Oleśnica Razem: "Miasto próbuje ukryć wyniki audytu w Atolu?"

  • 23.09.2021, 16:43
  • rpr
Oleśnica Razem: "Miasto próbuje ukryć wyniki audytu w Atolu?"
"Kolejny rozdział sprawy domniemanego mobbingu w miejskiej spółce. I raczej nie ostatni" - napisało stowarzyszenie Oleśnica Razem. Jego radni tworzą opozycyjny klub w Radzie Miasta Oleśnicy. Oto tekst opublikowany przez OR:

"Dramatyczna walka o los pracowników Atola trwa od dawna. Jeszcze w zeszłym roku spotkali się z burmistrzem Janem Bronsiem, ale ten - poza zarządzeniem audytu - pozostaje bierny. Pracownicy szukają pomocy nie tylko wśród naszych radnych, ale też w lokalnych mediach. O atmosferze w OKR Atol i o tym, co ich spotkało, opowiedzieli redakcji Panoramy Oleśnickiej ( "Szantażowani i zastraszani", "Panorama Oleśnicka" Nr 27, 6-12 lipca 2021 r.). Te wszystkie informacje przekazali wcześniej Janowi Bronsiowi, który jako burmistrz stanowi jednoosobowe Zgromadzenie Wspólników.

Dopiero po ukazaniu się artykułu Jan Bronś rozpoczął jakiekolwiek działania w tej sprawie. W lipcu zarządził wspomniany audyt, wysyłając do OKR ATOL człowieka z Urzędu Miasta. W trakcie audytu pracownicy wypełniali anonimowe ankiety oraz indywidualnie rozmawiali z audytorem.

Poprzez lokalne media ratusz poinformował, że audyt rozpoczął się 12 lipca i ma potrwać do połowy sierpnia. Raport z audytu miał być JAWNY.

➡️ ZOBACZ TUTAJ

Reakcja prezesa Atola A. Hrehorowicza była poniżej jakiejkolwiek krytyki. Zgłoszony na to stanowisko przez Jana Bronsia szef spółki nie przebierał w słowach - opisaną przez własnych pracowników dramatyczną sytuację nazwał "wypocinami", a użyte przez nich słowo "szantaż" w kontekście postawienia podwładnych przed wyborem podpisania obniżki wynagrodzenia lub podpisania wypowiedzenia nazwał "skur...".

Do żenującego oświadczenia prezesa Atola odnieśliśmy się w lipcu.

Wiemy z relacji pracowników, że część z nich musiała korzystać z opieki psychologa, a często - by w ogóle wyjść do pracy - przyjmowali leki uspokajające. To samo słyszymy od ludzi, którzy odeszli z Atola po tym, gdy praca stawała się dla nich traumą.

Z informacji, które otrzymał radny Oleśnica Razem Paweł Bielański wiemy, że audyt już się zakończył, a Jan Bronś przekazał sprawozdanie z audytu Radzie Nadzorczej spółki. Jakie decyzje podjęła Rada Nadzorcza - tego nie wiemy. Aby poznać treść JAWNEGO - jak zapowiadano - raportu z audytu, Bielański 3 września złożył za pośrednictwem Aleksandra Chrzanowskiego stosowne zapytanie do burmistrza Oleśnicy. Data wpływu została potwierdzona kancelaryjnie, co widać na poniższych zdjęciach.

Odpowiedź ratusza jest... co najmniej zdumiewająca

Pomijając oczywistą manipulację dotyczącą stwierdzenia, jakoby zapytanie "wpłynęło do organu 7 września"*, treść audytu jest wciąż TAJNA. A radni - realizując mandat dany im przez mieszkańców - muszą złożyć wniosek o udostępnienie jego treści w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Fragment ankiety, którą anonimowo wypełniali pracownicy spółki, przedstawiamy poniżej".

Pytanie nr 15 dotyczy oceny współpracy z prezesem, zaś pytanie 21 dotyczy mobbingu ze strony kierownictwa Atola. W Atolu kierownikiem zakładu pracy jest jej prezes Hrehorowicz.

    Czyżby odpowiedzi do ankiety były tak fatalne dla nominata Bronsia, że ratusz celowo usiłuje odwlec publikację raportu? A jeśli tak, to dlaczego?

Chętnie pomoglibyśmy w odpowiedzi chociażby na pytanie nr 19 ("Jakie najważniejsze zmiany powinny nastąpić w ATOLU, aby poprawić jakość zarządzenia, atmosfery, warunków pracy, stosunków międzyludzkich?").

    Otóż patrząc na całokształt dokonań prezesa Hrehorowicza - a przy tym brak umiejętności zarządzania ludźmi, zredukowanie oferty Atola i rekordowe straty spółki (o spadającym tynku z sufitu basenu nawet nie wspominając), w naszej ocenie najważniejsza i najbardziej oczekiwana zmiana to zmiana.. prezesa! A jego polityczne koneksje z burmistrzem nie powinny być parasolem ochronnym.

Co dalej?

Nie wiemy jakie decyzję podejmie Rada Nadzorcza Atola. Prezes Adam Hrehorowicz (były radny z klubu Jana Bronsia), jest nominatem burmistrza, zatem ciężko spodziewać się jego zdecydowanej reakcji. Przeciąganie audytu i odwlekanie udostępnienia jego treści jest bardzo wymowne. Nie możemy się zgodzić, by pracownicy Atola nadal byli pozostawieni sami sobie. Złożymy wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczący treści raportu.

Do sprawy będziemy zatem wracać.

* Znowu mamy do czynienia z opóźnieniem udzielenia odpowiedzi: zapytanie wpłynęło 3 września przed ósmą rano. Obecne władze stoją na stanowisku, że wpływ do Biura Rady Miasta, gdzie urzęduje Przewodniczący Rady Miasta, nie jest jednoznaczny z "wpływem do organu", którym jest burmistrz. Pismo, jak widać, potrzebowało 4 (czterech!) dni, aby z Biura Rady Miasta dotrzeć kilka metrów dalej. Gabinet Bronsia jest na tym samym piętrze, na tym samym korytarzu... Odpowiedź radnemu Bielańskiemu doręczył kurier 22 września ok. godz. 18. I tak za późno, nawet licząc od 7 września. Przepisy są jednoznaczne:

"Interpelacje i zapytania składane są na piśmie do przewodniczącego rady, który przekazuje je niezwłocznie wójtowi. Wójt, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania" - Art. 24 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym.

"NIEZWŁOCZNIE" i "NIE PÓŹNIEJ NIŻ 14 DNI" najwyraźniej dla obecnych władz to terminy absolutnie abstrakcyjne. Szkoda, bo ta sprawa ma szczególny wymiar: dotyczy mobbingu! Opóźnianie odpowiedzi w tym przypadku daje niezwykle ponury obraz ratusza, który odwrócił się od mieszkańców.

rpr

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 24.09.2021, 22:30
Takie to śmieszne, głupie i trywialne, przecież przez blisko trzydzieści lat w Oleśnicy działy się takie, a nawet ciekawsze rzeczy i nikogo to nie dziwiło, no i przyszli Kołaciński, Bielański, Sadowski , Skrzypek i inni i okazało się, że ci ludzie udowodnili wszystkim, że może być inaczej, normalnie, transparentnie, uczciwie. No ale Oleśniczanie sami wybrali powrót do patologii, do tego co było, cóż, nic nie poradzisz.
Starszy pan
Starszy pan 24.09.2021, 17:44
Klasyczne cechy człowieka o skłonnościach psychopatycznych: Egocentryzm - tylko ja , wiem najlepiej. Manipulacje - kłamstwa, mówienie półprawd, przemilczenie błędów. Brak Empatii nabytej lub wrodzonej - brak współczucia dla innych.
Jan
Jan 24.09.2021, 17:08
Atol- wyjątkowo trudny przypadek- z jednej strony Bronś w ktorego rekach jest spolka jako czlowiek chory na władzę( nic innego nie potrafi podobnie jak D. Tusk), nie zrobi nic bo ma w nosie mieszkancow i glosy pracownikow. Hrechorowicz-skąd tego faceta wytrzasneli? On nie nadaje sie do jednoosobowej sprzedazy na straganie a co mowic o prowadzeniu w imieniu UM firmy jaka jest Atol !
Obserwuję i widzę
Obserwuję i widzę 24.09.2021, 10:13
Ta władza gnije - to widać, słychać i czuć. Stęchlizna 30 letniego układu
Kabaret starszego pana
Kabaret starszego pana 24.09.2021, 10:46
Oleśnica coraz bardziej zaczyna przypominać Prypeć na Ukrainie ......
Hipokryzja
Hipokryzja 24.09.2021, 08:55
Tragedią jest fakt oszukiwania samych siebie , przez rządzących i wielu urzędników. Pensje przysłaniają im etykę. Takie postępowanie jest znacznie gorsze niż oszukiwanie wyborców.
?
? 23.09.2021, 22:20
Trudno doprawdy zrozumieć to, co dzieje się w tej kadencji.
Ludzie widzą i zapamiętają.
Ale jeszcze trochę to wyjdą protestować przeciwko temu co się dzieje?
Przyszły Prezes
Przyszły Prezes 23.09.2021, 21:47
Adam wystarczy!
Z Lwowskej
Z Lwowskej 23.09.2021, 20:58
Taka władze wybrali i też pewnie pracownicy Atola głosowali na Bronsia. Ale każdą władze można zmienić.

Osobiście z uznaniem i dużym szacunkiem obserwuję działalność radnego Bielańskiego. Warto go wspierać
*
* 23.09.2021, 21:57
...i tych, z którymi współpracuje.
?
? 24.09.2021, 21:00
Beatka ???? To Ty???
Czas smuty
Czas smuty 23.09.2021, 20:13
Skandal goni skandal. Miastem zarządzaj ludzie z mentalnością PRL.
Gucio
Gucio 23.09.2021, 20:36
Czas smuty. Kpisz sobie z demokracji ? To przecież wy, mieszkańcy Oleśnicy koło Spalic, wybraliście sobie takiego burmistrza i takich radnych. Kto wam kazał wybierać na radnego obywatela Niemiec ? Macie to na co sobie pracowaliście latami. Bronsia nie przywieźli wam , jak to pisz Gabryś, Sowieci ale został wybrany w demokratycznych wyborach.
Tylko mówisz
Tylko mówisz 24.09.2021, 08:49
Gucio , może Ty zorganizujesz referendum i pokażesz nam jak postępuje współczesny demokrata.
przysłowie ludowe
przysłowie ludowe 24.09.2021, 10:56
Głupi pierdziszewianin po szkodzie!
Gucio
Gucio 23.09.2021, 19:43
Oleśnica, Jan Bronś w pigułce.
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 23.09.2021, 18:21
Jeżeli nic się nie zmieni, to pozostały jeszcze dwa lata tej smutnej, nędznej, poniżającej kadencji.
Gucio
Gucio 23.09.2021, 19:47
O rzesz ty..... Jesteście masochistami ? Uwielbiacie być poniżani jeszcze dwa lata ? Nie umiecie skorzystać z instytucji referendum ? Dziady jesteście. takie Oleśnickie dziady co tylko płaczą i narzekają.
Ola
Ola 23.09.2021, 17:20
Brawo Oleśnica Razem! Walczyć z dyktatorami, którzy za nic mają ludzi. Traktują miasto jak prywatny folwark. Na taczkę trafia wszyscy już, niedługo wybory
Gucio
Gucio 23.09.2021, 19:45
Obyś się nie zdziwił. Bronś zrealizuje kilka propozycji jako swoje. Obieca każdemu po dwie niewolnice dziewice itp itd. A lud łasy na obietnice zagłosuje jak zagłosował dwa lata temu.
...
... 23.09.2021, 17:17
To straszne co ta bronsiowo pisowska władza uczyniła z naszym miastem 🥺
Gucio
Gucio 23.09.2021, 19:44
Macie to na co sobie zasłużyliście.
WOPR
WOPR 23.09.2021, 17:17
utyty spocony będzie bronił ulanego adaśka jak niepodległości.
.
. 23.09.2021, 17:15
Adam a miałeś szanse zrezygnować!

Pozostałe