Radni wkroczyli do ratusza na kontrolę!

  • 15.03.2019, 20:18 (aktualizacja 16.03.2019 20:48)
Radni wkroczyli do ratusza na kontrolę!
Radni Oleśnicy Razem przeprowadzili dziś indywidualną kontrolę w Urzędzie Miasta Oleśnica. Chodzi o bulwersujące wydatki na prowadzenie Facebooka przez Andrzeja Sowę i Katarzynę Kijakowską oraz "działania promocyjne na portalu" Grzegorza Kijakowskiego.


Trzech radnych Oleśnicy Razem - Michał Kołaciński, Paweł Bielański i Kazimierz Karpienko - udało się dziś na zapowiedzianą już w poniedziałek kontrolę wydatków na promocję. Skarbnik miasta Joanna Jarosiewicz zaprosiła radnych na godzinię 14.30 właśnie w piątek 15 marca.


Przed wejściem do ratusza Michał Kołaciński powiedział nam:

Ponieważ Rada Miasta głosami radnych Jana Bronsia odrzuciła nasz wniosek o doraźną kontrolę Komisji Rewizyjnej dotyczącą wydatków na promocję, w związku z artykułem 24 ustęp 2 Ustawy o samorządzie gminnym mamy prawo do kontroli indywidualnej, którą właśnie podejmujemy dzisiaj w tym zakresie.

 

Wyjaśnijmy, że podjęta przez radnych kontrola wyniknęła z faktu, że radni z klubu Jana Bronsia nie wyrazili w głosowaniu zgody na przeprowadzenie takiej kontroli przez Komisję Rewizyjną.

O sprawie pisaliśmy tutaj

Przypominamy, że Michał Kołaciński w imieniu Klubu Radnych Oleśnica Razem zgłosił na sesji Radny Miasta 28 lutego wniosek o zlecenie Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie następującej doraźnej kontroli nie objętej planem pracy:

1. Kontrola legalności, celowości i gospodarności zleceń dokonanych przez Burmistrza Oleśnicy na podstawie umów cywilnoprawnych podmiotom zewnętrznym, w tym osobom fizycznym, w zakresie prowadzenia strony (profilu) "Oleśnica" na portalu społecznościowym Facebook w okresie do 01.12.2018 r. do 28.02.2019 r.;
2. Kontrola legalności, celowości i gospodarności zleceń dokonanych przez Burmistrza Miasta Oleśnicy w zakresie działań promocyjnych prowadzonych na portalu internetowym olesnicainfo.pl przez firmę K&G Enterprisses Grzegorz Kijakowski na rzecz Gminy Miasta Oleśnicy w okresie od 01.12.2018 r. do 28.02.2019 r. 

 

Przewodniczący Klubu Radnych Oleśnica Razem tak uzasadniał wniosek na sesji:


"Większość z obecnych tutaj na sali wie doskonale, że sa kontrowersje dotyczące wynagrodzenia początkowo dla pana Sowy, później dla pani Katarzyny Kijakowskiej za prowadzenie portalu facebookowego czy strony facebookowej miasta Oleśnicy. Ten medal ma drugą stronę - nazywa się ona K&G Enterprisses pan Grzegorz Kijakowski, który otrzymał jako firma kolejne zlecenie na sumę ok. 3.075 złotych za promowanie treści dotyczących Oleśnicy na niszowym portalu oleśnickim. Prawdopodobnie niewielu państwa o nim słyszało. Jest to portal jeden z nowych, a otrzymuje zlecenia znacznie większe niż chociażby stary, zakorzeniony już portal mojaolesnica. Są to działania co najmniej wątpliwe, stąd nasz wniosek o dodatkowe posiedzenie Komisji Rewizyjnej".

Michał Kołaciński zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji wszystkie wnioski zgłaszane przez opozycję w sprawie doraźnych kontroli były przyjmowane przez rządzącą większość, czyli Oleśnicę Razem, a Komisja Rewizyjna je realizowała.
Mimo tego w głosowaniu klub Jana Bronsia większością 13 głosów przeciwko 8 wniosek Oleśnicy Razem odrzucił. 

 

Radny Michał Kołaciński w dalszej części sesji - w ramach punktu "Interpelacje, zapytania i oświadczenia radnych" - wygłosił oświadczenie następującej treści:

 

"Szanowni Państwo radni - zwracam się do radnych ugrupowania rządzącego. Ponieważ dzisiaj nie wiem z jakich powodów zasłoniliście się przed kontrolą doraźną Komisji Rewizyjnej w sprawie transferu pieniędzy do firm, no można powiedzieć, rodziny Kijakowskich, w związku z tym że uważamy, że to nie o taką politykę prorodzinną chodziło w Polsce, że nie o takie firmy rodzinne i ich rozwój chodziło w Polsce, deklaruję, że zgodnie z nowymi prerogatywami, które daje nam Ustawa o samorządzie gminnym, podejmiemy indywidualną doraźną kontrolę dotyczącą transferu tych pieniędzy. Bo to nie jest normalne, że pani Katarzyna otrzymuje dwa i pół [w rzeczywistości prawie trzy - red.], pan Grzegorz otrzymuje trzy tysiące miesięcznie. Świetna pensja. Ja myślę, że niejeden urzędnik wysoko kwalifikowany byłby z tego zadowolony. Ten transfer uważamy za niejasny. Faktura wystawiona przez pana Grzegorza K. mówi tylko o obsłudze, w zasadzie nie obsłudze, a promocji miasta na portalu, niszowym, powtarzam. To jest najbardziej bulwersujące, że nie miałbym złego zdania, gdyby te pieniądze poszły, nie wiem, do Oleśniczanina, do Panoramy, do Gazety Wrocławskiej. Ale równie dobrze jak na tym niszowym portalu możemy publikować na radiu Malediwy, bo i tak tego nikt nie słucha. A za tym nicniesłuchaniem i nieczytaniem idą kolosalne sumy, kolosalne transfery co miesiąc dla, bądź co bądź, firmy rodzinnej. Uważam, że jest to mocno bulwersujące i dziwimy się państwu radnym, że nie wyraziliście zgody na działanie Komisji Rewizyjnej. To jest bardzo zły sygnał na początek, bo w poprzedniej kadencji nie zdarzyło się, żeby Komisja Rewizyjna nie podjęła tematu zgłoszonego również przez radnych opozycyjnych".

 

W piątek 15 marca kontrola przeprowadzona przez radnych się odbyła. Urząd Miasta reprezentowała jedynie skarbnik Joanna Jarosiewicz. Radni przejrzeli dokumenty, które im udostępniła. Padło wiele pytań...


Czego nie zobaczyli radni? Co odkryli? Jakie zrodziły się kolejne wątpliwości? I co dalej z tą bulwersującą sprawą?

O tym - w najbliższym numerze Panoramy Oleśnickiej!

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (116)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wyborca
Wyborca Wczoraj, 19:25
A Pan Radny Bielański pracuje jeszcze w Atolu?
kuria wasza mać
kuria wasza mać Wczoraj, 10:51
Czy wy nie zauważyliście, że obecni przy korycie zachowują się jak pisowska ciemnota ? To jest najbardziej śmierdzący koncept odgórnie zafundowany Polakom. Aresztowania i krzyk, a jak to jest gówno warte, to Ziobro pastwi się nad sędziami, którzy marność i głupotę jego i jego ludzi wykazują. Do tego to wszytko robi się na kolanach Dudy, tych śmiesznych marszałków, tępych i niedokształconych ministrów. Premier jak nasz burmistrz skazywany przez sądy za głoszenie nieprawdy publicznie. Do tego wszystkiego ta kościelna nienawiść wpojona społeczeństwu. Wystarczy spojrzeć na byłego burmistrza, i tak że nie wchodził po tych schodach tłukąc o nie kolanami. On sam się określa, że uczciwy. Kupa śmiechu.kuria wasza mać
tyle
tyle 2 dni temu, 23:38
Ja do rewizyjnej nie mam absolutnie żadnego zaufania, ponieważ jej przewodniczący ma krótką pamięć, przez co jest niewiarygodny.
Alka Prim
Alka Prim 2 dni temu, 20:27
Rewizyjna na kacu!
PL
PL 2 dni temu, 14:23
Takie sprawy powinna kontrolować komisja rewizyjna. Dlaczego nie została w tej kadencji powołana?
Robert
Robert 2 dni temu, 21:27
komisja rewizyjna jest w Oleśnicy niepotrzebna Rządzi nami doświadczony samorządowiec.zaufajmy mu.niech spokojnie sprząta dalej...
.
. 2 dni temu, 22:27
To zlikwidować rewizyjna i tak nic nie robia. Za fejsbuka znajomi będą mogli kosić i po 10 tys
gorszy sort
gorszy sort 2 dni temu, 12:21
I o co ten "dym"? Ano o 3tyś. nie dla "swoich". Wybitni kontrolerzy ruszyli tyralierą na Panią skarbnik,węsząc jak mogło "wyparować" 3 koła bez ich zgody.
Panie kontrolerze Kołaciński;
- 3-krotny wzrost dotacji do prywatnych przedszkoli, w większości "swoich" właścicieli;
- 100000,00 za kawałek asfaltu na Kopernika z inicjatywy "kontrolera" Bielańskiego;
- 4 bańki duże na ścieżkę rowerową dla nielicznych;
- 22 mln.na oleśnicki "CUD";itd i itp.
To pana "osiągnięcia". A współpraca z "aktywistą" Karpienko to kompromitacja.
m
m Wczoraj, 10:19
Jak widać Kołaciński coś dla miasta wybudował i dbał o rozwój tak potrzebnych przedszkoli, które zlikwidował Brons. A na CUS - 10 mln było z UE.
Taka prawda
Taka prawda 2 dni temu, 15:01
Płacenie 3 tys za propagandowe wpisy na fejsbuku jest kpiną z uczciwie pracujących ludzi.Bardzo dobrze że taką patologie się piętnuje. A po wpisać widać największe pretensje i oburzenie na działania randnych zgłaszają bezpośrednio zainteresowani .
R.
R. 2 dni temu, 14:10
Biedna Pani skarbnik! Ojoj.jak mogli .tyralierą tak na nią jedną. A ona taka dobra , taka kompetentna....
m
m Wczoraj, 09:45
ta pani od dawna jest politykiem i zwolenniczką Bronsia na pewno nie jest apolitycznym urzędnikiem
tyle
tyle 2 dni temu, 13:19
Jedziesz mistrzu, jeżeli uważasz że była to niegospodarność droga do prokuratury otwarta. Nie? Boisz się? To ja zapewniam cię że jak panowie znajdą coś na Bronsia nie będą nawet minuty czekać.
ero
ero 2 dni temu, 09:22
Co mają do ukrycia ? Dlaczego komisja rewizyjna się nie zajęła sprawdzeniem tych dokumentów ?
Marek
Marek 2 dni temu, 20:22
Bo komisja rewizyjna nie istnieje
Skepowa z Rynku Oleśnickiego
Skepowa z Rynku Oleśnickiego 17.03.2019, 20:19
Gdyby Kołaciński wywiązał się ze swoich obietnic w czasie trwania kadencji to dziś byłby dalej na stanowisku burmistrza. A tymczasem wszyscy Oleśniczanie cierpią , zobaczcie co zrobili z Rynkiem Oleśnickim i Starówką, Wszystkie lokale poopuszczane, Rynek przypomina grobowiec. To na cmentarzu jest
więcej życia niż tam
.
. 17.03.2019, 20:43
Ha ha ha... z takimi opiniami , to cud, ze jeszcze w handlu pracujesz droga internautko...
Ro
Ro Wczoraj, 19:21
Komentarz gówno wart
E
E 17.03.2019, 21:04
Czekaj czekaj, które sklepy puste? Podaj adresy . BRONŚ będzie konkursy ogłaszał, obiecywał że do rynku wróci życie .
Czytelnik
Czytelnik 2 dni temu, 11:55
A ty co, kłopoty ze wzrokiem masz, że nie widzisz ?
...
... Wczoraj, 09:42
A kto zamknął ruch w rynku, bo mu śmierdziały spaliny i przeszkadzał hałas samochodowy - Bronś. Dlatego m.in. sklepy padły.
Ro
Ro Wczoraj, 19:22
Jak się nie podobało doktorek miał 4 lata na zmiany
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 17.03.2019, 12:57
Zatem powodów do przeprowadzenia referendum o odwołanie Jana Bronsia z funkcji Burmistrza Miasta Oleśnica jest coraz więcej: niegospodarność - 1. chce nowy skatepark, a nie naprawia tych już istniejących, których stan techniczny zagraża zdrowiu i życiu; 2. to powyżej opisany przykład; do tego dodać można sposób zatrudniania przez spółki miejskie - Hrehorowicz, Sarna; radni z opozycji pewnie jeszcze coś mogą wypunktować. Sądzę, że takie referendum, gdyby elektorat radnych z opozycji się zdyscyplinował, ma duże szanse powodzenia.
Ewa Szyc
Ewa Szyc Wczoraj, 10:27
Panie Krzysztofie czytał Pan dzisiaj Panoramkę - jest lista mianowanych na dyrektorów bez konkursów!!!
Obserwator
Obserwator 2 dni temu, 11:57
Marzenia, marzenia........piękna rzecz.
Krem ze ślimaka
Krem ze ślimaka 17.03.2019, 10:29
Brawo opozycja, patrzeć na ręce układowi. Znajomi królika chciwi i pazerni. Wycieczki na Dominikane kosztują .
/-
/- 17.03.2019, 10:14
Boze, jak teskni za władzą i za tym ratuszem. Wstdy robić takie cyrki.
zośka
zośka 17.03.2019, 10:30
Proszę mi wierzyć - wcale nie tęskni, wręcz przeciwnie :-) Natomiast inną sprawą jest brak zgody na TKM i przekręty - tego wymaga po prostu przyzwoitość i uczciwość.
Temida
Temida 17.03.2019, 10:05
Brawo Wy tak trzymać!!!
Kkk
Kkk 17.03.2019, 09:26
Do pracy byście się wzięli a nie na kontrolę człowiek zarabia 2100 a wy głupotami się zajmujecie a dieta wypłacona
Co nie wiesz
Co nie wiesz 17.03.2019, 17:49
Tylko frajer pracuje za 2100 miesieczmie są tacy którzy za parę postów na facebooku przytulają więcej.
Pracuj  dalej
Pracuj dalej 17.03.2019, 10:32
A widzisz ty pracujesz za 2100 ratusz płaci znajomym za pisanie propagandy na Facebooku po 4900 zl.
T
T 16.03.2019, 23:24
CBA to tylko kwestia czsu
djk
djk 16.03.2019, 22:44
Tam jest miejsce i praca dla CBA w Oleśnickim Ratuszu,wiele syfu by tam jeszcze znalazł.
kl
kl 16.03.2019, 21:26
Artykuł 24 ustęp 2 Ustawy o samorządzie gminnym jest tajemnicą dla radnych Bronsia. Oni nie wiedzą nic o samorządzie -kompletna kompromitacja . Tylko kasa....
Dj
Dj 16.03.2019, 20:14
Typowy PIS! Choć jestem zdziwiony, że o 6 rano nie weszli!
?
? 16.03.2019, 20:30
Dj, to od Do**opa jasiu?
Można być Dj z demencją?
Można być Dj z demencją? 16.03.2019, 20:20
Coś ci się przestawiło. O 6 rano to weszli za rządów Tuska i Komorowskiego do autora strony antykomor. pl.
https://www.newsweek.pl/polska…
BJ
BJ 16.03.2019, 17:17
Jak tam Panie Bronś..? Już nie jest tak samo jak kiedyś, co? Ale nawyki ciągle te same...
d..
d.. 16.03.2019, 21:27
to se ne vrati Janku B.
CBA
CBA 16.03.2019, 14:45

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

tyle
tyle 16.03.2019, 14:41
To jest to, o czym pisałem jakiś czas temu. Czasy się zmieniły a Bronś nie odrobił lekcji, ponadto ma realną i mocną merytorycznie opozycję. Jeżeli wyjdą nieprawidłowości, trzeba będzie coś z tym zrobić. Ponadto jeżeli tak będzie, to co z ludźmi którzy też to firmowali, i są zamieszani w ten proceder? Nie mam najmniejszych wątpliwości że ta kontrola jest niezbędna, i z korzyścią dla nas wszystkich.
as
as 16.03.2019, 21:28
że co??? mocną merytorycznie opozycję? . Czyli kto?
To pewne
To pewne 16.03.2019, 22:55
as-śledzisz obrady RM? Kołaciński jest już lepszy merytorycznie od Bronsia, przede wszystkim spokojniejszy od niego. Ponadto zwróć uwage że Sadowski jest cały czas w drużynie, choć nie pełni oficjalnie żadnej funkcji. Sadowski to gość ktory razem z Bielańskkm i Kołacińskim udowodnią że Bronś się myli.


Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165