Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:22
Reklama
Reklama

Kontrola: wicedyrektor szpitala w Oleśnicy - "są nieprawidłowości formalne"

Co (nie) wykryli kontrolerzy w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy?
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Kontrola: wicedyrektor szpitala w Oleśnicy - "są nieprawidłowości formalne"

Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Oleśnickiego została przez samorząd zobligowana do przeprowadzenia kontroli w Powiatowym Zespole Szpitali po otrzymaniu anonimowej informacji, która dotarła do Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu. CBA odesłało ją do władz powiatu.

Pismo zawierało zarzuty wobec dyrekcji PZSz w "zakresie realizowania zakupów używanego sprzętu medycznego, jak również prowadzenia niejasnej i budzącej kontrowersje polityki kadrowej szpitala". W tym okresie stanowisko dyrektora zajmował Krzysztof Wywrot.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyznaczył zespół kontrolny w składzie: Alojzy Kulig, Edward Podczaszyński, Piotr Karasek, Marcin Gręda, Dariusz Rzepka.

Zakupy sprzętu: rozbieżności i braki

Po pierwsze komisja badała zakupy używanego sprzętu medycznego w firmie Dol-Med w roku 2020 oraz tryb wyboru wykonawcy na te dostawy.
Wniosek? "Przedstawiona dokumentacja nie daje możliwości zbadania zasadności wydatkowania środków publicznych na zakup sprzętu medycznego oraz prawidłowości zastosowanych procedur udzielenia zamówienia publicznego" - czytamy w protokole końcowym. "Zestawienie kopii faktur i innej dokumentacji nie informuje w żaden sposób, czy zakupiony sprzęt był nowy, czy używany" - zwracają uwagę członkowie komisji. Podkreślają rozbieżności w dokumentach i braki w fakturach.

Komisja stwierdziła, że brak jest dowodów "przeprowadzenia procedur wyboru dostawców wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych". I wezwała szpital do ich przedstawienia. Efekt? "Złożone przez p.o. zastępcy dyrektora Gizelę Jagielską wyjaśnienia w zakresie zamówienia są lakoniczne i niewystarczające".

Komisja dodaje, że od stycznia do maja 2021r. audytor Starostwa Powiatowego przeprowadzał audyt wewnętrzny w Powiatowym Zespole Szpitali w zakresie zamówień publicznych i "z uwagi na brak części dokumentacji audytor nie mógł wydać pozytywnej oceny w zakresie udzielania zamówień publicznych o wartości nie przekraczającej równowartości kwoty 30.000 euro".

Stawki lekarzy: bez zarzutów

Po drugie kontroli podlegała kwestia stawek lekarzy kontraktowych za godzinę oraz ryczałtów lekarskich i innych składników wynagrodzeń w stosunku do średnich stawek rynkowych
"W okresie styczeń - luty stawka za dyżur w dzień roboczy (16-godzinny) wynosiła 1.040 zł, zaś od 1 marca wzrosła do 2.080 zł; analogiczna sytuacja była z dyżurem świątecznym, którego stawka wzrosła z 1.800 zł do 3.120 zł" - czytamy w protokole. Po analizie dokumentacji komisja nie potwierdziła zarzutów formułowanych w anonimowej informacji.

Godziny prac: brak dokumentów

Trzecie badany aspekt to sposób weryfikacji i zatwierdzania godzin pracy lekarzy w okresie styczeń - czerwiec 2020 roku. On również nie mógł zostać przez komisję rzetelnie zbadany, bo "dyrektor nie przedstawił dokumentów potwierdzających weryfikowanie i zatwierdzanie godzin pracy lekarzy".

Wicedyrektor: są nieprawidłowości formalne

Komisja potwierdziła natomiast zarzut czwarty z pisma do CBA.

Komisja oceniła, że po pierwsze nieprawidłowe było powierzenie stanowiska p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Po drugie podkreśla, że umowa nie precyzowała sposobu ustalania i rozliczania czasu wykonywania czynności p.o. zastępcy dyrektora. "W tym samym okresie osoba pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora świadczyła na rzecz szpitala w oparciu o umowę [inną]  usługi w zakresie całodobowych świadczeń zdrowotnych w zakresie ginekologii i położnictwa wraz z pełnieniem funkcji zastępcy kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, a następnie począwszy od 16.09.2020 r. pełniła funkcję koordynatora Bloku Porodowego Położnictwa i Patologii Ciąży oraz pełniła nadzór merytoryczny i organizacyjny w zakresie realizacji KOC [koordynowana opieka nad kobietą w ciąży ], za co na podstawie umowy cywilnoprawnej pobierała odrębne wynagrodzenia. Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż zarzut pełnienia dwóch funkcji i pobierania podwójnego wynagrodzenia za ten sam czas pracy znajduje oparcie w dokumentach. Pomimo szerokiej, bezzasadnej animizacji umów, przedłożona dokumentacja potwierdza, że do umowy z dnia 22.09.2018r. zawarto co najmniej 5 aneksów, w tym aneksy zwiększające wynagrodzenie ryczałtowe oraz wysokość dodatków" - czytamy.

Wniosek komisji? "Zaleca się przeprowadzenie konkursu na stanowisko zastępcy ds. medycznych i jego skuteczne rozstrzygnięcie".

Premie: brak żądanych dokumentów

Jeśli chodzi o piąty element kontroli - sposób przyznawania i wypłaty premii w 2020 roku - komisja też nie otrzymała wszystkich żądanych dokumentów - przedłożono jedynie zestawienie terminów wypłat wynagrodzeń wraz z premiami na poszczególnych oddziałach, ale nie dołączono stosownych decyzji ani list płac. Komisja nie sformułowała więc żadnych wniosków.

Różnice zarobków: błędy rachunkowe

Szósty zarzut dotyczył różnic w wynagrodzeniu lekarzy chirurgów, którzy odeszli, w stosunku do zarobków członków spółki na oddziale chirurgicznym. I tym razem dokumentacja przygotowana dla komisji była niepełna, zawierała błędy rachunkowe i - jak czytamy w protokole - "wobec takiego stanu faktycznego trudno jest o rzetelne porównanie wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych do dnia 29.02.2020 r. z wynagrodzeniem wypłacanym Zakładowi Leczniczemu ,,Chirurdzy”.

Porody dedykowane: nie ma takich

Wreszcie w "zakresie porodów dedykowanych w jednostce w okresie styczeń - czerwiec 2020 r. Komisja Rewizyjna została poinformowana, iż w PZSz nie funkcjonuje nomenklatura „procedura porodów dedykowanych”. W PZSz każda pacjenta ma prawo skorzystania
z mozliwości obecności przy porodzie osoby bliskiej wskazanej przez rodząca, co wynika ze standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej".

W konkluzji Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Oleśnickiego "rekomenduje Zarządowi Powiatu przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Powiatowym Zespole Szpitali z siedzibą w Oleśnicy".

Zarząd zapoznał się z tym protokołem. I przychylił się wniosku końcowego komisji rewizyjnej, rekomendującej przeprowadzenie kontroli wewnętrznej. Zalecił uwzględnienie w planach na 2022 rok kontroli wybranych zagadnień wynikających z kontroli komisji oraz spraw bieżących. Władze powiatu rozważają także przeprowadzenie audytu zewnętrznego. Może w jego ramach uda się dotrzeć do wszystkich dokumentów?...


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic