Dzisiaj oficjalnie otwarto lapidarium zlokalizowane w Parku Klonowym przy Cmentarnej w Oleśnicy.
REKLAMA

Zostało ono wykonane w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. To jeden ze zwycięskich projektów przegłosowanych przez mieszkańców.
Lapidarium utworzono w rejonie cmentarza komunalnego. W to miejsce przeniesiono pozostałości płyt nagrobnych dawnych mieszkańców Oleśnicy znalezione w miejscu zlikwidowanych oleśnickich nekropolii. Należało stworzyć miejsce do godnego ich zabezpieczenia, a tym samym uszanować pamięć o zmarłych zamieszkujących kiedyś Oleśnicę. Pośrodku znajdują się bloki granitowe – pozostałości po demontażu pomnika Wdzięczności (dawniej pomnik cesarza Fryderyka III).
Wykonawcą prac była firma Paweł Leszczyszyn Lech-Bud z Oleśnicy. Koszty realizacji zadania (roboty, dokumentacja projektowa, nadzór archeologiczny) to 149.930 zł.
Na otwarciu obecni byli m.in. Hans Jörg Neumann – konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec, księża Zdzisław Paduch, Jan Kudlik – proboszczowie oleśnickich parafii, ks. Jerzy Szczur – proboszcz parafii prawosławnej w Oleśnicy, pastor Rafał Miller (parafia ewangelicko-augsburska w Sycowie) oraz samorządowcy z Oleśnicy i powiatu, z burmistrzem i starostą, a także młodzież.
Burmistrz Jan Bronś zaznaczył, że projekt ma charakter otwarty i będzie sukcesywnie powiększany.
Na zakończenie uroczystości była ekumeniczna modlitwa.
Czy Adam Horbacz miał świadomość znaczenia napisu, pod którym złożył kwiaty z barwami polskimi? "Naucz się cierpieć bez narzekania". Czy wiedział, że ten cokół to hołd dla wojsk pruskich w zwycięskich bitwach przeciw Francuzom i Czechom? Ale, może składał tą wiązankę, myśląc o Polakach walczących w pruskiej armii w 1866 r. pod Nachodem?
150 tys. zł
Kto bogatemu zabroni.
Lapidarium - ok, ale cokół, czy też to, co z niego pozostało z wyrytymi lokalizacjami bitew wojsk pruskich, to już lekka przesada.
W rynku stoi pomnik poświęcony wojnie pruskiej, składamy wieńce pod pomnikiem pruskim. W lapidarium źle, w innych miejscach dobrze?
Nigdy nie twierdziłem, że jest dobrze, gdy przedstawiciele oleśnickiego samorządu składali wieńce pod pomnikami, postawionymi przez Prusów. Tak, Oleśnica powinna mieć polski pomnik. I taki mógł powstać. Oleśnicka artystka wykonała projekt. Niestety Michał Kołaciński nie dał na to zgody, tłumacząc się opinią wrocławskich wykładowców.
Kiedy otwarcie zakatka japonskiego?
..... i boiska przy Szkole Katolickiej ????
Sorry, będzie za to zakątek 'watykański' czarnej mafii!
A Kim Ten Jan w swojej niezawodnej czapeczce z daszkiem...
A miejski radny z Poniatowic to gdzie lokomotywę zaparkował?
Na bocznicy kolejowej na Mikołajczyka? Trochę za daleko od miejsca wydarzenia...