Tani, a dobry oczyszczacz powietrza - fakt czy mit?

  • 14.01.2022, 10:04
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Tani, a dobry oczyszczacz powietrza - fakt czy mit?
Rynek oczyszczaczy powietrza z sezonu na sezon stale się powiększa. Czym należy kierować się podczas zakupu idealnego oczyszczacza? Czy tani oczyszczacz powietrza będzie równie skutecznie spełniał swoją funkcję i usuwał pyły oraz gazy od oczyszczaczy z wyższej półki cenowej? Tak! Sprawdź dlaczego.

Działanie oczyszczacza powietrza 

Oczyszczacz powietrza to urządzenie oczyszczające powietrze z niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń np. pyłów zawieszonych czy lotnych związków organicznych

Zbudowany jest z silnika, wiatraka i wymiennych filtrów. Jego działanie polega na napędzaniu przez silnik wiatraka, który zasysa powietrze i przepuszcza przez filtr. 

 

Tani oczyszczacz to zły oczyszczacz - MIT

Tani oczyszczacz powietrza nie zawsze musi być gorszy, a cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Oczyszczacze powietrza przeznaczone do małych pokoi z małą wydajnością oczyszczania można kupić nawet poniżej 800 zł. 

Przykładem takiego oczyszczacza jest Klarta Forste 3 w cenie 749 zł do pomieszczenia o wielkości do 40 m2, oraz droższy, ale również w dobrym stosunku ceny do jakości nowy oczyszczacz Klarta Stor 2 do większej powierzchni 80 m2, który kupisz w sklepie Homespot.pl (https://homespot.pl/klarta-stor-2-black-oczyszczacz-powietrza). 


Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 Black

Obydwa oczyszczacze powietrza wykorzystują skuteczny zestaw filtrów wstępny, HEPA oraz węglowy, które usuwają wszystkie zanieczyszczenia - cząsteczki smogu PM1, PM2,5, PM10, pleśń, alergeny, bakterie, wirusy i grzyby oraz gazy i nieprzyjemne zapachy. 

  • Filtr HEPA - usuwa 99,9% zanieczyszczeń powietrza, w tym groźne dla zdrowia pyły PM1, PM2,5, PM10. Usuwa bakterie, wirusy i grzyby oraz alergeny. Dlatego oczyszczacz dla alergików i astmatyków musi posiadać filtr HEPA. Klarta Stor 2 posiada filtr HEPA H13 EF usuwający aż do 99,97% zanieczyszczeń powietrza. 

 

  • Filtr węglowy - pochłania trujące gazy i nieprzyjemne zapachy. Filtr węglowy wraz z filtrem HEPA dobrze usuwają zanieczyszczenia gazowe zapewniając pełną ochronę.

Ważnymi funkcjami w oczyszczaczach powietrza jest:

  • Tryb automatyczny -  uruchamia szybszy tryb pracy po wykryciu zanieczyszczenia w powietrzu. W ten sposób minimalizuje kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami. 

 

  • Tryb nocny - umożliwia ciche oczyszczanie powietrza podczas snu. 
  • Jonizator powietrza - generuje jony ujemne, które łączą się z cząsteczkami pleśni, grzybów, bakterii i wirusów naładowanymi dodatnio i neutralizują je pozostawiając powietrze czyste pozbawione zanieczyszczeń. 

Na finalną cenę ma wpływ wiele czynników tj. marka, wydajność oczyszczacza, dodatkowe funkcje czy elementy, które nie zawsze przydatne. 

Najważniejszym aspektem przy wyborze oczyszczacza powietrza jest wielkość i kubatura pomieszczenia. Odpowiednie dopasowanie wydajności oczyszczacza do pokoju, w którym będzie się znajdował gwarantuje jego skuteczne działanie i ekonomiczną pracę.

Należy przyjąć, że na każde 10m² i wysokości pomieszczenia do 2,7 m potrzebne jest ok 80m³/h CADR’u - czyli ilości czystego powietrza jaką dostarcza oczyszczacz powietrza.

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe