44 tysiące na stroje dla Sąsiadeczek z Dobrzenia

  • 30.11.2021, 10:57
  • kad
44 tysiące na stroje dla Sąsiadeczek z Dobrzenia
Zespół ludowy z Dobrzenia otrzymał pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informuje Gminne Centrum Kultury im. Anny Sojko w Dobroszycach, pozyskało ono 44.000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska".

Dotacja przeznaczona została na zakup strojów ludowych dla zespołu "Sąsiadeczki" z Dobrzenia. "Biesiada z folklorem", która odbyła się w dobroszyckiej muszli koncertowej, była okazją do ich zaprezentowania. Nim stroje zakupiono, przeprowadzono różnorodne działania.

Pierwszym była wizyta w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Zespół obejrzał wystawę pt. "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość" oraz spotkał się z kustosz Działu Tkanin i Strojów Hanną Gollą. Kolejnym działaniem były warsztaty etnograficzne w świetlicy w Dobrzeniu prowadzone przez Martę Derejczyk z Muzeum Etnograficznego i dr Annę Kurpiel z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty pomogły w wyborze najbardziej odpowiedniego stroju. - Zespół zdecydował się na unowocześnioną wersję stroju dolnośląskiego. Strój damski składa się z bluzki, spódnicy, gorsetu, katanki, chusty, zapaski, czepca lub wianka oraz butów. W skład stroju męskiego wchodzą: kamizela, spodnie, koszula, marynarka i buty - informuje GCK.

Następnie odbyły się warsztaty haftu, które pozwolą na samodzielne ozdobienie wybranych elementów stroju przez członków i członkinie "Sąsiadeczek". Prowadziła je doświadczona hafciarka Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego. Na sobotniej "Biesiadzie z folklorem" wystąpiły też zespoły "Niezła Paka" i - gościnnie - "Sasanka" z Rudnej, a do tańca przygrywał zespół "Łukasz i Rafał". Organizatorami imprezy były: Koło Gospodyń Wiejskich "Czerwone Korale" w Dobroszycach i Gminne Centrum Kultury.
 

 

 

 

 

 

 

 

kad

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe