Palił się las. Ale to tylko ćwiczenia [AKTUALIZACJA]

 • 25.09.2021, 12:35
Palił się las. Ale to tylko ćwiczenia [AKTUALIZACJA] fot. Zbigniew Nowak
Pożar lasu gasili na ćwiczeniach strażacy z powiatu oleśnickiego.

25 września od godziny 7 na terenie Arboretum Leśnego im. Stefana Białoboka w Stradomii Dolnej odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe pod kryptonimem „Las 2021”.

W ćwiczeniach wzięły udział m.in. zastępy z JRG w Oleśnicy i z JRG w Sycowie, OSP w KSRG z terenu powiatu oleśnickiego, policja, PCZK, Lasy Państwowe.

W ćwiczeniach podczas „pożaru lasu” sprawdzana była możliwość dostarczania wody na znaczne odległości, możliwość poboru wody ze zbiornika wodnego, doskonalenie umiejętności organizacji łączności radiowej oraz organizacja służby na stanowisku kierowania podczas tego typu rodzaju działań.

Zobacz fotorelację portalu olesnica24.com.

*******************************************************

A tak podsumowali ćwiczenia strażacy:

 

"25 września 2021 roku zgodnie z Rozkazem Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy na terenie Nadleśnictwa Syców w leśnictwie Arboretum w Stradomii Dolnej przeprowadzono powiatowe ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem „LAS 2021”. Cele jakie postawiono przed uczestnikami ćwiczeń określono następująco:
 • Sprawdzenie powiatowego planu ratowniczego;
 • Doskonalenie umiejętności dowodzenia oraz zasad współdziałania PSP z innymi podmiotami ratowniczymi;
 • Wypracowanie zasad postępowania w przypadku dużych pożarów lasu;
 • Sprawdzenie możliwości dostarczania wody na znaczene odległości, przy użyciu sił i środków z terenu powiatu (w tym zbiorników przenośnych na wodę);
 • Sprawdzenie możliwości poboru wody ze zbiornika wodnego;
 • Sprawdzenie i doskonaleni umiejętności organizacji łączności radiowej pomiędzy poszczególnymi uczestnikami na terenie akcji;
 • Sprawdzenie mobilności, sprawności technicznej i bojowej jednostek OSP, w tym sprawności systemu selektywnego alarmowania;
 • Przygotowanie służb dyżurnych stanowisk kierowania do organizowania akcji podczas tego rodzaju działań;
 • Rozpoznanie zaopatrzenia wodnego niezbędnego do likwidacji zagrożenia, a tażke dróg dojazdowych;
 • Doskonalenie umiejętności jazdy pojazdami w terenie leśnym.
 
Kierownikiem ćwiczeń był mł. bryg. Łukasz Słoma. Kierującym Działaniami Ratowniczo-Gaśniczymi na poziomie taktycznym był st. kpt. Piotr Ciemny.  Ćwiczenia oceniał zespół rozjemców, w skład którego weszli przedstawiciele KP PSP w Trzebnicy oraz KP PSP w Oławie, szefem zespoły rozjemcó był kpt. Bartłomiej Sztuka.
W ćwiczeniach „LAS 2021” udział wzięli:
Siły i środki I – go rzutu:
JRG Syców GBA 3/28,  GCBA-Rt 4/30
OSP Stradomia GBA 2,5/16
OSP Gołębice GBA 3/16
Siły i środki II – go rzutu:
JRG Syców  SLRr Suzuki Vitara
JRG Oleśnica  SLRr Tata Xenon
KP PSP Oleśnica   SOp Dacia Duster
KP PSP Oleśnica SLKw IVECO Daily
JRG Oleśnica GCBA 8/60
OSP Drołtowice GBA 2,5/16
OSP Międzybórz GCBA 4/40/2,5
OSP Ligota Polska GBA 2,5/16/2,5
OSP Wabienice  GBA 2,5/16/2,5
OSP Dziadowa Kłoda GCBA 6/32
OSP Syców GBA 2,5/16

 
Zgodnie z przyjętym scenariuszem około godziny 8.00 doszło do zaprószenia ognia przez nieustaloną osobę. Prawdopodobnie z przejeżdżającego pociągu wyrzucono niedopałek papierosa, w wyniku, czego doszło do zapalenia się ściółki w lesie sosnowym. Zauważenie pożaru miało miejsce przez pracownika lasów udającego się do Arboretum Leśnego.
Pożar powstał w oddziale 110, pododdziału „a”.
Przyjęte warunki atmosferyczne:
Warunki rzeczywiste.
 
Ćwiczenia obejmowały sprawdzenie dwóch wariantów dostarczenia wody do gaszenia pożaru lasu, tj.:
WARIANT I – podanie 6 prądów gaśniczych (2 prądy wody w natarciu i 4 prądów wody w obronie), dowożenie środka gaśniczego przez 5 samochodów gaśniczych. Samochody dowoziły wodę z stanowiska czerpania wody do dwóch odcinków gaśniczych, gdzie dokonywały zrzutu wody do sprawionych zbiorników przenośnych (nowo zakupionego 13 m3 oraz 5m3). Zastępy, z których podawano prądy gaśnicze pobierały wodę ze zbiorników poprzez linię ssawną. Sprawdzono poprawność założonych działań poprzez podawanie środka gaśniczego przez około 30 min. od momentu rozpoczęcia podawania 6 prądów wody.
WARIANT II – Po zakończeniu wariantu I ćwiczeń, nastąpiło przegrupowanie sił
 i środków. Zastępy wykorzystywane do dowożenia wody na odcinki bojowe przystąpiły do budowy dwóch linii zasilającej W75 z punktu czerpania wody poprzez przepompowywanie do bojowych odcinków gaśniczych (odległość około 1 km) . Po zbudowaniu linii zasilających dokonano sprawdzenia, czy zastosowane rozwiązanie było skutecznie. W tym celu tak jak w wariancie I - podano 6 prądów wody (2 prądy w natarciu oraz 4 prądy w obronie), w tym przypadku sprawdzano utrzymanie ciągłości podawania wody przez 10 minut.
Ogółem KDR podzielił teren akcji na odcinki bojowe:
 • I Odcinek bojowy – DARIA 1 prowadził działania gaśnicze w obronie na palący się las,
 • II odcinek bojowy – DARIA 2 prowadził działania gaśnicze w natarciu na palący się las,
 • III odcinek bojowy – DARIA 3 dowodził zastępami dowożącymi wodę z punktu zaopatrzenia wodnego na odcinki bojowe nr 1 i 2. W II wariancie działań był odpowiedzialny za budowę linii zasilających oraz współpracę poszczególnych operatorów autopomp,
 • IV odcinek bojowy – NIAGARA dowodził zastępami organizującymi stanowisko czerpania wody.
Ćwiczenia bacznie obserwowali Komendant Powiatowy PSP w Oleśnicy st. bryg. Andrzej Fischer, Nadleśniczy Nadleśnictwa Syców Pan Józef Szymański oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Pan Witold Michałowski

Ćwiczenia były wymagające dla uczestników, łącznie rozwinięto ponad 3 km linii wężowych, linie prowadzono w terenie leśnym a także przez czynną linię kolejową, (co wymusiło na ćwiczących właściwe prowadzenie linii). Oba warianty ćwiczeń dostarczyły uczestnikom wielu wniosków, począwszy od prostych spraw takich jak właściwe rozwijanie linii, używanie kluczy po niuanse techniczne dotyczące obsługi autopomp. Oba sprawdzane warianty zapewniły ciągłość podawania wody, jednak „lepszy” okazał się wariant II, po zbudowaniu, którego nie było konieczności ruchu pojazdów pożarniczych drogą pożarową. Wg oceny zespołu rozjemców wszystkie cele ćwiczeń zostały osiągnięte.

Zespół rozjemców przygotuje ocenę ćwiczeń wraz z wnioskami, które szczegółowo omówimy oraz roześlemy wszystkim uczestnikom oraz pozostałym jednostkom OSP z terenu powiatu.

Serdecznie dziękujemy za udział w ćwiczeniach zastępom OSP, przedstawicielom KP PSP w Trzebnicy oraz KP PSP w Oławie.
Podziękowania za umożliwienie organizacji oraz pomoc w realizacji ćwiczeń kierujemy do: Starostwa Powiatowego w Oleśnicy, Państwowego Gospodarstwa Wodnego WODY POLSKIE, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sycowie, Straży Leśnej.
 
Szczególne podziękowania kierujemy do Nadleśnictwa Syców za wsparcie w organizacji, udostępnienie nam terenu ćwiczeń jak i miejsca do podsumowania i omówienia ćwiczeń w Arboretum Leśnym".

 

_

Zdjęcia (24)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe