Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 13:19
Reklama
Reklama
Reklama

Janina Śliwka z Siekierowic w gminie Dobroszyce skończyła 100 lat

Piękny wiek, piękne życie...
Janina Śliwka z Siekierowic w gminie Dobroszyce skończyła 100 lat

12 września w Siekierowicach miał miejsce piękny jubileusz jednej z mieszkanek. Pani Janina Śliwka obchodziła swoje 100 urodziny. Była msza dziękczynna, a także moc życzeń. Jubilatka doczekała się czternaściorga wnuków, dwudziestu dwóch prawnuków i jednej praprawnuczki.

Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele. Tam ks. proboszcz Marian Rybczyński odprawił Mszę Świętą dziękczynną. Obecni byli nie tylko mieszkańcy Siekierowic, ale także okolicznych miejscowości.

Poszczególne delegacje złożyły jubilatce życzenia (dzieci, młodzież, współpracownicy z dawnego Koła Gospodyń Wiejskich, sołtys wraz z Radą sołecką w imieniu społeczności). Moc życzeń wybrzmiała także z ust ks. proboszcza, który następnie odczytał list gratulacyjny przesłany od Metropolity Wrocławskiego - przekazał sołtys wsi Michał Szumski, który nie krył, że jubilatka jest chlubą Siekierowic

Pani Janina urodziła się 12 września 1921 roku w Wincentowie, w województwie łódzkim. Na świat przyszła w skromnej, chłopskiej rodzinie, jako jedno z trojga dzieci. Kiedy miała 9 lat zmarł jej ojciec. Chodziła do Szkoły Podstawowej w Wiązowej Woli, którą ukończyła w 1935 roku. Aby pomóc rodzinie chciała podjąć pracę, jednak nie było o nią łatwo.

Wyjechała więc w okolice Torunia, gdzie zatrudniła się, jako pracownik sezonowy w jednym z gospodarstw rolnych. Jej młodość brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Narastający terror ze strony okupantów oraz coraz większe okrucieństwo kazały uciekać w dalsze strony Polski. Po zakończeniu wojny wróciła do domu, pokonując 250 km. Brak pracy i jakichkolwiek perspektyw rozwoju zmusił panią Janinę do podjęcia kolejnej trudnej decyzji. Za namową koleżanki zdecydowała się pojechać na Ziemię Odzyskane, do Jaksonowic, gdzie znalazła pracę w roszarni. Tutaj też poznała swojego przyszłego męża - Franciszka, z którym wzięła ślub w maju 1948 roku. Rok później urodził się syn - Roman. Małżonkowie kupili gospodarstwo i przenieśli się do Siekierowic. Tutaj urodziły się następne dzieci: Stefania, Zygmunt, Leszek i Karol. Zaczęła się ciężka praca na roli, którą bardzo kochali. Pomagała im mama jubilatki opiekując się domem i dziećmi.

- Pani Janina, mimo ogromu pracy związanej z obowiązkami rodzinnymi, zawsze znajdowała czas dla innych. Jest bowiem osobą prospołeczną. Przez wiele lat piastowała funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich; współorganizowała wydarzenia integrujące lokalną społeczność m.in. inicjowała akcje charytatywne i kulturalne, wspierając jednocześnie funkcjonowanie Szkoły Podstawowej w Siekierowicach - relacjonuje sołtys wsi Michał Szumski i przypomina wielkie zaangażowanie pani Janiny i pana Franciszka w działania wspomagające powstanie kościoła w Siekierowicach. Z determinacją organizowali zbiórkę funduszy na ten cel. Stali się też współfundatorami pięknego tabernakulum.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, zamieszkali w domu obok swojego gospodarstwa, którym od tej pory zajął się syn Zygmunt wraz z żoną. Jubilatka bardzo kochała pracę na roli, więc w miarę możliwości pomagała w pracach polowych. Małżeństwo państwa Śliwków dotrwało do 2015 roku, kiedy to zmarł pan Franciszek w wieku 93 lat.

Po śmierci mieszkała sama, jednak pogarszający się stan zdrowia spowodował, że półtora roku temu przeniosła się do Oleśnicy, do syna Romana i jego żony Urszuli. Jubilatka doczekała się czternaściorga wnuków, dwudziestu dwóch prawnuków jednej praprawnuczki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OckaTreść komentarza: Ty to chyba jednak pod kamieniem żyjesz dziewczyno. Zobacz raz jeszcze zdjęcia i zacznij dodawać. A zobaczysz o co tam chodzi. Jedynie co Ci podpowiem to nie o miasto. I nie bronie tu Kołacińskiego jedynie można mu podziękować,że ruszył to co nie było robione od lat 90. Dziś przez kolejne lata nie będzie nic.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:40Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: OckaTreść komentarza: Czego uczy,jak pchać się do koryta i niszczyć miasto? Taka to nauka. To ja podziękujęData dodania komentarza: 23.04.2024, 12:36Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: KokoTreść komentarza: BETONOZA czas start.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:10Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: Nie rozumiemTreść komentarza: Tez palisz w piecu śmieciami i smrodzisz sąsiadującym mieszkańcom?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:57Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: szwedTreść komentarza: Tu wyjątkowo zgodzę ze Zbysiem. Szwecja w zagospodarowaniu odpadów to wzór dla innych. Wieloletnia edukacja społeczeństwa o o konieczności segregacji przynosi teraz efekty. Był czas że zatrudniano tzw. szpiegów śmieciowych tropiący tych co nie segregują odpadów. Ale podstawową sprawą są spalarnie odpadów w wielu miastach do zakładów zagospodarowanie trafia 1% zebranych odpadów. I tu kłania się polski problem - spalarnie odpadów. Każda inicjatywa zbudowania spalarni to ogromny sprzeciw społeczny podsycany dodatkowo przez polityków. Bez budowania spalarni problem śmieciowy będzie coraz większym problemem. Dzięki spalarnią odpadów Szwedzi mają również tani prąd!!!!!! A u nas cena energii ciągle w górę a śmieci to coraz większy problem.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:28Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: realTreść komentarza: Ekipa Bronsia czyli stara "klika" górą. Pozostało jeszcze do wzięcia Starostwo. O co tak zaciekle walczyli: Dochody z tytułu zatrudnienia UM Oleśnica i jednostek podległych w 2023r - Bronś - 258927,00zł + dotacja 3000 Tani prąd (biedak musiał skorzystać z dotacji); - v-ce Bronś czyli Małys - 206327,64zł; - Sekretarz Pawlaczyk - 185310,46zł; - Szpiłyk MOKiS - 139247,25zł; - Marszałek "koryto" MOPS - 193831,91zł; - Zarębski MGK - 206355,25zł. Na podstawie oświadczeń majątkowych dostępnych w internecie.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:44Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic