Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:15
Reklama
Reklama

Projekt ścieżki edukacyjno-treningowej doceniony w województwie

Ścieżka miałaby powstać przy skateparku w Oleśnicy.
Projekt ścieżki edukacyjno-treningowej doceniony w województwie
- Składany przeze mnie, a wspierany przez Polska2050 projekt do OBO, został zauważony przez dolnośląskie organizacje osób z niepełnosprawnościami. Fanpejdż Nie Ma Barier Dolny Śląsk umieścił  post o naszym projekcie TUTAJ - mówi portalowi olesnica24.com Mirosław Płaczkowski, lider Polska2050.
 
- Wiem też że przychylnie wypowiada się KKN Klub Kibiców Niepełnosprawnych - dodaje.
 
________________________________________________________________
 

„ŚCIEŻKA EDUKACYJNO – TRENINGOWA – pokonywanie barier miejskich na wózku inwalidzkim.” miejsce realizacji zadania – Oleśnica, teren kompleksu Atol okolice SKATE – PARKU. opis zadania Ścieżka składająca się z betonowych modułów zawierających odwzorowanie barier komunikacyjnych, na które może natknąć się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim w przestrzeni miejskiej. Trening osób już poruszających się na wózku inwalidzkim. Nauka osób nagle znajdujących się w sytuacji konieczności poruszania się na wózku. Edukacja dzieci i młodzieży podczas lekcji wychowawczych. Trening prowadzenia wózka przez opiekunów, asystentów i wolontariuszy. Miejsce prowadzenia szkoleń dla terapeutów. Organizowanie imprez integracyjnych.

uzasadnienie realizacji zadania - Użytkowanie i prowadzenie wózka inwalidzkiego jest czynnością trudniejszą niż nam się wydaje, zdecydowanie nie wystarczy do tego jedynie siła mięśni. Bez opanowania techniki nie jest to możliwe,  nie mówiąc już o pokonaniu napotkanej przeszkody.

Ścieżka miałaby pełnić dwie podstawowe funkcje:  treningową i edukacyjną. Funkcja treningowa polegałaby na doskonaleniu techniki przez osoby już poruszające się na wózku oraz przez ich opiekunów, asystentów, terapeutów, także osoby przygotowujące się do pracy z osobami poruszającymi się na wózku mogłyby tu sprawdzać swoje umiejętności praktyczne. Ścieżka służyłaby osobom, które nagle znalazły się w sytuacji konieczności poruszania się na wózku i odczuwają lęk przed barierami na które mogą natrafić w przestrzeni miejskiej.  

Funkcja edukacyjna natomiast to lekcje wychowawcze przeprowadzane na Ścieżce. Wykorzystując wózek inwalidzki, który byłby szkołom udostępniany z terenu pobliskiego Atolu uczniowie uczyliby się techniki prowadzenia wózka w celu możliwości niesienia pomocy osobie potrzebującej na ulicy. Bezcenne wręcz byłoby nabywanie empatii do osób ze specjalnymi potrzebami z którymi w kolejnych szkołach i w codziennym życiu młodzi ludzie będą się spotykać, akceptacja odmienności i eliminacja wykluczeń. Moduł nr 7a z atrapą samochodu i występującą potrzebą ominięcia zaparkowanego na chodniku pojazdu może natomiast zaprocentować w przyszłości naturalną, większą kulturą użytkowania dróg przez młodych kierowców. Oprócz powyższych funkcji Ścieżka może pełnić również funkcje eventową w celu organizowania pokazów, prelekcji, warsztatów terapeutycznych, imprez integracyjnych czy nawet formy zawodów sprawnościowych.

Z mojej wiedzy wynika, że takich ścieżek nie ma w Polsce zbyt wiele – najbardziej znane są te Rybniku i Kielcach oraz miniaturowa wersja w Centum Nauki Kopernik – dlatego istnienie w Oleśnicy Ścieżki Edukacyjno – Treningowej mogłoby stanowić środowiskową atrakcję.

 
 
 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic