"Kto zatrzyma karuzelę władzy?" - pyta opozycja w Oleśnicy

  • 15.05.2019, 08:59
  • OAI
"Kto zatrzyma karuzelę władzy?" - pyta opozycja w Oleśnicy pixbay.com
Oleśnica Razem: "Karuzela władzy kręci się w najlepsze. Niestety, nikomu nie jest do śmiechu".

Publikujemy tekst Oleśnicy Razem, zamieszczony na stronie oleśnickiej opozycji www.olesnicarazem.pl.

"Radni klubu Jana Bronsia znowu udowodnili, że znajomość przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz Statutu Oleśnicy to dla nich nieosiągalna wiedza tajemna.  

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Oleśnicy przyjęli uchwałę autorstwa przewodniczącego Rady Miasta Aleksandra Chrzanowskiego, w której stwierdza on, że organem właściwym do rozparzenia skargi na działania przewodniczącego komisji rewizyjnej Rady Miasta jest wojewoda dolnośląski. Jak się jednak szybko okazało wojewoda - zgodnie z naszymi przewidywaniami - powołując się na zapis Art. 21 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (“komisje podlegają radzie gminy(…)”, odesłał skargę ponownie do przewodniczącego A. Chrzanowskiego wskazując, że to Rada Miasta Oleśnicy jest organem właściwym do rozparzenia skargi na przewodniczącego komisji rewizyjnej. Skoro Rada Miasta wybiera przewodniczących komisji stałych, to jest jednocześnie organem, który ocenia ich prace i rozpatruje ewentualne skargi. Logiczne i prawnie umocowane stanowisko. Jednak jak widać nie dla wszystkich.  

Marek Czarnecki, którego skarga dotyczyła, na sesji kwietniowej poddał w wątpliwość stanowisko wojewody, stwierdzając, że przez rządzących rozważane jest złożenie „odwołania do sądu” (?!)  

Cóż, widać władzom ciężko się przyznać do kolejnej wpadki. 

Przypominamy, że skargę na działania przewodniczącego Marka Czarneckiego złożył do Rady Miasta radny Kazimierz Karpienko, który jako członek komisji rewizyjnej, walcząc o jawność działania władz, stanął w obronie praworządności podczas prac organów gminy. Skarżąc działania przewodniczącego M. Czarneckiego wskazał m.in. jednoosobowe bezprawne utajnienie całości posiedzeń komisji rewizyjnej, bezprawne ograniczenie wstępu na komisję mieszkańcom Oleśnicy i dziennikarzom czy brak publikacji zawiadomień o pracach komisji w Biuletynie Informacji Publicznej (obowiązek wynikający ze statutu).  

 

Wniesiona skarga procedowana była na posiedzeniu komisji skarg wniosków i petycji, wówczas aż dwie radczynie prawne Urzędu Miasta, próbując bronić stanowiska rządzących, przygotowały obszerne uzasadnienie do projektu przedmiotowej uchwały. Naszym przedstawicielem w komisji skarg, wniosków i petycji jest radny Paweł Bielański, który podając przykłady praktyk z innych gmin wskazywał, że to Rada Miasta powinna rozpatrzyć skargę na przewodniczącego komisji rewizyjnej.  

Jednak rządzący byli głusi na argumenty i bez żadnej refleksji przegłosowali projekt uchwały. Co ciekawe nie udostępnili przed posiedzeniem komisji radnemu Bielańskiemu projektu omawianej na komisji uchwały, choć złożył on stosowny wniosek w tej sprawie! Jak widać w miejskiej radzie zapanowały nowe standardy. 

W trakcie sesji - głosami radnych klubu Jana Bronsia - przeforsowano prawnie wątpliwą uchwałę, kierującą skargę do wojewody dolnośląskiego. No i Oleśnica dzięki „odpowiedzialnym” za nią władzom znowu najadła się wstydu. 

Wydział Kontroli i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w krótkim piśmie (czytaj całość) jednoznacznie stwierdza, że wojewoda nie jest właściwym organem do rozpatrywania przekazanej skargi i… odesłał skargę do ratusza.           

Należy także przypomnieć, że czynności podejmowane przez przewodniczącego komisji rewizyjnej M. Czarneckiego rozpatruje również Rzecznik Praw Obywatelskich. To efekt skarg wniesionych przez dziennikarza Panoramy Oleśnickiej oraz byłego zastępcy burmistrza J. Sadowskiego. 

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, po zaledwie 4 miesiącach od powołania komisji, rządzący miejską radą uznali, że szef ich klubu - Marek Czarnecki - jednak nie powinien być dalej przewodniczącym najważniejszej komisji Rady. Przyszła chwila refleksji i postanowiono, że ciąg kompromitacji przewodniczącego komisji rewizyjnej należy wreszcie przerwać. O notorycznym pomijaniu w oświadczeniu majątkowym posiadania pojazdu nawet nie wspominamy. 

Można by było bić brawo za decyzję odwołania Czarneckiego i pozbawienia go pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji, gdyby nie małe "ale"...  

Otóż radny M. Czarnecki - chyba w nagrodę za “wzorową” pracę w komisji rewizyjnej - został wydelegowany do kierowania - i tu uwaga... pracami komisji skarg, wniosków i petycji (sic!) 

Oznacza to dokładnie tyle, że wkrótce Marek Czarnecki – przewodniczący komisji skarg i wniosków - będzie rozpatrywał skargę na… Marka Czarneckiego – byłego przewodniczącego komisji rewizyjnej! Niemożliwe? Kto wie! Może tym razem skargę odeślą do Rady Powiatu lub Gminy?           

Szefem najważniejszej komisji Rady Miasta został radny Michał Kasprzyszak. Życzymy powodzenia wyrażając nadzieję, że nie będzie kontynuował złych praktyk swojego poprzednika.  

Karuzela stanowisk trwa zatem w najlepsze, a wraz z nią na dobre rozkręciła się karuzela śmiechu.  

Tylko szkoda, że cierpi na tym oleśnicki samorząd. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że miejscy prawnicy (opłacani w końcu z pieniędzy oleśnickich podatników) muszą poświęcać wiele godzin swojej pracy na opracowywanie zawiłych uzasadnień i wyjaśnień, które – co potwierdza stanowisko wojewody -  nie zawsze okazują się słuszne.  

Ponadnormatywna praca radców Urzędu Miasta to konsekwencja nieporadności działań i ignorancji prawnej radnych klubu Jana Bronsia. Czy do rządzących przyjdzie wreszcie opamiętanie? Kto zatrzyma tę karuzelę? 

Miało być tak „profesjonalnie” i „odpowiedzialnie”..."

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.
. 15.05.2019, 22:59
Sam Bielański ośmieszył całą komisję .
koko
koko 15.05.2019, 23:41
gadając głupoty?
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 15.05.2019, 22:47
Sugeruję, by też pamiętać, iż w poprzedniej kadencji pan Paweł Bielański nie widział niczego złego w łączeniu funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej i posady kierowniczej w miejskiej spółce.
hejt
hejt 16.05.2019, 06:55
do pośredniaka człowieku-jest wakat na stanowisku miejskiego trubadura
Janusze w akcji
Janusze w akcji 15.05.2019, 17:12
Kabareciarze HAHAHA
koko
koko 15.05.2019, 23:42
bezapelacyjnie największy kabareciarz Karpienko!
   Brawoi!
Brawoi! 15.05.2019, 15:25
Robią co chcą w myśl zasady: A kto nam podskoczy...!Tak chcieli wyborcy.To teraz mają!
Oels
Oels 15.05.2019, 11:09
Degrengolada totalna sitwy utytego spoconego.
 Biedrona
Biedrona 15.05.2019, 10:08
Gdzie można nabyć chusteczki nawilżające z logo AS ?
żart
żart 15.05.2019, 09:37
profesjonalizm "semaforów"??? żart-uwolnić Damiana/ release Krakeen :-)))/
czy leci z nami pilot?
czy leci z nami pilot? 15.05.2019, 09:33
A jak tam ten słynny protokół komisji rewizyjnej , gdzie Czarnecki i pozostali radni Jana Bronia zer za dużo na fakturze widzieli ? Tysiąc czy 10 tys, dla radnych klubu Jana Bronsia, nie ma to różnicy. Ot , taki mamy kabarecik, gdy Janusze samorządu rządzą

Pozostałe