Będzie nowa przychodnia zdrowia w Oleśnicy? [AKTUALIZACJA]

  • 18.09.2021, 09:36
  • rpr
Będzie nowa przychodnia zdrowia w Oleśnicy? [AKTUALIZACJA]
Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś podjął decyzję o budowie nowej przychodni. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to realizacja wyborczego pomysłu opozycji. I idei, która jako pierwszy rzucił wieloletni dyrektor SZPZOZ- Stanisław Ptak.

- Mamy kilka pomysłów na lokalizację nowej przychodni, ale dopiero koncepcja (tzw. program funkcjonalno-użytkowy) odpowie nam na pytanie, która jest najlepsza pod względem komunikacji i dostępności 

- powiedział portalowi mojaolesnica.pl burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

Na inwestycję ma być przeznaczone 21 mln zł, a przychodnia ma powstać w 2026 roku. Po jej wybudowaniu przychodnia na Hallera zostanie zamknięta.

O konieczności budowy nowej przychodni jako pierwszy powiedział Stanisław Ptak, wieloletni dyrektor SZPZOZ. Napisała o tym "Panorama Oleśnicka", popierając pomysł. Z propozycją jej budowy w kampanii wyborczej wystąpiła miejska opozycja - Oleśnica Razem. Forsował ją na sesjach Rady Miasta m.in. radny Kazimierz Karpienko z PiS, jeszcze przed koalicją z Oleśnickim Ruchem Samorządowym.

AKTUALIZACJA

Oto komentarz ugrupowania Oleśnica Razem do decyzji burmistrza:

"Wreszcie! Po niemal 3 latach kadencji burmistrz Oleśnicy zaczyna rozumieć, co jest mieszkańcom potrzebne. Późne przebudzenie, ale dobre i to, chociaż gdy Jan Bronś mówi o "obiekcie na miarę XXI wieku", uparcie przed oczami pojawia się zalany Skatepark, za niska hala sportowa, za krótki basen... Oby nie tym razem!
 
Przy okazji: rok temu wnioskowaliśmy o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na przygotowania do budowy nowej przychodni. Wtedy władza się nie zgodziła i kolejny rok został stracony. Co się zmieniło??? Nie wnikajmy, cieszmy się chwilą! Oby nie skończyło się tak, jak z decyzją burmistrza o przejęciu i remoncie dworca PKP...
 
Wracając do sedna: Plan Dla Miasta Oleśnica Razem zawiera więcej inwestycji - nie tylko przebudowę kompleksu przy Wileńskiej czy budowę przychodni ( która powinna być w budowie TERAZ, a nie za 5 lat!) - chętnie zatem pomożemy wcielić w życie także i te pozostałe".

AKTUALIZACJA II

Oto komentarz radnego Pawła Bielańskiego z klubu Oleśnica Razem:

"Burmistrz Jan Bronś wreszcie zrozumiał i przyznał rację Oleśnica Razem. To cieszy i daje nam nieukrywaną satysfakcję.

Plan dla Oleśnicy, który jako Oleśnica Razem przedstawialiśmy mieszkańcom w kampanii wyborczej zakładał w latach 2019 - 2020 budowę nowoczesnej przychodni zdrowia.
 
Na sesjach i komisjach obecnej kadencji wielokrotnie wskazywaliśmy burmistrzowi, że mieszkańcom Oleśnicy potrzebna jest nowoczesna przychodnia. Burmistrz przez niemal 3 lata pozostawał głuchy na nasze argumenty. A na sesji 25 kwietnia 2019 sesji Jan Bronś stwierdził jednoznacznie: "Budowa nowego obiektu mija się z celem" oraz "nowy obiekt nie zapewni ani jednej usługi więcej".
 
Innego zdania był m. in. Michał Kołaciński, który wskazywał, że argumenty "przeciw" budowie, które podnosi Jan Bronś są chybione, a budowa nowej przychodni jest jak najbardziej zasadna. Osobiście podnosiłem temat ograniczeń architektonicznych zabytkowego budynku przychodni przy ulicy Hallera, które powodują utrudnenia i dyskomfort zarówno pacjentów i lekarzy (wskazywałem m.in.brak klimatyzacji). Jan Bronś odpowiadał wówczas w swoim aroganckim stylu tak: "Aby było chłodnej należy założyć klimatyzację"
 
Jako radni dowiadujemy się obecnie z lokalnego portalu internetowego, że budowa nowej przychodni rozpocznie się dopiero 2026 roku. Stracone zostały zatem ostatnie 3 lata. Gdyby decyzję o budowie podjęto w 2019r. nowa przychodnia prawdopodobnie byłaby już na ukończeniu. Jak wiemy ceny robót budowlanych szaleją i w 2026 roku miasto Oleśnica na tą inwestycję wyda kilka milionów więcej. Stracono też bezpowrotnie możliwość lokalizacji przychodni przy oleśnickim szpitalu. O tej właśnie optymalnej dla przychodni lokalizacji mówił na sesji Michał Kołaciński. Jednak działki przy szpitalu zostały przeznaczone dla dewelopera. Teraz słyszmy, że włodarz Oleśnicy wspomina, że dopiero rozpoczyna poszukiwanie lokalizacji.
 
Finalnie burmistrz Jan Bronś przyznał radnym Oleśnica Razem rację. Cieszy fakt, że po niemal 3 latach nadeszła refleksja i to nasz pomysł będzie realizowany, a nie np. absurdalny pomysł utworzenia MOKiS 2 na przejętym dworcu PKP...
 
PS.
A właśnie, tak na marginesie, o remoncie dworca PKP coś cisza !?".

 

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Polak patriota oleśniczaninp
Polak patriota oleśniczaninp 20.09.2021, 16:57
Czemu starej przychodni na Hallera po prostu nie zlikwidować
Dlaczego za moja kasę buduje sie kolejny kołchoz jest tyle prywatnych praktyk po co te zozy najgorsze przychodnie w Oleśnicy ludwikowska i hallera powinny być zlikwidowane. A w ich miejsce prywatne typu Mastermed w którym notabene przyjmuje radny Kołaciński skądinąd wspaniały peddiatra
Joe Black
Joe Black 20.09.2021, 10:57
to zapomnijmy już o kasie na modernizacje, naprawy, drogi- wiadpomo gdzie teraz pójdzie cały budżet
Starszy Pan
Starszy Pan 19.09.2021, 19:51
Nikt Wam tyle nie da, ile Ja Wam obiecam.
Gucio
Gucio 20.09.2021, 00:44
Bronś to dobrze rozegrał. Najpierw zrobił to co chciał. Wbrew mieszkańcom. A teraz nowa przychodnia aby tylko OR nie miała tego w programie wyborczy. Polityka w wykonaniu Bronsia jest brudna, brutalna i cyniczna.
Holistycznie
Holistycznie 18.09.2021, 18:56
Może nową przychodnię zrobić - zamiast MOKIS-2 - na dworcu PKP.
Jak nie będzie karetki - to chorego wsadzi się do pociągu ..... i na kliniki do Wrocławia .....
Jan Boobel
Jan Boobel 18.09.2021, 14:52
Nowa przychodnia powstanie w okolicy oczyszalni ścieków, bo taką lokalizację wybrałem on - Jan I Wielmożny. W projekcie tej inwestycji niezbędnym będzie skorzystanie z wiedzy przesympatycznych fachowców z najwyższej półki - inżynierów Mata i Pata...
Pamiętamy jasiu
Pamiętamy jasiu 18.09.2021, 20:48
Oczyszczalni przy której miasto chciało wyłudzić ok 1,6 mln umorzenia pożyczki z ochrony srodowiska. Naczelnik wydziału Andrzej M. oraz dwóch pracowników zasiadło wtedy na ławie oskarżonych.
OK
OK 18.09.2021, 14:46
Bronś nie ma już pomysłów na miasto Emeryt który nic już nie wnosi.
Czas kończyć te 30 lat rządów.
Czas na zmiany. Pan Paweł Bielański powienien się już zdecydować i określić.
olesniczanin
olesniczanin 18.09.2021, 15:30
No i inni kibole Śląska Wrocław w Radzie Miasta itp
Taka władza
Taka władza 18.09.2021, 17:43
Boją się, boją dlatego hejtują i szczują
.
. 18.09.2021, 13:14
Brawo Oleśnica Razem! Presja ma sens! Docisnąć teraz ratuszowego dziada żeby się nie wycofał!
Proste pytanie
Proste pytanie 18.09.2021, 10:57
Kto zadecyduje o: lokalizacji, projekcie architektonicznym etc?
Ela
Ela 18.09.2021, 10:15
A czy Burmistrz sam może podjąć taka decyzję? Bo za budżet odpowiada chyba Rada Miejska, co?
Gosia
Gosia 18.09.2021, 10:14
Nawet jeśli będzie budowana tak jak skatepark, to lepiej nie.
ja
ja 18.09.2021, 10:03
jak będzie tak budowana jak przejmowano dworzec to dziękujemy, poczekamy na wiarygodną ekipę.
olesniczanin
olesniczanin 18.09.2021, 15:27
to czekajcie towarzyszu "ja" aż przyjdą twoi ze wschodu.
Gucio
Gucio 18.09.2021, 20:50
Oleśniczanin. Znów bije na dekiel ? Może czas skorzystać z zaleceń doktora Lewatywy ?
MOPS Övik
MOPS Övik 19.09.2021, 07:13
No Gucio - posprzątajcie ten wasz lokal socjalny, wyrzućcie butelki, bo w poniedzialek przyjdziemy na kontrolę ......
ministrant
ministrant 19.09.2021, 07:23
A wy gabrysiu, biegusiem do kościółka...ksiundz czeka z 'mszalnym'!
Polak patriota olesniczanin
Polak patriota olesniczanin 20.09.2021, 17:12
Komuszku a może tak za twoja kasę wybudować kolejną prokuraturę w miejscu domu kultury po co małolatom MDK skoro więzienia pustoszeja😀😀😀😀😀

Pozostałe