Czym jest spirala zadłużenia? Kilka pomysłów na to jak wyjść ze spirali długów

  • 27.06.2022, 09:46 (aktualizacja 27.06.2022, 09:49)
Czym jest spirala zadłużenia? Kilka pomysłów na to jak wyjść ze spirali…
Spirala długów to sytuacja, z której da się wyjść, o ile szybko podejmiesz działanie i weźmiesz sprawy w swoje ręce. Dowiedz się, jak wygląda egzekucja komornicza oraz, co możesz zrobić, by jej uniknąć.

Czasami jedna zła decyzja bądź wydarzenie losowe może spowodować duże problemy finansowe, które będą ciągnąć się latami. Wystarczy, że zdecydujesz się na zobowiązanie finansowe, które przekroczy Twoje możliwości spłaty, by powoli wpaść w spiralę długów, zwłaszcza jeśli szybko nie zareagujesz. Taka utrata płynności finansowej szybko odbije się na jakości Twojego życia i braku możliwości spłaty wszystkich zadłużeń terminowo. Co więcej, gdy wezwania do zapłaty, ponaglenia nie przynoszą pozytywnych rezultatów, to w życie dłużnika wkracza sąd oraz komornik. Nie warto do tego dopuścić, tylko jak najszybciej spróbować uratować trudną sytuację i przygotować swój plan na wyjście ze spirali długów. 

Co możesz zrobić, by wyjść ze spirali długów? 

Wiesz, że według portalu ciekaweliczby.pl ilość dłużników w Polsce wynosi aż ponad 2 miliony? Szczegółowe dane znajdziesz pod tym adresem https://ciekaweliczby.pl/dluznicy_krd_2021/. Problem jest powszechny, jednak nie oznacza to, że opłaca się zwlekać z próbą jego rozwiązania. Tak naprawdę im szybsza Twoja reakcja, tym większe szanse na wyjście z długów i oszczędzenie sobie stresu z tego wynikającego. 

Te działania warto podjąć od razu, gdy sytuacja z finansami wymyka Ci się spod kontroli:

  • oszczędności i zmiana stylu życia - jeśli jest to możliwe, należy zacząć od ograniczenia wydatków. Dobrze jest na spokojnie przyjrzeć się wszystkim swoim opłatom, a także większym i mniejszym wydatkom. Może się okazać, że rezygnacja np. z niektórych zakupów, subskrypcji, czy zmiana stylu życia pozwoli na zaoszczędzenie miesięcznie takiej kwoty, która pokryłaby ratę spłacanego zadłużenia. Nawet takie wydawałoby się drobiazgi jak np. częste wyjścia na obiad na mieście albo na kawę mogą generować koszty kilkuset złotych miesięcznie. 
  • dodatkowe źródło dochodu - nie zawsze samo zmniejszenie wydatków pomoże. Jeśli twoje dochody są małe, to nawet jeśli mocno będziesz zaciskać pasa to może nie dać ci to kwoty, którą co miesiąc potrzebujesz. Dlatego kolejnym wyjściem z sytuacji jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Może to być dodatkowa praca, nawet w wymiarze kilku godzin, by uzbierać brakującą do spłaty raty kwotę. Czasami jakąś część potrzebnej kwoty można zebrać, sprzedając rzeczy w dobrym stanie, których już nie potrzebujesz. Warto poszukać takich możliwości wokół siebie. 

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które jest ostatecznością w przypadku, gdy zadłużenie jest na tyle duże, że nie ma aktualnie żadnych szans jego spłaty - jest nim upadłość konsumencka. Więcej na znajdziesz w tym artykule: https://money24.pl/jak-wyjsc-z-dlugow-komorniczych.

Jak wygląda egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Komornik może nie tylko wejść do mieszkania dłużnika, przeszukać jego kieszenie, przejąć niektóre przedmioty (w tym nawet samochód), a także zająć pensję, konto bankowe i oszczędnościowe. Jeśli dojdzie do egzekucji komorniczej warto mieć na uwadze to, czego komornik zrobić nie może: 

  • zająć wszystkich środków z konta bankowego. Dłużnik nie może zostać bez środków do życia, dlatego na koncie zostają środki w wysokości pensji minimalnej,
  • jeśli dłużnikowi są przydzielane alimenty to komornik nie ma prawa ich zajmować,
  • w przypadku przedsiębiorców wymaga się zostawienia na koncie środków w wysokości 3-krotności średniego wynagrodzenia.

Nawet z dużych tarapatów finansowych da się wyjść, jeśli podejmie się możliwie szybkie działanie. Najlepiej od razu poszukać oszczędności, nowego źródła zarobku i być otwartym na różne rozwiązania dotyczące spłaty długu. 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wujek dobra rada
wujek dobra rada 19.08.2022, 00:01
Dobry zwyczaj, nie pożyczaj!
Mario
Mario 18.08.2022, 23:49
długi to jest niedobra sprawa niezależnie od wszystkiego. a jak ktoś bierze pozyczkę żeby spłacać długi to spirala zadłuzenia już go wita. niestety o długach coś wiem bo je mam, ale spłacam tak jak trzeba, spora w tym zasługa kruka, który mi poszedł na reke.
alek
alek 22.08.2022, 18:25
ja o kruku tez dobre opinie slyszalem. podobno da sie dogadac z nimi korystnie

Pozostałe