Czym oddychamy?

  • 14.04.2019, 19:15
  • Nadleśnictwo Oleśnica Śląska
Czym oddychamy?
Dbajmy o drzewa w mieście! - apelują leśnicy.

"Jakim powietrzem oddychamy w lesie? Atmosferycznym ;) Tak samo, jak i w mieście. Jednak miejskie powietrze, z racji różnych ludzkich aktywności, jest jednak trochę inne. Zasadniczym elementem w polepszaniu jakości powietrza są drzewa" - tak zaczyna swój kolejny edukacyjny post leśniczy Piotr Gorzelak z Nadleśnictwa Oleśnica.

"Otóż w chwilach, gdy się nudzą, produkują tlen i kilka innych substancji, takich jak olejki eteryczne, fitoncydy, koliny czy blastokoliny i różne inne. Tlenem oddychamy, a reszta z tych substancji, zupełnie zresztą samolubnie ze strony drzew, oczyszcza powietrze z bakterii, wirusów czy innej dla nich konkurencji. Drzewa w mieście robią zupełnie to samo - pomimo umieszczenia ich w tak wrogim środowisku, i to za darmo!

Mało tego, poprzez transpirację nawilżają miejskie powietrze i niwelują różnice temperatur, które dają się we znaki miejskim mieszkańcom zwłaszcza w lecie. I oczywiście pochłaniają również pyły - z dwutlenkiem węgla sprawa jest niejednoznaczna, bo go i pochłaniają i produkują, a proporcje tych dwóch procesów zmieniają się wraz z wiekiem drzew i są różne dla różnych gatunków. Dbajmy o drzewa w mieście!" - apeluje leśniczy.

A jakość powietrza w Oleśnicy możemy sprawdzić TUTAJ

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ok
ok 22.04.2019, 22:20
Dbajmy o drzewa, nie pozwalajmy na ich bezmyślne ogławianie, sadźmy gdzie się da i głównie takie drzewa, które zastąpią w przyszłości te starzejące się (niech nie będą to te szczepione na pniu - sadzone chętnie, bo zrzucają mało liści jesienią). Tu aż się prosi o wielką miejską akcję sadzenia drzew. A przy okazji: kto wytnie ten szpecący pień sosny koło pałacowej części zamku? Może ten, który wymyślił wycinkę drzew w fosie? Dopóki było więcej drzew w tym miejscu, dopóty sosna wytrzymywała silne wiatry.
.
. 24.04.2019, 11:50
Nadleśnictwo Oleśnica Ślaska zaprasza po sadzonki dębu i buka w piątek 26 kwietnia br. od godz. 9.00 do 15.00 .

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165