NASZ NEWS: Oleśnica wchodzi do nowej spółki. Obejmie udziały w kwocie 3 mln złotych

  • 15.06.2022, 12:43
  • rpr
NASZ NEWS: Oleśnica wchodzi do nowej spółki. Obejmie udziały w kwocie… pixabay.com
Na sesji Rady Miasta pojawi się uchwała o utworzeniu przez miasto Oleśnica spółki z o.o. SIM KZN "Zielona Dolina". O co chodzi?
Chodzi o rządowy program Krajowy Zasób Nieruchomości. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in.
 
KZN został powołany głównie do realizacji rządowego programu "Mieszkanie Plus". KZN w porozumieniu z gminami w Polsce tworzy spółki (SIM), których celem jest budowa budynków mieszkaniowych w ramach mieszkaniowego zasobu gminy, mieszkań na wynajem o czynszu normowanym, jak i mieszkań o charakterze rynkowym (na wynajem i sprzedaż).

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, realizuje budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y to spółki tzw. not for profit, budujące mieszkania społeczne.

Miasto Oleśnica planuje wnieść do tworzonej spółki SIM udziały w kwocie 3 mln zł.
 
Dla kogo mieszkania w SIM?
  • Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”;
  • Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny;
  • Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, o którym mowa w art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1116);
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. poz. 1705) – tj. osoby, które ukończyły 60. rok życia.
  •  
rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan Beton
Jan Beton 16.06.2022, 10:31
Przecież mieszkanie plus to niewypał. Mateusz obiecał 100 tys mieszkań, nawet 1/4 nie wybudowali. A um olesnica w to brnie, za dużo kasy mają może lubią ją narnotrawić, chyba że brons lubi tak deweloperów ze ma to jakieś drugie dno

Pozostałe