Rekordowe wsparcie dla inwestycji w powiecie oleśnickim

  • 2 dni temu, 10:06
  • OAI
Rekordowe wsparcie dla inwestycji w powiecie oleśnickim
91,5 mln zł pójdzie na inwestycje w infrastrukturę podnoszącą standard życia mieszkańców powiatu - mówi europoseł PiS Anna Zalewska.

Z danych wynika, że na koniec października rząd w ramach programu „Polski Ład” przeznaczył na inwestycje dla samorządów 23 mld zł. Jednocześnie słyszymy obawy niektórych samorządowców dotyczące Polskiego Ładu. Kto zyska, a kto straci?

Polski Ład to nie tylko inwestycje dla samorządów, ale to kompleksowy plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Nasza propozycja jest korzystna lub neutralna dla ponad 23 mln osób - to ok. 90 procent podatników. Zależy nam, żeby Polski Ład przywrócił porządek, który został wywrócony do góry nogami przez pandemię koronawirusa.

Obawy samorządów są zupełnie bezpodstawne! Nie stracą w wyniku naszych propozycji, a wręcz przeciwnie. Świadczą o tym chociażby pozytywne reakcje wójtów i burmistrzów z powiatu oleśnickiego (niezależnie od sympatii politycznych), które mogłam przeczytać na łamach "Panoramy Oleśnickiej". Doskonale zdają sobie sprawę, że tak dużego wsparcia za poprzednich rządów nie było.

W 2021 roku jednostki samorządu terytorialnego otrzymają dodatkowe 8 mld zł. Pieniądze te będą mogły wydać, kiedy chcą (w tym lub przyszłym roku) i na co chcą, zgodnie ze swoimi potrzebami – czy to na działania bieżące, czy na przykład na inwestycje. Również w tym roku JST otrzymają 4 mld zł dodatkowych pieniędzy na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W 2022 r. łączne dochody wszystkich JST z PIT i CIT (łącznie z 8 mld zł) będą wyższe o 10,3 proc. od tych prognozowanych przez same JST! Warto zauważyć, że wsparcie w ramach I naboru Funduszu Inwestycji Strategicznych otrzymało 97 procent samorządów w Polsce.

Jak Polski Ład wpłynie na życie mieszkańców Oleśnicy i całego powiatu?

Tylko w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych do wszystkich gmin i powiatu oleśnickiego trafiło aż 91.588.200 zł na inwestycje w infrastrukturę podnoszącą standard życia mieszkańców.

Samo miasto Oleśnica dostanie prawie 25 mln zł na poprawę jakości dróg. Bliski mi Bierutów otrzyma prawie 9 mln zł na budowę przedszkola oraz remonty dróg, sycowianie dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu będą mogli zrewitalizować zabytki w swoim mieście. W Dziadowej Kłodzie zostanie wybudowany nowy Urząd Gminy - Dobroszyce otrzymały ponad 9 mln na drogi i kanalizację, a Twardogóra ponad 10 mln zł na budowę dróg. Pamiętaliśmy także o strażakach z Ligoty Wielkiej, którzy na rozbudowę remizy otrzymali 3,2 mln zł.

To w dużej mierze zasługa samorządowców i lokalnych działaczy PiS, którzy przy każdej okazji z rozmowach ze mną, z posłami na Sejm czy panem wojewodą, podnoszą kwestie inwestycji w swoich lokalnych ojczyznach. Efektem jest rekordowe wsparcie dla inwestycji. A to dopiero początek!

Początek? Jakie jeszcze rozwiązania planuje rząd w ramach Polskiego Ładu?

Polski Ład to szereg zmian podatkowych, między innymi emerytura bez podatku - na tej zmianie zyska aż 90 procent emerytów i rencistów. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz pierwszego progu podatkowego do 120 tysięcy. Proponujemy także zwolnienie z podatku PiT dla rodzin z 4 dzieci. Polski Ład to także większe nakłady na ochronę zdrowia - 7 procent PKB w 2027 roku. Nie zapominamy o rolnikach. Aby uczynić polską wieś jeszcze bardziej rozwiniętą, bogatszą i konkurencyjną, proponujemy załatwienie 7 spraw dla polskiej wsi. To między innymi zwiększenie dopłat dla polskich rolników, szczególnie tych najmniejszych. Zwiększymy także dopłaty do paliwa rolniczego oraz wesprzemy rolników przy budowie zbiorników retencyjnych. Przed nami również szereg zmian prawnych, ułatwiających życie obywateli, między innymi prawa budowlanego oraz kodeksu rolnego. Polski Ład to bardzo szeroki plan dla polskiej gospodarki. Jego skuteczna realizacja pozwoli Polakom osiągać dochody porównywalne do tych we Włoszech, Portugalii, czy Hiszpanii już w najbliższej dekadzie.

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 2 dni temu, 23:02
Pieniędzy już nie ma. PiS najpierw rozdawał, wypchnął inflację na niespotykany poziom, ceny poszybowały, odwrócił się plecami do UE i pieniędzy nie dostanie, a teraz musi wstrzyknąć 10 mld interwencyjnie, by chociaż na chwilę przyhamować inflację. Z wymienionych inwestycji powiatowych nie wynika nic szczególnego. Nie, wynika - niewiedza Europosłanki, która namieszała szkodliwie w polskiej oświacie i "uciekła" w struktury EU, którą tak krytykują w PiS.
DżeJBi
DżeJBi 2 dni temu, 13:42
Papier przyjmie wszystko...
Jak powiedział klasyk, problem socjalistów polega na tym, że prędzej czy później kończą im się cudze pieniądze...
Gucio
Gucio 2 dni temu, 13:53
DżeJBi. To oczywiste. Tylko cudze pieniące kończą się tym co płacą. Natomiast zyskują tylko ci którzy korzystają z cudzych pieniędzy.
Niop
Niop 2 dni temu, 14:08
Jak się skończą jednym, to i skończą się drugim...
Oleś
Oleś 2 dni temu, 13:38
Pani aktywność w Oleśnicy i w Bierutowie jest bardzo duża! Dziękujemy
Gucio
Gucio 2 dni temu, 11:49
A skąd rząd ma te pieniądze ? Przecież rząd nie ma nic swojego. Ma tylko to co podatnikom zabierze. Skoro jest taka potężna inflacja to i wpływy do budżetu większe. Skoro np paliwa podrożały z ok 5 na ok 6 zł czyli o 20 % to i wpływy z VAT są o tyle wyższe. W 5 zł VAT wynosi 0,9349 zł a w 6 zł VAT wynosi 1,1219 zł. I to jest ten VAT rzekomo odzyskany z walki z mafią paliwową. A tym chwali się rząd.
Mela
Mela 2 dni temu, 11:42
Gratulacje Pani Europoseł! Cieszę się, że mamy takiego Europosła.
tak
tak 2 dni temu, 11:01
Standard życia mieszkańców najlepiej podnosi dobra podwyżka pensji!
sPOcony Janek
sPOcony Janek 2 dni temu, 11:38
Semafory słyszały !!!!?????!!!!
pisokomuna
pisokomuna 2 dni temu, 10:46
Propaganda jak za komuny!
O
O 2 dni temu, 10:38
Brawo pani Poseł

Pozostałe