NASZ NEWS: Naruszenie danych osobowych w miejskiej spółce w Oleśnicy! (AKTUALIZACJE)

  • 15.10.2021, 15:29
  • rpr
NASZ NEWS: Naruszenie danych osobowych w miejskiej spółce w Oleśnicy!…
Zarząd MGK w Oleśnicy wydał komunikat po otrzymaniu pytań od redakcji 'Panoramy Oleśnickiej" dotyczących wycieku danych osobowych, wykorzystanych potem przez jedną z pracownic MGK w głosowaniu w sprawie Oleśnickiego Budżetu. Obywatelskiego. Redakcja zapowiedziała publikację o odkrytej przez nią aferze. Po e-mailu od "Panoramy" z tą informacją spółka wydała poniższy komunikat:

"Realizując obowiązek wynikający z art. 34 RODO, Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. w Oleśnicy informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych osób zamieszkujących teren gminy miasta Oleśnica. Szczegółowe informacje związane z naruszeniem, zostały wskazane poniżej.

W dniu 15 października 2021 r. doszło do wykrycia zdarzenia polegającego na ujawnieniu danych osobowych należących do biura obsługi klienta MGK, w treści których znajdowały się dane osobowe w zakresie: PESEL. 

Zdarzenie powodujące ujawnienie danych osobowych było następstwem umyślnego wykorzystania przez pracownika danych, do których ma dostęp w związku z realizacją obowiązków służbowych. Doszło do działania poza zakresem przyznanego przez administratora upoważnienia do przetwarzania danych. 

Z uwagi na okoliczności i powagę zaistniałej sytuacji informujemy, że naruszenie to zostało zgłoszone do Prezesa UODO.

Możliwe konsekwencje incydentu mogą polegać przede wszystkim na tym, że osoby których dane dotyczą, zostały pozbawione możliwości oddania głosu w budżecie obywatelskim. W związku z tym zostały ograniczone ich prawa i wolności.

W celu zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków naruszenia pragniemy dodać, że dane nie zostały upublicznione, ale wykorzystane do autoryzacji dostępu do ankiety w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego. 

Jeśli Pani/Pan poweźmie wiadomość o wykorzystaniu swoich danych osobowych przez osobę nieuprawnioną, w związku z głosowaniem na budżet obywatelski, prosimy o jak najszybsze przekazanie nam tej informacji.

W tym celu, a także w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Miejską Gospodarką Komunalną w Oleśnicy na adres e-mail: [email protected]

W związku ze zdarzeniem wdrożone zostały w Miejskiej Gospodarce Komunalnej Sp. z o.o. w Oleśnicy dodatkowe działania korygujące, mające na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa wystąpienia podobnych incydentów w ochronie danych osobowych. Powyższy przypadek jest ciągle przedmiotem analiz".

AKTUALIZACJA

Ujawnioną przez "Oleśnicą" aferę skomentował Paweł Bielański, radny z klubu Oleśnica Razem:

"Szanowni Państwo, na tę chwilę nawet ciężko skomentować...

.... Pocieszające jest to, że zarząd miejskiej spółki MGK zareagował szybko. Pracownica Biura Obsługi Klienta została zawieszona. Powiadomiono prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

To pozwala mieć nadzieję, że nie będzie prób zamiatania sprawy pod dywan przez władze spółki i władze miasta. Tak jak wszyscy Państwo będę oczekiwał na wyjaśnienie tej skandalicznej afery i wyciągnięcia adekwatnych do winy konsekwencji.

Kto i dlaczego oszukał mieszkańców?

Kto i dlaczego pozbawił mieszkańców ich praw?".

AKTUALIZACJA II

A to post zamieszczony przez opozycyjne ugrupowanie Oleśnica Razem:

"Porażające wieści. Kolejna afera w miejskiej spółce. Ktoś hurtowo głosował na Oleśnicki Budżet Obywatelski, wykorzystując numery PESEL klientów MGK?! Niebywale...".

*********************************

O kulisach tej afery - o tym, jak wyglądał ten proceder, o zawieszonej już pracownicy MGK i jej wpływowej protektorce - przeczytacie w "Panoramie Oleśnickiej" we wtorek. 

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (130)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 20.10.2021, 00:19
Szkoda tylko, że nie zajęli się łamaniem ordynacji wyborczej przez Jana Bronsia, gdy były przesłanki ku temu.
Dziekujemy
Dziekujemy 19.10.2021, 11:45
Tylko wolna prasa - gdyby nie Panorama Oleśnicki mafia sprzedałaby to miasto!
Ciekawy
Ciekawy 19.10.2021, 12:30
'Wolna", to rozumiem piso-katolibska?
Gośka
Gośka 19.10.2021, 09:37
Pytanie: czy inni wyznawcy Jana Bronsia nie wpadli na ten sam pomysł? Jestem ciekawa, czy nie było podejrzanej liczby logowań z ratusza oraz z domowych komputerów różnych wyznawców. Chciałabym też wiedzieć który radny i w jakiej ilości złożył wnioski do budżetu obywatelskiego.
detektyw
detektyw 19.10.2021, 20:26
Radny Żyła często się chwali różnymi wnioskami i interpelacjami. Czy jeszcze jakiś inny radny tyle pisze? Nie wiem, nie znam sie, nie pomawiam, mówię że ten duzo pisze
tak działa państwo polskie
tak działa państwo polskie 18.10.2021, 12:50
Temat dzisiejszej konferencji jest wyjątkowy. Nigdy bowiem w przeszłości aparat państwa nie pracował tak usilnie nad usunięciem ze stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli – zaczął swoje oświadczenie Marian Banaś. Prezes NIK poinformował, iż postanowił przekazać opinii publicznej "szokującą informację, która w każdej zdrowej demokracji wywołałaby dymisje najważniejszych urzędników państwa".

Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań, obciążających mnie i moją rodzinę. W zamian za to osobom tym proponowano opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu. Ponieważ nie uległy szantażowi przedstawicieli prokuratury i służb specjalnych, spędziły w areszcie tymczasowym prawie 2,5 roku - poinformował, dodając iż oświadczenia te są do dyspozycji dla właściwych organów. - Publicznie stawiam zatem pytanie: Ile jeszcze jest takich osób, które zetknęły się z taką propozycją i takich, które nie znalazły w sobie odwagi, aby mnie o tym powiadomić? I ile jest osób, które uległy szantażowi? - kontynuował Banaś.
Siara ....
Siara .... 18.10.2021, 08:06
.... i wszystko jasne:

https://www.olesnica24.com/wia…
10
10 17.10.2021, 22:41
Ciekawe jak sama protektorka? Trzyma ciśnienie? We wtorek będzie miała swoje 5 min. Pewnie już była u fryzjera
Subito !!!!
Subito !!!! 17.10.2021, 19:17
Nadszedł już najwyższy czas na to, co w gminie Kunice ....

https://legnica.kbw.gov.pl/wyb…
Real
Real 17.10.2021, 11:15
W otoczeniu nieomylnego albo same łatwe do manipulowania miernoty albo aferzyści.
Oleśnica pobudka!
Oleśnica pobudka! 17.10.2021, 10:56
W tym naszym mieście wszytko zostało wypaczone i odwrócone do góry nogami. Bronś i jego otoczenie to ludzie skompromitowani, utrudniający się na powierzchni tylko dzięki płatnej propagandzie. Nawet w katolickim radio płaci by mógł propagandowoy przekaz prowadzi. Dobrze, że jest Panorama, która pokazuję jak jest naprawdę.
Wsparcie potrzebuje opozycja. Sam radny Bielański czy Kołaciński nie dadzą rady. Siedlecki pomimo jego obrotowej polityki też powinien włączyć się i walczyć o przywrócenie normalność w Oleśnicy. Bo to co jest obecnie to nie samorząd obywatelski tylko lokalny układ polityczno- administracyjno-towarzyski.
Czas to przerwać!

Oleśnica pobudka!
Oleśnica pobudka! 17.10.2021, 10:58
miało być "utrzymujący się na powierzchni"
Lorem ipsum
Lorem ipsum 17.10.2021, 08:35
No, jeszcze tylko szambo wybije w SZPZOZ, MOKiS, MOPS i w szpitalu ...... i Bronś może kończyć 30-letnią "karierę" samorządowca .....
asf
asf 17.10.2021, 06:51
To są efekty nepotyzmu i kolesiostwa. Dostała kobieta posadkę w miejskiej spółce i myślała, że wszytko może , bo ma plecy w ratuszu. Bronsiowi i jego ekipę można "pogratulowac"- skutecznie niszczą budżet obywatelski. Nielegalnie użycie PESELI klientów MGK to skandal. Pytanie jak Ratusz będzie chciał się wybielić. Bo ten komunikat to nic nie znaczy. Prokuratura powinna być zawiadomiona , a z niego wynika że nie jest.
sPOcony Janek
sPOcony Janek 17.10.2021, 09:25
Pamiętaj: jedna zasada jest dla mnie święta, k***a. Naucz się tego, jak będziesz o czymkolwiek rozmawiał. Jak będziesz w ORS, będę cię bronił, k***a, jak niepodległości. Jak wyjdziesz z ORS, to masz problem ....
pisiolud
pisiolud 17.10.2021, 06:53
A co niby 'Biblia' nie mówi, że trzeba pomagać bliźniemu swemu? I tu was mam katoliby!
Krzyś
Krzyś 16.10.2021, 21:52
Bez Kata się nie obędzie.
Roża i Makarena
Roża i Makarena 16.10.2021, 23:36
Jestes okrutny. Wstydz sie
Oko proroka
Oko proroka 16.10.2021, 20:36
Czyżby to Ewelinka? Psiapsiółka królowej dworu Marysi?
No to trzeba się będzie prokuratorówi
W Y S P O W I A D A Ć! Zabawa się skończyła
Też się pomyliłam
Też się pomyliłam 16.10.2021, 19:36
Oleśniczanie wybraliście ekipę , która cynicznie i bez skrupułów dokonała skoku na kasę. Osoby, które mogły w tym przeszkadzać zostały zwolnione. Teraz zostali albo swoi albo ulegli - hulaj duszo piekła nie ma!
Julka
Julka 16.10.2021, 17:02
Szkoda mi autorow uczciwie zlozonych i glosowanych projektow jak bedzie glosowanie do poprawy i ludzie nie beda chcieli glosowac bo sie zniecheca i sie beda bali. Przykre to. Jednocześnie apeluje o to zeby sprawe wyjasnil uod a nie szkalujace komentarze
oj Jula
oj Jula 16.10.2021, 17:23
A ty umiesz czytać ze zrozumieniem tekst kto sprawę będzie wyjaśniał no to sobie doczytaj i nie skupiaj się na komentarzach ale na tekście głównym?A po drugie dlaczego nie zabrałaś głosu kiedy ludzie byli BEZPODSTAWNIE szkalowani i nadal są nieporównywalnie to tego przypadku a czy nie zastanowiłaś się że owa kobieta mogła także uczestniczyć w kampanii nienawiści bo podobno startowała z listy z obozu Bronsia ? Gdzie były wszystkie Julki i Ele......... i inne osoby - takie empatyczne obruszone komentarzami gdzie byłyście kobiety?Wyjaśniam to nie jest szkalowanie, to są tylko krytyczne opinie nic więcej.
asia
asia 16.10.2021, 16:17
Dwa lata posiedzi w ***, to i sobie wszystko przemyśli i będą z niej jeszcze ludzie. Zbłądzić każdy może, ale ważne też żeby umieć odpokutować swoje winy z godnością.
Ela
Ela 16.10.2021, 15:18
Szczujecie na dziewczyne. A inni sie skarza ze sa trollowani przez ta sprawe.
odp
odp 16.10.2021, 16:05
Gdyby to była osoba z opozycji to wiesz co by dziś z tą osobą zrobili zwolennicy Bronsia? - huraganowo zaszczuli, zjedli z kopytami. Wiem co piszę bo obserwowałam z ogromnym obrzydzeniem kampanię wyborczą w Oleśnicy i wpisy zwolenników z otoczenia z ratusza.Z tego powodu postanowiłam że już nigdy nie wezmę udziału w wyborach A dziś to co piszesz to jest cynizm pomieszany z infantylizmem i kpina że ktoś wyraża zaniepokojenie rzeczami które nigdy nie powinny mieć miejsca.Trzeba myśleć nad co się robi i ponosić konsekwencje swoich działań.
Napisz do redakcji MO może przekonasz ich żeby nie pisali o tej sprawie - nigdy nic nie wiadomo, może przekonasz redakcję aby pod dywan zamieść tę bulwersującą sprawę różnie w tej Oleśnicy bywa .Próbuj!
Wyborca
Wyborca 16.10.2021, 13:36
Skandal goni skandal. Szokujące zeznania kordynator kampanii Bronsia- Sowy o rozdawaniu posad przed wyborami, zastraszanie w Atolu, teraz aferą w MGK prawdopodobnie z udziałem kandydatki na radną z komitetu Bronsia.. Ludzie dyktatora z ratusza dorwali się do koryta i robią gnój jakiego to miasto nie widziało. Za nic mają prawo. Do tegoradni Bronsia olewają sesję i bojkotują Radę Miasta. Smutne i straszne czasy w Oleśnicy
mówię NIE
mówię NIE 16.10.2021, 12:15
Dla mnie to jest duży problem - MGK ma moje dane wraz z peselem zresztą jak wiele urzędów w tym mieście - jeśli pracują tam osoby, które te dane wykorzystują w celach innych, niż powinni, to ja mam takie spółce czy urzędowi zaufać?Nie wiem, gdzie te dane są wykorzystywane i w jakim celu?Może głosowałam na budżet obywatelski na który nie chciałam głosować, pogwałcono moje prawa i do tego jest dla mnie upokarzające że robi to jakaś mi nieznana kobieta zaangażowana politycznie?Nie godzę się na to, nie jestem niewolnikiem w tym mieście a moje dane nie są do handlu w niecnych czynach.Nie godzę się aby ktoś sobie lekceważył sprawę i mówił że to NORMALNA SPRAWA - dla kogo normalna?Dla krętaczy i złodzeji danych osobowych?
Jeśli ktoś nie widzi żadnego problemu to jest to jego sprawa mnie to nie tylko bulwersuje ale trochę przeraża dane osobowe w niekompetentnych rękach mogą być bardzo niebezpieczne.
I jak tu ufać?No nie da się!
Jjj
Jjj 16.10.2021, 23:37
"Olesnica mowi NIE kradziezy peseli"
.
. 16.10.2021, 12:07
W średniowieczu na takie osoby nasyłano KATA, w dzisiejszych czasach prokurator!

Pozostałe