Straciłeś prawo jazdy?

  • 03.10.2018, 09:24 (aktualizacja 03.10.2018, 09:28)
Straciłeś prawo jazdy?
Utrata prawa jazdy a ubezpieczenie - czy jest potrzebne?

Wskutek zmian w przepisach dotyczących odbierania prawa jazdy, jakie zaczęły obowiązywać w roku 2016, dokumenty straciło aż 33 500 kierowców – jak podaje Komenda Główna Policji. Rok później liczba ta znacząco spadła, ale nadal statystyki nie są zadowalające.

Sporo jest przewinień, które mogą przyczynić się do utraty prawa jazdy lub jego czasowej konfiskaty. Wśród nich widnieje prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przekroczenie dopuszczalnych punktów karnych oraz przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Do utraty prawa do jazdy może też przyczynić się brawurowa jazda czy wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Pojawia się pytanie, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w przypadku odebrania nam dokumentów? Trzeba je mieć czy niekoniecznie?

Konsekwencje jazdy bez uprawnień

Jeśli pomimo braku prawa jazdy kierowca nadal prowadzi pojazd mechaniczny, grożą mu z tego tytułu wysokie kary. Gdy zdecyduje się on usiąść za kierownicę i zostanie na tym przyłapany, w najlepszym wypadku grozi mu wydłużenie kary o 3 miesiące. A jeśli i to nie wywrze na niego żadnego wrażenia, przy kolejnym zatrzymaniu uprawnienia do jazdy zostaną mu całkowicie odebrane i zostanie on zmuszony do powtórnego zdawania egzaminu. W sytuacji, gdy kierowca miał uprawnienia do prowadzenia pojazdów różnych typów, każdy egzamin przyjdzie mu zdawać jeszcze raz.

A co w sytuacji, gdy kierowca bez prawa jazdy spowoduje wypadek? Przypuśćmy, że prowadzącym pojazd jest osoba, której uprawnienia do jazdy zostały odebrane za przekroczenie prędkości i spowoduje ona wypadek, w którym umrze jego pasażer. Choć odszkodowanie z tego tytułu wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, to sprawca wypadku będzie musiał zwrócić wszystko co do grosza. A czasem kwoty odszkodowań sięgają kilkuset tysięcy złotych, więc w ten sposób można się zadłużyć na całe życie.

Ubezpieczenie OC po odebraniu prawa jazdy

Składka na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wskutek utraty dokumentu wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że kierowca traci przyznane mu wcześniej zniżki. W przypadku, gdy w przeszłości nie posiadał żadnych zniżek i płacił składkę podstawową, a zostało mu odebrane prawo jazdy, następnym razem za polisę OC może przyjść mu zapłacić nawet dwa razy tyle.

W ofertach niektórych ubezpieczycieli znaleźć można ubezpieczenia dedykowane kierowcom, którym wcześniej odebrano prawo jazdy. Ich warunki nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku polis dla kierowców bez przewinień. Przykładową ofertę znajdziesz tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/car-insurance/convicted-driver-car-insurance.


 

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165