Nieprawidłowości w ratuszu

  • 02.05.2019, 08:22
  • Krzysztof Dziedzic
Nieprawidłowości w ratuszu Krzysztof Dziedzic
Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła słuszność skargi obywatela na burmistrza Jana Bronsia.

Chodzi o skargę mieszkańca Oleśnicy na burmistrza Jana Bronsia, w której obywatel zarzucił burmistrzowi łamanie przepisów prawa pracy w związku z pamiętną sesją Rady Miasta 28 grudnia 2018 roku. Pamiętną, bo rozpoczęła się o godzinie 14, a zakończyła o 23.20.

Obywatel upomniał się o prawa pracowników Urzędu Miasta, którzy na polecenie burmistrza zmuszeni byli przebywać w pracy od rana i jeszcze asystować do późnej nocy podczas trwającego ponad 9 godzin posiedzenia samorządu. Skarga na burmistrza adresowana była do Rady Miasta oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, ale przewodniczący Aleksander Chrzanowski skierował ją do Państwowej Inspekcji Pracy jako instytucji właściwej do jej rozpatrzenia.

Z analizy przedłożonej przez burmistrza dokumentacji dokonanej przez Inspekcję wynika, że w dniu sesji obsługujący ją pracownicy zakończyli pracę pomiędzy godziną 23 a 24. Powyższe oznacza - stwierdza PIP - że w dniu 28.12.2018 r. pracownicy świadczyli pracę ponad obowiązującą ich normę czasu pracy. Nie stwierdzono, by pracownicy świadczyli w Urzędzie Miasta pracę w równoważnym systemie czasu pracy. Polega on na wydłużaniu czasu pracy w danym dniu czy tygodniu, na rzecz skrócenia czasu pracy w innym dniu lub tygodniu albo udzieleniu dni wolnych od pracy. Równoważy on czas pracy tak, aby w okresie rozliczeniowym jego dopuszczalny wymiar nie był przekroczony. Jednym słowem, gdyby taki system zastosowano w Urzędzie, pracownicy mogliby bez przeszkód pracować w trakcie sesji.

Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła ponadto: "Należy także wskazać, iż praca na polecenie pracodawcy, przekraczająca dopuszczalną dobową normę czasu pracy, naruszyła także prawo do dobowego odpoczynku".

Konkluzja pisma PIP brzmi: "Mając na względzie powyższe ustalenia z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości, informuję, że organ kontroli zastosuje środki prawne przysługujące inspektorowi pracy zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy".

Krzysztof Dziedzic

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Re
Re 03.05.2019, 00:29
Złamali prawo
Szczęśliwy
Szczęśliwy 02.05.2019, 13:17
Psy szczekają ,karawana jedzie dalej???
ks. Sowa
ks. Sowa 02.05.2019, 10:12
Mina czwórki na zdjęciu - bezcenne !!!
Ludwik
Ludwik 02.05.2019, 09:35
I bardzo dobrze. Niech burmistrz maswiadomosc ze sa nad nim wazniejsze instytucje i nie moze tak bezkarnie postepowac. Szanuj swoich pracownikow.
anty
anty 02.05.2019, 09:32
Bronś myślał, że będzie carem, tak jak dawniej. Pojawiła się mocna opozycja i oby tak dalej.

Pozostałe