Łańcuch serc - Belgia wspiera uchodźców w Oleśnicy

  • 16.05.2022, 09:57
  • hag
Łańcuch serc  - Belgia wspiera uchodźców w Oleśnicy fot. Grzegorz Huk
Pomysłodawcą charytatywnego przedsięwzięcia był związany od lat z Oleśnicą Markus Franken.

W poniedziałkowe przedpołudnie do Oleśnicy dotarły dary dla uchodźców z Ukrainy. Bus, wypełniony po brzegi produktami spożywczymi z długim terminem ważności, przyjechał prosto z Belgii. Akcja rozładowania przesyłki odbyła się w miejskim punkcie pomocy dla uchodźców w sali gimnastycznej SP6.

Jak się okazało, pomysłodawcą charytatywnego przedsięwzięcia jest związany od lat z Oleśnicą Markus Franken, były dyrektor ds. produkcji w firmie Aida.

- To był impuls - komentuje całą akcję. W ubiegłym roku Belgię nawiedziły ogromne powodzie. Grupa wolontariuszy postanowiła zorganizować cykl charytatywnych koncertów na rzecz poszkodowanych w tym kataklizmie.

Teraz pomysł powrócił, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy.

- Zaangażowali się w to ci sami ludzie co wtedy, głównie muzycy i ich przyjaciele zrzeszeni w nieformalnej grupie Music Hilft. Dobrze znam to środowisko, zwłaszcza osoby mieszkające w belgijskim Eupen. Przypomnę, że tam znajduje się centrala firmy ROM. Wystarczyło uruchomić łańcuszek ludzi dobrej woli i zorganizować zbiórkę darów. Koncerty były darmowe, a biletem wstępu była dobrowolna składka lub dary rzeczowe. Zebrano 18 tysięcy euro, które miały zostać podzielone na dwie części. Połowa miała trafić do Oleśnicy, druga część bezpośrednio do Ukrainy. Nie przekazywano gotówki, tylko za zebrane pieniądze kupowano w hurtowniach niezbędne produkty. Organizatorzy zapowiedzieli, że będą kolejne zbiórki i kolejne transporty

- informuje portal olesnica24.com Markus Franken.

Uzupełniając tę informację, obecny przy odbiorze transportu przewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Chrzanowski, podkreślił, że perfekcyjnie przeprowadzona akcja możliwa była do realizacji dzięki wielu osobom.

Szczególne podziękowania poza jej pomysłodawcą należą się dyrektorowi ROM Mariuszowi Słowikowi, Marce Janickiej ROM Spedycja oraz Grzegorzowi Dłubakowi, właścicielowi firmy transportowej. - To dzięki tym osobom dary bezproblemowo trafiły do oleśnickiego magazynu. Teraz będą rozdzielane według sporządzonej listy, a kolejny transport przyjedzie do Oleśnicy niebawem - zapewnia Aleksander Chrzanowski.

Paczki z darami nosili pracownicy spółki MGK Oleśnica.

 

hag

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 17.05.2022, 10:46
Czekam na informację o przekazaniu przez - Aleksandra Chrzanowskiego - części (przynajmniej) diety radnego na pomoc dla Ukraińców. Za każdym razem, gdy ktoś przekazuje dary - on ustawia się do zdjęć i dzięki akcji pomocy Ukrainie - on - siebie promuje, to chociażby z tego tytułu mógłby to uczynić.
cecylka
cecylka 17.05.2022, 11:02
A ja czekam panie Krzysiu kochany, na przekazanie przez pana... zasiłku dla bezrobotnych na ten sam cel.
Chórzysta
Chórzysta 17.05.2022, 11:27
Tudzież na powstanie pieśni „O, cóżeś uczynił miastu memu?”
Kaka
Kaka 17.05.2022, 10:54
Tak samo jak inni radni oraz grupa olesnica od kobiet
Markus
Markus 16.05.2022, 16:52
Moze to dobry pomysł , zeby Olesnickie zespoly muzyczne zagraly taki koncert charytatwyny ?
zw-kowalski
zw-kowalski 16.05.2022, 16:14
Panie Chrzanowski. Nie wiedziałem, że funkcja przewodniczącego rady zobowiązuje do prac rozładunkowych. Może te dary rozładowali by wolontariusze z Ukrainy. A pan dokonałby lustracji z kaziem wolnych ogródków działkowych. Złożyłem w radzie wniosek aby wolne działki ogrodowe oddać uchodźcom w utrzymanie. Będą mieli darmowe owoce i warzywa. Odciążą darczyńców a pana od dźwigania darów. Nie twierdzę , że mój pomysł jest super. Ale macie możliwość wyboru "dać wędkę lub rybę"?
Lolo
Lolo 16.05.2022, 10:18
Co za strzelanina byla w Marsta w Szwecji panie zw kowaski? Podobno szwecja taka super...wyjaśnij czemu szwedy się boją "przybyszów"...
Knur
Knur 16.05.2022, 21:37

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

zw-kowalski
zw-kowalski 16.05.2022, 16:10
Do @Lolo. Używano broni dostarczonej przez mafię z Rzeszowa.

Pozostałe