Radny o strajku nauczycieli...

  • 10.04.2019, 09:33 (aktualizacja 10.04.2019, 09:41)
  • OAI
Radny o strajku nauczycieli... pixabay.com
Paweł Bielański: "Czy w takiej chwili nauczyciele powinni być razem ze swoimi uczniami? Na to pytanie, we własnym sumieniu, powinien sobie odpowiedzieć każdy nauczyciel, a w szczególności Ci których uczniowie będą zmagać się z egzaminacyjnym wyzwaniem".

Paweł Bielański, radny Oleśnicy Razem, dzieli się swoimi refleksjami o zawodzie nauczyciela, strajku i rozpoczynających się dzisiaj egzaminach.

"Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ" (autor Henry Adams).

Wychowany jestem przez mamę nauczycielkę. Mama, jako geograf, uczyła w małej wiejskiej szkole podstawowej. Moja siostra jest nauczycielem historii. Właśnie z tej perspektywy znam etos tego pięknego zawodu, ale też realia życia w nauczycielskiej rodzinie. Mam też mały epizod "nauczyciela", gdy pracowałem jako wykładowca przedmiotu zawodowego w policealnej szkole. 


Jednak wielką mądrość, która wybrzmiewa w powyższym cytacie dostrzegam przede wszystkim z własnych wspomnień. I przypuszczam, że nie jestem w tym odczuciu odosobniony. Niemal każdy z nas miał i wspomina swojego ulubionego nauczyciela z czasów "podstawówki", szkoły średniej czy późniejszych lat edukacji. Z reguły jednak to wspomnienia z "podstawówki" są przeszyte największa nutą emocji i swoistej więzi. Dobre wspomnienia o ulubionym nauczycielu pozostają na lata - można rzec "ocierają się o wieczność".

Dlatego szczerze współczuję nauczycielom obecnych dylematów i sytuacji w której zostali postawieni (i mniejsza o to przez kogo). Uczniowie, których przez ostatnie lata przygotowywali, zdają swój pierwszy poważny egzamin.

Czy w takiej chwili nauczyciele powinni być razem ze swoimi uczniami? Na to pytanie, we własnym sumieniu, powinien sobie odpowiedzieć każdy nauczyciel, a w szczególności Ci których uczniowie będą zmagać się z egzaminacyjnym wyzwaniem. I może zabrzmi to idealistycznie i zbyt górnolotnie, to jednak myślę, a wręcz jestem pewien, że nauczyciele, którzy będą "ocierać się wieczności", będą w egzaminacyjnych salach razem ze swoimi podopiecznymi. Nie może być inaczej...Wyobrażacie sobie, aby Wasz ulubiony nauczyciel zostawił Was w takim dniu?

Politycy tzw. opozycji totalnej, z ich obecnym politycznym frontmanem Broniarzem, nieustanie będą podsycać emocje - dla nich obecny i główny cel jest jasny - im większa "zadyma" tym lepiej. Ale osobiście, wciąż wierząc w etos nauczyciela, mam pewność, że zdecydowana większość uczniów z sukcesem przejdzie przez nadchodzące egzaminy. Przejdzie z sukcesem dzięki swoim nauczycielom, których będą miło wspominać przez długie lata"...

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pio
pio 11.04.2019, 10:56
Najlepiej się komentuje jak się jest z boku i nie dotyczy to bezpośrednio rodziny . Na strajk nigdy nie ma dobrego czasu i władza zawsze będzie mówiła jakie to niemoralne. Niemoralna i totalna jest władza ,która rozdaje kasę nagle aby wygrać wybory.
O
O 10.04.2019, 16:32
Egzaminy się odbyły , a nauczyciele dziś byli z uczniami i za to szacunek.
taka prawda
taka prawda 10.04.2019, 19:14
Byli, ale nie wszyscy niestety
zośka
zośka 10.04.2019, 15:18
Kochani nauczyciele ! Szacunek, etos zawodu i empatię wyceniacie tylko na 1000 zł ??? Słabiutko....
grzecznie pytam
grzecznie pytam 10.04.2019, 15:10
Panie Bielański, jak tam? Siostra dołączyła do "totalnej opozycji" czy może została ŁAMISTRAJKIEM?
Nieomylny
Nieomylny 10.04.2019, 16:19
Augustus pilnuj swojej analizy.
Mama
Mama 10.04.2019, 14:49
Panie Pawle w punkt. To oddaje myślenie wiekszości rodzicow uczniów.
Precz ze strajkiem w oświacie!
Precz ze strajkiem w oświacie! 10.04.2019, 14:43
Radny Bielański powiedział to co powszechnie myślą ludzie nie będący nauczycielami. Gdzie dobro dzieci i młodzieży? Tylko kasa się liczy. I jeszcze bełkot o naprawianiu oświaty. Broniarz przy władzy był tyle lat co naprawił z Tuskiem? Wywindowali wasze pensje? Dopiero teraz ludzie dostają swoje pieniądze, a nie mafie vatowskie.
Potępiam was za ten strajk kosztem dzieci. I to jeszcze w okresie egzaminów robić takie szopki. Weźcie się do roboty bo nikt na was pracował nie będzie. Jak jesteście biedakami to jest MOPS z zasiłkami. Zapytajcie swoich sąsiadków ile zarabiają. Nie mówię ile godzin mają w etacie i ile wakacji ferii itp.Znam wielu nauczycieli co się do tego nie nadawali i nie nadają. Nie dałbym im pensji minimalnej. Za mało wam to poszukajcie innej pracy.
?
? 10.04.2019, 18:56
Weźcie się do roboty bo nikt na was pracował nie będzie. Za mało wam to poszukajcie innej pracy... i kto wtedy będzie uczył dzieci? Czemu dobrzy nauczyciele z pasją mają rezygnować z zawodu tylko dlatego, że krowy i świnie są cenione bardziej niż ich praca?
Don Estebio
Don Estebio 10.04.2019, 13:38
Oho, przyszedł nowy przekaz dnia "dalej zwalamy wszystko na opozycję i Broniarza, czekać na nowe instrukcje".
Jola
Jola 10.04.2019, 09:55
Bardzo mądre słowa radnego. Wspominam swoją nauczycielkę z podstawówki do dziś choć minęło już ponad 30 lat . I zawsze mogłam liczyć na jej wsparcie i pomoc. Egzamiów nie pisaliśmy w szkole (nie było wówczas), ale o pomoc nawet będąc w średniej szkole zawsze mogłam liczyć. Są nauczyciele których się będzie pamiętać

Pozostałe