Stara Oleśnica, czyli Rynek, Stary Fritz i DH Centrum

  • 14.04.2019, 09:00
  • Roman Rybak
Stara Oleśnica, czyli Rynek, Stary Fritz i DH Centrum Oleśnicka Biblioteka Cyfrowa
"Daremne żale - próżny trud, bezsilne złorzeczenia! Przeżytych kształtów żaden cud nie wróci do istnienia"... No tak, Asnyk miał rację, oczywiście. Ale zostały nam przynajmniej zdjęcia...

Dzisiaj kilka wybranych zdjęć i pocztówek z oleśnickiego Rynku. I tych sprzed wojny, i zaraz po niej, i z lat 50., 60. i 70. 

Na kanwie dzisiejszych dyskusji i spekulacji co do losów domu handlowego warto zwrócić uwagę na zdjęcia, które pokazują, jak sami do tych dzisiejszych kłopotów doprowadziliśmy.

Przed wojną w miejscu dzisiejsze PRL-owskiego klocka (który dzisiaj i tak dzięki modernizacji przeprowadzonej przez Wojciecha Zborowskiego wygląda o niebo lepiej...) stał rząd kamieniczek.

Spójrzmy, jak wyglądał widok na to miejsce ok. 1930 roku. Widzimy go m.in. na wydanej w Breslau niemieckiej pocztówce "Oleśnica. Rynek, kościół i kościół zamkowy". Jej twórca to Bruno Scholz. "Przed nami widok na zachodnią pierzeję rynku z czterema nieistniejącymi dziś kamieniczkami. W najwyższej z nich mieścił się właśnie hotel Pod Starym Fritzem. Oprócz kamieniczek widzimy również zamek i kościół zamkowy" - czytamy w opisie Oleśnickiej Biblioteki Cyfrowej.

A potem spójrzmy na zdjęcie, którego autorem jest Jerzy Woliński. Widzicie to zdjęcie z długim płotem? Jego tytuł to "Budowa restauracji "Piastowska". Fotografia powstała w roku 1963 lub 1964 r.

Popatrzmy uważnie w głąb naszego Rynku. Co widzimy? Ano to, że nie wszystkie kamieniczki stojące w miejscu dzisiejszego domu handlowego, w którym niedługo zacznie działać siłownia, zostały zniszczone. Kamienica, w której mieścił się hotel Pod Starym Fritzem, wciąż stoi na swoim miejscu. Nie została zburzona w wyniku działań wojennych. Rozebrano ją dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Inaczej: sami ją rozebraliśmy... No i mamy to, co mamy...

 

Zdjęcia ze zbiorów Oleśnickiej Biblioteki Cyfrowej, Oleśnicy w Obiektywie.

Roman Rybak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Daniel
Daniel 14.04.2019, 12:37
Ale ładnie kiedyś było i te kamienice zamiast domu handlowego....super
m
m 14.04.2019, 14:17
W rynku wrocławskim wyburzano na początku XX w. stare kamienice, aby wstawić domy handlowe mocno oszklone. One są lub niedługo będą zabytkami.
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 14.04.2019, 10:53
Za pomysł pokazywania historii miasta gratuluję. Jako rodowity oleśniczanin podchodzę do tego emocjonalnie i sentymentalnie. Dziękuję !
marekn
marekn 14.04.2019, 10:53
Przedwojenne zdjęcia z rynku pochodzą z lat 1933-1935, bo już sklepy "żydowskie" mają aryjskich właścicieli.
Bylo ...minelo
Bylo ...minelo 14.04.2019, 10:18
Planowanie przestrzenne i tworzenie miast to nie nasza domena. Mamy korzenie wiejskie, a nie miejskie. Po co to pokazywać. I tak nie zrobimy tego lepiej. Wystarczy popatrzeć na dzisiejsza Olesnice. Co warto z naszej architektury dzisiaj fotografowac ?
Yogi
Yogi 07.05.2019, 10:39
Stacje Orlena na przykład - jest bardzo ładna!!

Pozostałe