015, kiedy to dostawcy upomnieli się o swoje. Brak reform w szpitalu, traktowanie OIOMU jak kury, który miała znosić finansowe złote jajka i - co trzeba mocno podkreślić - stagnacja wartości umowy z NFZ za rządów Platformy Obywatelskiej, musiały dać opłakane skutki.
OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ciao
Ciao 25.05.2019, 21:55
@Sycowianin. Faktycznie są powiaty, które mają po dwa szpitale, np. zgorzelecki, wołowski, żagański. Jest jednak jedno "ale". Żagański szpital (na stronie nie widać by miał internę) jest filią wojskowego szpitala w Żarach. Ten w Szprotawie jest już sprywatyzowany i należy do Grupy Nowy Szpital. Szpital w Wołowie, jest też prywatny, a ten w Brzegu Dolnym jest jego filią (też na stronie szpitala nie widać by miał internę). A Syców? Ani nie ma wojska i poligonu w pobliżu, ani zakładu na miarę Rokity w Brzegu Dolnym, ani kopalni węgla brunatnego jak Bogatynia, gdzie jest drugi szpital w powiecie oprócz tego w Zgorzelcu. Powiat chciał oddać szpital w Sycowie miastu za darmo, ale nie było ono tym zainteresowane - pewnie też z tego powodu, że nie było widać zainteresowania prywatnych sieci, by kupować coś co nie wejdzie do sieci szpitali, czyli pozostanie bez kontraktu. To smutne, ale Syców bez wojska, dużych zakładów chemicznych czy węgla brunatnego na posiadanie szpitala z interną po prostu nie stać.
Sycowianin
Sycowianin 25.05.2019, 14:43
Np.powiat Wołowski ma dwa szpitale pow.Zaganski szpital Żagań i Szprotawa

do Grześ
do Grześ 24.05.2019, 11:16
A wziąłeś łaskawie pod uwagę dług jaki wygenerowała ta placówka ? Ranking pewnie tego nie uwzględnia.
Grześ
Grześ 24.05.2019, 08:39
Co zrobiłyby władze samorządowe dowolnego szczebla w sytuacji, gdyby otrzymały informację o tym, że dobrze piszą o jej jednostce w medium o zasięgu krajowym i że dobrze ona wypada w jakimś rankingu? Zapewne by się tym cieszyły i tym chwaliły na swojej stronie internetowej. Tak zrobiłyby władze normalne. A nasze powiatowe....? No cóż. Czytamy na stronie powiatu: "Jan Dżugaj zaapelował, aby zakończyć wreszcie dyskusję na temat wszelkich rankingów". Żenada, brak klasy, no cojones. Czy to tak trudno, choćby jednym zdaniem, powiedzieć, że jednak na tle innych szpitali wyglądamy tak jak pokazuje ten ranking? Pewnie, że do zrobienie jeszcze wiele, ale pozytywy są oczywiste.
SPOKO
SPOKO 23.05.2019, 19:45
Dżugaj mówił nieprawdę na ostatniej sesji w sprawie wypowiedzi Pana Kuliga na sesji w Twardogórze. Tak jak kłamliwe są komentarze niektórych piszących poniżej.
Oj boli, bardzo boli sukces innych jak POKO.
SzT
SzT 23.05.2019, 19:53
A o czym skłamał? Nie powiedział,żeby pytać staroste o brak inwestycji w Twardogórze?
SPOKO
SPOKO 23.05.2019, 20:21
Powinien Pana Kuliga przeprosić. Ale czy ktoś popierający KE z byłymi działaczami komunistycznymi jest w stanie to uczynić?
Sidi
Sidi 23.05.2019, 21:22
Nie jest. On moźe nawet nie kłamał. On po prostu niczego nie rozumie
drany
drany 23.05.2019, 19:21
Panie Polanski gdzie te miliony utopione w lotnisku ? A diete sekretarz pan juz zwrócił ?
he he
he he 23.05.2019, 18:48
Janek wam już odpowiedział - nie rozmawiajm o rankingach !
he he
he he 23.05.2019, 18:14
Nie dziwcie sie Polański musi walczyc z jak lew . Dzugaj to jego pomysł. Po ostatniej sesji Jaruś już wie, co narobił
Leon
Leon 23.05.2019, 17:26
Kowalski? A ty na jakiś etacik w starostwie liczysz? Bosch już ci śmierdzi? Narzędzia obrzydły?
kiki
kiki 23.05.2019, 17:24
Szpital w Sycowie rozwalił system. Niech sycowiacy podadza inne powiaty w których są dwa równorzędne szpitale.
sycowiak
sycowiak 23.05.2019, 17:04
Rozwalili szpital w Sycowie i jeszcze się chwala
sycowiak
sycowiak 23.05.2019, 17:03
Rozwalili szpital w Sycowie i jeszcze się chwala
sycowiak
sycowiak 23.05.2019, 17:03
Rozwalili szpital w Sycowie i jeszcze się chwala
Jacek K.
Jacek K. 23.05.2019, 16:57
Rzeczpospolita docenia , ale co tam oni wiedzą. Janek Dżugaj lepiej wie
kawa na ławę
kawa na ławę 23.05.2019, 16:30
No to niech ktos z PIS powie - SĄ TE 34 MILIONY ZOBOWIĄZAŃ CZY NIE ??
jak krowie na rowie
jak krowie na rowie 23.05.2019, 16:33
NIE! Pan Jednoróg ci to wytłumaczył, ale wątpię żebyś cokolwiek zrozumiał
nowik
nowik 23.05.2019, 16:29
Zadłużyli powiat na 50 melonów wpakowali 2 miliony w błoto lotniska zostawili szpital z 5 melonami długo i komornikami na kontach. Teraz zaczynają swoją zabawe od nowa. Mieszkańcom gratulujemy !
Jacek K.
Jacek K. 23.05.2019, 16:26
Wywali świetnego dyrektora z sukcesami a teraz zaczyna sie od nowa cyrk. Kto gra role klauna numero uno widizlei ci co ogaldali sesje i czytali relacje z niej. Niezrównowazony gostek którego rozdete ego poraża wszystkich . Katastrofa jest oczywistością , szpitala też.
prac szpit
prac szpit 23.05.2019, 16:23
Przekaz dnia 34 mln dla matołków. Co za debile
he he
he he 23.05.2019, 16:18
A pan Jarek juz oddał diete co ja wziął ze pisanie protokoów co je inni pisali ?

Pozostałe