Burmistrz podpisał porozumienie w sprawie przebudowy dworca PKP Oleśnica

  • 23.06.2022, 12:42
  • rpr
Burmistrz podpisał porozumienie w sprawie przebudowy dworca PKP Oleśnica
Poinformowała o tym wiceburmistrz Oleśnicy.

Burmistrz Jan Bronś jest nieobecny na trwającej właśnie sesji Rady Miasta Oleśnicy. 

Jak poinformowała wiceburmistrz Oleśnicy Edyta Małys-Niczypor, burmistrz jest dzisiaj w Warszawie.

Podpisane zostało z PKP Nieruchomości porozumienie z w sprawie przebudowy dworca Oleśnica. To, cytując Winstona Churchilla, "koniec początku"

- poinformowała wiceburmistrz.

Oto komunikat Urzędu Miasta Oleśnicy:

"Mamy bardzo dobre informacje! Dworzec w Oleśnicy zmieni swoje oblicze! Zabytkowy, ale jednocześnie nowoczesny, z komfortową strefą obsługi podróżnych oraz przestrzenią przeznaczoną na aktywność mieszkańców – taki będzie po przebudowie dworzec w Oleśnicy

🟠 Dziś (23.06) podpisano w tej sprawie porozumienie! Porozumienie podpisali Ireneusz Maślany i Krzysztof Golubiewski – członkowie zarządu PKP S.A. oraz Jan Bronś – burmistrz Oleśnicy

🟠 W wydarzeniu wziął udział także Paweł Hreniak – poseł na Sejm RP i wojewoda dolnośląski w latach 2015-2019".

I kolejny komunikat Urzędu Miasta:

Zabytkowy, ale jednocześnie nowoczesny, z komfortową strefą obsługi podróżnych oraz przestrzenią przeznaczoną na aktywność mieszkańców - taki będzie po przebudowie dworzec w Oleśnicy. Dziś (23.06) w Warszawie podpisano porozumienie w tej sprawie.

Dzięki sygnowanemu dokumentowi Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji w Oleśnicy, pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni na dworcu po zakończeniu jego przebudowy. Taka współpraca pozwoli na połączenie w budynku funkcji obsługi podróżnych (poczekalnia, toalety) z usługami dla mieszkańców, które planuje uruchomić na wynajętej od PKP S.A. przestrzeni miasto Oleśnica.

W porozumieniu PKP S.A. zobowiązały się do wykończenia lokali zgodnie z przyjętym przez samorząd standardem. Uzgodniono też ścisłą współpracę na każdym etapie inwestycji. Porozumienie podpisali Ireneusz Maślany i Krzysztof Golubiewski - członkowie zarządu PKP S.A. oraz Jan Bronś - burmistrz Oleśnicy. W wydarzeniu wziął udział także Paweł Hreniak - poseł na Sejm RP i wojewoda dolnośląski w latach 2015-2019.

Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. podkreśla:

Podpisanie porozumienia z Oleśnicą to ważny krok na drodze do przebudowy tego obiektu, ponieważ gwarantuje, że po inwestycji dworzec w Oleśnicy, oprócz obsługi podróżnych, za sprawą instytucji, które planuje otworzyć tu samorząd, stanie się również centrum aktywności jej mieszkańców. W województwie dolnośląskim podobny model współpracy już zadziałał. Na przebudowanych dworcach w Malczycach mieści się biblioteka, w Kątach Wrocławskich - Gminny Dom Kultury, a w Zgorzelcu - harcówka.

Obecnie przebudowa zabytkowego, bo pochodzącego z 1868 roku, dworca w Oleśnicy jest na etapie przygotowania. W najbliższym czasie zostanie opracowany program funkcjonalno-użytkowy, określający wstępny zakres inwestycji. Będzie on uszczegółowiony na etapie opracowania dokumentacji projektowej. Jednak już dziś można powiedzieć, iż przebudowa tego historycznego obiektu obejmie poprawę jego estetyki, funkcjonalności oraz umożliwi dostosowanie budynku do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Jedną z ciekawostek jest planowane przywrócenie wewnętrznego dziedzińca, który pełnił niegdyś funkcję ogrodu-poczekalni. Będzie to możliwe dzięki rozbiórce przybudówek powstałych w II połowie XX wieku. Z kolei dzięki instalacji nowoczesnych systemów monitoringu i przeciwpożarowych nastąpi poprawa bezpieczeństwa na dworcu i w ich otoczeniu. Przy współpracy z samorządem zmieni się również teren przed dworcem.

Dworzec w Oleśnicy został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w ubiegłym roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i realizowana w formule „Projektuj i buduj”.

Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2025 roku.

 

rpr

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dobre
dobre 26.06.2022, 07:00
Czyli wasz burmiszcz, to drugi 'Churchil'...który sprzedał Polskę?
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 26.06.2022, 00:52
gdyby nie wcześniejsze bezsensowne deklaracja Jana Bronsia o przejęciu dworca i uczynieniu z niego jakiegoś centrum kultury - dworzec już dawno byłby odnowiony w ramach ogólnopolskiego programu, z którego wypadł, bo Jan Bronś miał jakieś mrzonki. Jan Bronś nigdy nie powinien być samorządowcem. Uczyniono go burmistrzem, bo miał być przychylny radnym, myślącym o własnych interesach.
cecylka gdybaczka
cecylka gdybaczka 26.06.2022, 10:17
Oj, gdyby nasz kochany pan Krzysiu był burmiszczem...to by się działo?!
$
$ 25.06.2022, 22:35
Zw-kowalski kim jest?
Bufor
Bufor 25.06.2022, 07:34
Wybory się zbliżają a na stacji będzie MOKIS bis.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.06.2022, 12:19
Gratulacje panie Burmistrzu. Najlepszy Burmistrz w Oleśnicy!
A.
A. 24.06.2022, 10:13
Brawo Burmistrz !
pijany konduktor
pijany konduktor 23.06.2022, 21:15
Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka. Burmiszczu łaskawy zabierz nas do Warszawy...
Słomiana propaganda
Słomiana propaganda 23.06.2022, 19:25
Nikt Wam tyle nie da, ile ja Wam obiecam. Kiedy, gdzie, za ile? Zero informacji.
zw-kowalski
zw-kowalski 23.06.2022, 14:58
Kraj debilizmów. Coś co można zrobić normalnie i co najmniej 20 lat temu trzeba podpisywać porozumienie. Oczywiście super promocja wadzy Oleśnicy i Dolnego Śląska. PKP to taka sama firma prawa gospodarczego jak MCDonald . To może burmistrz będzie podpisywał porozumienie z McDonald's, galeriami, marketami ? Tylko wam współczuć. Kilkanaście lat temu w Övik oddano nowy dworzec kolejowy, autobusowy. Nikt nie pajacowal z porozumieniami. Nie było też żadnego mężczyzny w czarnej sukience.

Pozostałe