Coraz więcej pochówków urnowych w Oleśnicy

  • 11.05.2022, 08:53
  • rpr
Coraz więcej pochówków urnowych w Oleśnicy Fot. MGK Oleśnica
Nowe miejsca grzebalne powstaną na Wileńskiej.

W ubiegłym roku został rozbudowany cmentarz przy Wileńskiej. Rozbudowa polegała na przesunięciu ogrodzenia i zniwelowaniu różnicy poziomu gruntów w obszarze cmentarza od strony zachodniej, to jest od strony Miasta.

- Obszar poszerzenia to 3890 mkw. Planuje się tam powiększenie istniejącej strefy grobowców murowanych. Docelowa przewidywana ilość grobowców w nowej części to 550 sztuk - powiedział Panoramie Oleśnickiej Sławomir Wers, dyrektor ds. finansowych w MGK.

Areał cmentarzy wystarczy nam jeszcze na 15 lat. - Tempo zapełniania nekropolii się zmniejszyło - wzrasta liczba kremacji. To 52 procent ogólnie liczby pochowków w I kwartale. Rezerwa na Wileńskiej jest jeszcze przed obwodnicą, między ulicami Wileńską a Krzywoustego - mówi dyrektor Wers.  

W roku 2021 na 583 pogrzeby 301 stanowiły pochówki urnowe. O ich wzroście mówił na sesji samorządu radny Jan Mandat z ORS.

- Kiedyś były plany poszerzenia cmentarza na Wojska Polskiego w kierunku wieży ciśnień. Czy jest taka możliwość, żeby zbudować tam kolumbarium? - pytał.

- Teren od ogrodzenia do pasa drogowego nie jest MGK. Były takie plany, ale przed poszerzeniem cmentarza na Wileńskiej i budową tam kolumbarium - wyjaśniał Sławomir Wers. - 70 miejsc mamy w niszach na Wileńskiej. W ziemnych grobach też jest obecnie kilkadziesiąt wolnych miejsc.

Dodał też, że pojawiają się miejsca na pochówki urnowe na cmentarzach przy Wojska Polskiego. Można w ten sposób grzebać zmarłych na miejscach dawnych pochówków dzieci. Wiele tych grobów jest zaniedbanych i są one systematycznie przeznaczane do likwidacji.

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe