Tajne działania Komisji Rewizyjnej. Złamano Konstytucję i prawo dostępu do informacji publicznej?

  • 14.02.2019, 22:48 (aktualizacja 14.02.2019 23:02)
  • OAI
Tajne działania Komisji Rewizyjnej. Złamano Konstytucję i prawo dostępu do informacji publicznej?
Oleśnica Razem: "Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marek Czarnecki (Komitet Jana Bronsia) jednoosobowo zabronił wstępu mieszkańcom na jej posiedzenie. Stwierdzamy z całą stanowczością, że w naszej ocenie zostały naruszone przepisy ustawy zasadniczej tj. Konstytucji RP, przepisy wynikające z ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g) oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej".

Publikujemy tekst przygotowany przez opozycyjny w Radzie Miasta klub Oleśnica Razem. To efekt naszej publikacji.

"Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP każdy obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W odniesieniu do działalności organów gmin przepisy regulujące dostęp do informacji publicznej zawarte są w szczególności w ustawie o samorządzie gminnym, która w art. 11b ust. 1 stanowi generalną zasadę jawności działania organów gminy. Jawność, o której mowa, obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych.          

Przewodniczący komisji rewizyjnej Marek Czarnecki sam zdecydował o ograniczeniu dostępności do informacji publicznej dziennikarzowi lokalnej gazety (Panoramy Oleśnickiej) oraz osobie prywatnej – byłemu zastępcy burmistrza Oleśnicy poprzez całkowite utajnienie prac komisji, nie otwierając nawet posiedzenia. W naszej ocenie takie działanie przewodniczącego jest jawnym bezprawiem, któremu zdecydowanie się sprzeciwiamy. Nieznajomość prawa nie zwalnia pana Marka Czarneckiego z obowiązków jego stosowania! Odmawiając biernego udziału w oficjalnych czynnościach kolegialnego organu gminy, przewodniczący Komisji Rewizyjnej uniemożliwił mieszkańcom realizację konstytucyjnego uprawnienia wynikającego wprost z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP. Uprawnienie obywatela do udziału w posiedzeniu komisji wewnętrznej rady gminy stanowi wyraz konstytucyjnej zasady jawności działania organów publicznych. 

Prawo to jest jednym z ważniejszych filarów lokalnej demokracji. Odmowa dopuszczenia do obserwowania chociażby części działań komisji rewizyjnej nie miała żadnych podstaw prawnych i może postawić pod znakiem zapytania rzetelność protokołu opisującego jej czynności. Swoje stanowisko opieramy m.in. na orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, sygn. akt III/SA/Kr 523/16. 

Interesują nas motywy działania Marka Czarneckiego. To oczywiste, że w trakcie kontroli musiałyby padać nazwy kontrahentów i kwoty, ale przecież umowy zawierane przez samorząd stanowią przedmiot informacji publicznej (chyba, że zachodzą USTAWOWE przesłanki do utajnienia. W takiej sytuacji czynności kontrolne utajnia się w części dotyczącej zbadania zastrzeżonego dokumentu, podając adekwatną podstawę prawną).  

Nie jest tajemnicą, że w trakcie posiedzenia, którego celem było sprawdzanie wydatków na cele promocyjne w latach 2015-2018, chcieliśmy również zweryfikować zasadność umowy z grudnia 2018 roku dotyczącej zlecenia pisania postów na oficjalnym profilu miasta na Facebooku firmie zewnętrznej, należącej do bliskiego współpracownika burmistrza Bronsia. Sprawę odkryła i szeroko opisała „Panorama Oleśnicka”.  

Jako radni Rady Miasta Oleśnicy oświadczamy, że podejmiemy wszelkie kroki prawne, aby bronić przestrzegania prawa w Radzie Miasta oraz elementarnych zasad demokracji w naszym mieście. Nie pozwolimy do sprowadzenia Rady Miasta i jej komisji do roli przybudówek władzy wykonawczej. 

Sprawa ograniczenia praw obywatelskich wynikających wprost z Konstytucji RP, zgłoszona zostanie również do Rzecznika Praw Obywatelskich. Deklarujemy przy tym wsparcie dla przedstawicieli lokalnych mediów, którym dziś ograniczono dostęp do informacji o pracy kolegialnych organów gminy miasta Oleśnicy".

OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (87)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wojtek
Wojtek 22.02.2019, 06:46
Totalne kompromitacja Czarneckiego. Honorowi oowinienen zrezygnować. Czasy PRL i cenzury się skończyły .
racjonalista Domański
racjonalista Domański 19.02.2019, 07:21
Ja to po prostu widzę tak: Kołaciński ze swoją ekipą łamał w sposób ostentacyjny łamał Konstytucję (klęczenie w Rynku, rażące naruszenie prawa stwierdzone przez sąd), a Czarnecki popełnił błąd taktyczny, że nie otworzył posiedzenia komisji. Należało tak uczynić, i na czas analizy dokumentów posiedzenie utajnić np. ze względu na ochronę danych osobowych lub inne aspekty kontroli (nie znam dokumentów przedstawionych komisji). To jeszcze nie jest ograniczanie dostępu do informacji publicznej, bo w ciągu dwóch tygodni można zrobić protokół z posiedzenia i udostępnić. Cała komisja nie ma pojęcia o prawie samorządowym. A oszołom Karpienko to wykorzystał, też bez żadnego pojęcia prawnego. A redaktor z kamerą wykazał tylko pisowskie zachowanie... PS. W obradach uczestniczył Bernacki i celowo lub z niewiedzy nie podjął inicjatywy uporządkowania obrad komisji. Reasumując: Bronś na stanowiska przewodniczących komisji wytypował nieuków i efekty tego będą widoczne. Lojalność tylko nie zastąpi działań mądrych...
racjonalnie
racjonalnie 20.02.2019, 11:37
Przestań bełkotać Domański. Wypiłeś coś?
zośka
zośka 19.02.2019, 15:59
Matko kochana - ale bełkot.... Tylko ostatnie 2 zdania zgodne z z prawdą.
.
. 19.02.2019, 15:37
Nie ma żadnych tajemnic w umowach cywilno prawnych z UMO. Ekipa JB boi sie afery z umowami na 5 tys. Złotych za prowadzenie fejsbuka . W sumie urząd wyda 11 tys w niecałe 3 miesiące za wpisy na fejsbuku. To jest afera
Konstytut z PO
Konstytut z PO 17.02.2019, 22:38
eszcze nie tak dawno, bo za poprzednich rządow Nieomylnego Oleśnica miała dwóch wiceburmistrzów!! A tak w rzeczywistości to średnio rozgarnięty burmistrz ogarnąłby to wszystko samemu!! Dzisiaj mamy w Oleśnicy o jednrgo wicka za dużo!! Gdzie tu dbałość o finanse Oleśnicy??! Panie Nieomylny! Czas oleśniczan poważnie traktować!!
Konstytut z PO
Konstytut z PO 17.02.2019, 22:32
Jeszcze nie tak dawno, bo za poprzednich rządow Nieomylnego Oleśnica miała dwóch wiceburmistrzów!! A tak w rzeczywistości to średnio rozgarnięty burmistrz ogarnąłby to wszystko samemu!! Dzisiaj mamy w oleśnicy o jednrgo wicka za dużo!! Gdzie tu dbałość o finanse Oleśnicy??! Panie Nieomylny! Czas oleśniczan poważnie traktować!!
Konstytutka z PO
Konstytutka z PO 17.02.2019, 22:15
Diety, jakie radni pobierają za przychylanie nam nieba to tak samo jak w zapisie w postaci dialogu matki z synem: ? - Synku, a na czym polega robota, w którąś się wplątał? ? Z pustego w próżne przelewamy, a sobie na konto?. Ile przelewamy? Otóż ?diety? radnych gmin, w zależności od liczby nieszczęśliwych mieszkańców, wahają się od 1000 do 2590 zł miesięcznie. Skoro tylko coś złego może się stać, to na pewno się stanie ? głosi zasada Murphy?ego. Nawiasem mówiąc, hołdowanie tej zasadzie jest znakomitym sposobem na zachowanie pogodnego usposobienia. Kto nie wierzy, niech sprawdzi ? nigdy nie będzie ani zaskoczony, ani rozczarowany. Samorządy bowiem, które powstały na skutek wprawienia w zewłok Rzeczypospolitej nowych klamek gwoli stworzenia naszym Umiłowanym Przywódcom sposobności uwieszenia się na nich, hołdują sentencji zapisanej w Piśmie Świętym Starego Testamentu, która brzmi: ?nie zawiążesz gęby wołowi młócącemu?. Bo przecież na ?dietach? dojenie Rzeczypospolitej wcale się nie kończy, jako że radni ?pracują? przecież w komisjach, za co pobierają stosowne wynagrodzenia. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę tylko owe ?diety?, to i tak samorząd terytorialny kosztuje podatników nie bagatela , ale przysłowie powiada, że ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka ? a po miarkę warto się schylić! Od tego dojenia, także w radach nadzorczych? jak twierdzi poeta ? ?tyją i głupieją?, to nic dziwnego, że reszta partyjnej rodziny pragnie podążyć ich śladem i też przejść na utrzymanie Oleśnicy. W końcu ludzie to przecież ssaki ? nieprawdaż?
REFERENDUM
REFERENDUM 17.02.2019, 20:35
To wszystko wina Bronsia i jego miernych bezradnych oraz PO! REFERENDUM i odwołać go!
Ewa Przybylska
Ewa Przybylska 17.02.2019, 15:34
A co wy na To drodzy Państwo , kupuje ostatnio bilety w Bifku na Kochanowskiego , a tu sie dowiaduje ,że do pracy przyjęto byłą panią dyr Agatę Sz .... pozbawiając funkcji jednej z pracownic Bifk . Tak sie pracuje i tak dotrzymuje sie słowa wyborcom , nie dworzec ,ani inne sprawy Olesnicy tylko likwidacjia Bifku . Jest mi przykro jak na to patrzę i to wszystko zgodnie z prawem . Pozdrawiam wszystkich Ewa Przybylska
Agnieszka
Agnieszka 17.02.2019, 16:00
To przecież było do przewidzenia.likwidacja BiFK była na sztandarach Jana Bronsia.A czemu ? A po co ? Po to żeby przywrócić na stanowisko panią Agatę.Oczywiście oficjalnie celem jest wspaniały rozwój OBU instytucji.Pożyjemy , zobaczymy...
Tyle i aż tyle
Tyle i aż tyle 16.02.2019, 20:41
Kowalski, spotkanie to nie to samo co sesja, czy komisja rady! Sesja i komisje rady gminy są jawne i każdy mieszkaniec miasta Oleśnicy może być obecnym na tych obradach! Tak samo media!!!
 Gertruda Von Szlochen
Gertruda Von Szlochen 16.02.2019, 14:33
Puchacz z esperalem ciągną Johnego na dno!
HF
HF 16.02.2019, 07:06
Opozycjo pilnujcie tą bandę bo rozkradną to miasto . 5 tys za prowadzenie Facebooka to jest KPINA!
igor
igor 15.02.2019, 23:03
bo spocony może działać tylko w warunkach monopolu - na władzę, na przekaz medialny
aż tu nagle ktoś pyta...
Marek Esperal
Marek Esperal 17.02.2019, 08:19
monopol - też bym się napił ...
dodaję
dodaję 15.02.2019, 18:33
Warto wiedzieć : art. 11b ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że wszelkie ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z przepisu rangi ustawowej, zaś art. 61 ust. 3 Konstytucji RP wskazuje, że takie ograniczenie może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.
W przypadku wystąpienia sytuacji, w ramach których podczas sesji rady lub posiedzenia komisji mogłoby dojść do ujawnienia tajemnicy ustawowo chronionej lub wystąpienia przesłanki ograniczenia jawności ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, wówczas obrady nie tylko powinny, ale wręcz muszą zostać utajnione.
ujmuje
ujmuje 17.02.2019, 07:05
Tu chodzi o to żeby nie wyszło na jaw ile kto ostał do łapy od przeciębiorców biorących udział w promocji i czyja to rodzina !
krótko
krótko 15.02.2019, 22:41
W tym przypadku nie było takich przesłanek, więc obrady nie mogły być utajnione.
taj. spec. znacz.
taj. spec. znacz. 15.02.2019, 19:36
W przypadku kontrolowania promocji jakie tam mogą być tajemnice przedsiębiorcy? Ile dostał kasy?
Krzysztofv A. Kowalski
Krzysztofv A. Kowalski 15.02.2019, 17:36
Czy identycznie nie było, gdy w poprzedniej kadencji wyproszono dziennikarza portalu MojaOlesnica.pl ze spotkania ówczesnego burmistrza Michała Kołacińskiego z radnymi na temat galerii handlowych?
orient
orient 15.02.2019, 17:55
NIE. Diametralnie różne spotkania.
arspraw
arspraw 15.02.2019, 15:43
Szanowny Panie Redaktorze Naczelny „Panoramy Oleśnickiej”!

Proszę odpowiedzieć dlaczego wyproszony z obrad komisji dziennikarz nie wezwał Policji??
Podobna próba wyproszenia z obrad komisji rewizyjnej dziennikarzy i radnego nie będącego członkiem komisji miała w Gminie Duszniki, Powiat Szamotulski. Tam jednak redaktorzy mieli jaja i wezwali na miejsce Policję. Można sobie poczytać o tym tu:

- http://szamotuly.naszemiasto.p…

Następnie wykluczona z obrad komisji radna z Dusznik złożyła doniesienie do prokuratury. Można sobie o tym poczytać tu:

- http://szamotuly.naszemiasto.p…

Piszą Państwo, że powiadomią o incydencie Rzecznika Praw Obywatelskich. Ok, tylko, że to nie jest już incydent. To jest kolejne już delikatnie mówiąc uchybienie prawne obecnie rządzącego Oleśnicą ugrupowania.
Uważam, że powinni Państwo w zaistniałej sytuacji podjąć następujące kroki prawne:
- zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień (art. 231 Kodeksu karnego), możliwości popełnienia przestępstwa nie udzielenia informacji publicznej ( art. 23ustawy o dostępie do informacji publicznej), naruszenie prawa prasowego i swobodnego wykonywania zawodu dziennikarza, naruszenie wolności słowa;
- wnieść do Rzecznika Praw Obywatelskich o wszczęcie interwencji prawnej;
- wnieść do Wojewody Dolnośląskiego w ramach jego uprawnień nadzorczych o kontrolę podjętych przez aktualny samorząd oleśnicki uchwał i działań.

O bezprawności działań aktualnej władzy samorządowej Oleśnicy świadczy wiele orzeczeń sadowych np.:
- wyrok NSA z 17 października 2006 r., sygn. akt I OSK 1347/05;
- orzeczenie WSA w Łodzi w z 9 lipca 2008 r., sygn. akt II SA/Łd 89/08;
- orzeczenie NSA w z 7 marca 2003 r., sygn. akt II SA 3572/02;
- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 30 marca 2011 r., sygn. II SA/Go 105/11;
- wyrok WSA w Łodzi z 8 maja 2014 r., sygn. I SA/Łd 6/14);
- wyrok WSA w Opolu z 3 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Op 333/09);
- wyrok WSA w Rzeszowie z 15 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Rz 877/09);
- orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z 16 września 2002 r. (sygn. K 38/01, DzU nr 156, poz. 1306);
- wyrok WSA w Poznaniu z 8 maja 2014 r. (sygn. II SAB/Po 19/14);

Podobne bezprawne praktyki samorządowych władz były opisywane w prasie, np.:
- http://www.wspolnota.org.pl/ak…
- https://www.rp.pl/artykul/1200…
- https://www.tvn24.pl/wiadomosc…
- http://tc.ciechanow.pl/aktualn…
.
. 15.02.2019, 19:05
Prokuratura odłoży sprawę ad acta... Po kilku miesiącach odmówi wszczęcia postępowania a oleśnicki sąd ewentualne zażalenie odrzuci. Oczywiście zostanie przedstawione uzasadnienie, ale można je będzie streścić stwierdzeniem: bo tak.
igor
igor 15.02.2019, 15:18
bo komuna zawsze wyjdzie byłemu członkowi pzpr z butów jak słoma...
Ale jaja
Ale jaja 15.02.2019, 14:43
Stoi na stacji lokomotywa.
pejsbuk
pejsbuk 15.02.2019, 19:48
ciężka, ogromna i pot z niej spływa ...
zając
zając 15.02.2019, 20:27
... tłusta oliwa..
:)
:) 15.02.2019, 14:36
spocone redaktorki z miernej gazetki
Sofronow
Sofronow 15.02.2019, 13:45
Partia i Spocony – bliźnięta-bracia –
kogo bardziej matka-historia ceni?
Mówimy – Spocony, a w domyśle – partia,
mówimy – partia, a w domyśle – Spocony.
😲
😲 16.02.2019, 09:01
Czyżby intymny poeta?
Viva la Revolucion
Viva la Revolucion 15.02.2019, 13:33
Wyklęty, powstań ludu Oleśnicy!
Powstańcie, których dręczy głód!
Myśl nowa blaski promiennemi

Dziś wiedzie nas na bój, na trud.
Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata;
Przed ciosem niechaj tyran drży!
Ruszymy z posad bryłę świata,
Dziś niczem — jutro wszystkiem my!
Marcin
Marcin 15.02.2019, 13:01
na konkurencyjny portalu tłumaczą lemingom, o co chodzi władzy. Groteska. I wprowadzona cenzura. MO to jest parodia dziennikarstwa.

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165