Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 23:08
Reklama
Reklama
Reklama

Oleśnicka Biblioteka Publiczna poleca książkę na weekend: „Dziewczynka, która wypiła księżyc”

Zupełnie nie czytam książek dla młodzieży. Zupełnie przez przypadek zaczęłam słuchać tej książki w aplikacji Legimi. Zupełnie nie spodziewałam się, że książka tak mi się spodoba.
Oleśnicka Biblioteka Publiczna poleca książkę na weekend: „Dziewczynka, która wypiła księżyc”

Dziś polecam książkę na weekend; „Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill.

Akcja książki prowadzi nas w życie ludzi przepełnionych smutkiem i strachem w mieście Protektorat. Boją się strasznej wiedźmy i dlatego co roku w ofierze oddają jej jedno, najmłodsze dziecko. Do tej pory nikt, nigdy się nie zbuntował przeciwko temu, aż do teraz. Matkę osadzono w wieży a jej córkę, pochód odświętnie ubrany, szybko wyniósł do lasu, zostawiając ją po prostu w przygotowanym wcześniej kręgu, w ciemny, strasznym, magicznym lesie. Po drugiej stronie tego lasu, na końcu Drogi w Wolnym Mieście, w świecie przepełnionym magią, żyje wiedźma Xan oraz inne magiczne stwory. Stara wiedźma nie ma już siły, ale co roku idzie Drogą, bo wie, że tam ktoś zostawia maleńkie dziecko na pewną śmierć. Nie wie dlaczego ani po co? Idzie, żeby to dziecko uratować, zabiera je do Wolnego Miasta i oddaje na wychowanie rodzinie, która zdaje się być najlepsza.

Barwne opisy światów i postaci czynią z tej książki doskonałą lekturę na zimne, jesienne wieczory. Książka pełna jest złotych myśli. Tajemnica i szybkie zwroty akcji, powodują, że „pochłania się ja jednym tchem”. Poświęcenie i dobre intencje stają się siłą napędową działań dobrych postaci, niestety zatrzymywane przez smutek, przypadek, zapomnienie. Początek przeplata się z końcem. Tęsknota za wolnością sprawia, że bohaterowie mogą to co niemożliwe. Opowiedziana historia pokazuje jak wielką siłą są zabobony i zapomnienie i jak wiele mogą uczynić złego.

Może jest to książka dla młodzieży, ale polecam ją również dorosłemu, dojrzałemu odbiorcy. Niektóre analogie do życia współczesnego, aż proszą się o chwilę zadumy i przemyślenia. W której krainie odnajduję się ? Na to pytanie odpowiecie sobie Państwo sami, po przeczytaniu tej wspaniałej powieści.

Ewa z Biblioteki "Pod Pegazem "


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ElżbietaTreść komentarza: Parkingi są, kolejek do kas nie ma...ale te baseniki-sadzawki są tak malutkie,że nie chce się iść:-( Wcześniej to był basen...Data dodania komentarza: 5.07.2025, 20:17Źródło komentarza: Atol zaprasza - tu znajdziesz ochłodęAutor komentarza: JaroTreść komentarza: A skąd wiesz że w niczym im nie pomógł? Czytasz w myślach?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 20:09Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonówAutor komentarza: JaroTreść komentarza: A ten ubrany w drużynowa koszulkę pan przy kości po lewej to z wyglądu ma coś wspólnego ze sportem? Umiesz tylko obrazać tych których nie lubisz. Ciekawe czy w Szwecji też taki aktywny jesteś...Data dodania komentarza: 5.07.2025, 20:07Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonówAutor komentarza: MariaTreść komentarza: I tobie . Twoje bezcenne rady ratują nas. DziękujemyData dodania komentarza: 5.07.2025, 20:03Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Zapytaj jeszcze czy ta firma wspiera profilaktykę przeciw tyfusową w Mali. Będzie śmieszniejData dodania komentarza: 5.07.2025, 20:00Źródło komentarza: Podwórko za 350 tysięcyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Młodzi piłkarze, trenerzy oraz rodzice. Pomyliliscie adresata. To wszystko co macie zawdzięczacie nie horbaczowi. To zawdzięczacie sobie oraz podatnikom Oleśnicy. Natomiast wystarczy popatrzeć jak wygląda horbacz, brons aby widzieć jaki mają związek ze sportem.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 17:06Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic