Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:39
Reklama
Reklama
Reklama

Burmistrz Oleśnicy przy Okrągłym Stole

Oto komunikat Urzędu Miasta Oleśnicy:
Burmistrz Oleśnicy przy Okrągłym Stole
"Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś wziął udział w obradach Samorządowego Okrągłego Stołu z udziałem publiczności we wrocławskiej Hali Stulecia Celem spotkania było wypracowanie modelu długotrwałego wsparcia systemowego dla uchodźców.
 
Przy okrągłym stole zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele rządu, kancelarii Prezydenta RP, organizacji pozarządowych, świata nauki i biznesu".
 
------------------------------------------------------
 
A to komunikat prasowy po zakończonych obradach:
 

Zakończyły się obrady Samorządowego Okrągłego Stołu. Przedstawiciele samorządu, rządu, Prezydenta RP, organizacji pozarządowych, świata biznesu i nauki przygotują tzw. „białą księgę” czyli zestaw rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad 3 mln obywateli z Ukrainy. Zestaw propozycji przygotowało ponad 120 ekspertów, samorządowców i przedstawicieli NGO, którzy pracowali nad 8 obszarami m.in. rynkiem pracy, mieszkalnictwem, edukacją i nauką, bezpieczeństwem, finansami czy legislacją. Dokument trafi niebawem do Premiera, Prezydenta RP oraz Marszałków Sejmu i Senatu i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Organizatorem wydarzenia było Miasto Wrocław, a otwierający obrady Okrągłego Stołu prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk podkreślał idee jaka przyświecała organizacji spotkania: - Okrągły Stół nikogo nie wyróżnia, nie stawia wyżej, nie uprzywilejowuje. Jest miejscem spotkania równych wobec siebie ludzi, którzy bez uprzedzeń chcą wyrażać swoje zdanie w dobrej wierze, bez intencji atakowania kogokolwiek, a jedynie dla przygotowania najlepszych możliwych rekomendacji, służących całej wspólnocie – mówił prezydent Wrocławia.

Kliczko dla Wrocławia
 
Specjalne wideo w związku z obradami w Polsce przygotował dla Wrocławia mer Kijowa, Witalij Kliczko. - Przekazuję Wam wszystkim najszczersze pozdrowienia. Wam, uczestnikom Samorządowego Okrągłego Stołu. A także dziękuję. Dziękuję za okazaną pomoc. Za opiekę nad uchodźcami z Ukrainy, za przekazanie broni defensywnej, która jest nam teraz tak potrzebna do obrony naszej ojczyzny. Obrony naszych rodzin, dzieci, do obrony naszej przyszłości – powiedział Kliczko, adresując swoje słowa także do Wrocławia: - Chcę pozdrowić i wyrazić mój szacunek do każdego z Was. Szczególne pozdrowienia ślę do prezydenta Wrocławia – Jacka Sutryka. Za wszystko, co Pan i Wrocław robicie, by wspierać naszą ojczyznę.

Przedstawiciele władz państwowych
 
Ważny głos podczas obrad zabrał Pior Ćwik, wiceszef kancelarii Prezydenta RP, który po odczytaniu listu od Prezydenta Andrzeja Dudy powiedział: - To początek drogi, którą musimy przebyć. Zajmują się Państwo tym ponadprogramowo, podobnie jak zajmowaliście się pandemią, z którą poradziliście sobie znakomicie. Te obrady są dobrym miejscem, aby wypracować potrzebne rozwiązania – powiedział. Wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski zwracał uwagę na specyfikę fali uchodźców z jaką mamy do czynienia – to głównie matki z dziećmi oraz najważniejsze wyzwania dotyczące rynku pracy, oświaty i opieki nad dziećmi oraz poprawy warunków zamieszkiwania.
 
Samorządowcy o swoich działaniach
 
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa referował działania samorządowców podejmowane od pierwszych dni wojny na Ukrainie, a Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego, zwracał uwagę na kluczową rolę organizacji pozarządowych w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. – Obecny kryzys pokazał rolę i znaczenie organizacji pozarządowych – mówił Bendyk, zwracając uwagę na potrzeby dot. zmian w finansowaniu NGO i zmian w modelu współpracy z organizacjami społecznymi.
 
Obrady Samorządowego Okrągłego Stołu prowadził Jacek Karnowski, prezydent Sopotu: - Solidarność, okrągły stół, zaufanie – te 3 słowa dziś we Wrocławiu są najważniejsze. My samorządowcy, rękami Jacka Sutryka, wzięliśmy sprawy w swoje ręce i zorganizowaliśmy ten stół, aby rozmawiać. Bo wiemy ze dziś potrzebne jest wzajemne zaufanie, by pomagać uchodźcom. Dziś wiemy, że nie możemy zmarnować tej szansy. Z rekomendacji, które są głównym punktem naszych obrad powstanie „biała księga”, która trafi następnie do Prezydenta Rzeczypospolitej, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. To także wskazówka dla nas wszystkich, abyśmy wiedzieli jak dalej być solidarni – mówił prowadzący obrady Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, z którego inicjatywy zorganizowane zostało wydarzenie.
 
- Ten dialog pokazuje, że niektórzy mają już rozwiązania, a niektórych rozwiązań wciąż poszukujemy. To ważne, że taki „okrągły stół” został zorganizowany. Dziękujemy za wszystko, co dla nas robicie – mówił podczas obrad Yurii Tokar, konsul generalny Ukrainy.
 
Działania z perspektywy stolicy Polski omawiała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy: - 745 tys. uchodźców z Ukrainy przyjechało do Warszawy, a 300 tys. zostało z nami. To ogromna liczba. Szacujemy, że samych dzieci mamy dodatkowo ok 100 tys. Do pierwszego września i rozpoczęcia roku szkolnego potrzebujemy ok. 70 dodatkowych placówek oświatowych. Ale pamiętajmy, że mury szkół nie uczą. Podobnie jak nie leczą mury szpitali. Dlatego musimy pamiętać o ludziach, kadrach – mówiła wiceprezydent Warszawy, a Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi komentowała braki prawne dot. opieki psychologicznej dzieciom z Ukrainy.
 
Głos pracodawców reprezentował Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan: - Ważne jest wsparcie socjalne, żeby jak najwięcej kobiet mogło pójść do pracy. Jako pracodawcy mamy doświadczenia i chętnie będziemy się nimi dzielić. Rozważna i szybka nostryfikacja dyplomów to kolejny postulat naszego środowiska. Oferty pracy są. Szczególnie w dużych miastach. Większość osób zostanie tutaj jako uchodźcy dlatego ważne jest dla nich wsparcie społeczne. Potrzebna nam jest także polityka kojarzenia firm także ukraińskich z polskimi. To duża szansa dla nas wszystkich. Wspieranie europejskich ambicji Ukrainy to także ważna rekomendacja dla nas wszystkich – mówił Witucki podczas obrad.
 
8 obszarów tematycznych
 
Dzień wcześniej (w niedzielę) ponad 120 ekspertów, samorządowców, przedstawicieli 40  organizacji pozarządowych, świata nauki i biznesu opracowała zbiór rekomendacji, które będą składać się na „białą księgę”. Dyskusje toczyły się przy 8 podstolikch tematycznych, a podczas obrad Samorządowego Okrągłego Stołu ich koordynatorzy referowali wypracowany materiał.
 
Rynek pracy i gospodarka
 
- Rekomendujemy stworzenie programu finansowego wsparcia przedsiębiorstw w tworzeniu nowych miejsc pracy. Brakuje nam także stałego monitoringu zapotrzebowania na zatrudnienie w danych sektorach – wyliczała Janina Ewa Orzechowska z zarządu woj. Mazowieckiego i koordynatorka podstolika poświęconego rynkowi pracy i gospodarce. Jedną z rekomendacji było także stworzenie programu masowej i szybkiej nauki języka polskiego dla obywateli Ukrainy chcących podjąć pracę.
 
Edukacja i nauka
 
- Przed nami ogromne wyzwania. Rekomendujemy finansowanie z budżetu państwa rzeczywiste koszty nauki uczniów z Ukrainy w polskich szkołach oraz pełne refinansowanie pobytu dzieci z Ukrainy w polskich przedszkolach – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu i koordynatorka podstolika poświęconego edukacji i nauce. – Naszym celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły otwartej dla wszystkich, Szkoły integracji a nie asymilacji – skomentowała.
 
Mieszkalnictwo
 
- Mieszkalnictwo to zawsze wyzwanie. Przy okazji tego kryzysu mamy szanse poprawić sytuację zarówno Ukraińców, jak i Polaków. Rekomendacje podzieliliśmy na perspektywy czasowe: krótką, średnia i długoterminową. – mówił Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich, koordynator podstolika poświęconego mieszkalnictwu.
 
Jedną z rekomendacji podstolika był temat wykorzystania istniejących pustostanów, po ich adaptacji oraz pozagminnych zasobów mieszkaniowych czy inwestycji modułowych, które mogłyby służyć Ukraińcom. Ważną rekomendacją jest uelastycznienie zasad najmu czy zmiana w finansowaniu polityki mieszkaniowej.
 
Ochrona zdrowia i pomoc społeczna
 
Rekomendacje podstolika prezentowali Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i Elżbieta Polak, marszałek woj. Lubuskiego, która prezentowała rekomendacje dot. pomocy społecznej.
 
Szełemej, referujący prace podstolika poświęcone ochronie zdrowia, zwracał uwagę na zwiększanie finansowania NFZ proporcjonalnie do liczby uchodźców w danym województwie. – Jesteśmy za różnym dostępem do służby zdrowia dla wszystkich obywateli – mówił Szełemej. Podkreślał także potrzebę ułatwienia procedur związanych z wykonywaniem prawa do wykonywania zawodów medycznych oraz nostryfikacji dyplomów. – Zależy nam na tym, aby jak najszybciej najliczniejsza grupa lekarzy z Ukrainy mogła leczyć w Polsce – mówił prezydent Wałbrzycha.
 
Elżbieta Polak zwracała natomiast uwagę na uproszczenie procedur dot. pracowników społecznych oraz wprowadzenie standardów ochrony dzieci, wsparcia psychologicznego i profilaktyki zdrowia psychicznego: - przyjechały do nas mamy z dziećmi. To niezwykle ważne – mówiła podczas prezentacji rekomendacji swojego podstolika. – Masowe szkolenia z języka polskiego, w tym szkolenia kulturowe to także priorytet – mówiła Elżbieta Polak.
 
Integracja społeczna i działania obywatelskie
 
Karolina Dreszer-Smalec z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dziękowała, za możliwość spotkania i przeprowadzenie konstruktywnej dyskusji.
 
Brakuje nam spójnej i skoordynowanej polityki migracyjnej i integracji. Nie ma systemowych, także finansowych, zachęt dla NGO, JST i grup nieformalnych zachęt do podejmowania działań. Chcielibyśmy być włączenie w proces decyzyjny w tych obszarach. Mamy doświadczenie. Nic o nas, bez nas – mówiła prezeska OFOP.
 
Finanse i legislacja
 
Na pilne pozyskanie środków europejskich na pomoc uchodźcom zwracał uwagę Artur Kozioł, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka i koordynator podstolika poświęconego finansom i legislacji. – Postulujemy m.in. wzrost udziału w PIT dla samorządów oraz podwyższenie do 2 proc. możliwości odpisu z PIT dla organizacji pozarządowych, a także wprowadzenie możliwości odpisu 1 proc. w podatku CIT na rzecz NGO – mówił.
 
Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo
 
- Obecnie brakuje nam monitoringu i przeciwdziałania przejawów dezinformacji i szerzenia mowy nienawiści. Te działania powinny być podejmowane zarówno w polsko-, jak i ukraińsko- i rosyjskojęzycznym Internecie – tak o jednej z rekomendacji mówił Sylwester Szczepaniak z Unii Metropolii Polskich.
 
Wsparcie Ukrainy
 
Zaproszenie ukraińskich przedstawicieli (ale także mołdawskich i gruzińskich) do składu Europejskiego Komitetu regionów oraz utworzenie przedakcesyjnego europejskiego Funduszu „Odbudowa-Stabilizacja-Rozwój” dla Ukrainy – tak brzmiały wybrane rekomendacje podstolika pracującego nad wsparciem Ukrainy. Rekomendacje referował Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk:
- Powinniśmy zbudować partnerstwa miast dla obudowy pomiędzy miastami europejskimi, a tymi z Ukrainy – mówił Paweł Kowal.
 
Biała księga
 
Wszystkie zebrane podczas prac podstolików rekomendacje oraz głosy z dyskusji posłużą do stworzenia finalnej białej księgi – czyli pełnego zbioru rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych. Dokument w ciągu kilku tygodniu otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej, Premier oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
 
9 maja o godz. 11.00 w Hali Stulecia do Samorządowego Okrągłego Stołu zasiedli przedstawiciele m.in. Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Ruchu Samorządowy TAK! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Akademii Nauk.
 
Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji w tym m.in. przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji im. Stefana Batorego, rektorzy uczelni, członkowie Parlamentu i Komisji Europejskiej czy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.
 
Obradom Samorządowego Okrągłego Stołu przysłuchiwało się kilkaset osób, które zasiadły na widowni we wrocławskiej Hali Stulecia. Wydarzenie było transmitowane na kilkunastu kanałach w mediach społecznościowych oraz na ogólnopolskich antenach  telewizyjnych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dr Evil 11.05.2022 08:16
No ciekawe, czy wasz burmiszcz pojedzie też na G20 Summit na Bali?

Pierre Dzishevsky 11.05.2022 09:24
Pozdrowienia dla Doktora Zło :-)

dr Evil 11.05.2022 09:44
Thanks a lot @Pierre. Mam wrażenie, że skądś my się znamy...;-)

Dajcie spokój 11.05.2022 06:42
Bronś sobie ekskursje robi a Oleśnica tonie w śmieciach zdewastowana. To ci gospodarz.

Dr Evil 11.05.2022 08:17
'Jasiu wędrowniczek'!

Krzysztof A. Kowalski 11.05.2022 02:04
Zabrakło sztandarowego punktu Jana Bronsia: przeznaczenie 20% wynagrodzenia burmistrza na pomoc Ukraińcom. A może inni samorządowcy pytali Jana Bronsia o stan jego pięty i kolana, albo o to jak organizuje się wycieczki dla kombatantów?

:) 10.05.2022 19:45
w olesnicy nic nie poczeba dla uchodzcow, mamy skejtpark i fontane to jest git

zw-kowalski 10.05.2022 14:28
Tylko pogratulować refleksu. Za dwa tygodnie rozpocznie się 4 miesiąc wojny i samorządowcy oraz inna " wadza" się obudzili. Media już jesienią podawały prawdopodobną datę konfliktu. Dane podawał Departament Stanu USA. Tylko, że Amerykanie zawsze kłamali jak w przypadku Iraku i Afganistanu. Tradycją polską jest , że gdy się pali to dopiero szuka się miejsca gdzie kopać studnię. Szwedzi jak zwykle z tym nie mieli problemu. Służby były przygotowane. Szybko i sprawnie Ukraińcy dostali samodzielne mieszkania lub domu. Oczywiście nie na własność. W mojej wsi mieszka po sąsiedzku kilkanaście osób z Ukrainy. Mieszkania kompletnie wyposażone. Nie trzeba zbiórki na lodówkę, pralkę itp. itd. Jesteście jak zwykle w tyle za postępowa Europą.

Pierre Dzishevsky 10.05.2022 14:49
@zw-a może byś oświecił czytelników i wyjaśnił, skąd bierze się dobrobyt w Szwecji? Warto chyba, byśmy zapoznali się z tematem.

Falck 10.05.2022 17:21
Komentarz zablokowany

zw-kowalski 10.05.2022 18:40
Do @Falck. Żal ci d... ściska, że w Oleśnicy kilkaset osób czeka na mieszkania socjalne o obniżonym standardzie. Ilu Ukraińców śpi po salach gimnastycznych, świetlicach itp itd. U nas we wsi dostali samodzielne mieszkania. W pełni wyposażone. Moje wieś może przyjąć jeszcze ze 100 -200 uchodźców. Tyle mamy wolnych mieszkań. Jak zwykle jesteście w czarnej d.... Niemcy właśnie wpłacili za gaz euro na wskazany przez Rosję bank w Moskwie. Tak to działa. A do Polski i tak płynie gaz rosyjski tylko, że z Niemiec. I przez to jest droższy.

. 10.05.2022 23:01
Eee mądrala zw-kowalski a co wam Szwedom tag nagle do NATO się spieszy?

zw-kowalski 11.05.2022 16:44
Do @kropka. Myślenie stadne. Zarządzanie strachem. Jeśli to zrobią to stracą tyle samo co na wstąpieniu do UE. Ja jestem przeciw NATO. Jeśli będzie referendum będę głosował przeciw NATO. PS. A wy najpierw w UW a teraz w NATO. I przez to macie zerową wiarygodność u kontrahentów.

Gustafsson 11.05.2022 09:11
Dekiel wam się kowalski przegrzał!

zw-kowalski 10.05.2022 18:33
Do @Pierre. A jakie wyznanie jest w Polsce a jakie w Szwecji. Religia ma wpływ na ekonomię.

dr Evil 10.05.2022 21:58
Sweden jako kraj 'neutralny' dorobiła się na wojnach handlując z obiema stronami, proste!

zw-kowalski 11.05.2022 20:33
Do @dr Evil. Królestwo Szwecji likwidowało polskie placówki dyplomatyczne na a terenie Rzeszy we wrześniu 1939 roku. Żaden polski dyplomata nie trafił do niewoli w Niemczech. Szwedzi byli objęci sankcjami przez Hitlera jak teraz Rosja przez USA. Szwecja wiedziała o planach napaści Hitlera. Grali na maksymalną zwłokę. Hitler miał plany napadu na Gällivare i Kirune gdzie są złoża najlepszej stali na świecie. Teraz popełniają błąd chcąc wstąpić do NATO. Wyjdą na tym jak na wstąpieniu do UE.

Pierre Dzishevsky 11.05.2022 09:19
A wysokie podatki, o których nie raczyłeś wspomnieć, nie mają wpływu?

zw-kowalski 11.05.2022 13:05
Do @Pierre. Masz mentalność PRL i PiS owca. To różnica nazewnictwa jakie o***zyłes po PRL. W Polsce ZUS nie jest nazywany podatkiem a ubezpieczeniem społecznym. W Szwecji mamy jedną nazwę podatek. W tym jest odpowiednik waszego ZUS. Place jedną daninę .34 %. W tym mam wszystko. Raz do roku US przysyła mi rozliczenie gdzie i ile procent mojej kasy poszło. Dlatego żaden debil tu nie pisze, że burmistrz coś wybudował. Bo ja z US skarbowego wiem, że np 20 tys miasto dostało z mojego podatku. Jestem świadomy komu i ile płacę. Wymień mi ile ty płacisz podatku do um w Oleśnicy ? Nawet nie znasz kwoty. Jak sobie policzysz ok. 18 % podatku i ok 20% ZUS od swojej pensji to ile ci wyjdzie ? Umiesz liczyć ile państwo ci zabiera z pensji brutto ? Liczyłem to setki razy. Obciążenie nominalne mamy większe ale realnie mniejsze. Policz mi ile państwo w Polsce zabiera robotnikowi najemnego z jego pensji na obowiązkowe świadczenia . Policz ile procent z tego ma miejscowość w jakiej żyje .

Pierre Dzishevsky 11.05.2022 14:33
@zw: uważałbym z tym zarzutem peerelowskiej mentalności, gdyż sam nią na pewno przesiąkłeś, żyjąc dziesiątki lat w PRL i nie sądzę, byś się jej całkiem pozbył. Lubisz częstować etykietami, ale ok, zostawmy to. "Ten typ tak ma". Mogłeś jednak wspomnieć, że oprócz tego w Szwecji, jest też obowiązkowy podatek państwowy, prawda?

zw-kowalski 11.05.2022 16:41
Do @pierre. Oczywiście , że jeśli wychowywałem się w Polsce to i z założenia mówię po polsku i mam polskie nawyki. Natomiast umiem myśleć i przede wszystkim liczyć. Natomiast wam ciągle kolejne rządy coś wmawiają a wy tych bzdur nie obalacie. Dla mnie nie jest ważne jak się nazywa część daniny jaką zabiera państwo. Mnie interesuje ile mi zostaje i co w zamian daje mi państwo.. i mi wszystko korzystniej wychodzi w Szwecji. Tankowałem kiedyś paliwo w Polsce ? Jak się czujesz gdy przed tobą kierowca potrzebuje fakturę i podaje dane do faktury. Ile to zajmuje czasu, poprawki numeru NIP lub nawet zmiana kresek między cyframi. W Szwecji stacje paliw nie wydają faktur. Dostajesz paragon i masz podstawę do rozliczenia VAT i paliwa. Wiesz jak to ułatwia życie.

Cichy W. 10.05.2022 12:59
A teraz pan Krzysio (dwojga imion)-prosimy o komentarz!

cecylka 10.05.2022 22:00
Sorry, mój pan Krzysiu kochany nie ma czasu na pierdoły bo mną się zajmuje...;-)

Cichy W. 11.05.2022 09:17
A jednak znalazł czas o 2:04. Komentarz Nocnego Zbawcy-bezcenny! :-)

cecylka 11.05.2022 20:50
No bo on dorabia na pół etatu, straszaniem ze mną w zamku...;-)

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Syców WioskaTreść komentarza: Nie pomogły pokrętne tłumaczenia. I udawanie, że sprawy nie ma. Sycowowi spalarnia i magazyn odpadów należą się jak psu micha.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Temat spalarni w Sycowie żywy także po wyborachAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: @vrs. Ale to tylko źle świadczy o umyśle oleśniczan. Co który wyborca głosował na horbacza? I czy tym, że nie uzyskał połowy głosów uprawnionych czy ma legitymację do sprawowania urzędu. To samo dotyczy radnego boksera. Wyborcy nie głosują za to co robi jako radny ale to co kiedyś przydarzyło mu się w sporcie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 10:46Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: "Sława Ukrainie". To powitanie zwolenników Stefana Bandery. Inne faszystowskie powitanie jest zabronione w Polsce. Ci " źli Rosjanie" przekazali archiwa dotyczące Katynia a ci "dobrzy Ukraińcy" nawet nie wyrażają zgody na ekshumację i godny pochówek. Tak to działa przy kolejnych polskich rządach.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 10:41Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: vrsTreść komentarza: @ale jaja - zdecydowane zwycięstwo DEBIUTANTA nad "najlepszym Burmistrzem w historii Oleśnicy" mówi wam to coś?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:16Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: PolkąTreść komentarza: Nie dla Ukrainizacji Polski naszym kosztem. Precz z taka władza i rządem Myślę że Horbacz będzie dbał o interes Polaków a jak nie to na front do UkrainyData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:46Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: ŻenadaTreść komentarza: Imponująca liczba mieszkańców żegnających ukochanego wodza i jego współpracowników. Wszyscy mieszkańcy obecni na uroczystość to ludzie zatrudnieni w instytucjach miejskich.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 20:36Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic