COVID-19: Apteki nie są gotowe na testowanie - mówi farmaceutka z Oleśnicy

  • 27.01.2022, 09:09
  • hag
COVID-19: Apteki nie są gotowe na testowanie - mówi farmaceutka z Oleśnicy
Prawdopodobnie zacznie się ono dopiero w poniedziałek. Czy tylko w dwóch aptekach?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dzisiaj miał rozpocząć się powszechny program bezpłatnego testowania na obecność Covid-19 w aptekach.

Jak to wygląda w praktyce, zapytaliśmy właścicielkę Apteki Familijnej Ilonę Brattig.

Nie jest to proste i oczywiste. Po pierwsze w hurtowniach nie ma jeszcze dostępnych testów. Prawdopodobnie - jak wynika z informacji, jakie otrzymałam z Izby Aptekarskiej - pojawią się one w przeciągu 48 godzin. Mamy czwartek, czyli praktycznie pozostaje nam weekend, a testowanie według mojej oceny zacznie się po niedzieli. Kolejny problem, jaki przy okazji się pojawił, to brak informacji na temat środków zabezpieczenia osobistego dla personelu aptecznego. Nie wiemy na jakich zasadach te środki będą dystrybuowane

- mówi farmaceutka z Oleśnicy.

Pytamy o to ile aptek w Oleśnicy zadeklarowało chęć przystąpienia do tego programu i jak w praktyce będzie wyglądało testowanie.

Według mojej wiedzy deklarację w tej sprawie podjęła moja apteka przy ulicy Kilińskiego, być może apteka Gemini przy ulicy Skłodowskiej, nie wiem.

Jak praktycznie będzie wyglądało testowanie? W aptece jednorazowo może znajdować się, przy zachowaniu dystansu, dwie do trzech osób. Samo wykonanie testu w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu będzie trwało kilka minut, po czym pacjent wychodzi, jego nazwisko trafia do centralnego systemu, a wynik testu po około kwadransie zostanie przekazany drogą telefoniczną, internetową lub pojawi się na jego profilu zaufanym.

- wyjaśnia Ilona Brattig.

Farmaceutka pytana, czy nie obawia się szturmu chętnych osób do wykonania testu, zwłaszcza w kontekście sporych kolejki przy oleśnickim szpitalu, mówi, że może tak być, dlatego zastanawiam się nad wykonaniem dodatkowego wejścia do swojej apteki, choć nie byłaby to prosta inwestycja.

- Będę rozmawiała zarówno z burmistrzem, jak i prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej, gospodarzem terenu, prosząc o pomoc w ustawieniu przy aptece niewielkiego namiotu, aby ludzie nie musieli stać na chłodzie i deszczu - mówi nasza rozmówczyni.
 

 

 

 

hag

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PIS
PIS 30.01.2022, 05:29
Pani radna -Ilona burmistrz na wszystko się zgodzi dopóki pani głosuje jak jej pan każe
Jan
Jan 29.01.2022, 13:48
Uzupelnia , poprawia co trzeba i kilka aptek przygotowanych bedzie wiec po co to ciagle stekanie i krytyka wszystkiego...
Xd
Xd 27.01.2022, 22:49
Zawracanie glowy
za PAP
za PAP 27.01.2022, 22:25
"

Tajlandia wypracowuje własne, naukowo akceptowalne kryteria, według których koronawirus ma tam zostać uznany za endemiczny, czyli stale obecny w populacji – poinformował wysoki rangą przedstawiciel rządowego biura ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, dr Kiattiphum Wongrajit. Jak dodał, władze uczynią to nie czekając, aż taką deklarację ogłosi WHO.

Wśród kryteriów ma się znaleźć liczba nowych zachorowań nieprzekraczająca 10 tys. dziennie, poziom śmiertelności wynoszący nie więcej niż 0,1 proc. oraz pełne zaszczepienie ponad 80 proc. osób z grup ryzyka. Według oceny tajlandzkiego ministerstwa zdrowia epidemia COVID-19 znajduje się obecnie pod kontrolą. Jeśli ten stan utrzyma się w Tajlandii przez pewien czas, choroba zostanie uznana za endemiczną – stwierdził dr Kiattiphum.
Będzie poluźnienie maseczek?

Urzędnik zasugerował przy tym, że gdy do tego dojdzie, mogą zostać rozluźnione przepisy dotyczące noszenia maseczek w miejscach publicznych. Obecnie jest to obowiązkowe, a za niezakrywanie nosa i ust grozi mandat w wysokości do 20 tys. bahtów (ponad 2400 zł).

Azjatyckie królestwo względnie skutecznie radzi sobie z koronawirusem. W ostatnich miesiącach znacznie przyspieszyła kampania szczepień. W pełni, tj. co najmniej dwiema dawkami, zaszczepiono dotąd około 69 proc. blisko 70-milionowej populacji. Jeszcze pół roku temu całkowicie zaszczepionych było zaledwie nieco ponad 5 proc. mieszkańców kraju.

Począwszy od listopada Tajlandia złagodziła większość obowiązujących wcześniej i wpływających na codzienne życie obostrzeń, a od 1 lutego ma znieść obowiązkową kwarantannę dla zagranicznych podróżnych, którą w grudniu czasowo przywrócono.

W czwartek tajlandzkie służby medyczne informowały o ponad 8 tys. nowych zakażeń koronawirusem. "
do redakcji
do redakcji 27.01.2022, 19:39
"mówi nasz rozmówczyni" - brawo wy
do redakcji
do redakcji 27.01.2022, 19:39
"mówi nasz rozmówczyni" - brawo wy
Ilona
Ilona 27.01.2022, 16:25
Przecież to strata czasu .....
Zamiast tego, mogę przecież siedzieć 10 godzin w ratuszu .....
.
. 27.01.2022, 13:39
Ilona, żeby być radną też nie masz odpowiednich kompetencji, a jakoś jesteś.
Ewelina
Ewelina 27.01.2022, 10:07
A miało być tak pięknie!
Gucio
Gucio 27.01.2022, 10:22
Jak wszystko za czasów PiS.
As
As 29.01.2022, 13:46
Szkodniku bezpanstwowcu, PiS zostaw w spokoju. Zachwalaj swoj nowy raj...
Cezar
Cezar 27.01.2022, 14:29
Oczywiście gdyby rządziło PO, to wszystko było by pięknie, wszyscy ludzie szczęśliwi, a cowid w Polsce by zniknął za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pana Tuska!
Gucio
Gucio 27.01.2022, 16:21
Cezar. Nie jestem fanem PO. Wielokrotnie pisałem na tym portalu, że PO i SLD zaniedbało zwykłych małych i wykluczonych obywateli. I PiS tylko dlatego doszedł do władzy, że zrobił to co powinno socjalnie zrobić SLD. Natomiast PiS rozwalił dokładnie wszystko. Masz przykład. Jakiś pajac mówi, że od dziś apteki mogą przeprowadzać testy. A nikt tych aptek nie przygotował. Wymyśliliście jakiś ład. Wyszło jak zawsze z PiS. Jakiś pajac mówi , że podatnik może wybrać korzystniejsze rozwiązanie. Ale podatnik i urzędnik muszą mieć podstawę prawną a nie urojenia pajaca. Rząd wymyślił ograniczenia w kościołach, restauracjach itp itd a sam nie jest przygotowany do przyjęcia podróżnych na granicy w portach lotniczych.
w pis+du
w pis+du 27.01.2022, 10:05
Jakoś to bydzie!
Gucio
Gucio 27.01.2022, 10:00
Polski cyrk. W TVP PiS jest informacja, że od dziś a aptekarze niewiele wiedzą. Szwedzi to nazywają "polska jakość". Szwecja, Dania odstępują od restrykcji itp itd a Polska zaczyna coś robić co inni zrobili dawno temu. Szkoda mi mieszkańców Polski którzy przy takich rządach i służbie zdrowia żyją statystycznie kilka lat krócej niż Skandynawowie.
...
... 27.01.2022, 19:41
bo piją i palą10x więcej niż skandynawowie
Gucio
Gucio 28.01.2022, 10:18
@... I znów nie trafiony argument. Według danych statystycznych w Szwecji piją więcej alkoholu niż w Polsce. A w powiecie wielkości Oleśnica są tylko dwa sklepy monopolowe czynne do 18 a w niedzielę nieczynne. Zapomniałeś , że życie w Skandynawii jest mniej stresujące. Czyste powietrze. Dobrze zorganizowana służba zdrowia. Dobra osłona socjalna na wypadek utraty zatrudnienia. I wiele innych rzeczy których wy nie rozumiecie.
laik
laik 28.01.2022, 10:24
Takich jak np. świeckość państwa. To na "plus" oczywiście.

Pozostałe