Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 17:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Weekend z książką i czekoladą

Nie znam nikogo, kto choć raz nie miał ochoty na kostkę czekolady. Wszyscy lubią czekoladę. Występuje w różnej postaci: tabliczki, cukierków, proszku czy napoju. Zapraszam do poznania słodko-gorzkiej historii polskiej cukierni prowadzonej kolejno przez Karola, Emila i Jana Wedlów.
Weekend z książką i czekoladą

Łukasz Garbal w książce „Wedlowie: Czekoladowe imperium” zabiera nas od pierwszego ogłoszenia na stronie „Kurjera Warszawskiego” 16 listopada 1815 roku w czekoladową podróż po losach niemieckiego założyciela cukierni „Honoratka” w Warszawie. Na początku w ogródku piwnym sprzedawano piwo, potem czekoladę do picia i „karmelki piersiowe”, żeby już od stycznia zacząć sprzedawać „berlińskie” pączki, „wrocławskie ciasto makowe”, diabełka wyskakującego z pudełka pełnego cukierków oraz „strucle lipskie”. Karol Wedel od samego początku dawał informacje w prasie: o zmianie nazwy na syrop, zachwalając swój nowy produkt czy nawet przepraszając za swój wyjazd. Dołączał do produktów fotografie gwiazd kina - to prawie jak dzisiejszy marketing. Przywiózł maszynę do produkcji dropsów - nowość na skalę światową. Aby zaistnieć i utrzymać się na rynku dostosował swoje wyroby do lokalnych gustów, ale dodawał zaskakujące nowości.

Książka zawiera również dużo ilustracji pochodzących ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej oraz z prywatnych źródeł, z gazet i dodatków, z archiwów państwowych, z muzeów które przybliżają nam postacie o których czytamy, ulice i budynki. Są też ogłoszenia prasowe, plakaty, kartki z ilustracjami, wnętrza sklepów i hal produkcyjnych oraz reklamy, co niewątpliwie jest „smacznym” dodatkiem.

Jeśli chcesz zobaczyć sklep z wyrobami Wedla w Chałupach w roku 1943, albo przeczytać dlaczego został kupiony samolot i co mają do tego wszystkiego piękne Kolarki z Robotniczego Klubu Sportowego - to jest to właśnie ta książka na weekend, którą dziś polecam. Będzie to weekend z książką i czekoladą.

Recenzja i zdjęcia w ramach akcji „Książka na weekend”: Biblioteka „Pod Pegazem”



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Edmund KalecińskiTreść komentarza: A jak dla niego najważniejsze są "zasady Kościoła", to czyją jest marionetką ? U niego to: kościół vs kobiety. Wiecie co zrobił na sesji z in vitro, zwalczał tę procedurę, to głównie przeciwko kobietom !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 16:18Źródło komentarza: Płaczkowski wzywa do głosowania na KołacińskiegoAutor komentarza: 8*Treść komentarza: ciekawe jak się wytłumaczy ze swoich obrzydliwych pisowskich wpisów nt protestów kobietData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:11Źródło komentarza: Michał Kołaciński zaprasza na live`aAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @kropka. na tym to polega. To jak gotyk. Zwykłego Oleśniczanina ma szokować rzekome poparcie rzekomo sławnych kobiet.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:53Źródło komentarza: Rolkarka nr 1 w Oleśnicy wsparła Adama Horbacza /WIDEO/Autor komentarza: koniec kropkaTreść komentarza: Jeżeli tak zrobi to znaczy, że na wojewodę się nie nadaje.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:53Źródło komentarza: Wsparcie wojewody dla Adama Horbacza /WIDEO/Autor komentarza: Magda z RycerskiejTreść komentarza: To nie są króliki wyciągnięte z kapelusza Omylnego? To może konie, czarne konie" PO?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:51Źródło komentarza: Wicemarszałek Sejmu poparła Adama Horbacza /WIDEO/Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: czyli twierdzisz to , że to mafia , układ zamknięty, itp itd i nie uszanują demokratycznego wyboru. To brzmi jak szantaż.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:51Źródło komentarza: Wsparcie wojewody dla Adama Horbacza /WIDEO/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic