Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stara Oleśnica, czyli Rynek, Stary Fritz i DH Centrum

"Daremne żale - próżny trud, bezsilne złorzeczenia! Przeżytych kształtów żaden cud nie wróci do istnienia"... No tak, Asnyk miał rację, oczywiście. Ale zostały nam przynajmniej zdjęcia...
Stara Oleśnica, czyli Rynek, Stary Fritz i DH Centrum

Autor: Oleśnicka Biblioteka Cyfrowa

Dzisiaj kilka wybranych zdjęć i pocztówek z oleśnickiego Rynku. I tych sprzed wojny, i zaraz po niej, i z lat 50., 60. i 70. 

Na kanwie dzisiejszych dyskusji i spekulacji co do losów domu handlowego warto zwrócić uwagę na zdjęcia, które pokazują, jak sami do tych dzisiejszych kłopotów doprowadziliśmy.

Przed wojną w miejscu dzisiejsze PRL-owskiego klocka (który dzisiaj i tak dzięki modernizacji przeprowadzonej przez Wojciecha Zborowskiego wygląda o niebo lepiej...) stał rząd kamieniczek.

Spójrzmy, jak wyglądał widok na to miejsce ok. 1930 roku. Widzimy go m.in. na wydanej w Breslau niemieckiej pocztówce "Oleśnica. Rynek, kościół i kościół zamkowy". Jej twórca to Bruno Scholz. "Przed nami widok na zachodnią pierzeję rynku z czterema nieistniejącymi dziś kamieniczkami. W najwyższej z nich mieścił się właśnie hotel Pod Starym Fritzem. Oprócz kamieniczek widzimy również zamek i kościół zamkowy" - czytamy w opisie Oleśnickiej Biblioteki Cyfrowej.

A potem spójrzmy na zdjęcie, którego autorem jest Jerzy Woliński. Widzicie to zdjęcie z długim płotem? Jego tytuł to "Budowa restauracji "Piastowska". Fotografia powstała w roku 1963 lub 1964 r.

Popatrzmy uważnie w głąb naszego Rynku. Co widzimy? Ano to, że nie wszystkie kamieniczki stojące w miejscu dzisiejszego domu handlowego, w którym niedługo zacznie działać siłownia, zostały zniszczone. Kamienica, w której mieścił się hotel Pod Starym Fritzem, wciąż stoi na swoim miejscu. Nie została zburzona w wyniku działań wojennych. Rozebrano ją dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Inaczej: sami ją rozebraliśmy... No i mamy to, co mamy...

 

Zdjęcia ze zbiorów Oleśnickiej Biblioteki Cyfrowej, Oleśnicy w Obiektywie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pusch. 12.02.2024 22:17
szkoda że nic o Biblii Gutenberga z Oleśnicy,Pan Kokot dużo o tym wiedział, teraz można o tym choć wspomnieć...

Daniel 14.04.2019 12:37
Ale ładnie kiedyś było i te kamienice zamiast domu handlowego....super

m 14.04.2019 14:17
W rynku wrocławskim wyburzano na początku XX w. stare kamienice, aby wstawić domy handlowe mocno oszklone. One są lub niedługo będą zabytkami.

Edmund Kaleciński 14.04.2019 10:53
Za pomysł pokazywania historii miasta gratuluję. Jako rodowity oleśniczanin podchodzę do tego emocjonalnie i sentymentalnie. Dziękuję !

marekn 14.04.2019 10:53
Przedwojenne zdjęcia z rynku pochodzą z lat 1933-1935, bo już sklepy "żydowskie" mają aryjskich właścicieli.

Bylo ...minelo 14.04.2019 10:18
Planowanie przestrzenne i tworzenie miast to nie nasza domena. Mamy korzenie wiejskie, a nie miejskie. Po co to pokazywać. I tak nie zrobimy tego lepiej. Wystarczy popatrzeć na dzisiejsza Olesnice. Co warto z naszej architektury dzisiaj fotografowac ?

Yogi 07.05.2019 10:39
Stacje Orlena na przykład - jest bardzo ładna!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Mieczysław Kozieł.Treść komentarza: Pani Olesniczka : A właściwie powinno być Oleśniczanka , bo Oleśniczka to miejscowość w gm Długołęka, bo za taką się Pani uważa. Skoro była Pani dzieckiem w tamtym okresie , to dlaczego Pani zabiera głos w sprawach o których nie ma pojęcia. Proszę zajrzeć do podręczników historii, tylko nie H i T -ów, pisanych pod dyktando i na potrzeby prezesa. Pisząc, że wszystkiemu winien jest p .B ,ma Pani na myśli obecnego burmistrza ? Jeżeli tak to świadczy tylko o tym, że należy Pani do grona myślących inaczej i nieomylnych. Wszyscy inni są be. Nie będę podawał przykładów, że powstały nowe zakłady, co się zmieniło na lepsze, bo i tak Pani nie przekonam. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:18Źródło komentarza: Został oskarżony o doprowadzenie DZPS Odra do upadłościAutor komentarza: :(Treść komentarza: Kiełbasa wyborcza - prezes na wylocie - nie stać ich - tam jeszcze pis rządzi :(Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:04Źródło komentarza: Polbus wyremontuje dworzec w Oleśnicy?Autor komentarza: pewne infoTreść komentarza: Problem w tym, że to co pisze Januszek to prowokacja sitwy żeby przedstawić Pana Kołacińskiego w jak najgorszym świetle.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:43Źródło komentarza: (Przed)ostatnia sesja Rady Miasta OleśnicyAutor komentarza: znowu się zaczęłoTreść komentarza: Coś musi być na rzeczy, pamiętam jak w 2018 roku w noc przedwyborczą pewna pani z pewnym panem zaklejali plakaty Michała Kołacińskiego. Ja to bym przyczaił się na takich delikwentów i nagrał wiadomo przecież wszystkim , że sitwa s.. po gaciach i nie cofnie się przed żadnym obrzydlistwem.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: NASZ NEWS: Komitet wyborczy zawiadamia policjęAutor komentarza: Radio ErewanTreść komentarza: Nie komitet wyborczy, tylko listonosz i nie wyrzucał materiałow, tylko wkładal listy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:13Źródło komentarza: NASZ NEWS: Komitet wyborczy zawiadamia policjęAutor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Osoby sprzątające co jakiś czas czyszczą skrzynki przed blokami, dzisiaj w miejscu gdzie mieszkam były puste, a wczoraj pełne ulotek i gazetek reklamowych ze sklepów. I taką osobę sprzątająca należy ścigać za opróżnienie pojemnika? To chyba do jej obowiązków należy raz na jakiś czas to zrobić. Jak coś takiego ugryźć przed wyborami, zaraz będzie że bezprawnie wyjęte...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:13Źródło komentarza: NASZ NEWS: Komitet wyborczy zawiadamia policję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic