Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 03:28
Reklama
Reklama
Reklama

Historia Sycowa, czyli Arkadia, której dziś nie ma...

"Wydobyliśmy dla Was archiwalne fotografie, które świadczą o jakże jeszcze niedawnej przeszłości naszego Sycowa. Odrobinę je odkurzyliśmy i nadaliśmy koloru" - informuje samorząd Sycowa i zaprasza na nostalgiczną wędrówkę.
Historia Sycowa, czyli Arkadia, której dziś nie ma...

Autor: Fb Syców

Cofnijmy się zatem 80 lat wstecz. Stojąc przy SchlossStrasse, a obecnej ul. ks. Gorczycy/ Szkolnej weszlibyśmy na zamkowy dziedziniec przez bramę zamkową, nad którą wisiał herb rodu Biron von Curland. Część przedwojennie urodzonych mieszkańców Sycowa, dobrze ją jeszcze pamięta, łączyła zamek z przyzamkową kaplicą. I tak mijając te wrota szlacheckiego świata pokonujemy kilka kroków, mogliśmy wejść do przestrzeni zamkowego parku w stylu angielskim.
Zagłębiając się w zielone płuca miasta (wówczas prywatnej enklawy) podziwiamy buk w odmianie purpurowej, który rósł już tam prawie 150 lat, po lewej stronie mijamy alegorie 4 pór roku, a w dali po prawo widzimy pergolę i parkowe wzgórza, nad pierwszym (choć wówczas były tu 3) stawem. Stały tu wówczas białe ławeczki, na której przesiadywali książęta. Była też słynna rzeźba nimfy z dzbanem. Tymi ścieżkami z pewnością jeździły księżniczki na ulubionych przez Bironów kucach.
Celem naszej podróży jest jednak inne, tajemnicze miejsce. Arkadia, której dziś nie ma. Piechotą mogliśmy tam dotrzeć w niespełna 40/50 minut idąc na południe leśnym parkiem. Wychodząc drugą bramą zamkowego parku znajdujemy się u stóp Zielonego Wzgórza, a tuż kilka kroków dalej za przejazdem linii kolejowej 181, możemy wejść na tzw. Winnicę, na której znajdowała się kawiarnia. W tym to miejscu miał stanąć majestatyczny zamek Bironów. Jednak Calixt Biron, który się tu urodził 205 lat temu, zdecydował, że zamek powstanie niemalże w samym centrum miasta. Tutaj jednak pozostała kameralna kawiarnia na wzgórzu. Blisko niej powstała później owczarnia, która stoi tam do dziś dnia.
Z pewnością z okien kawiarni lub przy kawiarnianego ogródka można było usłyszeć gwizd parowozu, który rozbrzmiewał tam od roku 1871/72 kiedy koleją można było dojechać ze stolicy ówczesnego śląska - Wrocławia, aż do Wieruszowa. Z pewnością tą trasą nie raz jeździł urodzony tutaj twórca wrocławskiego dworca głównego PKP, sycowianin Grapow.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EloTreść komentarza: Były zapisy info na plakacie wystarczy czytaćData dodania komentarza: 6.07.2025, 20:40Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w GoszczuAutor komentarza: Rynek 8Treść komentarza: Dlaczego nie było zapisów dlaczego tylko nie liczni mogli brać udziałData dodania komentarza: 6.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w GoszczuAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No właśnie... Wkrótce będzie tak. W poniedziałek pójdę do sklepu kupię serek wyjmę w domu chleb. Pokroję na plasterki i zrobię kanapki.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 17:21Źródło komentarza: Podwórko za 350 tysięcyAutor komentarza: KriSTreść komentarza: Fajnie ze ktoś organizuje takie imprezy. Może Ole24 informuje o nich wcześniej?Data dodania komentarza: 6.07.2025, 17:18Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w GoszczuAutor komentarza: Rynek 8Treść komentarza: Gdzie były zapisy na ten rajd? Czemu tylko wybrani mogli skorzystać przecież dostała na to kasę z budżetu gminyData dodania komentarza: 6.07.2025, 16:19Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w GoszczuAutor komentarza: olesniczaninTreść komentarza: Cytat z twojego wpisu kowalski "Natomiast wystarczy popatrzeć jak wygląda horbacz, brons aby widzieć jaki mają związek ze sportem." A jak ty wyglądasz, popatrz w lustro.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 15:16Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic