Stanowisko oleśnickich nauczycieli w sprawie strajku

  • 10.04.2019, 15:47 (aktualizacja 10.04.2019 15:52)
  • OAI
Stanowisko oleśnickich nauczycieli w sprawie strajku
"Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za dotychczasowe wyrazy solidarności i prosimy o dalsze wsparcie. Wierzymy, że Państwa poparcie przyspieszy zakończenie sporu" - napisali nauczyciele. Publikujemy ich stanowisko.

"Drodzy Rodzice i Uczniowie,

w związku z trwającym strajkiem przedstawiamy nasze stanowisko. Zaniepokojeni  chaosem w oświacie: sytuacją ucznia w polskiej szkole, przeprowadzaną a nieprzygotowaną reformą, brakiem realnego wpływu środowisk nauczycielskich na funkcjonowanie szkoły, upadającym prestiżem zawodu nauczyciela, podjęliśmy trudną dla nas decyzję solidarnego przystąpienia do ogólnokrajowego protestu.

Rozumiemy, że zaistniała sytuacja jest niełatwa dla wszystkich stron sporu, ale  powoduje nami troska o dobro ucznia. Postrzegamy bowiem jego sytuację szerzej. Dla nas uczeń to partner, a nie element systemu.

Walczymy o takie rozwiązania i zmiany, które zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo uczniom oraz godne warunki pracy i szacunek  nauczycielom. Pusta szkoła to dramat dla nauczyciela, który kocha swoją pracę. Mamy jednak nadzieję, że ten nienormalny obecny stan zakończy się kompromisem mediujących stron.

Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za dotychczasowe wyrazy solidarności i prosimy o dalsze wsparcie. Wierzymy, że Państwa poparcie przyspieszy zakończenie sporu.

Nauczyciele:

I Liceum Ogólnokształcącego  w Oleśnicy

II Liceum Ogólnokształcącego  w Oleśnicy

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 4 w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy

Szkoły Podstawowej nr 8 w Oleśnicy

Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica w Oleśnicy

Zespół Placówek Specjalnych w Oleśnicy

Szkoła Podstawowa w Zbytowej

OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (109)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof
Krzysztof 15.04.2019, 13:47
Myślę, że sonda na temat strajku nauczycieli to dobry pomysł choć nie do końca miarodajny bo np. wielu starszych ludzi nie wypowie się w internecie. Tak jest też w wielu innych sondażach , gdzie wypowiadają się głównie młodzi ludzie niedoświadczeni w wielu życiowych sprawach.
zośka
zośka 15.04.2019, 12:09
Droga Redakcjo ! Czy moglibyście zrobić sondaż na swoim portalu dot. poparcia dla strajku nauczycieli ? Znana wszystkim MO chwali się wynikami takowego wykonanym na FC. Może skorygujemy nieco ich dobre samopoczucie ?
Skandal w Gimnazjum nr 3
Skandal w Gimnazjum nr 3 14.04.2019, 19:42
W Gimnazjum nr 3 rodzice otrzymali na e-dzienniku od jednego z rodziców skandaliczną wiadomość o poniższej treści:
"W związku ze strajkiem, pokażmy naszym nauczycielom, że jesteśmy z nimi. W dniu jutrzejszym, przed egzaminem młodzież będzie miała rozdawane żółte kółka samoprzylepne (symbol strajku nauczycielskiego) w celu przyklejenia ich na "klapy" ubrania na czas trwania egzaminów- na znak solidarności. (...) "
Nie wiem czy to spontaniczna decyzja rodzica, czy zainspirował go któryś z nauczycieli, czy realizacja otrzymanych wytycznych. Jednak używanie dzieci do politycznych rozgrywek należy uznać za haniebne.
max
max 14.04.2019, 16:10
Nauczyciele wycofajcie się z godnością z tego cyrku.
Z każdym dniem pogrążacie się coraz bardziej.
Patryk
Patryk 14.04.2019, 13:37
Niestety nie nazwał bym ich nauczycielami. Stracili godność.
Dobrze, że są jeszcze nauczyciele z pasią, którzy nie dali się zmanipulować.
nl
nl 14.04.2019, 06:02
Powinni zrobić, jak w 2013 w Danii. Wywalili połowę nauczycieli, o 50% podnieśli ilość godzin w szkołach podstawowych, nie ma u nich karty nauczyciela. Teraz zarobki mają jedne z najwyższych w Europie. W czasie protestów w Kopenhadze, rząd zamknął wszystkie szkoły na 4 tygodnie, zawiesił wypłacanie pensji, można? można, tylko u nas dopiero zacząłby się kwik nauczycieli.
ja to słyszę
ja to słyszę 13.04.2019, 21:12
Aż się "Wasi wychowankowie z Wami policzą" , ja to widzę codziennie jak się zachowują na podwórku Wasi "wychowankowie", takiego zachowania, przekleństw, przemocy i języka to na żadnym filmie dla najstarszych nie widziałem /Linda ze swoim słownictwem na filmach to dopiero jest u "cycka"/.
...
... 13.04.2019, 18:47
Ten polityczny strajk dzięki staremu komuchowi Broniarzowi nauczyciele już przegrali. Lepiej w poniedziałek wróćcie do tablicy, bo rodzice was rozniosą.
Nauczycielka
Nauczycielka 13.04.2019, 20:52
Juz się boimy...będziemy walczyć do skutku!!!!!!!
były uczeń szkoły NR.1
były uczeń szkoły NR.1 16.04.2019, 06:54
To samo mówili Francuzi kolonizując kraje muzułmańskie a teraz płoną ! Karma wraca,a co będzie jak dzieci odmówią uczęszczania na zajęcia prowadzone przez strajkujących nauczycieli ? Zostanie im tylko łopata i melioracja + duże zarobki ! Powodzenia !!!
ptyś
ptyś 13.04.2019, 07:57
Ci nauczyciele jak PO dziękują za coś czego nie ma ! Dziękują za poparcie którego nie ma !!!! Stwarzają wokół strajku atmosferę że jest potrzebny i konieczny ! ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE ELICIE MAGISTRÓW ,WPROWADZIĆ KODEKS PRACY.Skoro przy 18 godz pracy tygodniowo zarabiają po 4 tyś to jak potyrają minimum 176 godz jak wszyscy inni to będą zarabiać lepiej od BRONIARZA
enre
enre 12.04.2019, 22:17
żal mi was, nauczyciele - daliście się zmanipulować staremu komuchowi Broniarzowi do spóły ze Schetyną - a teraz zostaniecie bez kasy i co gorsza, ze zszarganą opinią
Rodzic
Rodzic 12.04.2019, 20:30
Skandal co na to nauczyciele-rodzice? Co będzie ważniejsze Solidarność czy Dobro Własnego Dziecka?
hey
hey 12.04.2019, 19:03
Wszyscy ludzie chcą godnie zarabiać nie tylko nauczyciele, tylko nauczyciele dali się zmanipulować i pokazują na co ich stać, starzy nauczyciele w grobach się przewracają.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 11.04.2019, 23:55
Nauczyciele chcą zarabiać godnie, stosownie do odpowiedzialności i znaczenia w kształtowaniu polskiego społeczeństwa. W każdej firmie dobrego pracownika wynagradza się dobrze. Proszę NBP - pani od medialnego wizerunku zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każdy podmiot, chcący mieć dobrych pracowników, profesjonalistów - musi im zaproponować dobre wynagrodzenia. Zatem? Chcąc mieć dobrych nauczycieli trzeba ich dobrze wynagradzać. Wówczas do zawodu kandydatów będzie na tyle, że trzeba będzie wprowadzać kryteria, by wybierać najlepszych. Wielu wybitnych absolwentów uczelni pedagogicznych, kierunków nauczycielskich nie pracuje w zawodzie właśnie ze względu na niskie zarobki. Logika zależności jest prosta: wysokie zarobki, to przyjdą profesjonaliści, to wykształcą dobrze kolejne pokolenia, to kolejne fale absolwentów będą jakościowo coraz wyższe, a prestiż polskiego szkolnictwa też. Proste jak konstrukcja cepa, tylko nikt z polskich sfer rządzących (tych i poprzednich) tego nie rozumie.
Leszek Buczak
Leszek Buczak 11.04.2019, 23:11
Panie Krzysztofie Kowalski!! To, że mówi takie rzeczy psycholog dr Leszek Melliburda i to w niemieckim Onecie komuś, kto potrafi logicznie myśleć powinna z tyłu głowy zapalić się czerwona lampka!! Ten dr nie takie glupoty mówił?! Panie Krzysztofie! Złota Adolfina chce Frakcję Pruska POstawić na czele rządu!! A pan swoimi wypowiedziami wpisuje się w te narrację??!
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 11.04.2019, 23:54
"Ten dr nie takie glupoty mówił?!" - a Pan z pewnością ma pełne kompetencje, by napisać takie zdanie. A to zdanie ilustruje Pana: "A pan swoimi wypowiedziami wpisuje się w te narrację??!" - dostrzega Pan błąd? Czy też było to napisane z rozmysłem?
Jak żyć?
Jak żyć? 11.04.2019, 14:37
@K.A.Kowalski. Kaczor mówił o forsie z Unii a nie z budżetu państwa na rolnictwo (Unia tak ma, że na krowę daje więcej niż na człowieka - pisał o tym już dobre 15 lat temu śp. M.Rybiński w swoim felietonie). A że "ktoś spowodował skojarzenia" a to już wiadomo kto i dlaczego. Dlatego na tym tle postrzegam mimo wszytko nauczycieli jako "pożytecznych idiotów". Dali się wkręcić przez tych, co przez ostatnie lata mieli ich w d.... (vide b. minister Kluzik-Rostkowska i jej koleś od finansów o ksywie "Piniendzy nie ma i nie będzie").
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 11.04.2019, 23:58
Proszę czytać ze zrozumieniem to, co napisałem. Napisałem o obietnicy. Idąc dalej tym tropem - obietnicy bez pokrycia, ale głośno tego nikt nie powiedział. Rolnicy usłyszeli kwotę i zapewnienie dopłat do krowy i świni. I taki poszedł przekaz. Natomiast, czy Jarosław Kaczyński wypowiadał się o pomocy dla nauczycieli? Nic mi na ten temat nie wiadomo.
no właśnie
no właśnie 13.04.2019, 15:55
rolnicy doskonale znają ten program dopłat do zwierząt i nie jest to żadna nowość a tym bardziej obietnica jak się nie wie co się pisze to się nie pisze nic
ale to na rok
ale to na rok 11.04.2019, 16:28
jak już 500 na rok na krowę ewentualnie jak tak krową zazdroszczą też można dać podwyżki 1000 zł ale na rok jak nauczyciele żałują krowom i tucznikom to dać im 1000 ale na rok i wypad
platfus oczywiście
platfus oczywiście 11.04.2019, 14:15
nauczyciel ma 18 lekcji po 45 minut tygodniowo wolne ferie wakacje soboty roczny urlop zdrowotny płatny wycieczki szkolne na koszt ucznia co na to Kowalski ludzie jeżeli chcecie więcej zarabiać to więcej jak normalni pracownicy pracujcie
...
... 11.04.2019, 14:28
Platfus - wyślij petycję do ONZ, żeby na całym świecie lekcje trwały 1 godz. zamiast 45 minut i nauka dzieci trwała 12 miesięcy. Wtedy nauczyciele będą pracować 12 miesięcy i pełne godziny bez przerwy czyli jak piszesz - normalnie.
inżynier
inżynier 11.04.2019, 15:41
Nie odwracaj kota ogonem. Lekcja może trwać 45 minut, ale nauczycielowi się to liczy jako godzina. Takich 45-minutówek ma zaledwie 18 w tygodniu.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 11.04.2019, 13:32
" - To nie jest tylko kwestia polityczna, to kwestia społeczna. Przegrana nauczycieli, ich upokorzenie osłabi morale wszystkich Polaków - mówi w rozmowie z Onetem psycholog społeczny i biznesu, dr Leszek Mellibruda. - Prezes PiS pomijając w swoich wystąpieniach temat edukacji i nauczycieli spowodował skojarzenia, że od ludzi ważniejsze są krowy i tuczniki. To miało pedagogów upokorzyć i rozjuszyć – dodaje." (źródło: www.msn.com )
Jak żyć?
Jak żyć? 11.04.2019, 13:14
Każdy chce zarabiać więcej i więcej i trudno temu zaprzeczyć. Jednak za to, że moje dziecko dzień przed ważnym egzaminem (bo tak naprawdę pierwszym w życiu) nie wiedziało czy będzie go pisać czy nie, mam ochotę zaśpiewać z Gintrowskim: za współudział w tym strajku, za jego perfidną organizację i cyniczne zaplanowanie na dni egzaminów, za zrobienie z siebie „użytecznych idiotów” dla ZNP-owskiego kacyka Broniarza i jego "kochanego Grzesia", nie będzie, nie będzie przebaczenia. Finito! Zachowywać się w dniu egzaminu jak KOD-owski motłoch? Bez względu na sytuację dzieci? Zszargaliście swój nauczycielski etos za parę procentów podwyżki. Tacy inteligentni a tak się dali wciągnąć w przedwyborczą wojenkę. Żal mi tych wszystkich świadomych, ale i tych nieświadomych uczestników tej gry. Szacunek dla tych, którzy potrafili się w tym odnaleźć i dali dzieciom szansę. Wielkie dzięki i szacunek. No cóż… kwiatuszków na koniec roku będzie chyba w tym roku mniej. Smutne to wszystko. Ale dobrze, że Święta idą, bo one zawsze niosą nadzieję.
Rodzic
Rodzic 11.04.2019, 10:36
Ze stanowiska strajkujących w oleśnickich szkołach nauczycieli wynika, że mogą oni dbać o dobro ucznia jedynie wtedy, gdy będą dużo zarabiać.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 11.04.2019, 13:45
Godnie, a nie dużo. W każdej firmie dobrego pracownika wynagradza się dobrze. Proszę NBP - pani od medialnego wizerunku zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każdy podmiot, chcący mieć dobrych pracowników, profesjonalistów - musi im zaproponować dobre wynagrodzenia. Zatem? Chcąc mieć dobrych nauczycieli trzeba ich dobrze wynagradzać. Wówczas do zawodu kandydatów będzie na tyle, że trzeba będzie wprowadzać kryteria, by wybierać najlepszych. Wielu wybitnych absolwentów uczelni pedagogicznych, kierunków nauczycielskich nie pracuje w zawodzie właśnie ze względu na niskie zarobki. Logika zależności jest prosta: wysokie zarobki, to przyjdą profesjonaliści, to wykształcą dobrze kolejne pokolenia, to kolejne fale absolwentów będą jakościowo coraz wyższe, a prestiż polskiego szkolnictwa też. Proste jak konstrukcja cepa, tylko nikt z polskich sfer rządzących (tych i poprzednich) tego nie rozumie.
księgowa
księgowa 11.04.2019, 15:42
A pan? Czy pan jest godnie wynagradzany? Bo ja nie.
Głos rodziców
Głos rodziców 11.04.2019, 10:27
Oleśniccy strajkujący nauczyciele mamią nas – najpierw o „dobru ucznia” (wyświechtany patos), następnie o „rozwiązaniach i zmianach, które zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo uczniom” (bełkot), „ godne warunki pracy” (wysokie zarobki), „szacunek nauczycielom” (OK). Zamiast mamić, niech uczciwie powiedzą nam wprost, że strajkują, bo chcą (słusznie) dużo zarabiać.
Krzysztoff A. Kowalski
Krzysztoff A. Kowalski 11.04.2019, 13:34
Wyznanie nauczycielki: "Wczoraj jechałam tramwajem. Wyświetliła się reklama, że początkujący motorniczy może liczyć na pensję 4250 złotych brutto. To dwa razy więcej niż pensja początkującego nauczyciela. Moja pierwsza wypłata to 1453 złote. Nie wiedziałam, czy śmiać się czy płakać. Po zapłaceniu 550 złotych za pokój i 500 złotych za studia, za bilet, za telefon, zostało mi jakieś 400 złotych na koncie. Nie wiedziałam, co z tym zrobić. Albo zjesz, albo się ubierzesz. Musisz wybrać." (źródło: www.msn.com)

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165