Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 15:38
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi w "Atlasie dobrych praktyk"

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, wójt gminy Oleśnica i starosta powiatu oleśnickiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji akcji Masz Głos Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides
Nasi w "Atlasie dobrych praktyk"

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, wójt gminy Oleśnica i starosta powiatu oleśnickiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji akcji Masz Głos Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

W 2021 roku wspólnie uzgodnili sfinansowanie odcinka ścieżki rowerowej, dlatego ich działanie jest przykładem współpracy społeczników z samorządowcami i może inspirować, jak skutecznie dbać o potrzeby mieszkańców. To ważne, bo w wielu miejscach w Polsce pandemia zwiększyła dystans pomiędzy urzędem gminy a mieszkańcami.

W „Atlasie dobrych praktyk” jest też opowieść o Toruniu, w którym powołano wszystkie rady osiedli, o powiecie olkuskim, gdzie z inicjatywy społeczników powstał rezerwat przyrody. Takich historii z całej Polski jest w publikacji 25, a wszystkie łączy fakt, że oddolne działanie udało się zrealizować dzięki współpracy inicjatorów – strony społecznej, z lokalnymi władzami i miejscową społecznością albo dzięki ogromnej determinacji mieszkańców.

Znaczenie dobrych relacji mieszkańców i władz samorządowych widać szczególnie teraz, gdy pomoc uchodźcom z Ukrainy opiera się na sile lokalnych wspólnot. Niestety epidemia „oddaliła” wiele urzędów od mieszkańców, coraz chudsze są też budżety lokalne – zmniejsza się pula pieniędzy na m.in. usługi publiczne, edukację, konkursy dla organizacji społecznych. Tymczasem raport Fundacji Batorego „Polki i Polacy o samorządności” z maja 2022 roku pokazuje, że mieszkańcy polskich miast, miasteczek i wsi  oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Tę bliskość ułatwić może zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi, które są inspirowane przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. To pole do zagospodarowania i do ponownego zadzierzgnięcia relacji z mieszkańcami.

„Atlas dobrych praktyk” jest więc publikacją na ten czas. Podpowiada tematy i kierunek działań aktywistom, samorządowcom pokazuje, że aktywny mieszkaniec nie jest taki straszny. Zachęca obydwie strony do współpracy. Może też zainspirować do tego, jak szukać sojuszników inicjatywy i tworzyć lokalną sieć współpracy, aby pomysł na działanie doszedł do skutku. Przedstawia sposoby prowadzenia działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych, konieczne w aktywności lokalnej.

Wszystkie inicjatywy opisane w „Atlasie dobrych praktyk” to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 roku nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji Masz Głos Fundacji Batorego. W „Atlasie” można je czytać według kolejności treści, ale też znaleźć na interaktywnych mapach i rozwijać na podstawie lokalizacji. Opisane projekty dotyczą: Kluczborka i Krapkowic (opolskie), Pawonkowa i Katowic (śląskie), Torunia (kujawsko-pomorskie), Jadowa, Sochaczewa i Radomia (mazowieckie), Zalesia i Nowej Huty (małopolskie), Pruszcza Gdańskiego i sołectwa Czaple (pomorskie), Gorzowa Wielkopolskiego i Sieniawy Żarskiej (lubuskie), Bogusławic (dolnośląskie), Konina, Śremu, gminy Suchy Las, Jezior (wielkopolskie), Łap-Dębowiny i Białegostoku (podlaskie), Krosna i Rzeszowa (podkarpackie), Lublina (lubelskie), sołectwa Radomyśl (zachodniopomorskie).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oleśnickim mistrzemTreść komentarza: jest Pan Janek, który od 1992 r. jak szachista ustawia i rozstawia na szachownicy króla, hetmana, gońce, skoczki, wieże i pionki. Tylko uczyć się od takiego mentora.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:00Źródło komentarza: Koalicja Obywatelska stawia się Janowi BronsiowiAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Dr NO. Masz zaniki pamięci ? Jeśli mnie pamięć nie myli to Krzysztof proponował przeprowadzenie referendum obywatelowi Niemiec. A ten zmienił barwy klubowe. Również kropka wylewał swoje żale na tym portalu.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:16Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: ChyłaTreść komentarza: 'Cysorz to ma klawe życie, no i wyżywienie klawe...'.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 10:05Źródło komentarza: Działkowcy ROD ZNTK wybrali prezesaAutor komentarza: dr NoTreść komentarza: Zbysiaczku, chyba czas zaproponować pierdziszewianom referendum!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 04:39Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: Polak potrafiTreść komentarza: Zabił i wyciął znak krzyża na czole. Nowe informacje w sprawie przerażającej zbrodni 7 Pani Agnieszka miała 84 lata i była osobą niepełnosprawną. Poruszała się o kuli. Przemysław S. wszedł do mieszkania kobiety, a gdy nie dostał pieniędzy na alkohol, brutalnie ją zamordował. Są nowe informacje dotyczące zbrodni z 10 sierpnia 2021 r.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 03:19Źródło komentarza: Kto został burmistrzem w Oleśnicy i Sycowie?Autor komentarza: Polak potrafiTreść komentarza: Zabił i wyciął znak krzyża na czole. Nowe informacje w sprawie przerażającej zbrodni 7 Pani Agnieszka miała 84 lata i była osobą niepełnosprawną. Poruszała się o kuli. Przemysław S. wszedł do mieszkania kobiety, a gdy nie dostał pieniędzy na alkohol, brutalnie ją zamordował. Są nowe informacje dotyczące zbrodni z 10 sierpnia 2021 r.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 03:15Źródło komentarza: Kto został burmistrzem w Oleśnicy i Sycowie?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic