Opozycja: "Radni koalicji rządzącej zbojkotowali 2 sesje, ale diety pobrali w całości"

  • 20.11.2021, 08:47
  • OAI
Opozycja: "Radni koalicji rządzącej zbojkotowali 2 sesje, ale diety pobrali…
Oto oświadczenie Oleśnicy Razem, opozycji w Radzie Miasta Oleśnicy:
"Radni koalicji rządzącej zbojkotowali 2 sesje, ale diety pobrali w całości!
 
Na dzień 14 października i 21 października 2021 przewodniczący rady Aleksander Chrzanowski zwołał sesję Radę Miasta. Tematyką sesję był temat odwołania prezesa i dalszego funkcjonowania spółki OKR ATOL oraz nieprawidłowości w głosowaniu budżetu obywatelskiego (tzw.PESELGATE).
 
Przewodniczący otworzył sesję wygłaszając formułę: „Szanowni Państwo (...) otwieram XXXIII nadzwyczajną Sesję Rady Miasta 8 kadencji”. Po czym przystąpił do sprawdzenia obecności. Z Listy obecności wynikało, że obecnych było 9 radnych (lista obecności z dn. 14 października w zał.). W trakcie sesji głos zabierali radni, radca prawny Urzędu Miasta i sam przewodniczący. Sesje zwołano i odbyły się, choć decyzją przewodniczącego nie zerwalizwano porządku obrad. Przebieg obu sesji mogą Państwo prześledzić tutaj link:
 
Teraz przewodniczący twierdzi jednak, że sesji… w ogóle NIE BYŁO (!). To samo zakłamanie powielają radni z klubu radnych burmistrza (ORS). Co zdumiewające Pani radna Ilona Brattig stwierdziła na komisji, że w jej ocenie, zwoływanie tych sesji to: „zawracaniem ludziom głowy”. A radny Jan Mandat mówił o "kaprysach" radnych. Całość dyskusji przedstawiamy na załączonym stenogramie z posiedzenia komisji skarg, wniosków i petycji, który sporządził Paweł Bielański - Radny.
 
Zachęcamy do przeczytanie tej dyskusji, która wiele mówi o stosunku radnych z ugrupowania burmistrza do swoich ustawowych obowiązków. Aby tego było mało, radni potwierdzili, że dostali pełne diety, bez potrąceń za nieobecność na dwóch sesjach. Oczywiście nie widzą w tym nic niestosownego, a wręcz przeciwnie. Te "pieniądze im się należały". Dieta to ryczałt oznajmił radny Jan Mandat i dodał czy jest ich "5 czy 1 pieniądze te same".
 
I ma rację tyle, że pod warunkiem, że jako radny będzie obecny na sesjach. Ale o tym radny ORS najwyraźniej nie wie.
 
📍A jak wygląda sprawa wypłaty diet według przepisów prawa?
 
Aby Państwu wyjaśnić, posłużmy się wyrokami sądów. I tak w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku czytamy:
 
„Diety należą się radnemu za uczestnictwo w pracach organów powiatu, a nie z tytułu samego faktu bycia radnym. Jeżeli radny nie wypełnia obowiązku udziału w pracach organów powiatu, np. z powodu nieobecności, to diety mu nie przysługują (…)” (sygn. akt II SA/Bk 14/17). Powyższy fragment orzeczenia Sądu można odnieść również dla rady gminy czy miasta. Radny pełni funkcję społecznie. Dieta nie stanowi wynagrodzenia za pracę, tylko ekwiwalent utraconych korzyści głównie z tytułu pomniejszonego wynagrodzenia za pracę, jak i innych zarobków, które radny mógłby uzyskać w czasie, który poświęca na działalność na rzecz samorządu w związku z obecnością na sesjach rady czy posiedzeniach komisji.
 
I własne dlatego: „Rada gminy musi ustalić także zasady potrącania diet z tytułu nieobecności radnego na sesjach i podczas prac komisji. W orzecznictwie podnosi się, że w przeciwnym razie tak ustalona dieta traci charakter rekompensacyjny, a przyjmuje charakter stałego, miesięcznego wynagrodzenia (…)” to z kolei wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dn.21 lipca 2015 roku ( sygn. akt: II SA/Op 177/15)
 
I tak dokładnie jest w Oleśnicy, gdzie Rada Miasta uchwałą w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych, ustanowiła zasady wypłaty diet, określając jednoznacznie, że:
 
👉 § 2 Dieta, o której mowa w §1, ulega potraceniu:
1) za nieobecność na sesji Rady o 30%, a w przypadku sesji składającej się z kilku posiedzeń i nieobecności radnego na którymkolwiek potracenie ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu za nieobecność na tym posiedzeniu,
(…)
👉 3. Podstawa do potraceń diety jest lista obecności z sesji lub z posiedzenia komisji.
Fragment uchwały Rady Miasta w załączeniu.
 
📍Brak kworum, a porządek obrad
 
Co istotne i ważne, według przepisów prawa oraz stanowiska organów nadzoru prawnego Wojewodów, wiemy że:
 
„Zgodnie z art.14 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, przy braku quorum, rada pozbawiona została jedynie możliwości podejmowania uchwał. Jedyną konsekwencją braku połowy ustawowego składu rady, jest zdaniem organu nadzoru, niemożność podejmowania przez radę uchwał. Nie ma natomiast przeszkód, aby rada, na sesji, w której bierze udział mniej niż połowa ustawowego składu, procedowała skutecznie inne punkty porządku obrad.” – ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE NR NK-II.4131.97.2020.AR WOJEWODY PODLASKIEGO . Takich rozstrzygnięć jest dużo więcej!
 
Dla przypomnienia, w porządku obu sesji nie było uchwał. Porządek obrad mógł być skutecznie realizowany, ale przewodniczący rady uznał (w naszej ocenie błędnie), że nie ma takiej możliwości i przerwał sesję. Co gorsza, nie zakończył sesji formalnie zwyczajowym zwrotem "Zamykam sesję rady miasta", który wygłasza na każdej sesji. Przewodniczący spakował się i wyszedł z sali obrad, przy konsternacji pozostałych na sali radnych.
 
Jako klub radnych Oleśnica Razem sprawę nieprawidłowości w przebiegu tych dwóch sesji oraz wypłacenia diet radnym bez potrąceń za nieobecność, będziemy wyjaśniać we właściwych organach. Nie zgadzamy się na tak ułomne prawnie funkcjonowanie Rady Miasta.
 
Postawę radnych z kolacji rządzącej oraz ich podejście do obowiązków pozostawiamy mieszkańcom.
 
PS. Na grudniowej sesji radni koalicji rządzącej będą chcieli podnieść sobie wysokość diet. Naszej zgody na podwyżki diet nie będzie".
OAI

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JAnusz
JAnusz 22.11.2021, 18:32
Wystarczy powiadomić: prokuratora, NIK, RIO *
*) niepotrzebne skreślić
No comment
No comment 22.11.2021, 17:10
A tu taka niespodzianka o (bez)radnym i jego świadectwie...

https://www.tuwroclaw.com/wiad…

Może wspomni coś o ostatniej diecie...
Pisiolud
Pisiolud 22.11.2021, 19:56
Oktan, przecież musi mieć na tacę.
zw-kowalski
zw-kowalski 21.11.2021, 21:22
A to Kto pisał "nie zerwalizwano porządku obrad."
ASJ
ASJ 21.11.2021, 19:14
Czy to już aby nie najwyższy czas, by w referendum odwołać tę radę z festynowym przewodniczącym i bandą bronsiowych ignoratów? Poważnie pytam.
zw-kowalski
zw-kowalski 21.11.2021, 21:41
Do tego trzeba mieć jaja. A wy ich nie macie lub zgodnie z prawami jako nieużywane wam zanikły.
!
! 21.11.2021, 21:32
Jestem na tak!
Wyborcy
Wyborcy 21.11.2021, 14:39
Opozycja punktuje.
To oni chcą pracować dla dobra Oleśnicy.
Najlepsi radni.
Brawo opozycja. Pokazywać jaka jest prawda.
Janka
Janka 21.11.2021, 17:43
Opozycja i Siedlecki
.
. 21.11.2021, 21:35
Fakt! Dla mnie Siedlecki to też opozycja. Pokazuje jak jest.
:)
:) 21.11.2021, 21:42
dlatego portal braci go nie znosi
zoMO w skrócie
zoMO w skrócie 22.11.2021, 09:01
milicyjny portal platformerskich braci...
wsio rybka
wsio rybka 22.11.2021, 09:10
Jeden 'milicyjny'...a drugi piso-katolibski!
rybko wsio
rybko wsio 23.11.2021, 09:42
i kolejny z kompleksami...
Wyborcy
Wyborcy 21.11.2021, 14:39
Opozycja punktuje.
To oni chcą pracować dla dobra Oleśnicy.
Najlepsi radni.
Brawo opozycja. Pokazywać jaka jest prawda.
Taka prawda
Taka prawda 21.11.2021, 10:51
Chiciwi i pazerni radni koalicji PiS i ORS pokazali swoje prawdziwe oblicze.
#wolnemedia
#wolnemedia 21.11.2021, 09:31

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ferdek kiepski
ferdek kiepski 21.11.2021, 08:47
Mam pomysła, niech ci 'radni bezradni' teraz za karę przejdą na kolanach z różańcem dookoła pierdziszewa kurde!
O,Q!
O,Q! 21.11.2021, 08:44
Trzeba postawić pytanie, czy nieobecność na sesji i wzięcie za to wynagrodzenia jest chamstwem, czy właściwie jest to głupota? Sięgnijmy do katechizmu, który wprawdzie o głupocie expressis verbis nie mówi, natomiast wspominając o siedmiu grzechach głównych, a więc - najbardziej rozpowszechnionych - na pierwszym miejscu wymienia pychę! Dlaczego radni te grzechy popełniają. Zwrócić trzeba uwagę, że każdy grzech główny dostarcza człowiekowi przynajmniej chwili przyjemności. Pycha tych radnych co zlekceważyli udział w sesji jest cudaczna bowiem ci osobnicy nie zdają sobie sprawy, że - okazują się głupkami?? wówczas, kiedy nadęty balon pęknie!! Radni, ci pyszałkowaci radni wyobrażają sobie Bóg wie co na własny temat, no i oczywiście są z siebie bardzo zadowoleni. Zwrócił na to też uwagę Franciszek książę de La Rochefoucauld pisząc, że „nikt nie jest zadowolony ze swojej fortuny, każdy - ze swego rozumu”. Najbardziej - absolwenci akademii pierwszomajowych i Wyższej Szkoły Gotowania na Gazie. Drugi grzech główny - chciwość; ileż przyjemności dostarcza chciwcowi wytarzanie się w złocie, a przynajmniej - przeliczanie uciułanych skarbów-diet!!
sPOcony Janek
sPOcony Janek 21.11.2021, 09:17
Pycha - to moje drugie imię ....
W Oleśnicy rządzi bezprawie
W Oleśnicy rządzi bezprawie 21.11.2021, 08:19
Cyt W przypadku nieobecności radnego na sesji, dieta nie powinna mu przysługiwać, bo nie wykonuje w tym czasie mandatu - uważają eksperci. W praktyce samorządy albo potrącają część diety, albo nie płacą jej wcale, bo to rekompensata, a nie sposób dodatkowego zarobku. I nie powinno mieć znaczenia, czy nieobecność jest usprawiedliwiona, czy nie"

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/…
boxer
boxer 21.11.2021, 08:01
'Pecunia non olet'!
Monidło
Monidło 20.11.2021, 20:47
A paździerz fotoplastikon popatrzy ludziom w oczy???
:)
:) 21.11.2021, 17:44
on pracuje dla dobra miasta!!! segmenty buduje!
Paździerz
Paździerz 22.11.2021, 14:23
Takie tam kurniki z widokiem na garaże.
Holistycznie
Holistycznie 21.11.2021, 19:12
Tylko, żeby nie były to takie same buble, jak Atol i skate-water park ....
aus Deutschland
aus Deutschland 20.11.2021, 19:58
Czy niepokorny Kazimierz zwoła konferencję przed ratuszem ????
Herr K
Herr K 21.11.2021, 07:51
Ja, ja Ich liebe das gl Geld
Oleśnica na dnie
Oleśnica na dnie 20.11.2021, 18:49

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Szkoda gadać
Szkoda gadać 20.11.2021, 18:29
Nie. Ale odmówił co innego....
dźizes
dźizes 20.11.2021, 17:17
Ale ten bokser z różańcem chyba odmówił diety?
Ojciec prowadzący
Ojciec prowadzący 20.11.2021, 19:59
Różaniec odmawiał ....
dźizes
dźizes 20.11.2021, 20:02
To za odmawianie 'różańca' też można dostać dietę?
Oto wielka tajemnica wiary ....
Oto wielka tajemnica wiary .... 20.11.2021, 20:04
..... złoto i dolary.
Bmw
Bmw 20.11.2021, 16:34
Gdzies ktoś napisał że nie rada ma burmistrza tylko burmistrz ma radę.i taka jest prawda ,szef kazał rada zrobiła.
Jak na Białorusi
Jak na Białorusi 22.11.2021, 06:38
Burmistrz - raczej Baćka Bronś ....
EK
EK 20.11.2021, 15:32
Oszuści . Zwykli oszuści, a nie radni
.
. 20.11.2021, 14:29
Ludzie im tego nie wybaczą.
pisiolud
pisiolud 20.11.2021, 21:00
Spoko, pierdziszewski ciemny piso-katolibski ludek wszystko kupi.

Pozostałe