Walka ze smogiem czy wiatrakami?

  • 10.02.2019, 20:35 (aktualizacja 10.02.2019, 21:49)
  • OAI
Walka ze smogiem czy wiatrakami? zdjęcie ilustracyjne, pixabay
Publikujemy tekst Pawła Bielańskiego (Oleśnica Razem) o problemie smogu w Oleśnicy.

Dokładnie miesiąc temu informowałem o problemie z którym zgłosili się do mnie mieszkańcy ulicy Koszarowej. Mieszkańcy alarmują, że są regularnie podtruwani dymem z pobliskiej kotłowni. Ponieważ ochrona zdrowia oraz ochrona środowiska i przyrody to w myśl art. 7 ustawy o samorządzie gminnym zagadnienia, które należą do zadań własnych gminy, więc na prośbę mieszkańców złożyłem interpelację do burmistrza Oleśnicy o wszczęcie działań w celu rozwiązanie tego problemu.

Burmistrz odsyła problem do starosty

Burmistrz Jan Bronś w odpowiedzi na interpelację poinformował, że jako organ odpowiedzialny za kontrolę przepisów o ochronie środowiska posiada kompetencje jedynie w przypadku kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. W odniesieniu do przedsiębiorców i innych podmiotów organem właściwym do przeprowadzenia kontroli jest Starosta Powiatu.
Czyli mówiąc inaczej: gdy śmierdzący dym podtruwa mieszkańców Oleśnicy, ale wydobywa się z komina należącego do przedsiębiorcy rozwiązaniem problemu zainteresowany winien być starosta, gdyż ma ku temu ustawowe kompetencje. Burmistrz i podległa mu administracja w takiej sytuacji finalnie problemem się nie zajmuje.

Co na to radni?

Od nowej kadencji powstała przy Radzie Miasta Komisja Budżetu i Infrastruktury, która merytorycznie powinna się zajmować m.in. problemem stanu powietrza na terenie miasta. Powinna, ale... rządzący uznali, że stan jakości powietrza w Oleśnicy nie jest szczególnie pilnym problem. W planie pracy komisji Budżetu i Infrastruktury na I-sze półrocze 2019 tematyka tzw. smogu nie została ujęta. Co prawda, na pierwszym posiedzeniu komisji sugestię o podjęciu tej tematyki zgłosił radny Kazimierz Karpienko, ale pozostawiono ten temat do ewentualnego rozważenia na kolejne półrocze. Zatem problem smogu zgłaszany przez wielu mieszkańców Oleśnicy dla komisji na tą chwile znikł, można powiedzieć "poszedł z dymem".

Taka sytuacja dziwi i nasuwa pytania: Czy rządzący uznają, że problemu nie ma? Czy może nie mając żadnego pomysłu uznają, że i tak niewiele mogą zrobić (na co wskazuje pośrednio odpowiedź burmistrza na interpelacje)?

Taki stan rzeczy dziwi tam bardziej, że może się okazać, że jedyną realną decyzją w bieżącym roku, która pośrednio dotyczy ograniczenia niskiej emisji, a którą odczują bezpośrednio mieszkańcy to będzie decyzja o... podwyżce opłat za energię cieplną z miejskiej ciepłowni. MGK sp. z o.o. z dniem 1 lutego br. drastycznie podniosło stawki cen i opłat za energię cieplną. Wysoka podwyżka z pewnością nie zachęci potencjalnych odbiorców do likwidacji lokalnych przydomowych kotłowni i podłączeń do miejskiej magistrali ciepłowniczej. Przypomnę, że likwidacja starych kotłowni i tzw. "kopciuchów" to jedno z kluczowych założeń systemowej walki z problemem niskiej emisji.

PS.

W odpowiedzi na interpelację burmistrz Jan Bronś informuje, że sprawa i problem mieszkańców ul. Koszarowej została przekazana do Starosty Powiatu Oleśnickiego, który ma podjęć EWENTUALNE działania. Zatem czekamy.

O działaniach podjętych przez starostę niezwłocznie Państwa poinformuję.

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

czytam
czytam 11.02.2019, 17:23
Do internauty ".." z godz 12:41 - Czy problem dworca i karetek oraz smogu jest problemem obecnej kadencji? Czy za kadencji burmistrza Kołacińskiego tego problemu nie było? Nagle radny Bielański zauważył problem wraz z radnym Karpienką, który rakiem wycofywał się z posądzenia firmy o spalanie odpadów? Oczywiście problem smogu jest ważny i dyskutując przekażcie jakie należy podjąć działania a nie dolewajcie oliwy do ognia krytykując obecnych włodarzy. Chyba że to na tym polega.
..
.. 11.02.2019, 18:00
Czytasz to czytaj uważnie i wszystko. Bronś w kampanii obiecywał dodatkowe karetki, Kołaciński żadnych takich obietnic nie skadał bo wiedział że karetki nie leża w gestii mista!!! Bronś perorował na sesji co trzeba zrobić aby walczyć ze smogiem, podobnie jego radni obiecywali gruszki na wierzbie. Okazuje się że to były tylko tanie chwyty wyborcze po to aby nabrać głosujących. No i dworzec kolejowy!!! Bronś pokazywał nawet wizualizację jak to pięknie go wyremontuje, a Kołaciński ze spokojem tłumaczył Oleśniczanom że dworzec nie jest własnością miasta i miasto nie może inwestowć w ten budynek. Czytasz, to czytaj wszystko i ze zrozumieniem!!!
Wyborca
Wyborca 11.02.2019, 17:51
A Bronś nie był czasem 20 lat burmistrzem? Co on zrobił w sprawie smogu ? A remont dworca PKP to JEGO obietnica wyborcza. Kłamał?
obiektywnie
obiektywnie 11.02.2019, 17:34
Za smog odpowiada Bronś, który nic nie zrobił, kiedy rządził poprzednio 24 lata. Nawet jego straż mandatu nie dała. Tyle lat rządził a nic nie zrobił. Potem kity Karpience wciskał jak to straż kontrolowała i dawała mandaty.
To widać
To widać 11.02.2019, 15:40
Po co było gadać że Straż Miejska miała możliwości karania? To był bzdet wyssany z palca kogoś kto nie ma pojęcia o uprawnieniach tej formacji. W ogóle słaby ten samorząd pod Bronsiem jest.
obiektywny
obiektywny 11.02.2019, 17:35
Paplał byle co żeby sie popisać. Panorama go zdemaskowała
..
.. 11.02.2019, 12:41
Bronś sobie nie radzi, ani ze smogiem a tym bardziej z zaśmieconą Oleśnicą. Te wyzwania go przerosły bo jest po prostu słabym burmistrzem. Co będzie z dworcem kolejowym i karetkami? Strach pomyśleć.
Edi
Edi 11.02.2019, 13:04
Komisja I i B przerzuciła temat smogu na II półrocze poza okres grzewczy. Praktyczne posuniecie.
JAK
JAK 10.02.2019, 21:55
Rząd wspierając węgiel ma smog w d.... więc dlaczego samorząd ma z nim walczyć.
proste
proste 10.02.2019, 21:57
Bo tego oczekują wyborcy?
.
. 10.02.2019, 20:55
Czyli klasyczna spychologia. A miało być tak pięknie
Mirek
Mirek 10.02.2019, 20:54
To zły moment na takie interpelacje. Burmistrz zajmuje się wyłącznie takimi, które dotyczą podwyżek opłat i podatków ... jak widać czyste powietrze w naszym mieście go nie interesuje.
Edi
Edi 11.02.2019, 13:08
W tamtym tygodniu pojawił się news dot. przebudowy ul. Dobroszyckiej z informacją że UM znalazł 3mln na inwestycję. Wygląda na to, że JB podpowiedział, aby zrezygnować z ronda na wysokości RatajePn i już mamy odpowiedź. PS będzie niezły korek na rondzie w ul. Wrocławskiej.

Pozostałe