Leśnicy o smogu w Oleśnicy - było zdecydowanie gorzej!

  • 17.02.2019, 21:40 (aktualizacja 23.02.2019, 18:27)
  • Nadleśnictwo Oleśnica
Leśnicy o smogu w Oleśnicy - było zdecydowanie gorzej!
Smog to temat ostatnio modny, każdy czasami widzi go i czuje, ale - nie tak dawno, bo 30 lat temu - jeżeli chodzi o czystość powietrza, mieliśmy dużo gorzej.

"Dziś kilka słów o smogu - nie mylić z wawelskim... Lub raczej o chemicznej czystości powietrza. Smog to temat ostatnio modny, każdy czasami widzi go i czuje, ale - nie tak dawno, bo 30 lat temu - jeżeli chodzi o czystość powietrza, mieliśmy dużo gorzej" - ocenia Piotr Gorzelak z Nadleśnictwa Oleśnica.

Dowody?

"Dowody tego stanu możemy oglądać dopiero dziś, bo są to dowody na ogromną poprawę chemicznej jakości powietrza w Oleśnicy i okolicach. Jak zwykle chodzi o rośliny, choć w tym przypadku precyzyjniej byłoby powiedzieć - o grzyby, bo tak od jakiegoś czasu klasyfikowane są porosty. Są one bardzo wrażliwe na obecność w powietrzu związków siarki i tlenków azotu, i dzięki temu są doskonałymi wskaźnikami zdrowego powietrza.

Takie gatunki, jak: brodaczki, włostki, odnożyce, mąkliki czy mąkle w latach 90. XX wieku w ogóle w naszych okolicach nie występowały, zresztą w innych rejonach Polski również były bardzo rzadkie. Miało to odzwierciedlenie w umieszczeniu ich na czerwonych listach gatunków zagrożonych. Tymczasem dziś wszystkie te gatunki występują w naszych lasach pospolicie, dochodząc do obrzeży Oleśnicy. A kto wtedy słyszał o smogu... " - argumentuje leśnik.

 

Nadleśnictwo Oleśnica

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...
... 17.02.2019, 23:51
A z komina domu obok cmentarza, jak zwykle, snuł się w czwartek i piątek ciemny dym i trzeba było na Osiedlu Milenium zamykać okna. Mieszkańcy dzwonili na policję, ale nie wiadomo co to dało. Czy dalej dzwonić, czy dać sobie spokój?

Pozostałe