Tak uczcili 1 września

  • 09.09.2021, 10:25
  • kad
Tak uczcili 1 września fot. Szkoła Podstawowa im.Jerzego Badury Międzybórz /fb
Delegacja uczniów wraz z nauczycielem historii odwiedziła międzyborskie miejsca pamięci.

Szkoła Podstawowa im.Jerzego Badury Międzybórz uczciła rocznicę wybuchu II wojny światowej, realizując projekt pod nazwą "Wychowanie Patriotyczne".

W szkole uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Delegacja z udziałem 3 uczniów wraz z nauczycielem historii Pawłem Wieczorkiem złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem "Bohaterom Walk o Wyzwolenie Prastarych Ziem Piastowskich" i na grobach wybitnych Polaków-patriotów - Roberta Fiedlera i Jerzego Badury oraz przy obelisku poświęconemu Stanisławowi van der Coghenowi. Obelisk znajduje się przy Dębie Pamięci obok szkolnego budynku. Stanisław van der Coghen (1890-1940) to doktor nauk medycznych, major lekarz rezerwy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Był naczelnym lekarzem 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej i naczelnym lekarzem Polskich Kolei Państwowych w Poznaniu. W 1939 r. został zmobilizowany, został komendantem szpitala wojskowego. Zamordowany wiosną 1940 r. w Kalininie (ob. Twer) przez Sowietów. Jego szczątki spoczywają na utworzonym w latach 1999-2000 Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. W 2007 r. został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.

Z kolei wspomniani wcześniej Fiedler i Badura to obrońcy polskości na ziemi międzyborskiej.

Robert Fiedler (1810-1877) był pastorem ewangelicko - augsburskim w Międzyborzu. Tu prowadził działalność duszpasterską oraz naukową. Był wydawcą książek religijnych oraz prac etnograficznych opisujących śląską gwarę, folklor i obyczaje miejscowej ludności. Współpracował z wielkopolskimi czasopismami wydawanymi w języku polskim; leszczyńskim „Przyjacielem Ludu” oraz poznańską „Szkołą Polską” Ewarysta Estkowskiego. Zaangażował się w działania mające na celu utrzymanie języka polskiego w kaznodziejstwie oraz w szkolnictwie na Śląsku.
Jerzy Badura (1845-1911) był pastorem polskiej parafii ewangelickiej w Międzyborzu. Wydawał we Wrocławiu "Nowiny Szląskie" — pismo krzewiące polską kulturę i język wśród polskiej ludności ewangelickiej.

Mogiły Fiedlera i Badury znajdują na cmentarzu w Międzyborzu. Badura został patronem szkoły, o której tutaj mowa.

kad

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe