Damian Siedlecki polemizuje z Pawłem Bielańskim

  • 8.03.2019, 15:18 (aktualizacja 08.03.2019 15:42)
  • OAI
Damian Siedlecki polemizuje z Pawłem Bielańskim
Publikujemy post zamieszczony przez profil Razem dla Oleśnicy. RdO tworzą Andrzej Sowa i Damian Siedlecki. Autorem tekstu jest ten ostatni. Kandydował on, bez efektu, do Rady Miasta z komitetu Jana Bronsia.

"Radny Paweł Bielański traci argumenty, czy impet?

Ze zdumieniem czyta się ostatnie wpisy radnego Pawła Bielańskiego. Przyzwyczaił nas do bardzo długich i nużących wywodów, a obecnie jego krótkie wypowiedzi zastanawiają, czy to wyraz znudzenia materią samorządową, utrata impetu po utracie władzy, czy po prostu brak argumentów?

A jeśli już o argumenty chodzi...

W sprawie bonifikat, które rada miasta może uchwalić w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność jednostki samorządu terytorialnego przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, pisze pan radny tak:

" Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda nabył prawo podwyższania stawek procentowych bonifikaty do poziomu wynikającego z uchwał rad gmin.".

Zgodnie z tokiem rozumowania pana radnego, gdyby było prawidłowe, to jeśli wojewoda nabył to prawo, to mógłby je też utracić, natomiast samo posiadanie tegoż prawa nie przesądzałoby o bezwzględnym korzystaniu z niego. I tu pan radny grubo się myli, bo zgodnie z ustawą wojewoda ma po prostu taki obowiązek.

Pisze dalej pan radny, że zastosowanie 95% bonifikaty nie stanowiłoby żadnego znaczącego uszczerbku dla budżetu Oleśnicy, czego "najlepszym przykładem jest pobliski Bierutów, który jest dużo mniej zamożnym miastem niż Oleśnica.".

Jeśli pan radny naprawdę tak uważa, to lepiej pozostawić tę wypowiedź bez komentarza.

Pisze też pan radny, że "rządzący radni komitetu Jana Bronsia nie chcieli nawet zmierzyć się z propozycją uchwały wniesionej przez Klub Radnych Oleśnica Razem przyznającej mieszkańcom Oleśnicy prawo do 95% bonifikaty. Zabrakło argumentów, więc projekt uchwały został po prostu usunięty z porządku obrad sesji.".

Ależ Panie Radny, przecież miastem rządzą wszyscy radni rady miasta a nie jakaś ich część! Nie zna Pan podstaw funkcjonowania samorządu terytorialnego?

Poza tym, bardzo się myli pan radny, bo projekt wcale nie został usunięty z porządku obrad - po prostu nie został do tego porządku wprowadzony. Radni Klubu Jana Bronsia rozważyli taką samą propozycję Klubu Oleśnica Razem już miesiąc wcześniej i nie znaleźli sensownego powodu, by do niej wracać.

I słusznie. Ale o tym za chwilę.

Pisze pan radny, a raczej lamentuje, "że mieszkańcy zapłacą dużo więcej przy wykupie nieruchomości które użytkują od wielu lat.".

Panie Radny, jak Panu nie wstyd pisać takie bzdury?!

Po pierwsze - to nie wykup nieruchomości, tylko wynikająca z ustawy opłata nowego właściciela gruntu na rzecz dotychczasowego za przekształcenie prawa własności gruntu.

Po drugie - właściciele gruntu wcale nie zapłacą więcej, bo zapłacą dokładnie co do zasady tyle samo, co płaciliby dotychczas. 
Ustawa bardzo precyzyjnie określa wysokość tej opłaty - jest ona równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.

Po trzecie - opłata ta jest wnoszona przez okres 20 lat od dnia przekształcenia. Tak ustawodawca wycenił przekształcenie prawa własności.

Po czwarte - każdy właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty. Jest to wtedy opłata jednorazowa.

Po piąte - właśnie w przypadku opłaty jednorazowej rada miasta może w drodze uchwały udzielić osobom fizycznym bonifikatę od opłaty w odniesieniu do gruntów stanowiących własność miasta.

Po szóste - rada miasta udzieliła w uchwale tę bonifikatę na zasadach wynikających wprost z ustawy, w takiej samej wysokości, jak wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa.
Rada poszła nawet dalej, szczegóły przecież pan radny zna, było o tym na styczniowej sesji...

O czym zatem radni mieli dyskutować kolejny raz?

Radni Klubu Jana Bronsia nie bali się i nie boją się dyskusji. Wręcz przeciwnie, w styczniu na komisjach i na sesji dokładnie wyrazili swoje zdanie i poparli je rzetelnymi wyliczeniami wraz z konkretnymi przykładami.. Wykazali się wielką odpowiedzialnością - nie dopuścili, by wbrew ustawodawcy, doszło do przekraczającego ustawowe propozycje uszczuplenia majątku miasta i wpływów do jego budżetu.

Ale my podyskutujmy dalej. Radny Bielański przyzwyczaił nas do łopatologicznej argumentacji, więc i my spróbujmy.

Proszę sobie wyobrazić, Panie Radny, taką sytuację.
Odziedziczył Pan dom, który dzięki pracy i zaangażowaniu wybudowali Pana przodkowie. Dom składa się z 5 niezależnych mieszkań. Jest za duży na Pana potrzeby, więc zdecydował Pan, że 4 mieszkania wynajmie, a w jednym zamieszka z rodziną. Wynajmuje Pan każde mieszkanie za 1.000 zł miesięcznie. Z najmu utrzymuje Pan siebie i rodzinę, ma Pan zatem 4.000 zł dochodu miesięcznie. 
W pewnym momencie państwo, w którym Pan mieszka, decyduje, że wszyscy najemcy mieszkań stają się ich właścicielami. Z mocy prawa przestaje Pan być jedynym właścicielem domu. Jednocześnie nowi właściciele mieszkań zostają zobowiązani, by ,w ramach rekompensaty, poprzednim właścicielom mieszkań płacili przez 10 lat dotychczasową stawkę czynszu najmu. 
Państwo umożliwia też jednorazową zapłatę za cały czynsz. Dla swoich mieszkań państwo ustala bonifikatę w maksymalnej wysokości 60%. Jednak Panu pozostawia w tym zakresie wolną rękę - może Pan umożliwić najemcom Pana mieszkań - de facto nowym ich właścicielom - opłatę jednorazową z bonifikatą w dowolnej wysokości lub bez niej.

W tym miejscu szybko policzmy.

Opłata jest równa dotychczasowemu czynszowi Panu należnemu - 1.000 zł za miesiąc, czyli 12.000 zł za rok, a za 10 lat to równo 120.000 zł. 
Za jedno mieszkanie. Ma ich Pan cztery, czyli do budżetu Pana rodziny powinno wpłynąć w ciągu 10 lat 480.000 złotych. W przypadku jednorazowej opłaty bez bonifikaty przez wszystkich najemców to prawie pół miliona.
Może Pan zastosować bonifikatę w wysokości takiej samej, co państwo, wtedy wpłynie do Pana już tylko 192.000 zł. Fakt, jednorazowo to nadal duża kwota. Ale jak Pan przeliczy to przez 12 miesięcy w każdym roku z 10 lat, to wyjdzie Panu 1.600 zł miesięcznie na utrzymanie siebie i rodziny.

Policzmy dalej.

Może być Pan bardzo szczodry i przyznać swoim najemcom aż 95% bonifikaty. Jednorazowy wpływ - 24.000 zł... Po przeliczeniu w domowym budżecie będzie zaledwie 200 zł miesięcznie...

Co Pan zrobi w tej sytuacji, Panie Radny?

Wybierze Pan 4.000, czy może 1.600 lub jedynie 200 zł miesięcznie na utrzymanie siebie i swojej rodziny?

W którym przypadku wykaże Pan, że kieruje się dobrem swojej rodziny, nie będąc przy tym obojętnym na prawa nowych właścicieli?

Wszystko zależy od Pana".

Tekst, z którym polemizuje Siedlecki, zamieściliśmy TUTAJ

OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (56)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

I tyle !
I tyle ! 13.03.2019, 22:41
Bronś tym przegrał !
JB
JB 13.03.2019, 10:15
Pan wiaderkowy może co najwyżej dyskutować na temat techniki czyszczenia szyby w akwarium przez glonojady...
oj
oj 13.03.2019, 03:33

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Oleśnica jest kobietą?
Oleśnica jest kobietą? 10.03.2019, 11:46
A dziś w Bifku impreza z okazji Dnia Kobiet. Kto ją organizuje? Miejski Facebook aż huczy, strona olecośtaminfo również a inne media milczą. Nawet na plakacie nie ma informacji kto to organizuje. A pewnie za publiczne pieniądze. Za to jest cała lista atrakcji... od osób z komitetu JB. Czy to zadanie publiczne czy zlecenie? I jak widać reklama usług konferansjerskich na olecośtaminfo bardzo się opłaca. Kto za tym stoi i doi miejską kasę? O to trzeba zapytać na komisji rewizyjnej.
Urząd Skarbowy
Urząd Skarbowy 10.03.2019, 19:06
Hmmm.Darmowa reklama przedsiębiorców?
 a jakże
a jakże 9.03.2019, 22:44
To, co mnie rozbawia do łez to fakt, że ci ludzie są przekonani o słuszności swojego postępowania. Potrafią sami siebie, przed lustrem wytłumaczyć z pomówień, kłamstw i oszczerstw. No, w imię lepszej przyszłości Oleśnicy ma się rozumieć. Mamy to, a teraz jedziemy z koksem, na początek sprzedaliśmy działkę GKNowi za blisko 30 baniek, no to na razie tyle, bo z Dobroszycką nie wyszło.
Prosimy o morał!
Prosimy o morał! 9.03.2019, 21:00
Panie Siedlecki pan kleił plakaty z E. Małys-Niczypor. Co Pan sądzi o intratnych zleceniach z UM dla jej niedawnej wspólniczki? Jakie są pana argumenty "za"? Czy może brakuje panu impetu?
ładna para
ładna para 9.03.2019, 22:33
Zaklejał, zaklejał plakaty konkurentów tuż przed ciszą wyborczą. Wygląda na to że pędzelek jest inteligentniejszy od wiaderka.
Wyborca.
Wyborca. 9.03.2019, 20:47
Pan Wiaderko prawi morały wstyd oj wstyd! Nic dodać nic ująć! Najważniejsze w pana ocenie to nie zaszkodzić rządzącym, a co z Wyborcami, których tu całkowicie pominięto! Nie wprowadzono projektu uchwały opozycji, bo rządzący nie mają odwagi zmierzyć się z prawdą. To na razie tyle-nic pana wywody nie wnoszą tylko pana ośmieszają!!!
szkoda
szkoda 9.03.2019, 09:37
Siedlecki to kopia Bronsia -zmiana poglądów o 180 stopni,arogancja, kompletny brak umiejętności dochodzenia do kompromisu, brak empatii dla kogoś o odmiennych poglądach,buta. Jednego tylko nie wiem-dlaczego mieszkańcy podziekowali w wyborach Siedleckiemu, a zagłosowali za Bronsiem?
un
un 9.03.2019, 19:41
Bo to miasto komuchów w 70%
O to jest pytanie.
O to jest pytanie. 9.03.2019, 17:33
A dlaczego mieszkańcy podziękowali w wyborach Kołacińskiemu?
878
878 9.03.2019, 18:18
Chyba nie dlatego, żeby więcej płacić za przekształcenie wieczystego? Demagogia niskich lotów.
enre
enre 9.03.2019, 08:11
co za bełkot, i taki ktoś był radnym w zeszłej kadencji...
..
.. 9.03.2019, 18:35
To nie był radny, to był człowiek który nic nie wniósł dla miasta i mieszkańców. Dlatego Siedleckiemu podziękowano.
obserwatorka
obserwatorka 9.03.2019, 18:37
Ależ walczył z Kaczyńskim!
.
. 9.03.2019, 07:03
Sied.....ki to ten od alkoholu bez akcyzy
buahhhahhaha
buahhhahhaha 8.03.2019, 22:39
Ach Siedlecki, pięknymi zgłoskami zapisał się podczas ostatniej kadencji RM.
ani trochę
ani trochę 8.03.2019, 22:28
Siedlecki? To ten który przy każdej nadarzającej się okazji atakował burmistrza Kołacińskiego o rejestr umów w UM? Świecił świeczki pod sądem w obronie konstytucji, teraz kiedy łamane jest prawo i konstytucja podczas obrad komisji milczy. W sprawie rejestru umów ani mru mru. Nie mam szacunku dla niego.
m.
m. 8.03.2019, 19:52
D. Siedlecki kiedyś miał stronę internetową i przyjemnie się ją czytało. Obecny tekst bardzo się różni od tamtych - sądzę, że ten tekst pisał drugi z panów.
Zgadnij kto
Zgadnij kto 8.03.2019, 23:59
bum!
Poziom - 1
Poziom - 1 8.03.2019, 19:26

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

.
. 8.03.2019, 19:38
Tu nie milicyjny portal MO , tutaj jest kultura
nieomylny
nieomylny 8.03.2019, 19:07
robson kakałko?????
Antek
Antek 8.03.2019, 19:02
A to nic. A to ze Pan radny S co ma sklepy w Oleśnicy jest szykowany na dyrektora technicznego w MGK to to sa jaja.
W PiS...
W PiS... 8.03.2019, 18:59
Opozycja w całej krasie. Nie na temat, byle tylko shejtować. Jak z nimi dyskutować jeśli pojęcia nie mają i spine tylko mają.
Zniesmaczony
Zniesmaczony 8.03.2019, 18:52
Ciekawe kto z komentujących przeczytał chociaż ten tekst. Pewnie nikt. Wystarczyło polecenie żeby krytykować, pluć i hejtować. Przecież tylko OR może mieć rację.
zośka
zośka 8.03.2019, 20:18
Poświęciłam się i przeczytałam to "coś" od pierwszej do ostatniej litery, jednakże ze względu na brak logiki w tym "wywodzie" oraz absurdalne wnioski wyciągane przez autora przyswojenie tego tekstu jest niezwykle trudne. No cóż - niektórzy nigdy nie powinni chwytać za pióro....
...
... 8.03.2019, 19:57
Wystarczyło podać przykład garażu czy budynku w mieście, a nie jakiś wymyślony. Kto czyta takie długie teksty pisane jeszcze ciężko.Podajcie przykład garażu - ile zapłacą z 60 i 90% bonifikatą.
kotara
kotara 8.03.2019, 18:46
Było wywoływać wilka z lasu? i pojawił się ze swoimi bełkotliwymi wynurzeniami i chorymi hipotezami - napiszę jeszcze raz - nawet jak ktoś ma przed nazwiskiem dr to nie sprawia że będzie dobrym radnym - ten człowiek to wielka PORAŻKA i dobrze się stało że nim nie jest!A na resztę jego wywodu należy spuścić kotarę milczenia i najlepiej nie komentować jego żenujących wywodów
Karol
Karol 8.03.2019, 18:35
Siedlecki próbuje wmówić nam mieszkańcom, że płacenie większej daniny do miasta jest dla nas dobre. Cóż za spektakularne samo zaoranie. I paradoksalnie tym pokrętnym wpisem, Siedlecki potwierdził tezę radnego Bielińskiego - radni Bronsia nie mają argumentów, więc działania Bronsia tłunaczy za nich... Siedlecki, który jest no właśnie? Kim ? Suflerem ? Adwokatem Bronsia ? Cóż to za farsa jest

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165