Konserwator zabytków broni brony na Bramie Wrocławskiej w Oleśnicy. Pajsonat historii jest zaskoczony...

  • 11.08.2022, 10:38
  • OAI
Konserwator zabytków broni brony na Bramie Wrocławskiej w Oleśnicy. Pajsonat…
Oto post Remigiusza Szczuraszka, miejskiego aktywisty, pasjonata historii Oleśnicy:
"Dwa miesiące temu wysłałem pismo do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (DWKZ) z prośbą o odniesienie się do sprawy wyglądu i jakości zawieszonej brony. Odpowiedź, którą dostałem bardzo delikatnie mówiąc mnie zdumiała.
Dowiedziałem się, że ze względu na brak historycznych źródeł ukazujących bronę, DWKZ postanowił stworzyć - jak to pisze; "umowne" dopełnienie dawnego wyglądu Bramy Wrocławskiej tak, aby brona nie sprawiała imitacji. Mało tego - Ze względu na to, że na naszej Bramie nie dało rady zrobić rekonstrukcji (przez brak wspomnianych źródeł) to stworzono swoisty "cytat" architektoniczny sugerujący hipotetyczny dawny wygląd tego obiektu (sic!). DWKZ informuje mnie, że stworzenie ozdobnej formy mogłoby stanowić sugestię autentyczności, co miałoby charakter historycznego przekłamania, dlatego streszczając pismo - stworzono kratkę nie dbając o szczegóły mechanizmu czy detali.
I jak ja prosty człowiek mam się odnieść do takiej odpowiedzi?
Logika mi podpowiadała, że stworzenie normalnej brony to "pan pikuś" bez żadnych komplikacji. Mamy bramę miejską? Mamy. Była zamykana? Była. Jest pozostałość sugerująca rozmieszczenie kraty? Jest. To czego chcieć więcej i gdzie tu problem? Ano niestety biurokracja tworzy nam takie absurdy absurdów i powstaje m.in pismo tego typu, z którego wynika, że w imię straży nad poprawnością historyczną, nie możemy stworzyć normalnej kraty bronnej... tylko "pergolę". Gdzie tu sens? Chroń Panie Boże przed imitacją brony, gdyż to zakłamanie historyczne ale kratkę ni wypiął ni przypiął z dziwnymi łańcuszkami za nią już powiesić można. Nie ważne, że to "coś"
(bo nie wiem już czym to jest i jak to nazwać, gdyż broną jednak nie jest) - kole w oczy ze względu na brak detali i mizerię wykonania ale grunt, że nie jest przekłamaniem historycznym... Co jeszcze ciekawsze; szpiczasty dach znajdujący się na naszej wieży jest nowotworem lat 50tych i jest czystym przykładem przekłamania historycznego. Nigdy Brama Wrocławska nie posiadała takiego dachu ale jakoś w imię poprawności historycznej rozbierać go nikt nie zamierza...
Najważniejsze: Za wygląd tej kraty nie odpowiada tylko DWKZ a też nasz Urząd Miasta, gdyż jak pisze Pan Konserwator "wygląd i charakter planowanej brony był konsultowany na miejscu z przedstawicielami Urzędu Miasta Oleśnica, przed zleceniem prac projektowych" Czyli Miasto miało wpływ na wygląd brony i mogło postarać się o sensowniejszy wygląd ale z niewiadomych przyczyn tego nie zrobiło. Za to zgoniło za jakość na Wykonawcę, ten na Konserwatora Zabytków a Konserwator teraz na Urząd Miasta i tadaaam! Mamy "chowanego po oleśnicku"! Więc drogi Urzędzie "pobite gary!" DWKZ zdradził Twoją "kryjówkę" i teraz Ty kryjesz!
Nie wiem jak Wy to oceniacie. Być może ja zwykły Kowalski nie jestem na tyle obeznany w świecie konserwatorskim, biurokratycznym, by pojąć taką sytuację. Może nieco porwałem się z motyką na słońce? Wyolbrzymiam? Cóż, jak źle to pojąłem to mnie poprawcie, gdyż i na błędach człowiek się uczy. Postaram się już nie zawracać Wam głowy tą broną... kratką... dopełnieniem wyglądu... cytatem... Pergolą... tym czymś".
 
 
 
 
 
OAI

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dowcip pierdziszewski
dowcip pierdziszewski 19.08.2022, 22:26
Przychodzi brona do lekarza, a tam... burmiszcz!
Jan beton
Jan beton 19.08.2022, 12:16
Jaki burmistrz taka brona
zw-kowalski
zw-kowalski 17.08.2022, 13:10
Gdyby to było drewno że Szwecji nie byłoby tyle pęknięć. Tu słupy pod przewody elektryczne i telefoniczne są drewniane i nie mają, jak pisze ratusz, naturalnych pęknięć. A czasami zaliczają -40 C .
Pierre Dzishevsky
Pierre Dzishevsky 17.08.2022, 14:13
Tak jest! Najlepiej całe to Pierdziszewo przenieść do Szwecji!
cecylka
cecylka 19.08.2022, 22:16
Ale podobno Szwedki 'zimne' są?
Zbyszek
Zbyszek 19.08.2022, 22:40
@cecylko. To wasze mity. Szwedka jest 3-4 razy wydajniejsza pod względem PKB na mieszkańca niż Polka. Szwedka ma 2,3 dziecka. Polka tylko 1,3. Co klasyfikuje Polski na 212 miejscu na świecie na 224 państw. Kwestia czy to Polki są mało seksualne czy mało seksualni są Polacy, że nie dochodzi do zbliżeń lub zbliżenia są z mizernym skutkiem. Ci ty na to ? To tylko liczby.
cecylka
cecylka 19.08.2022, 22:48
Ale co ma piernik do wiatraka Zbysiu? Ty nie masz poczucia humoru, jak te piso+katoliby niestety...
:(
:( 15.08.2022, 19:47
Publiczne pieniądze zmarnowane.
Bardziew za naszą krwawicę
Bardziew za naszą krwawicę 12.08.2022, 16:41
Ten kto napisał na to wniosek do OBO powinien sam za to zapłacić, a nie szukać winnego
Taka władza
Taka władza 15.08.2022, 10:18
Oho, widzę trwa kampania ratusza by zachęcić mieszkańców do składania wniosków. Za Bronsia budżet obywatelski działa perfekcyjnie, pod jednym warunkiem... gdy nikt nie składa wniosków 😂
prezes ohucki
prezes ohucki 12.08.2022, 08:51
A może zamiast tej brony...'Miś'?
Tyle
Tyle 12.08.2022, 07:25
Mój znajomy stolarz z wieloletnim doświadczeniem kiedy mu powiedziałem ile ta brona kosztowała powiedział, że to ponury żart. Jej koszt ocenił na góra 20 tysięcy.
...
... 11.08.2022, 22:01
Pomyślcie teraz jakim sukcesem może zakończyć się rewitalizacja parku na Daszyńskiego....
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 12.08.2022, 00:50
zgroza
cecylka
cecylka 12.08.2022, 06:05
Jak ja pana podziwiam, panie Krzysiu kochany...tylko pan czuwa w tym pierdziszewie 24/7.
Z
Z 11.08.2022, 20:07
Konserwator zabytków ma zajmować się ochroną zabytków. Myślę, że ochroną przed tandetnymi dodatkami do tychże również. Ale skoro miejskim władzom nie zależy, to co sie będzie pan konserwator przejmował. Panie Remigiuszu, jeszcze nie raz będzie Pan zdziwiony. Stary magazyn przy ul. Młynarskiej miał być przebudowany i pełnić funkcję mieszkalną, tymczasem go zburzono i postawiono nowy blok. Konserwator tego nie widział? Władze tego nie widziały? No, nie widziały. A "dom na murze"? Mógł być atrakcyjnym miejscem, po zaangażowaniu środków finansowych na wzmocnienie muru obronnego. Ale...
Za miedzą
Za miedzą 11.08.2022, 19:28
Wystarczyło pojechać do Namysłowa. Tam brona solidna, może przekłamana, może nie. Widać, że włodarzom zależało, żeby całość sprawiała dobre wrażenie.
Bareja wiecznie żywy
Bareja wiecznie żywy 11.08.2022, 17:56
Powiedz mi, po co jest ta BRONA?
- Właśnie, po co?
- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten BRONA? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest BRONA na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą BRONĄ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest BRONA społeczna, w oparciu o sześć instytucji, która sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia.
- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach!
Starszy pan
Starszy pan 14.08.2022, 10:48
Koniaczek ???
Stać mnie !!!!
Marek P
Marek P 11.08.2022, 17:27
Chciałbym poznać szczegółowy wykaz cen cząstkowych, które złożyły się na te 80 tys. zł za bronę. Dlaczego kilka belek zbitych na krzyż aż tyle kosztowało?
Starszy pan
Starszy pan 16.08.2022, 09:52
Olek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami. Dostajemy za tą bronę, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im ona jest droższa, ta brona tym... no? Koniaczek?
.
. 11.08.2022, 17:16
Dajcie spokój Bronie z tą broną. Przecież jest inżynierem budownictwa, o czym wielokrotnie publicznie z dumą zaznaczał, więc brona jest wykonana według najlepszej sztuki budowniczej jaką zna. Władza zawsze ma rację. Koniec tematu.
Major MO
Major MO 11.08.2022, 18:32
Przede wszystkim nie popadajcie w panikę. Jakiś lepszy cwaniak - aparat po mieście wozi, żeby nas tylko wrobić !

Tak, to nam wskazuje na to, że życie stawia przed nami ciągle coś nowego. I to jest raz. A po drugie, musimy mieć jednak różne warianty. I to jest dwa. I dlatego proponuje wariant następujący:
A gdyby tu były nagle wrota. W przyszłości !
I tak od 30 lat
I tak od 30 lat 11.08.2022, 17:13
Brona w stylu Bronsia. Za mała, bublowata i przepłacona
Danka
Danka 11.08.2022, 16:08
Zdejmijcie wreszcie tę śmieszną "bronę"! Niech nas nie ośmiesza przed innymi miastami. Jak nie można było zrobić repliki, to należało od razu skonsultować to z pomysłodawcą, panem Szczuraszkiem, żeby zdecydował czy podtrzymuje zgłoszenie tego zadania czy nie. Prawdopodobnie nie zgodziłby się na pergole zamiast brony i nie mielibyśmy wtedy takiego obciachu, jaki mamy teraz, i nie musielibyśmy się czerwienić przed innymi miastami i turystami. Kolejny wstyd dla Oleśnicy z winy rządzących naszym miastem. Dziwię się panu Burmistrzowi, że po tylu latach rządzenia nadal popełnia tak infantylne gafy, jak jakiś nowicjusz bez znajomości rzeczy.
Real Madryt
Real Madryt 11.08.2022, 15:23
Teraz czas na żurawia! Aż się boję pomyśleć co to będzie za wynalazek.....
Towarzysz Kazimierz
Towarzysz Kazimierz 11.08.2022, 18:33
Kiedyś oglądałem taki film w kinie: Летят журавли ....
olesniczanin
olesniczanin 11.08.2022, 13:54
A zdaniem p. Remigiusza Szczuraszka to jak miała wyglądać ta brona? Może by wrzucił swój projekt lub opis do tego artykułu. Jestem ciekaw jak on to widzi a nie tylko krytyka. No ale cóż chyba zabrakło autorowi wiedzy lub wyobraźni by żetelnue to przedstawić, A SZKODA.
PrawdaNasWyzwoli
PrawdaNasWyzwoli 11.08.2022, 14:30
Nie, nie braklo wiedzy i wyobraźni ale jak Pan się może orientuje a może nie to od realizacji projektów obywatelskich jest Urzad Miasta a nie zwykły miastowy. Cała odpowiedzialność i projekt przypada UM.
Tutaj nie trzeba specjalnej wyobraźni, by nie zauważyć, ze to co zawislo na Bramie to kicha.

Remigiusz Szczuraszek opracowal projekt i słusznie go krytykuje, bo realizacja nie leży w jego kompetencji a wbrew pozorom orojekt zupelnie nie nalezal do tych skomplikowanych.
olesniczanin
olesniczanin 11.08.2022, 15:37
Skoro p. Szczurasxek pani/pana zdaniem opracował "projekt" to niech go przedstawi i uzasadni dladzego i pod jakim względem jest leprzy. Ot i cała filozofia a nie pisanie dla pisania.
PrawdaNasWyzwoki
PrawdaNasWyzwoki 12.08.2022, 00:51
Priszę sie najpierw zapoznać z formularzem OBO. Autor projektu nie nusi mieć szczegołowe opracowanie, bo jest ono nierealne.
Ernest H.
Ernest H. 11.08.2022, 11:56
'pozegnanie z broną'.
Ręce opadają
Ręce opadają 11.08.2022, 11:48
Z pisma Konserwatora zabytków wynika jednoznacznie, że wygląd i kształt brony był konsultowany przez Urząd Miasta. Zatem ratusz doskonale wiedział jak to coś będzie wyglądać.
Gratulacje dla urzędników i burmistrza Bronsia. Przyjąć do realizacji takiego gniota to trzeba mieć hipotetyczny pojęcie.
:)
:) 11.08.2022, 11:47
Przypomnijmy ile pieniędzy z miejskiej kasy na to poszło? Dziękujemy, super zagospodarowanie środków z obo.

Pozostałe