Zmarł Edward Niczypor

  • 28.01.2019, 10:37 (aktualizacja 29.01.2019, 00:12)
  • rpr
Zmarł Edward Niczypor Krzysztof Dziedzic
Odszedł nestor oleśnickiej fotografii. Pożegnamy go w środę...

Był dyrektorem Szkoły Podstawowej na Lucieniu. Przez wiele lat prowadził kółko fotograficzne w Młodzieżowym Domu Kultury w Oleśnicy. Wychował kilka pokoleń oleśnickich fotografików i pasjonatów fotografii. Był też zapalonym turystą i miłośnikiem jazdy na rowerze.

W ostatnich latach przekazał swoje fotografie do zasobów  Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Są one regularnie prezentowane w internecie. Uczestniczył w Spotkaniach Oleśnickich Kolekcjonerów.

Miał 87 lat.

W środę 30 stycznia o godz. 12 w bazylice zostanie odprawiona msza św. za zmarłego, a ok. godz. 13 odbędzie się pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Wojska Polskiego.

 

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

G1
G1 29.01.2019, 22:08
Kilka tygodni temu zachwycał się pokazem zdjęć z Bornholmu. Ten zachwyt nad światem, a czasem i zdziwienie, towarzyszyło Mu zawsze, bo - jak pisał Kapuściński - „Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce”. Od kilku lat to zdziwienie i zachwyt nad światem, osłabiały - jak mówił - niestety codzienne mniejsze i większe kłopoty, ale starał się je minimalizować. Wszystkim, którzy znali Pana Edwarda będzie bardzo brakowało Jego ciepłego, dobrodusznego uśmiechu i tej wielkiej chęci niesienia pomocy, z której korzystaliśmy przez wiele lat.
Waldemar Demidowicz
Waldemar Demidowicz 29.01.2019, 20:48
Pan Edward to wielka postać. Moja historia z fotografią i wszystkie sukcesy z tym związane byłyby nie do osiągnięcia gdyby nie inspiracja i pasja z jaką traktował fotografię. W wieku 13 lat będąc uczniem szkoły podstawowej podczas jednej z lekcji odwiedził naszą klasę instruktor fotografii prowadzący zajęcia w MDK w Oleśnicy przy ul. Chopina i zachęcił do zapisania się do tamtejszego koła fotograficznego. Razem z kolęgą z ławki postanowiliśmy tam pójść. Tak zaczęła sie nasza wspaniała wędrówka z fotografią od poznania jej aspektów technicznych poprzez udział w konkursach fotograficznych krajowych i zagranicznych. Po latach moje kontakty z Panem Edwardem przeniosły się na sferę przyjacielską. Jestem pewien, że dzięki niemu moje życie nabrało nowej jakości. Zawsze będę miał go w pamięci.
[*]
[*] 28.01.2019, 23:45
[*] [*] [*]
Fotoreporter Piotr
Fotoreporter Piotr 28.01.2019, 19:33
I jeszcze jedno....myślę, że MOKIS powinien przyjąć imię śp. Pana Edwarda. To należny mu szacunek. Od mieszkańców...od miasta...od władz.
Fotoreporter Piotr
Fotoreporter Piotr 28.01.2019, 19:28
Przyjechał kilka lat temu na rowerze prawie 7 km, żeby mnie odwiedzić...mistrzostwo świata !!! Znajdźcie 80 latka, który dokona takiego czynu ! Niech spoczywa w pokoju ! Jesteśmy pogrążeni w żalu, oleśniccy fotoreporterzy i fotograficy...Sercem z żoną Panią Marią...
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 28.01.2019, 12:42
Odeszła kolejna Ikona Oleśnicy. Wiele lat temu oleśnickim samorządowcom zwracałem uwagę na brak w Oleśnicy miejskiego panteonu, gdzie kolejne pokolenia mogłyby poznawać tych, którzy odeszli, a byli dla naszego miasta osobami bardzo ważnymi. Odeszli ... Barbara Cichocka, Czesław Górecki, Stanisław Dziedzic, … i teraz Edward Niczypor. Oleśnica powinna mieć miejsce, gdzie byłyby historie ich życia, ich dokonania, zdjęcia, filmy.
.
. 28.01.2019, 13:02
Przypominam, że burmistrz Michał Kołaciński przychylnie podszedł do gromadzenia wspomnień najstarszych oleśniczan, projekt "Pierwsi w Oleśnicy" sfinansowano z budżetu miasta, zrealizował go Oleśnicki Dom Spotkań z Historią i Fundacja Ważka. W efekcie nagrano wiele godzin wspomnień najstarszych mieszkańców, w tym p. E. Niczypora i S. Dziedzica. Miasto wydało specjalne mapki, można pobrać dźwięk i chodzić z mapkami po mieście, a całość jest też w ODSzH. Niestety widzę że w tej kadencji strona przestała działać, ale całość jest do odsłuchu tutaj: http://fundacjawazka.org/wydaw…
Można tu usłyszeć głos zarówno E. Niczypora jak I St. Dziedzica i ich wspomnienia.
Premiera była podczs Dni Europy a towarzyszyła jej wystawa fotograficzna w Bramie Wrocławskiej. Byli goście z zagranicy a wystawę odwiedziło mnóstwo turystów i oleśniczan.
;)
;) 28.01.2019, 13:18
To ja jeszcze dodam że w czasach Kołacińskiego miasto zrobiło wystawę Barbary Cichockiej i wydało albumik z jej pracami, nadało też imię wybitnego matematyka z Oleśnicy Krzysztofa Galickiego jednemu z większych rond i zrobiło międzynarodową konferencję naukową o Oleśnicy. Wybudowało też kolumbarium na Wileńskiej i miała się tam pojawić tablica pamięci wybitnych oleśniczan, samo MGK o tym mówiło. Szkoda że nowe/stare władze mają inną politykę tożsamościową i nie chcą nadać nazwy bezimiennemu rondu profesora Mirosława Przyłęckiego ani wydać książki dra Marka Nienałtowskiego o oleśnickich Wirtembergach. Dobrze że Kołaciński zdążył jeszcze z wydaniem największej w dziejach mongrafii naszego zamku tego samego autora.

Pozostałe