Ranking zamożności samorządów. Rekordowy spadek Oleśnicy!

  • 20.08.2021, 19:53
  • OAI
Ranking zamożności samorządów. Rekordowy spadek Oleśnicy! pixabay.com
Opozycyjna Oleśnica Razem punktuje obecne władze samorządowe. Oto zamieszczony przez nią artykuł:

"Nieodpowiedzialna polityka finansowa miasta realizowana przez grupę "odpowiedzialnych za Oleśnicę" (tak się tytułowali podczas kampanii wyborczej) doprowadziła do spektakularnej klapy w prestiżowym rankingu.

Rozdęte do granic możliwości wydatki na administrację (tworzenie nowych, niepotrzebnych stanowisk!), brak właściwych reakcji na sytuację rynkową, niezrozumiałe decyzje i skupienie się władzy na sobie samej powodują - w skrócie - ubożenie miasta. Oddają to wyniki finansowe w przeliczeniu "na głowę", przygotowane przez samorządowe pismo "Wspólnota".*

Jak co roku wydawnictwo wykonało ranking najzamożniejszych gmin, miast i powiatów. Lider rankingu najzamożniejszych miast powiatowych od lat jest ten sam - miasto Polkowice. Nas oczywiście najbardziej interesuje Oleśnica. I tu niestety nie mamy dobrych wieści: spadliśmy w tym samorządowym rankingu aż o 175 pozycji (!). 

To jest klęska. 

W nowym zestawieniu, według danych finansowych za 2020 rok, miasto Oleśnica ze wskaźnikiem zamożności per capita w wysokości 3.156,72 zł zajmuje dopiero 187 pozycję na 267 miast powiatowych. Jest to zdecydowanie najgorszy wynik w ostatnich 10 latach!

Daleko za sąsiadami

Oleśnica wypada najsłabiej wśród sąsiednich miast powiatowych o zbliżonym (lub nawet niższym!) potencjale rozwoju, między innymi od Kępna, Milicza, Oławy, Namysłowa czy Trzebnicy. Dodatkowo - w stosunku do poprzednich lat - wyższy wskaźnik zamożności per capita od Oleśnicy wykazały Dobroszyce, Twardogóra, a nawet Dziadowa Kłoda czy Międzybórz. Imponujący awans zanotowały szczególnie Dobroszyce, które awansowały w rankingu gmin wiejskich aż o 301 pozycji, a obecnie z wskaźnikiem zamożności 4.922,36 zł zajmują 64 miejsce na 1.533 (!) gmin wiejskich w całej Polsce. To bez wątpienia duży sukces polityki finansowej i inwestycyjnej prowadzonej przez władze Dobroszyc.

Nie kryjemy krytycznego stosunku do polityki finansowej realizowanej przez obecne władze naszego miasta, ale kompromitujący spadek Oleśnicy w notowaniu samorządów nawet dla nas jest zaskoczeniem. 

Przez lata mozolnie odbudowywaliśmy finanse miasta: za rok 2015 (pierwszy samodzielnie rządzony przez Oleśnicę Razem) miasto uplasowało się na 132. pozycji. Za rok 2016 sklasyfikowano Oleśnicę na miejscu 109. Rok 2017 przyniósł wynik w postaci 99 miejsca. Za rok 2018 wywalczyliśmy już miejsce 82.

W rok 2019 nowe władze wkroczyły już ze zredukowanym przez nas o ok. 10 milionów zadłużeniem miasta (ok. 23 mln zł w 2014 r., ok. 13 mln. zł w momencie zakończenia kadencji Michała Kołacińskiego). Trzeba podkreślić, że w czasie rządów Oleśnica Razem ani razu nie podniesiono stawek podatku od nieruchomości!

W efekcie odpowiedzialnej i zrównoważonej polityki finansowej uzyskaliśmy bardzo wysoką ocenę pre-ratingową, mieszczącą się na poziomie inwestycyjnym w przedziale pomiędzy AAA a BBB+. Na 2.792 jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zaledwie 319 posiadało wówczas ocenę równą lub wyższą od uzyskanej przez nasze miasto. 

I to jeszcze nie koniec: zmiana władzy nastąpiła w momencie zaawansowanych negocjacji z inwestorem zainteresowanym kupnem działki w uzbrojonej w kadencji Oleśnica Razem oleśnickiej podstrefie WSSE (wyjazd na Bierutów, po lewej). 

Wpływ z tytułu sprzedaży tej działki przyniósł w 2019 roku 21 milionów 911 tysięcy 630 zł! O pozostawionej nadwyżce środków z 2018 roku (prawie 15 milionów złotych), które przeszły na 2019 r. nie wspominając.

Nie należy się zatem dziwić, że za rok 2019 Oleśnica uzyskała rewelacyjny wynik - 12 miejsce! Z dużą egzaltacją donosiła o tym fakcie część lokalnych mediów. Ma się rozumieć - część sprzyjająca obecnej władzy - przynajmniej naszym subiektywnym zdaniem.

Tegorocznej kompromitacji nie odnotowano...

I nie tyle niepokoi sytuacja, że Oleśnica spadła z bardzo wysokiej pozycji, ale fakt, że w rankingu wypada najgorzej od 10 lat - dużo poniżej 10-letniej średniej! Oczekujemy wyjaśnienia tego regresu. Nie wszystko można wytłumaczyć pandemią, a wyniki porównywalnych samorządów udowadniają, że wręcz nie wolno - rozwijają się niemal wszystkie pozostałe, tylko nie Oleśnica... W raporcie o stanie miasta za 2020 rok, przedstawionym ledwo trzy miesiące temu przez Jana Bronsia, takich informacji próżno szukać. 

Szkoda, że w żaden sposób nie wykorzystano potencjału finansowego, jaki pojawił się w 2019 roku po sprzedaży działki - trudno przecież uznać za koło zamachowe dla rozwoju miasta wykonanie skateparku za ok. 3 miliony złotych czy nawet rewitalizację kompleksu przy Wileńskiej, którą mieliśmy w programie na bieżącą kadencję. Zabrakło też inwestycji w źródła odnawialnej energii - energochłonny Atol dawno powinien być zasilany panelami fotowoltaicznymi. Były na to środki.

Owszem, niewygodne fakty burzą tworzoną nieustannie narrację Oleśnicy jako miasta dobrobytu ze wspaniałym gospodarzem, ale cóż - jak to się teraz mówi? - "Macie prawo wiedzieć!". 

Najnowszy samorządowy ranking specjalistycznego pisma "Wspólnota" mocno dezaktualizuje propagandowy przekaz". 

*Jak piszą autorzy rankingu, "metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów." 

TU ZNAJDZIESZ ODPOWIEDŹ UGRUPOWANIA OLEŚNICKI RUCH SAMORZĄDOWY

OAI

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (62)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zabawa w rządzenie
Zabawa w rządzenie 27.08.2021, 09:12
W czwartek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkcji firmy PepsiCo. Inwestycja o wartości ponad 1 mld zł powstanie koło Środy Śląskiej - a my mamy wodny tor dla rowerów.
Oleśnica liczy na Pana
Oleśnica liczy na Pana 23.08.2021, 18:27
Kołaciński merytorycznie przerósł Bronsia już dawno, jest świetną alternatywą i doskonałą propozycją dla Oleśnicy, jestem przekonany, że wielu Oleśniczan wreszcie to zrozumiało. Panie Michale, myślę że długo namawiać Pana nie trzeba będzie na ponowne ubieganie się o fotel burmistrza, dla Oleśnicy, dla nas wszystkich, musi Pan uwolnić to miasto od sitwy. Wiele się Pan nauczył myślę, że nie popełni Pan już tych samych błędów personalnych, dobrze Pan wie komu można ufać a komu nie.
cecylka
cecylka 27.08.2021, 09:38
Przestańcie katoliby z tym trepem Misiem, tylko Herr Christo!
Ratujmy miasto
Ratujmy miasto 23.08.2021, 08:25
Król jest nagi - Panie Kołaciński czas wracać.
ciekawy
ciekawy 27.08.2021, 10:01
Co to za chory miłośnik/czka trepa Misia? Niby on jest ubrany czy co?
Tow. Zdzisława
Tow. Zdzisława 25.08.2021, 05:47
Nagi Bronś - fuuuujjjjjj, jakie to obleśne .....
w pis+du
w pis+du 23.08.2021, 08:46
A ten z uporem maniaka z tym trepem misiem!
Obywatel
Obywatel 22.08.2021, 21:28
Oleśnica na 1 miejscu !!!
W tym wypadku niestety miejsce 1oznacza najgorsze !!!
Co tu się dzieje !!!
Gdzie gospodarz !!!
Gdzie radni !!!
Oleśnica tonie !!!

https://www.facebook.com/Olesn…

Lucyna, Grzegorz i Marta
Lucyna, Grzegorz i Marta 22.08.2021, 17:50
Popieramy Panią Dorotę , takie zachowanie Pana Bronsia byłoby eleganckie i honorowe.
Dorota z rodziną
Dorota z rodziną 22.08.2021, 19:00
Popieram.
.
. 22.08.2021, 18:07
Eleganckie i honorowe, ani jedno ani drugie określenie do Bronsia nie pasuje, wręcz przeciwnie Bronś jest ich zaprzeczeniem.
Ponury żart
Ponury żart 22.08.2021, 13:31
Pani Doroto! Proszę zejść na ziemię.
Kabaret starszego pana
Kabaret starszego pana 22.08.2021, 15:11
O, ho - sekcja propagandy zaczęło drugą zmianę ....
Dorota
Dorota 22.08.2021, 11:12
Pan Bronś powinien przeprosić Oleśniczan i złożyć rezygnację.
Gucio
Gucio 22.08.2021, 11:06
Miodek. Prezydent Afganistanu opuścił Afganistan w chwili zagrożenia. Nie widzisz analogii ? Ciekaw jestem kto od kogo wziął wzór w opuszczaniu podatników ?
Mieszkam tu
Mieszkam tu 22.08.2021, 09:07
Miodek celnie odpowiada rządzącym.
Niestety fatalny stan miasta to pogrąża rządzących.
Za ich niekompetencje zapłacą podatnicy.
Niestety.
Oleśnico, przejrzyj na oczy.
Kabaret starszego pana
Kabaret starszego pana 22.08.2021, 08:36
Holistycznie rzecz biorąc - pozostało nam jeszcze 2 lata tego nieudanego eksperymentu.
Za 2 lata Oleśnica w tym rankingu opadnie na dno, ale jak by powiedziała Sekcja Propa... Promocji: odwróć tabelę - Oleśnica na czele ....
.
. 21.08.2021, 23:05
O, Bronś wydalił odpowiedź! Miodek już go spacyfikował, wklejam poniżej:


Cześć! Dawno nie pisałem, ale tym razem się nie powstrzymam.

Jaśnie panujący walczą w tym oświadczeniu z logiką i z językiem polskim. Kwestie językowe odpuszczam, ciężko spodziewać się fajerwerków ze strony ugrupowania, które szczyci się radną nie znającą postaci honorowego obywatela Oleśnicy - prof. M. Przyłęckiego.

Przejdźmy zatem do rzeczy, acz wybiórczo - nie sposób omówić wszystkich propagandowych fajerwerków. W zasadzie wstęp w zupełności wystarczy.

"Ignorowanie faktów i wpływu decyzji rządu oraz sejmu na finanse samorządów, brak odwagi w podejmowaniu trudnych, politycznych decyzji doprowadziła opozycję do klęski. Klęski w odpowiedzialności za Oleśnicę podczas pandemii, klęski niezrozumienia potrzeb lokalnych przedsiębiorstw, klęski opozycyjnej narracji o mieście. Mieście, które- jak widać- doskonale radzi sobie mimo czarnowidztwa opozycji."

Ależ to idiotyczne 🤦. Po kolei:

1) Opozycja ignoruje fakty? Bynajmniej! Miejsce w rankingu jest faktem! Zignorowanym, jakże mi przykro, przez rządzących Oleśnicą! Gdyby mie opozycja, która tego faktu nie zignorowała, oleśniczanie nie wiedzieliby o klęsce finansowej polityki Bronsia;

2) Ignorowanie wpływu decyzji rządu i Sejmu? A czemu to opozycja ma mówić panu Bronsiowi jak ma reagować na decyzje swojego koalicjanta z PiS? Inne samorządy - 186 na 267- wiedzą to bez Oleśnica Razem, a pan Bronś jest na to za słaby? On sam tego nie widzi? No - nie widzi... Dlatego zalicza ogólnopolską kompromitację...

3) Pandemia... tak, to wszystko tłumaczy. U nas. Bo w 186 porównywalnych miastach które nas wyprzedzają, nie tłumaczy - one po prostu mają władze, które pracują. Wiem, w ratuszu widocznie to termin z zakresu "Słownika wyrazów obcych".
Przepraszam, to opozycja rządzi, by ponosić odpowiedzialność podczas pandemii? To opozycja wyjechała sobie w najważniejszym momencie na wakacje leczyć kolanko i piętę?

Nie! Oleśnica Razem była na miejscu.

👉 to opozycja pisała pod nieobecność burmistrza instrukcje dla mieszkańców (list Kołacińskiego),
👉 to opozycja przygotowała propozycję Pakietu dla oleśniczan z konkretnymi rozwiązaniami pomocowymi,
👉 to opozycja domagała się ulg dla przedsiębiorców (w tym czasie Klub Bronsia kłamliwie utrzymywał, że pomoc od kwietnia 2020 jest nielegalna),
👉 to opozycja przekazała darowiznę Służbom Ratowniczym - radni Bronsia nie odpowiedzieli na apel o przyłączenie się do akcji,
👉 to opozycja domagała się natychmiastowego zwołania sesji lub przynajmniej posiedzenia Komisji Zdrowia,
👉 to opozycja uruchomiła infolinię pomocową dla potrzebujących i robiła dla starszych i schorowanych zakupy.

Co robiła w tym czasie władza? NIC! Dopiero po kilku tygodniach uruchomił się MOPS, a sprawa z uchwałą o zwolnieniu z podatku od nieruchomości od kwietnia 2020 wracała do Rady Miasta jak bumerang.

4) Miasto doskonale sobie radzi? No taaak, ten ranking i spadek o prawie 200 miejsc nie istnieje...

Reszta jest tego "oświadczenia" jest równie oszczędna w logikę i prawdę. A passus, że opozycja może zwiększyć dochody miasta poprzez złożenie projektu uchwały o zwiększeniu podatków, jest wręcz bezczelnością.
Bo ta opozycja, gdy jeszcze rządziła, podatków nie podniosła ani razu, a wyniki w rankingu miała zdecydowanie wyższe, niż Oleśnica władana przez Bronsia i jego fraucymer.

Furiacka i nieprzemyślana odpowiedź grupy Bronsia (może jego autorstwa?) świadczy, że Oleśnica Razem uderzyła celnie. Odpowiedź władz ce***e właściwa jej arogancja i nachalna narracja samozadowolenia.

Pycha kroczy przed upadkiem, panie Janku.

Łączę rozmaite wyrazy.

PS. Jak ktoś chce, może to wkleić na portalu śmieciowym - ja mam tam bana. "Wolne media", nie?
Dla kolegi pytam
Dla kolegi pytam 21.08.2021, 20:10
Masakra. A mógł Bronś zostać emerytem, byłby dobrze wspominany. Teraz nie dość, że zdziadział i nie ma kontaktu z prawdziwym światem, to jeszcze przynosi wstyd Oleśnicy. Pytanie czy on cokolwiek ogarnia czy o wszystkim decyduje dwór przekwitających bab z ratusza?
Szczęściara
Szczęściara 21.08.2021, 20:00
Maria Antonina ma jeszcze kilka intratnych posad.......
Ciocia Wika
Ciocia Wika 22.08.2021, 09:14
A jak skończyła Maria Antonina ????
Holistycznie
Holistycznie 21.08.2021, 18:00
od 2 sezonów w modzie paprotki i semafory.
utyty spocony
utyty spocony 21.08.2021, 15:10
Po mnie spalona ziemia!
Na bank!
Na bank! 21.08.2021, 14:15
Przez dwa lata miasto nie może i\uporać się ze spaloną kamienicą na Zamkowej. Następny spalony budynek na Lwowskiej też poczeka parę latek.
Stanisław Mikołajczyk
Stanisław Mikołajczyk 22.08.2021, 10:17
No, ale gdyby chodziło to o łącznik albo skejtpark z pumptrakiem .....
Z Lwowskej
Z Lwowskej 21.08.2021, 12:40
Celnie opozycja punktuje, tylko pytanie czy ludzie potrafią to zrozumieć, no na codzień karmieni propagandą suksecu i dobrobytu. Najgorsze jest to, że Bronś myśli, że skate parkiem "nakarmi" oleśniczan. Zamiast inwestować np. w przyszłość to igrzyska w postaci inwestycji dla nielicznych. Jakoś o nowych żłobkach nic nie słychać, a tych brakuje najbardziej. Jak zachęcić ludzi aby mieszkali w Oleśnicy, a nie wyprowadzali się poza miasto?
No ale skoro zastępca burmistrza oznajmia, że skate park to wyjątkowa ważna dla Oleśnicy inwestycja, to już więcej nic nie trzeba mówić.

W kwestii mnożenia stanowisk. Oto przykłady: Bronś wywalił dyscyplinarnie dobrego wieloletniego sekretarza miasta p. Zbigniewa Rybaka, który teraz musi dochodzić swoich praw w sądach. Z zarzutu kradzieży laptopa już się obronił. To podejrzenie rzucone przez Bronsia, okazało się bujdą na resorach stworzoną wyłącznie na potrzeby dyscyplinarnego zwolnienia. Sekretarz pracował dobrze, a co najważniejsze efektywnie. Nie potrzeba było tworzyć dodatkowych stanowisk urzędniczych, co ma miejsce obecnie. Jako przykład pączkowanie stanowisk to nowy etat dla naczelnika wydziału organizacyjnego, prawej ręki Jana Bronsia p. Marii Susidko. Jak wiadomo, wcześniej takiego stanowiska wcale w urzędzie miasta nie było. Poprostu ten dodatkowy wysoce kosztowny etat był niepotrzebny. Po co teraz stworzono to dodatkowe stanowisko? Wynagrodzenie dla tej naczelnik to bagatla niemal 170 tys. złotych(tak podawały lokalne media). Czy inni naczelnicy urzędu miasta też tyle zarabiają? Pytanie retoryczne.

Za co odpowiada pani Susidko, skoro jest nowy sekretarz miasta? Niech ktoś z radnych klubu Janna Bronsia tutaj napisze, zapewne czytają komentarze na portalach.

No i pytanie ile już osób pracuje w tej sekcji komunikacji, też nowo utworzona komórka.. Kierownikiem została była dyrektorka dróg powiatowych (widać na wszystkim się ta pani zna). Jej podwładny zaangażowany politycznie jako polityk PO widać nie ma zbyt wielu obowiązków, skoro co rusz gdzieś na mieście agitki uprawia. To tylko wszystko z obserwacji tego co się dzieje w Oleśnicy i co można wyczytać w mediach . A to zapewne tylko wierzchołek góry
Podatnicy zapłacą
Podatnicy zapłacą 22.08.2021, 10:57
Należy jeszcze dodać - nowe wysokopłatne stanowisko kierownika informatyki, wysokopłatne samodzielne stanowisko ds. zamówień, wprowadzone stanowiska referatów w wydziałach (być może chodzi o zatrudnianie bez naboru).
sPOcony Janek
sPOcony Janek 22.08.2021, 09:15
I co my robimy tym skejtparkiem ????
Brutalna prawda
Brutalna prawda 21.08.2021, 11:15
Opłacenie dworu i inwestycyjne fanaberie kosztują niestety.
.
. 21.08.2021, 11:04
Spadek o 175 miejsc w rok? Najgorsza pozycja od 10 lat? Janek, ale żeś nam zaimponował! 😵
Kabaret starszego pana
Kabaret starszego pana 21.08.2021, 20:57
Janek ..... terrain ahead .... terrain ahead .... pull up .... pullup .....
No i w PIS-du wylądował ....
Oszukany wyborca
Oszukany wyborca 21.08.2021, 08:44
Skandal goni skandal. Skarbnik, która pobiera wysoką pensję i dietę ze spółki w Olszowej jest jednym wielkim nieporozumieniem. Brak wizji i mała kreatywność to symbol tej ekipy starszego pana i jego starszych pań. Jak tacy ludzie mogli dostać tyle władzy? Szkoda miasta.

Pozostałe